Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 16.01.2022, 07:46:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Aceasta este intrebarea adresata unui om de stiinta dar si crestin (cred nu stiu detalii despre omul acela). Uitati ce i-a raspuns, si in legatura cu crearea Universului. E interesant.

https://vm.tiktok.com/ZMLJbtUfY/

"Dumnezeu nu e afectat de materie, timp si spatiu.....ci e in afara Universului creat" si mai multe detalii acolo

"La inceput (Timpul), Dumnezeu a creat cerul (Spatiul) si pamantul (materia)..." (trinitate = timpul, spatiul si materia)
Oare ce vrei sa spui despre trinitate(cu t mic, am remarcat)? Ca ar fi ca Alfa - Omega in plan material, adica toata creatia?

Mai demult am aflat ca acestea 3(timpul,spatiul si materia) ar fi simbolurile pentru 6,6 si 6.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Edit: Se pare ca filmarea a fost scoasa de pe tiktok, nu mai incercati sa intrati. Doar rog adminului sa stearga postarea asta (pt ca linku nu mai e valabil). Ca eu nu pot sa sterg replyul.
Ba poti sa stergi, daca vrei.
In dreapta, sus, este un numar de post(mesaj) cu # inainte; daca apesi pe el se va deschide o noua fereastra care are si un buton de Edit, iar pe Edit poti modifica mesajul si sterge ce vrei tu din mesaj, insa trebuie sa lasi macar10 semne digitale(litere).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 16.01.2022 at 20:38:57.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 17.01.2022, 15:25:24
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 378
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Oare ce vrei sa spui despre trinitate(cu t mic, am remarcat)? Ca ar fi ca Alfa - Omega in plan material, adica toata creatia?

Mai demult am aflat ca acestea 3(timpul,spatiul si materia) ar fi simbolurile pentru 6,6 si 6.

Ba poti sa stergi, daca vrei.
In dreapta, sus, este un numar de post(mesaj) cu # inainte; daca apesi pe el se va deschide o noua fereastra care are si un buton de Edit, iar pe Edit poti modifica mesajul si sterge ce vrei tu din mesaj, insa trebuie sa lasi macar10 semne digitale(litere).
Nu am spus eu lucrurile alea de trinitate, cel din filmare descria cu acele cuvinte, nu stiu nu am auzit de timp spatiu si materie sa fie numarul de 6-ari.

Vroiam sa sterg tot mesajul dar in fine. Trebuie updatat acest forum, sa se apeleze la un programator IT pentru web design, sa il faca mai usor de accesat cu mai multe facilitati, si sa schimbe si interfata ca zici ca forumul asta arata ca de acum 10-15 ani :)))
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #73  
Vechi 17.01.2022, 16:27:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nu am spus eu lucrurile alea de trinitate, cel din filmare descria cu acele cuvinte...
Iar tu le-ai postat aici; daca n-ai fi deacord cu textul, de ce l-ai (fi) postat? Iar eu de ce sa nu intreb?
Daca tu n-ai mai auzit de triplu 6 asa cum l-am postat, eu nu-l sterg pentru ca ee refera la aspectele materiale ale universului.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 17.01.2022, 19:51:41
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 378
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Iar tu le-ai postat aici; daca n-ai fi deacord cu textul, de ce l-ai (fi) postat? Iar eu de ce sa nu intreb?
Daca tu n-ai mai auzit de triplu 6 asa cum l-am postat, eu nu-l sterg pentru ca ee refera la aspectele materiale ale universului.
Pai am postat ca sa aflu pareri de la voi Mersi.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #75  
Vechi 17.01.2022, 22:09:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Vroiam sa sterg tot mesajul dar in fine. Trebuie updatat acest forum, sa se apeleze la un programator IT pentru web design, sa il faca mai usor de accesat cu mai multe facilitati, si sa schimbe si interfata ca zici ca forumul asta arata ca de acum 10-15 ani :)))
Păi forumul cred că e de prin 2005-2007 cam asta era tehnologia pe atunci, mă și mir de ce efuziune de oameni și câte subiecte erau pe la început și acum cum a ajuns, e clar că România îmbătrânește și tineretul nu mai e interesat de subiecte duhovnicești.

Oameni unu și unu, de la vreo 40% minim aveai ce învăța măcar din povestea lor de viață.

Cei care aveau 30 de ani în 2007 acum au 45, cei care aveau 35 acum au 50 etc, vezi ce înseamnă să nu ai natalitate într-o țară și ce a însemnat distrugerea industriei și emigrarea în diaspora, (aproximativ 1 din 3 români în putere lucrează în diaspora și-și consumă viața acolo cu grijile de acolo)?

Și va fi și mai rău peste 20 de ani, pff ce vremuri de kkt vin peste noi și eu credeam că e greu prin anii 2000, dar atunci era o adiere de primăvară.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 18.01.2022, 18:11:28
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 378
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

Mai demult am aflat ca acestea 3(timpul,spatiul si materia) ar fi simbolurile pentru 6,6 si 6.
.
As vrea sa vad si eu materialul/documentarul/stirile/informatia unde ai aflat tu ca simbolul are legatura cu, crearea Universului: astea 3 timpul, spatiul si materia.

Am dat search pe google si in engleza si in romana, si nu am gasit despre asa ceva. Darkweb?

Edit: Nu stiu ce legatura are numarul fiarei cu crearea Universului...nu vad nici o logica...please clarify!! Argumente.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 18.01.2022 at 18:17:42.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 19.01.2022, 04:15:14
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
As vrea sa vad si eu materialul/documentarul/stirile/informatia unde ai aflat tu ca simbolul are legatura cu, crearea Universului: astea 3 timpul, spatiul si materia.

Am dat search pe google si in engleza si in romana, si nu am gasit despre asa ceva. Darkweb?

Edit: Nu stiu ce legatura are numarul fiarei cu crearea Universului...nu vad nici o logica...please clarify!! Argumente.
N-are legatura cu crearea Universului; cele 3, timpul, spatiul si materia sunt coordonatele materiale ale universului, ca fiind principalele elemente ale creatiei si acestea nu se gasesc in vesnicie, ci doar aici in universul material. Ele insa au o influenta foarte mare impresionand mintea "necoapta si orbita" de organele de simt trupesti sa impuna spre paguba sufletului "inchinarea" catre avantajele materiale ale oricarei hotarari.

17. Căci trupul poftește împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului; căci acestea se împotrivesc unul altuia, ca să nu faceți cele ce ați voi.(Gal5,17)

Nu am un link pentru ca am aflat in urma unei discutii cu un intelept ortodox acum mai bine de 10 ani care a facut afirmatia de mai sus si mie mi-a fost suficient pentru ca argumentatia este in Adevarul Scripturii si in invatatura lui Iisus.

18. Aici este înțelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Și numărul ei este șase sute șaizeci și șase.(Apoc13,18)

Poate ca versetul acesta vrea sa sugereze o alta pricepere, mai elevata, cu adevarat inteleapta; pana o voi gasi pe aceea, o accept pe cea pe care ti-am pomenit-o cu atat mai mult cu cat mie mi se pare foarte potrivita situatiei actuale din lume.

Am ajuns aici (oare?) in urma unui link (devenit inaccesibil) in care autorul pomenea despre trinitate poate ca o similitudine a Trinitatii Divine?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 19.01.2022, 13:55:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Dem

Mai demult am aflat ca acestea 3(timpul,spatiul si materia) ar fi simbolurile pentru 6,6 si 6.
As vrea sa vad si eu materialul/documentarul/stirile/informatia unde ai aflat tu ca simbolul are legatura cu, crearea Universului: astea 3 timpul, spatiul si materia.

Am dat search pe google si in engleza si in romana, si nu am gasit despre asa ceva. Darkweb?

Edit: Nu stiu ce legatura are numarul fiarei cu crearea Universului...nu vad nici o logica...please clarify!! Argumente.
E vorba de fiul pacatului cu nume de om insemnat. Pacatul taracios si silnicopat ce te taraste la munca, pentru a te face si a te da mai mare peste oameni ca sa-ti inmultesti sclavii pacatelor si viciilor tale, se distribuie in timp prin grijile muncilor lumesti unde fiecare ora de speriat are 60minute, fiecare minut are 60 secunde si fiecare secunda are 60 de fractiuni de secunda masurate si ele mai departe de ceasul unui oscilator ajungandu-se iata la 3-4-6GHz cat are un procesor actual cu mai multe miezuri, 6, oferind o putere de calcul impresionanta, calculul vrajitoresc al șegilor lumesti, al mitomaniilor, pacatelor si echivalentelor stiintifice 600+60+6=666.

Pacatul se distribuie in timp prin spatiu. Spatiul poate fi echivalat cu un cub gol cu 6 fete exterioare si 6 fete interioare. Din 6 cuburi poti construi o mini piramida egipsihologica, din aia cu soarele fix inchis in piramida si cu ochiul desfranarii tronand deasupra, avand piramida 3 nivele formate din 3,2,1 cuburi. Piramida asta este simbol al taraciunii si silniciei, care are 36 fete exterioare si 36 fete interioare si fiecare fata din material avand si ea interior material si interiorul material al materialului cubului are inca 6 fete, deci 18 fete are fiecare cub gol din material astfel ca aceasta piramida ipocrita devine simbolul dezbinarii si golirii de continut caci e in lupta cu cele 18 Cete ale Creatiei, 9 Ingeresti si 9 ale intregii Creatii facand o dezbinare intre ingeri si una intre materiile creatiei ca sa atraga in contra lui Dumnezeu.

Materia formata din cele 6 elemente: pamant, apa, aer, foc, energie (cereasca magneto-electro-chimica), structura, este si ea un mijloc de raspandire a pacatului care prin materie pofteste impotriva Duhului Sfant ca sa nu asculte ci sa trandaveasca in placeri si trufii vrand sa fraiereasca pe oricine ca sa se puna mai mare peste oameni prin teroarea bataii si a crimei, a mortii, a terorismului silnic imbracat in fatarnicie ipocrita.

Duhurile rele aflate pe 24=6x4 de vami ierarhice, spiritele rele, se opun unitatii trupului in Hristos ca sa nu poata sa faca duhul oamenilor lucrarea de ascultare de Dumnezeu, nu numai lucrarile de rugaciune a mintii si inimii ci inclusiv toate lucrarile de harncie ce se fac inclusiv cu trupul prin Duhul Sfant si aceste duhuri rele, ingeri cazuti, invataturi rele programate, mecanizate si robotizate, obiceiuri, adictii, tihne rele, pismuiesc si poftesc impotriva trupului bisericii.

Acest egoism faraonic insemnat simbolizat prin cele 3 carlige cu care esti pescuit de lupii in haina de miel sau de berbec, 666, biserica de tip casta exclusivista privilegiata superioara a mai marilor ipocriti ce s-au pus mai mari peste oameni si peste cele ale Lui Dumnezeu, unde 6 reprezinta un fel de botez (al pacatului) imbracat in haina de miel ipocrit si pacatos este defapt un fel de balaur ascuns in Lege, in Icoana, in Cuvant care-i silniceste pe mici si mari, bogati si saraci, scalavi si slobozi, pe toti oameni buni sau rai sa-si puna semn pe mana dreapta sau pe frunte, eticheta sovina cu adresa-tinta, semn superstitios ”bun” al luptei ipocrite impotriva razboiului si a mortii ca sa-i tina cu sufletul in sclavia intunerilumii si a minciunii pe toti facand razboi cu sfintii si-i ispiteste pe cei alesi deposedandu-i de Credinta in Dumnezeu ca sa i se inchine oamenii mai ales cu sufletul acestei fiare insemnate zeificate ce tine oamenii in sclavie, in umbra si mangaierea mortii chinuitoare, prin aparatele tortionare: justitie, politie, servicii de securitate si spionaj, armata, bande de batausi si oameni de ordine si disciplina inarmati ce impun prin terorism ordinea mostenita si innoita a mai marilor de peste oameni care si-au luat drepturi de regi si de dumnezei pentru a putea ei da moarte si puscarie, chin si exclusivism cui vor ei dupa pofta pacatului si a viciilor lor.

Sintetizand toate lucrarile acestui fiu vesnic pacatos, Luxifer-satana cu acolitii, care nu vrea si nu poate sa asculte de Dumnezeu, prin numele de om si numarul numelui de om insemnat si prin socoteala respectiva 600+60+6=666, adica un fel de inchizitie a pacatelor parate si razbunate, este defapt un semn al hulelor ascunse caci slujind pacea adica lipsa razboiului si a mortii fizice el ascunde defapt in interior hula 333 care este adevarata fata a omului lumesc care rastigneste pe Hristos aflat la varsta de 33 de ani razbunandu-se pentru puterea lumeasca impreuna cu batranii, carturarii, armata, politia, serviciile, regii si toti sefii care impreuna mentin si controleaza acest sistem lumesc globalist satanic si antihrist condus de duhurile rele si ingerii cazuti.

Acolo este intelepciunea necredintei si indoielilor care genereaza cunoasterea stiintifica mincinoasa unde totul se face pentru intelepciune ignorand Calea cea Dreapta a nepacatuirii pana la dobandirea adevarului si intelepciunii. Deci este o cale ispititoare a cunoasterii prin pacatuire pentru acumulare de intelepciune cu oricepret, ispita si silnicie care preschimba sufletul omului intrun lup vierme sarpe porc , untrun slugarnic ce vrea pile si privilegii, inchinari si tot ce e mai bun, sa i se dea ascultare si supunere caci altfel trece la nemultumire si protestura prin santaje emotionale sinucigase cu luare de ostaci si distrugere de orice bine de la Dumnezeu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.01.2022 at 16:22:16.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 19.01.2022, 19:14:46
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 378
Smile

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
N-are legatura cu crearea Universului; cele 3, timpul, spatiul si materia sunt coordonatele materiale ale universului, ca fiind principalele elemente ale creatiei si acestea nu se gasesc in vesnicie, ci doar aici in universul material. Ele insa au o influenta foarte mare impresionand mintea "necoapta si orbita" de organele de simt trupesti sa impuna spre paguba sufletului "inchinarea" catre avantajele materiale ale oricarei hotarari.

17. Căci trupul poftește împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului; căci acestea se împotrivesc unul altuia, ca să nu faceți cele ce ați voi.(Gal5,17)

Nu am un link pentru ca am aflat in urma unei discutii cu un intelept ortodox acum mai bine de 10 ani care a facut afirmatia de mai sus si mie mi-a fost suficient pentru ca argumentatia este in Adevarul Scripturii si in invatatura lui Iisus.

18. Aici este înțelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Și numărul ei este șase sute șaizeci și șase.(Apoc13,18)

Poate ca versetul acesta vrea sa sugereze o alta pricepere, mai elevata, cu adevarat inteleapta; pana o voi gasi pe aceea, o accept pe cea pe care ti-am pomenit-o cu atat mai mult cu cat mie mi se pare foarte potrivita situatiei actuale din lume.

Am ajuns aici (oare?) in urma unui link (devenit inaccesibil) in care autorul pomenea despre trinitate poate ca o similitudine a Trinitatii Divine?
Aaa am inteles. Ok ok!

Uitati am gasit filmarea pe youtube!!: https://youtu.be/w6AHcv19NIc?t=73 ,puteti sa ascultati de la inceput, nu Trinitate Divina, ci trinitate materiala (timp, spatiu, materie)
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 19.01.2022 at 19:25:07.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 19.01.2022, 19:49:11
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Aaa am inteles. Ok ok!

Uitati am gasit filmarea pe youtube!!: https://youtu.be/w6AHcv19NIc?t=73 ,puteti sa ascultati de la inceput, nu Trinitate Divina, ci trinitate materiala (timp, spatiu, materie)
N-ai inteles... da stai ca-ti explic:

Pai practic cand treci cu sufletul si atentia de la comunitatea divina si comuniunea ta obijnuita cu care esti familiarizat in comunitatea ipocrit-terorista insemnata 666 la influentele ingerilor cazuti si mortilor ce-i slujesc are loc o inversare superstitios slugarnica a sufletului tau, neobservata usor si neluata in seama de om asa ca o tradare-scapare-supunere-inchinare la ukuxklanu terorist si mitoman foarte ipocrit si inselator viclean ce silniceste prin vazduhuri si spiritism ca sa lepezi Credinta si sa crezi in minciunile impuse de teroristii care te sperie si te ia sa le faci treba murdara.

Cand iti vorbesc duhurile rele teroriste apare in om, in suflet si in sine
o iscomunis666inversare lingusitoare!!!... ca o mandrie (pacatos ”sfanta”) trufase tradatoare egoista si lase.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.01.2022 at 12:35:37.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare