Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.01.2019, 10:25:03
ConstantinNae ConstantinNae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2018
Mesaje: 16
Implicit Soteriologie ortodoxa

Îmi puteți recomanda niște cărți sau site-uri care explică soteriologia ortodoxă? Aș vrea să înțeleg concepția ortodoxă cu privire la motivul sacrificiului lui Isus Hristos. Protestanții spun că crucificarea Sa a fost prețul pe care L-a plătit Lui Dumnezeu Tatăl în locul nostru, ca un fel de amendă pe care ar plăti-o cineva pentru a elibera pe altcineva de la închisoare. Ortodocșii ce cred?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.01.2019, 13:28:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ConstantinNae Vezi mesajul
Îmi puteți recomanda niște cărți sau site-uri care explică soteriologia ortodoxă? Aș vrea să înțeleg concepția ortodoxă cu privire la motivul sacrificiului lui Isus Hristos. Protestanții spun că crucificarea Sa a fost prețul pe care L-a plătit Lui Dumnezeu Tatăl în locul nostru, ca un fel de amendă pe care ar plăti-o cineva pentru a elibera pe altcineva de la închisoare. Ortodocșii ce cred?
E simplu, scrii cuvintele respective pe google si gasesti articole despre tema asta, poate si carti. De exemplu, explicatii foarte scurte poti gasi aici: https://ro.orthodoxwiki.org/Soteriologie

Protestantii au preluat de la catolici dogma lor cu ispasirea, dogma inventata imediat dupa Schisma de Anselm de Canterbury. https://ro.wikipedia.org/wiki/Anselm_de_Canterbury
La aceasta au adaugat si dogmele lor.
In ortodoxie Mantuitorul S-a intrupat ca sa vindece firea omeneasca, unind firea divina cu cea omeneasca, ca apoi sa primeasca harul mantuitor. Prin Botez omului i se vindeca urmarile pacatului stramosesc si primeste harul mantuitor (impreuna cu Mirungerea).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.11.2020, 13:10:23
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

eu imi cumpar carti legate de religie de la egumenita.ro vezi daca gasesti pe acolo. Dar cred ca la ora actuala gasesti orice informatie pe internet.
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare