Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 08.12.2021, 22:34:09
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Băi ratatule păi tu îți bați joc de mine? Dar chiar nu ai un pic de decență? Vezi ca acum renunș la politețe și te fac cu ou și oțet. Adică eu nu stiu ce înseamnă smerenie? Nu te jignesc acum, dar data viitoare te umiliesc. Crede-mă!

SMERÉNIE*s. f.*Atitudine umilă, supusă, respectuoasă
Degeaba ameninti ca n-a gresit dragul lui Iisus cand a zis asta:
Citat:
În prealabil postat de gpalme
Termenul clasic este smerenie. Daca vrei sa folosesti termenul umilire trebuie sa fii atent la context ca termenul are mai multe sensuri nu doar unul (apropo).

Termenul umilinta pe care il tot lauzi nu se foloseste in contexte de tipul Dumnezeu umileste, ci eu am umilinta, sunt umil, ma umilesc, in care eu sunt subiectul si nu Dumnezeu.
Umilirea cuiva inseamna un comportament arogant si trufas, excrusivist prin care faci un om sa se simta prost, acuzat, amenintat, raul cel mare, insuportabil, de lepadat, de distrus iar cu asa ceva Domnul nu s-a ocupt niciodata, n-a umilit niciodata pe oameni ci le-a cerut sa se umileasca ei insisi cat mai mult inaintea Domnului si intre ei caci nimeni nu este fara de pacat ca sa stea semeti si mandrii in fata Lui.

Daca ei nu vor sau nu pot nu i-a osandit ci pacatul lor si inselaciunea si aroganta lor i-a pierdut caci a te da sfant cand nu esti e pacat mare si de acolo vin multe pedepse, nu de la Dumnezeu ci de la pacatule comise.

Textul lui MGTW4life in care zelozeste si se razbuna pripit in numele Domnului spunand ca va umili Dumnezeu pe oameni este o dovada de necunoastere caci Domnul s-a aratat in Mesia ca si chip intreg si persoana intreaga, in Maica Fecioara cu pruncul, iar comportamentul umil si smerit si blînd cu inima ne dovedeste ca Dumnezeu nu umileste pe nimeni.

Ce sa mai umileasca cand omul e pacatos si muritor si merge cu incapatanare in iad? Sa umileasca si sa puna la punct astfel de amarati?

Isi aduce aminte ca e Milostiv si isi face mila si de cel mai mare pacatos caci ”Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos e mult mai mare fata de iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu” Tr.Ap. nr. 3

Iar daca iubesti cu adevarat nu mai ai cum sa umilesti si sa batjocuresti pe cineva.

Doar oamenii se umilesc si se batjocuresc intre ei pismuindu-se si zelozind razbunarea in numele ”Domnului” dovedindu-se plini de tupeu si mandrie in ciuda faptului ca sunt pacatosi si rai.

Nu osandeste Dumnezeu nici macar ipocritii ci i-a chemat la pocainta!.. caci nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca din caile sale cele rele intru Credinta si sa fie omul un suflet viu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 08.12.2021 at 22:45:28.
  #62  
Vechi 08.12.2021, 23:23:20
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
... ți bați joc de mine? Dar chiar nu ai un pic de decență? Vezi ca acum renunț la politețe și te fac cu ou și oțet. Adică eu nu stiu ce înseamnă smerenie? Nu te jignesc acum, dar data viitoare te umiliesc. Crede-mă!

SMERÉNIE*s. f.*Atitudine umilă, supusă, respectuoasă
De batut joc singur iti bati joc de tine, e suficient ce scoti din tine, nu e nevoie sa adaug eu nimic.


Bai sparge dinti, umil, umilinta si Dumnezeu umileste sunt expresii diferite

Sper sa te duca putin capul.

Si nu e folosit in textele duhovnicesti nicaieri expresia asta pe care a inventat-o un sectar, Dumnezeu umileste, care este tendentioasa si nepotrivita - interpretabila. Nici un teolog nu foloseste formulari tendentioase. Expresia aia era intentionat gresita nu e ce zici tu. Sunt expresii sectare consacrate de osandire. Daca ai sti putina teologie ai zice ca formularea e straina chiar daca o intorci cumva cum vrei tu pare sa iti dea la socoteala.

X il umileste pe Y inseamna ca isi bate joc de el nu ca ii da umilinta... Asta este interpretarea si sensul uzual si nu se foloseste altfel expresia. Chiar daca tie ti se pare ca einvers.


Asa ca ia-ti smardoiala si da-ti in cap pana iti revii.

Vezi ca stii cum se foloseste corect cuvantul? Ia-ti semintele si du-te inalta parte.

Last edited by gpalama; 08.12.2021 at 23:49:45.
  #63  
Vechi 08.12.2021, 23:54:04
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Degeaba ameninti ca n-a gresit dragul lui Iisus cand a zis asta:

Textul lui MGTW4life in care zelozeste si se razbuna pripit in numele Domnului spunand ca va umili Dumnezeu pe oameni este o dovada de necunoastere caci Domnul s-a aratat in Mesia ca si chip intreg si persoana intreaga, in Maica Fecioara cu pruncul, iar comportamentul umil si smerit si blînd cu inima ne dovedeste ca Dumnezeu nu umileste pe nimeni.
....
Moroncele, tu nu ai ocupatie acasa si te bagi in seama? Dai si tu de la tine poate poate o nimeresti.

Vezi ca inca nu ai ce sa copiezi, pana acum ai dat doar de la gara, pe apucate.


Dumnezeu se zeloseste... voi nu aveti pocainta nici la piciorul broastei si va apucati de vorbit despre profetii, despre manie dumenzeiasca si alte lucruri inalte. Unde stateau profeteii in cor si nu-i vedeam. Scuzati ca nu v-am identificat pe voi doi pe MGTOW si pe MORONTOW. Cei doi profetei care reusesc sa se completeze. Si pe Niez care va tine microfonul.

Borhot din asta aparent duhovnicesc, recitarile sectare in numele lui Dumnezeu sunt doar debitatii ale unora care ratacesc cu mintea. De asta trebuie tratate cu maxima duritate si celeritate pentru a preveni raspandirea nebuniei "debitatiei mistice" si la altii...

Este absolut interesant cum Moroncel reuseste sa fie de fiecare data de partea raului. E ca si cum ar merge printr-un slalom de jaloane ale raului si le ia pe toate. Moroncele, felicitari, ai un simt deosebit al gropii. Din groapa in groapa. Esti absolut uimitor.

Esti deja un detector de rau si un instrument de detectat raul. Adica posturile tale ne arata cu precizie care e raul si directia raului. Deja esti un barometru pentru "asa nu", "cale gresita", "nu mergeti pe aici", "nu pe calea asta", "Moroncel, feriti-va".

Ai reusit si in postul asta sa spui ca raul este bine.

Last edited by gpalama; 09.12.2021 at 00:01:32.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare