Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.11.2019, 19:08:49
Constantina C. Constantina C. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2019
Mesaje: 17
Implicit

Biserica Ortodoxă este Biserica întemeiată de către Iisus Hristos și apostolii săi. Își are începutul în ziua Cincizecimii prin pogorârea Duhului Sfânt în anul 33 după Hristos. Este cunoscută (în special în Occidentul contemporan) ca Biserica Ortodoxă Răsăriteană, sau ca Biserica Greco-Ortodoxă. Mai este numită și Biserica Ortodoxă Sobornicească, Biserica Creștin Ortodoxă, Biserica cea una, sfântă, sobornicească și apostolească (după cum spunem în Crez), Trupul lui Hristos, Mireasa lui Hristos sau simplu: Biserica.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.11.2019, 20:40:42
Constantina C. Constantina C. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2019
Mesaje: 17
Implicit

Biserica Ortodoxă este Biserica întemeiată de către Iisus Hristos și apostolii săi. Își are începutul în ziua Cincizecimii prin pogorârea Duhului Sfânt în anul 33 după Hristos. Este cunoscută (în special în Occidentul contemporan) ca Biserica Ortodoxă Răsăriteană, sau ca Biserica Greco-Ortodoxă. Mai este numită și Biserica Ortodoxă Sobornicească, Biserica Creștin Ortodoxă, Biserica cea una, sfântă, sobornicească și apostolească (după cum spunem în Crez), Trupul lui Hristos, Mireasa lui Hristos sau simplu: Biserica.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.11.2019, 17:53:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Constantina C. Vezi mesajul
Sunt dezamăgită... Sunt oare pe un forum crestin ortodox??!!
Acesta este un forum obisnuit, facut de un mirean, nu este un forum oficial. Majoritatea celor ce au scris pe acest forum au fost neortoodcsi sau ortodocsi cu vederi ecumeniste. Ortodocsii au fost in inferioritate si, de multe ori, atacati sau ridiculizati de ceilalti. Pe acest forum au fost mai multe certuri si rautate mai multa decat pe alte forumuri, care nu erau ortodoxe sau nu erau centrate pe religie. De toate acestea a fost vinovat administratorul acestui forum, din cauza atmosferei au ajuns sa intre din ce in ce mai putini pe forum.

Legat de mesaj, Demetrius este fost greco-catolic, are si influente ecumeniste si din new-age. E bine ca a devenit sau redevenit ortodox.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.11.2021, 19:18:31
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Stiu ca topicul acesta a fost creat in 2019 si nu mai e de actualitate, iar Nefelibata, autoarea lui, deja se va fi convertit de mult la ortodoxie, dar as dori totusi sa rapund la unele din intrebarile pe care si le pune, mai ales ca poate mai sunt si altii care isi pun aceleasi intrebari. Daca moderatorii vor considera ca postarea mea nu-si are rostul, sa o stearga... asta e! Daca insa vor considera ca nu strica si o parere din directia opusa, le raman recunoscator. Deci le multumesc!

Citat:
În prealabil postat de Nefelibata Vezi mesajul
Am in prezent 18 ani, si as dori sa ma convertesc.
Cand te-ai nascut, ai fost atee, apoi greco-catolica, iar acum vrei sa fii ortodoxa. Cam multe schimbari intr-un timp atat de scurt. Dar asa e fiinta umana: nestatornica.

Citat:
În prealabil postat de Nefelibata Vezi mesajul
Prietenii mei ortodocsi mi-au sugerat sa ma botez la o manastire, dar cred ca as avea nevoie de un duhovnic.
In niciun caz un duhovnic de la o manastire. Presupun ca la un moment dat vei dori sa te casatoresti. Ce poate sti un om care nu a fost casatorit niciodata despre ce inseamna o casatorie? Da, generalitati, desigur. Am voie sa zambesc putin? Ia-ti un preot cu nevasta si copii, cu o parohie saraca, nu unul care traieste in lux si la care slujba de duminica si mersul cu boboteaza se transforma in operatiuni financiare la scara mare. Vrei sa ti se dea sfaturi despre viata, nu despre autoizolare sau bani.

Citat:
În prealabil postat de Nefelibata Vezi mesajul
Mi se si pare absurd sa primesc botezul, dat fiind faptul ca am dus o viata pacatoasa, dar am auzit ca un botez spala si pacatele anterioare.
Asfel pusa problema e convenabil sa te botezi cat mai tarziu, astfel incat sa ti se spele cat mai multe pacate. Daca te botezi ca sa ti se spele pacatele, mai bine lasa... botez din interes.

Citat:
În prealabil postat de Nefelibata Vezi mesajul
as vedea necesara spovedania, avand in vedere faptul ca am comis pacate inainte, desi am incercat din rasputeri sa duc o viata morala chiar si secular.
In cazul acesta, solutia e simpla. Fa ceea ce ai facut si pana acum: incearca sa duci o viata morala. Sau vrei sa faci altfel? Te bazezi pe botez! Trist, foarte trist...

Citat:
În prealabil postat de Nefelibata Vezi mesajul
Am trait fara religie pana in momentul actual.
Pai ziceai ca ai fost greco-catolica. Doar in statistici. La fel e 90 la suta din populatia Romaniei, ortodoxa pe hartie. Deci care e problema? Parca doar necredinciosii mint, inseala si fura? Daca pana acum ai incercat sa duci o viata cinstita, nu vad ce te nemultumeste.

Citat:
În prealabil postat de Nefelibata Vezi mesajul
Sunt extrem de rusinata de pacatele mele, ma tot gandesc daca exista iertare pentru ce am facut inainte.
Du-te si cere iertare celor carora le-ai facut rau. Nu altora. Dar tu vrei sa te spovedesti, adica sa ceri iertare lui Dumnezeu. Pe mine m-au invatat parintii in copilarie ca atunci cand sparg geamul unui vecin, sa-i cer iertare acelui vecin, nu altuia. Sau cu spovedania e mai usor? Nu mai e nevoie sa-l privesti pe om in fata.

Citat:
În prealabil postat de Nefelibata Vezi mesajul
As primi cu drag ajutor, chiar si din cadrul bisericesc.
Biserica a ajutat-o, deci totul e bine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare