Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.04.2021, 20:10:24
alexlucian alexlucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2014
Mesaje: 20
Implicit 2 Impartasanii cu aceeasi Spovedanie

Marti pe 13 aprilie m-am spovedit. Si mi-a spus parintele ca pot sa ma impartasesc de doua ori. Am zis ca vin in saptamana respectiva, sambata(am si fost). Si el a zis sa mai vin si duminica de Florii, sa mai iau o data Impartasanie, cu aceeasi spovedanie, daca nu fac pacate.
Mi-am pus in gand sa ajung.
Insa am un tata betiv si inca locuiesc la parinti. Betiv de cariera, de vreo 20 de ani.
Si astazi tot cerea vin. Luasem niste vin pt Paste si l-am ascuns pe balcon. L=a vazut si astazi a tot racnit sa ii dau vin. Mi-am pierdut cumpatul si l-am trantit jos. Nu l-am batut ca oricum e rablagit, si i-am turnat o sticla de vin in cap.
De obicei imi pastrez cumpatul ca oricum n-am cu cine vorbi, asa ca il las sa vorbeasca sau ii dau sa bea, desi uneori cade din picioare si isi mai rupe si oasele. Insa in perioada asta am si licenta si sunt mai incordat. Si imi pierd rabdarea mai repede.

Deci, pot sa mai merg duminica la o a doua Impartasanie?
(Oricum , eu sunt multumit ca m-a invrednicit Dumnezeu sa tin tot postul si sa ma impartasesc o data. Deci restul ar fi bonus. Si oricum am in gand sa mai merg dupa ce trec sarbatorile sa ma spovedesc iarasi, pt ca am nevoie de ajutor, fiindca ma simt cam blocat la licenta)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.04.2021, 20:27:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Marti pe 13 aprilie m-am spovedit. Si mi-a spus parintele ca pot sa ma impartasesc de doua ori.
E posibilă treaba și cred că și canonică, ex ți se dă dezlegare la împărtășanie în prima și a doua zi de Paști și Crăciun cu o singură spovedanie anterioară, condiția e să nu faci păcate- încălcări pentru care sunt trecute canoane.

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Si astazi tot cerea vin. Luasem niste vin pt Paste si l-am ascuns pe balcon.
Trebuia să iei vinul mai târziu, iar dacă l-ai luat că l-ai prins la ofertă trebuia să-l ascunzi undeva, dacă nu ai un pod, un beci, atunci să ai o cutie de valori cu cheie sau să-l duci la sat, în altă locuință.

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Mi-am pierdut cumpatul si l-am trantit jos. Nu l-am batut ca oricum e rablagit, si i-am turnat o sticla de vin in cap.
Nu e bine să ridici mâna la tatăl tău, să-l umilești, miștocărești, mai bine te-ai ruga fierbinte lui Dumnezeu să îndepărteze patima de el.

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
De obicei imi pastrez cumpatul ca oricum n-am cu cine vorbi, asa ca il las sa vorbeasca sau ii dau sa bea, desi uneori cade din picioare si isi mai rupe si oasele. Insa in perioada asta am si licenta si sunt mai incordat. Si imi pierd rabdarea mai repede.
Ai cu cine vorbi, chiar dacă tatăl tău își mai pierde controlul când îl ia vâltoarea poftei de băutură, tu știi cine e el, e tatăl tău, are demnitatea lui dinainte să bea.

Tu știi ce dar de la Dumnezeu e să ai un tată, care nu te bate, alții ar vrea să aibă un tată și nu au ?

Gândește-te la tatăl tău când era tânăr și nu avea darul băuturii, s-a luptat pentru familie și totuși stai în casa lui.

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Deci, pot sa mai merg duminica la o a doua Impartasanie?
Nu nu te du, pentru că intervenit ceva: te-ai mâniat și ți-ai înjosit tatăl prin turnarea în cap a vinului, du-te iar la duhovnic și spovedește asta.

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
(Oricum , eu sunt multumit ca m-a invrednicit Dumnezeu sa tin tot postul si sa ma impartasesc o data.
Ți-a furat dracul postul pe ultima sută de metri cu această ispită, pe care tot tu ai adus-o în casă când ai luat vinul, nu luai vinul, nu-l găsea în balcon.

Dar cum zici și tu bine că te-ai împărtășit săptămâna trecută, așa face diavolul pe ultima sută de metri inventează ceva să te aprinzi de nervi, de scârbă, să înjuri să faci ceva necugetat ca să-ți ia liniștea.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.05.2022, 19:25:27
Sebastian_Stefan Sebastian_Stefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2021
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Aceasta spovedanie nu isi mai are rostul in zilele de astazi.
Credeti-ma ca preotul dvs duhovnic va stie deja toate pacatele. Foarte multi au prieteni prin serviciile secrete si suntem spionati, lumea e foarte curioasa de vietile noastre.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2022, 02:37:25
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastian_Stefan Vezi mesajul
Aceasta spovedanie nu isi mai are rostul in zilele de astazi.
Credeti-ma ca preotul dvs duhovnic va stie deja toate pacatele. Foarte multi au prieteni prin serviciile secrete si suntem spionati, lumea e foarte curioasa de vietile noastre.
8. Cu fapta și cu cuvântul cinstește pe tatăl tău și pe mama ta, ca să-ți vină binecuvântare de la ei.(Isus Sirah3,8)

Nu e vorba de ce stie duhovnicul (sau oricine altcineva), ci e vorba de cugetul tau si de vointa ta de a recunoaste si a spune lui (duhovnicului) ce pacate ai pe suflet ca astfel sa te cureti de ele.



P.S. Serviciile de informatii stiu mai multe despre tine chiar decat stii tu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare