Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.09.2021, 22:31:33
LuizaL9 LuizaL9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2021
Locație: Timis
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Post Gânduri de hula, am mare nevoie de ajutor!

Stimați frați/stimate surori întru Hristos, întâmpin mari probleme, iar sufletul nu mi se liniștește niciodată, nici măcar când îmi spun rugăciunea sufletului. Vreau să îl iubesc pe Dumnezeu, să îmi frământe inima și sufletul să-mi plângă după El. Ajutorul Lui este întotdeauna cu mine, dar nu pot depăși granița recunoștinței. De asemenea, am gânduri necurate, râd de Patimile Dumnezeului nostru, le nesocotesc, nu simt nicio tristețe, pe Maica Domnului o desconsider, considerând-o o femeie fără bucurii în viață, lipsită de inteligență, un model nedemn de urmat pentru feministele de azi. Aleg întunericul, fugind de cărțile în care sunt descriși Îngerii Domnului și Lumina Sa. Nu înțeleg Frumusețea Împărăției Sale, dorind mai bine Iadul. Sufletul îmi este fără substanță. Nu am nicio desfătare, nicio veselie, doar un gol. Măcar de aș fi tristă! Mă rog Domnului să mă întărească în această ispită, dar rugăciunile mele sunt în van. Vă rog, spuneți-mi ce aș putea face, cu cine să vorbesc! Sunt disperată!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.09.2021, 00:38:47
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Nu deznadajui ca e mare pacat. Din ce vad tu constientiezi unde este problema si iti doresti sa iesi din acest impas. Acesta este un lucru bun si nu te lasa tu persevereaza. Spunea parintele Sofronie Saharov asa : "Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Ce pot eu sa-ti zic mai mult. Roaga-te la El ca la un prieten foarte drag si apropiat, zii sincer ce te doare asa cum poti tu. Decat sa spui rugaciunea inimii ca pe o poezie pe de rost fii sincera si spune-i tot ce ai pe suflet. Scuze daca m-am repetat. Mai poti incerca sa faci acatistul Maicii Domnului bucuria celor necajiti sau grabnica ascultatoare sau acatistul Sf Efrem cel nou care este un sfant actual si care a ajutat foarte multi oameni. Fa o spovedanie generala poate ai ascuns sau ai omis in alte dati vreun pacat si acum te apasa. Poti da un acatist de 40 de zile la biserica. Mai poti incerca sa faci sport regulat, acesta iti va mai lua din gandurile rele si vei avea o stare de bine de la endorfine. Daca iti gasesti chef si timp incearca cartea Dumnezeu este iubire a sfantului Siluan athonitul. Mie mi s-a parut ca este foarte buna chiar pt oamenii incercati de tristete, deznadejde. Stii de ce? pt ca scrie din experienta sa personala. Tu nu te lasa lupta si cum zice Dumnezeu ,, de cate ori vei cadea ridica-te si te vei mantui ''. De cate ori iti vin ganduri rele tu riposteaza cu ganduri bune.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.09.2021, 01:13:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LuizaL9 Vezi mesajul
Stimați frați/stimate surori întru Hristos, întâmpin mari probleme, iar sufletul nu mi se liniștește niciodată, nici măcar când îmi spun rugăciunea sufletului.
Sunt probleme mari pentru că te-ai confruntat pentru primele dăți cu ele, alții au supraviețuit la multe naufragii și furtuni spirituale și nu sunt ușor impresionabili, de aceea primul lucru e să te calmezi, să o iei pe etape că vor mai urma multe ispite cât trăiești.

Citat:
În prealabil postat de LuizaL9 Vezi mesajul
Vreau să îl iubesc pe Dumnezeu, să îmi frământe inima și sufletul să-mi plângă după El.
Nu poți menține mereu aceeași cadență duhovnicească, grijile vieții și neprevăzutele ne fac să mai scădem dar important e să avem o medie duhovnicească înaltă când tragem linie fapte bune - scăderi.

Citat:
În prealabil postat de LuizaL9 Vezi mesajul
De asemenea, am gânduri necurate, râd de Patimile Dumnezeului nostru, le nesocotesc, nu simt nicio tristețe, pe Maica Domnului o desconsider, considerând-o o femeie fără bucurii în viață, lipsită de inteligență, un model nedemn de urmat pentru feministele de azi.
Nu e de râs de patimi, gândește-te că Hristos era o rană zdrobită, o carne vie sângerândă pe cruce, îi intrau spinii din coroană în carne până la sânge, era bătut, tocat și flagelat, o imagine care inspiră milă.

Maica Domnului era o femeie inteligentă tocmai pentru că știa să scoată ce e mai bun din Iisus, l-a pus mereu într-o lumină pozitivă chiar și la prima minune săvârșită la Nunta din Cana Galilei a știut cât să vorbească și cum și a avut un cuvânt convingător.

Feministele distrug potențialul din bărbați și sunt mereu într-o stare conflictuală cu bărbatul, lucru care nu e aducător de liniște, ci doar de nemulțumire și neîmplinire în viața de familie.
Citat:
În prealabil postat de LuizaL9 Vezi mesajul
Aleg întunericul, fugind de cărțile în care sunt descriși Îngerii Domnului și Lumina Sa. Nu înțeleg Frumusețea Împărăției Sale, dorind mai bine Iadul. Sufletul îmi este fără substanță. Nu am nicio desfătare, nicio veselie, doar un gol. Măcar de aș fi tristă! Mă rog Domnului să mă întărească în această ispită, dar rugăciunile mele sunt în van. Vă rog, spuneți-mi ce aș putea face, cu cine să vorbesc! Sunt disperată!
Uneori experimentezi o părăsire totală până să ai parte de o umplere cu Har și de bucuria duhovnicească care e peste bucuriile simțurilor.

Ești măritată sau te-ai gândit la măritiș ?

În cine ai un sprijin duhovnic părinți etc ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.09.2021, 08:39:43
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LuizaL9 Vezi mesajul
Stimați frați/stimate surori întru Hristos, întâmpin mari probleme, iar sufletul nu mi se liniștește niciodată, nici măcar când îmi spun rugăciunea sufletului. Vreau să îl iubesc pe Dumnezeu, să îmi frământe inima și sufletul să-mi plângă după El. Ajutorul Lui este întotdeauna cu mine, dar nu pot depăși granița recunoștinței. De asemenea, am gânduri necurate, râd de Patimile Dumnezeului nostru, le nesocotesc, nu simt nicio tristețe, pe Maica Domnului o desconsider, considerând-o o femeie fără bucurii în viață, lipsită de inteligență, un model nedemn de urmat pentru feministele de azi. Aleg întunericul, fugind de cărțile în care sunt descriși Îngerii Domnului și Lumina Sa. Nu înțeleg Frumusețea Împărăției Sale, dorind mai bine Iadul. Sufletul îmi este fără substanță. Nu am nicio desfătare, nicio veselie, doar un gol. Măcar de aș fi tristă! Mă rog Domnului să mă întărească în această ispită, dar rugăciunile mele sunt în van. Vă rog, spuneți-mi ce aș putea face, cu cine să vorbesc! Sunt disperată!
Un paradox straniu este ca, asa cum remarca si Marcel_Ionut, esti constienta de minusurile tale duhovnicesti deoarece ai o cultura religioasa care te ghideaza, dar nu esti in stare sa le faci fatza pentru ca, cred eu, anumite patimi te "blocheaza" sa nu te descurci. Despre aceste patimi poate ca nu esti constienta, deci nu le stii, iar in scurtul(singurul) tau mesaj nu s-au evidentiat pe de-a-ntregul, desi lasi sa scape niste semne cum ca si tu ai fi o feminista dornica de bucurii de care Maica Domnului S-a ferit toata viata ca sa dobandeasca fericirea vesnica, nu bucurii ocazionale.

Eu vad niste contradictii in cuvintele tale(stare de constiinta vinovata fara tristete!!!) si ar fi nevoie sa ne mai scrii despre tine mai multe lucruri. S-ar parea, din spusele tale, ca esti singura, n-ai familie proprie, dar nu stai nici cu parintii, deci poate lucrezi...
Duhovnic ai?

Poate nu vrei sa ne scrii mai mult si totusi vreau sa-ti propun un proces destul de greu la prima vedere, insa care-ti aduce maaari beneficii. Vei vedea.

In primul rand, te spovedesti la primul preot, daca n-ai duhovnic; daca ai te duci la el, apoi te impartasesti.
Dupa aceea, timp de 40 de zile vei cauta sa te pazesti sa nu-ti doresti si sa nu-ti formulezi nicio dorintza personala de niciun fel, sa urmezi o viata cat mai simpla, sa nu urmaresti niciun program TV, sa postesti miercuri si vineri, toata ziua sa spui: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, pe mine pacatoasa (Luiza...), miluieste-ma!", sa nu ai intalniri decat cu... familia, sa urmezi programul simpu bisericesc si sa citesti in fiecare seara (inainte de culcare):
https://doxologia.ro/ceaslov/acatist...celor-necajiti

In plus, toate invitatiile care vin spre tine sa le filtrezi prin sfatul imaginat al duhovnicului (sau al unui preot), chiar daca nu-i de fata.

Dupa cele 40 de zile vei veni si vei comenta primul tau mesaj de aici. De acord?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.09.2021, 11:57:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LuizaL9 Vezi mesajul
Aleg întunericul, fugind de cărțile în care sunt descriși Îngerii Domnului și Lumina Sa. Nu înțeleg Frumusețea Împărăției Sale, dorind mai bine Iadul.
Apropo formularea aceasta parcă e desprinsă dintr-un îndreptar de spovedanie, stilul arhim Nicodim Mandiță, numai acolo mai citeam fraze dintr-acestea laborioase de pocăință, deci se vede că te și spovedești după un îndreptar.

Mai bine ai avea răbdare, sau rabdarii, rabdarii, rabdarii cum zicea arhim Cleopa Ilie, în facultate mulți se confruntă cu furtuni întru credință, te trec gândurile ca printr-o autostradă cu 3 benzi pe sens intens circulată.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.09.2021, 18:03:29
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LuizaL9 Vezi mesajul
Stimați frați/stimate surori întru Hristos, întâmpin mari probleme, iar sufletul nu mi se liniștește niciodată, nici măcar când îmi spun rugăciunea sufletului. Vreau să îl iubesc pe Dumnezeu, să îmi frământe inima și sufletul să-mi plângă după El. Ajutorul Lui este întotdeauna cu mine, dar nu pot depăși granița recunoștinței. De asemenea, am gânduri necurate, râd de Patimile Dumnezeului nostru, le nesocotesc, nu simt nicio tristețe, pe Maica Domnului o desconsider, considerând-o o femeie fără bucurii în viață, lipsită de inteligență, un model nedemn de urmat pentru feministele de azi. Aleg întunericul, fugind de cărțile în care sunt descriși Îngerii Domnului și Lumina Sa. Nu înțeleg Frumusețea Împărăției Sale, dorind mai bine Iadul. Sufletul îmi este fără substanță. Nu am nicio desfătare, nicio veselie, doar un gol. Măcar de aș fi tristă! Mă rog Domnului să mă întărească în această ispită, dar rugăciunile mele sunt în van. Vă rog, spuneți-mi ce aș putea face, cu cine să vorbesc! Sunt disperată!
Subconstientul a fost ani la rand suprimat de idei religioase ce au constrans dorintele si vointa dvs.
Gandurile de hula pe care le aveti sunt revolta subliminala asupra a tot ce vi s-a spus ca sunteti in raport cu si ce ar fi "dumnezeu". Adica o pacatoasa in fata unui Dumnezeu exigent ce va primeste in audienta decat prin mijlocirea celor insarcinati sa vb in numele Sau. Ce va face sa pareti si sa fiti neputincioasa indiferent de decizile pe care le luati si actiunile pe care le savarsiti. Acele ganduri sunt frustrarea care s-a acumulat datorita cerintelor deprinse dintr-o invatatura contrara dezvoltarii si evolutiei firii umane. Crestinii cu adevarat practicanti ajung de cele mai multe ori la depresie, ura fata de succesul si fericirea materiala citindu-se pe chipul lor.
Eu va sugerez daca tot doriti sa fiti crestina si in acelasi timp impacata cu realitatea, sa faceti cam ce fac 95% din crestini, sa NU puneti in practica invataturile din crestinism. Orientati-va doar catre dorintele psihice si cerintele fiziologice ale corpului dvs. Sanatea psihica si fizica este absolut necesara pt a trai o viata cat de cat implinita si feticita.
Si nu uitati ca este bine sa avem ganduri, a fost nevoie de un interval incomensurabil pana cea mai mare revolutie a evolutiei glorifica aceasta realitate, si anume gandul abstract.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.09.2021, 19:19:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Crestinii cu adevarat practicanti ajung de cele mai multe ori la depresie, ura fata de succesul si fericirea materiala citindu-se pe chipul lor.
Cum citești pe figura cuiva ura față de succes ?

Ce e succesul, realizarea materială, păi și o prostituată de lux poate ajunge la acumulări materiale, mai mari decât face un filosof sau un profesor de învățământ primar cu capul, crezi că e cineva invidios pe astfel de succese ?

Dacă un om face avere din tâlhării, hoții cu statul, evaziune fiscală, escrocherii, exploatare și sclavie și cineva cere să se aplice legea și confiscările extinse ale averilor ilicite, care nu pot fi justificate, acela e un invidios pe „valoarea altora”?

Păi întâi averile trebuie justificate și dupa vedem noi cine e invidios, că numai în România se poate să conduci SUV 4X4 de peste 30k de euro la 18-19 ani, în Germania unii șefi își bagă odraslele să înceapă de la muncile de jos ca să înțeleagă pe pielea lor întreg procesul tehnologic și să lupte să ajungă mai sus în viață dacă nu le convine.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.09.2021, 18:59:57
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LuizaL9 Vezi mesajul
Stimați frați/stimate surori întru Hristos, întâmpin mari probleme, iar sufletul nu mi se liniștește niciodată, nici măcar când îmi spun rugăciunea sufletului.
Draga sora in Hristos Cuvantul. Nu intampina singura problemele, intampina-le impreuna cu Hristos si ramai bine infipta in credinta caci totul se rezolva cu bine daca asculti si iti pastrezi curajul, sfiala, umilinta, linistea sufleteasca, iubirea intr-o inima blanda pusa in tine de Dumnezeu pentru apropiati. Ramai dreapta si iesind din mandria lumii inchina-te Domnului intru pocainta si schimbare. Pomul rau nu poate face roade bune oricat s-ar da sursa asa cum pomul bun nu poate face roade rele oricat l-ar denigra cei mandri si rai si oricat l-ar ataca grijile si problemele lumii.

Citat:
Vreau să îl iubesc pe Dumnezeu, să îmi frământe inima și sufletul să-mi plângă după El.
Nu incerca sa-L iubesti tu insuti prin voirea ta ca o sursa de iubire incercand sa te starnesti mereu caci asa iese din tine doar desranare, pacat si sminteala te face sa te crezi buna, sa te crezi iubire dar nu e iubire ci amagire, nu asa, nu te mandri crezandu-te sursca de iubire ci roaga-te ca o pacatoasa ce se pocaieste si isi da seama ca e vinovata si cere iertarea si iubirea lui Dumnezeu si daruieste-o lui Hristos si apropiatilor tai caci nu noi suntem iubirea, credinta si intelepciunea ci Dumnezeu. De la El ne vine puterea de a iubi si a rezolva orice problema ce vine peste noi.

Citat:
Ajutorul Lui este întotdeauna cu mine, dar nu pot depăși granița recunoștinței.
Recunostinta e mare si buna, nu ai de ce sa fi lacoma ca sa vrei tot mai mult. Nu ravna lacomiei ne ajuta sa iubim ci ravna de a rabda pentru Hristos-Cuvantul orice chinuri pana la moarte, din iubire, din urmare, din credinta in adevarul Adevarat. El si Iubirea lui din tine poate rabda mult, ravneste deci la darul rabdarii si nu la multa simtire carnala a ”iubirii” tale caci pofta asta patimase te taraste in trufie si slava de la lume, in egoismul semetiei individualiste crezandu-te foarte importanta.

Citat:
De asemenea, am gânduri necurate, râd de Patimile Dumnezeului nostru, le nesocotesc, nu simt nicio tristețe, pe Maica Domnului o desconsider, considerând-o o femeie fără bucurii în viață, lipsită de inteligență, un model nedemn de urmat pentru feministele de azi.
Prostiile astea din gandurile spurcate, trufiile si judecatile pripite, defaimarea si hula vin din faptul ca nu o cunosti pe preasfanta, nu pricepi scripturile, faptele, nu realizezi importanta iubirii credincioase, a smereniei, nu stii ce inseamna mantuirea si bucuria comuniunii cu Dumnezeu si nestiind vrei sa te silnicesti cu cruzime sa respecti, sa iubesti ceva ce nu vezi si nu intelegi, ce nu stii, ce n-ai invatat, ce nu poti trai la nivel superior fiindca nu esti pe Cale... Gandeste-te ca Maria-fecioara din iubire si dor de Dumnezeu si de Iisus, prin smerenie si umilinta a biruit lumea si a trecut prin rabdare si moarte la Ceruri fara sa pacatuiasca si asa ceva e foarte foarte mult si nu gasesti alta persoana atat de geniala in toata lumea si in toata istoria. Ea este cea mai simpla si mai buna Cale Sfanta scrisa pe HarTa Cerului. Deci dispretul tau si pofta de bucurii lumesti vin din faptul ca nu stii ce inseamna adevarata bucurie, nu pricepi exemplul ei si sacrificiul. Fericirea si bucuria incepe cand esti tot mai sarac de cele lumesti si incepi sa devi prin credinta un sarac in Duh primind mereu Duhul rugaciunii si iertarii pentru putina rabdare in Credinta. Rabda putin, rabda putin in loc sa depui plangeri si frustrari si tot felul de nemultumiri. Nu-ti dai seama ca postarea asta a ta te dovedeste ca esti plina de nemultumire? Deci sminteala, frustrarea si nemultumirea te preschimba in sursa de amagire pentru tine si pentru apropiati.

Citat:
Aleg întunericul, fugind de cărțile în care sunt descriși Îngerii Domnului și Lumina Sa.
Intunericul desfranarii si lepadarea de Credinta vin din ume care a fost judecata ca cel mai mare rau si daca tu in loc sa urci mereu tragi cu ochiul spre lume si spre valea mortii si visezi la bucurii lumesti atunci ca Ana lui Lot te vei preschimba in bulgare de sare sau mai rau in satana adica o sursa de rautate si ispita pentru Dumnezeu si fratii si surorile in Hristos-Cuvantul. Dar de ce trebuie sa alegi tu mereu? Oare nu au ales bine sfintii si parintii si preotii care te-au botezat? Esti tu mai desteapta si mai sfanta ca ei? Oare nu alege bine mai marele tau care te indruma si te creste? De ce vrei tu sa alegi? Nu mai tot alege si realege caci firea umana a omului pacatos si lumesc alege doar mancare-desfranare si judecati pripite de razbunare asa ca orice drac, alege slava de la lume... aia il atrage si aia ar alege... lumea.

Citat:
Nu înțeleg Frumusețea Împărăției Sale, dorind mai bine Iadul.
Nu te grabi sa intelegi caci dorinta de intelegere prea rapida te face sa vrei sa devi ca un lup intelegator, ca un erete, ca un sarpe-porc de caine-rechin, o lacoma dupa cunostinta binelui si raului si dupa trufia vietii de lux ca sa te lauzi, dar intelegerea adevarata e pentru parintii care cresc copii, e pentru pastorii de suflete, ca sa-i rabde pe cei mici, sa-i iubeasca si sa-i inteleaga eliberandu-i pe pacatosi din temnite si povatuindu-i sa nu mai pacatuiasca dupa exemplul propriu nefatarnic si neipocrit.


Citat:
Sufletul îmi este fără substanță. Nu am nicio desfătare, nicio veselie, doar un gol. Măcar de aș fi tristă!
Nu te inchipui ca un pahar fara picior, ca o sticla goala, ca un vas-ol, ca un eU ci incearca sa te inchipui ca un copil, ca un sistem viu cu multe tevi, cu multe jgheaburi care prin umilinta se deschid spre Dumnezeu ca sa lase sa curga iubirea din Dumnezeu si din puterile Lui din Cer spre cei din jur. Nu te gandi la tine si la interesele tale ci la cei din jur si cand vei fi in necazuri si probleme grele care vin vei rabda mai mult pe Cale si vei fi si tu mangaiata de Dumnezeul nostru prin darul iubirii si milei, dar pastreaza Taina si ravneste la rasplata din Cer.

Citat:
Mă rog Domnului să mă întărească în această ispită, dar rugăciunile mele sunt în van. Vă rog, spuneți-mi ce aș putea face, cu cine să vorbesc! Sunt disperată!
N-ai nevoie de nimeni, de ajuns preotii si fratii, dar vorbeste mereu cu Dumnezeu prin rugaciune cuvincioasa si cu sfintii si primeste Harul divin si mergi pe Calea Darului Dorului si sigur va fi bine. Crezi?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.09.2021 at 19:28:48.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.09.2021, 01:26:57
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LuizaL9 Vezi mesajul
Stimați frați/stimate surori întru Hristos, întâmpin mari probleme, iar sufletul nu mi se liniștește niciodată, nici măcar când îmi spun rugăciunea sufletului. Vreau să îl iubesc pe Dumnezeu, să îmi frământe inima și sufletul să-mi plângă după El. Ajutorul Lui este întotdeauna cu mine, dar nu pot depăși granița recunoștinței. De asemenea, am gânduri necurate, râd de Patimile Dumnezeului nostru, le nesocotesc, nu simt nicio tristețe, pe Maica Domnului o desconsider, considerând-o o femeie fără bucurii în viață, lipsită de inteligență, un model nedemn de urmat pentru feministele de azi. Aleg întunericul, fugind de cărțile în care sunt descriși Îngerii Domnului și Lumina Sa. Nu înțeleg Frumusețea Împărăției Sale, dorind mai bine Iadul. Sufletul îmi este fără substanță. Nu am nicio desfătare, nicio veselie, doar un gol. Măcar de aș fi tristă! Mă rog Domnului să mă întărească în această ispită, dar rugăciunile mele sunt în van. Vă rog, spuneți-mi ce aș putea face, cu cine să vorbesc! Sunt disperată!

Se citesc cateva lucruri clare printre randurile tale. Duhovniceste se vede de departe o stare specifica pe are o ai.

1. Ca te cheama Dumnezeu sa te indrepti. Se vede asta de departe.

2. Ca ai mare ispita de la diavol cu ganduri dehula si de deznadejde. Sa nu cumva sa dai crezare si atentie la gandurile astea, sa nu le iei in seama. Sa zici ca sunt ale diavolului ca numai diavolul huleste pe Dumnezeu si Sfintii. De asta si pomenesti de Maica Domnului, de restul - nu sunt ale tale.

3. Ai mare mare mare nevoie de spovedanie si de un canon de rugaciune. Disperarea ta este deznadejtea ta ca nu esti acoperita de harul lui Dumnezeu si te mananca diavolul pt pacate. Ce preot ai mai aproape? Te poti duce la un preot la o biserica de langa tine? Cat mai repede, oricand?


Pot sa iti zic de departe ca ai datorii grele ca pacate, de aici si chemarea, si ispita si deznadejdea.

Spune-ne putin despre tine sa te ajutam.

Dupa ca o sa te spovedesti o sa iti fie bine, o sa fii alt om. Crede-ne pe cuvant.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.09.2021, 14:23:23
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LuizaL9 Vezi mesajul
Stimați frați/stimate surori întru Hristos, întâmpin mari probleme, iar sufletul nu mi se liniștește niciodată, nici măcar când îmi spun rugăciunea sufletului. Vreau să îl iubesc pe Dumnezeu, să îmi frământe inima și sufletul să-mi plângă după El. Ajutorul Lui este întotdeauna cu mine, dar nu pot depăși granița recunoștinței. De asemenea, am gânduri necurate, râd de Patimile Dumnezeului nostru, le nesocotesc, nu simt nicio tristețe, pe Maica Domnului o desconsider, considerând-o o femeie fără bucurii în viață, lipsită de inteligență, un model nedemn de urmat pentru feministele de azi. Aleg întunericul, fugind de cărțile în care sunt descriși Îngerii Domnului și Lumina Sa. Nu înțeleg Frumusețea Împărăției Sale, dorind mai bine Iadul. Sufletul îmi este fără substanță. Nu am nicio desfătare, nicio veselie, doar un gol. Măcar de aș fi tristă! Mă rog Domnului să mă întărească în această ispită, dar rugăciunile mele sunt în van. Vă rog, spuneți-mi ce aș putea face, cu cine să vorbesc! Sunt disperată!
Ceea ce este foarte frumos in mesajul tau este sinceritatea. Rar asa crestina sincera si cinstita care mai si cere ajutor de la frati. Iti recomand sa ramai in lumina sinceritatii divine si ca sa urci asculta-l pe dreptul Enoh prin Hristos care ne zice sa rabdam putin, deci in loc sa te aprinzi si nerabdarea sa escaladeze conflicte ca sa-si faca plinul in timp ce te dai victima, inchipuita, mai bine rabda putin, rabda putin si vei fi mai linistita si buna cu cei din jur. Problemele se vor rezolva, nu de la sin-E ci de la Domnul.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
blasfemie, pocainta, ură

Thread Tools
Moduri de afișare