Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.01.2022, 20:42:42
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 378
Implicit

Asta cu tavita mi se pare un gest neortodox. A da bani ca sa cumperi lumanari e tot aceeasi ca si cand dai bani la tavita, sau daca donezi pur si simplu la biserica tot acolo ajung banii....obiceiul cu tavita ar trebui scoasa prin lege la Ortodoxi.

Nu se ia nimeni de cineva care cumpara lumanari, si daca te intreaba cineva de ce nu pui si tu la tavita, pai "Eu am cumparat lumanari in timpul slujbei, la sosire in biserica, sau inainte de slujba! Tot aia e"
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.01.2022, 21:06:49
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
...obiceiul cu tavita ar trebui scoasa prin lege la Ortodoxi.
La unele parohii nu e deloc, e adevărat că sunt puține, dar e o surpriză plăcută treaba asta, nu știu care ar fi resorturile care stau în spatele deciziei, că și la parohiile acelea au crescut prețurile la electricitate, încălzire, apă-canal, etc.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Asta cu tavita mi se pare un gest neortodox.
Unii ziceau că e de la catolici preluat obiceiul.
Am găsit un thread vechi de prin 2008 pe temă: https://www.crestinortodox.ro/forum/...ead.php?t=3318

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
A da bani ca sa cumperi lumanari e tot aceeasi ca si cand dai bani la tavita, sau daca donezi pur si simplu la biserica tot acolo ajung banii....obiceiul cu tavita ar trebui scoasa prin lege la Ortodoxi.
Corect, orice donație faci e luată în considerare și dacă nu faci nu ar trebui să conteze, mai important e să te pui cu sufletul în ordine.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nu se ia nimeni de cineva care cumpara lumanari, si daca te intreaba cineva de ce nu pui si tu la tavita, pai "Eu am cumparat lumanari in timpul slujbei, la sosire in biserica, sau inainte de slujba! Tot aia e"
Nici așa nu cred că se ia cineva, cel puțin la oraș nu, la sat am auzit că ar fi preoți care strigă în Biserică că nu li se deschide la unele case când vine cu Iordanul de Botezul Domnului, nu știu dacă e așa, poate e și depopulare și scad mult oamenii, dacă nu se mută nimeni în satele respective.

Cu cât sunt mai puțini credincioși, cu atât povara fiscală cade pe cei rămași și până la urmă se lasă aproape toți că nu mai pot duce cât pentru 10.

Deci cine e la sat e mai nașpa de el dacă preotul e dificil sau brutal, sau atmosfera e apăsătoare, la oraș ai de unde alege, minim 10-15 dacă nu chiar 30 de parohii și tot atâția slujitori.
La București sunt 200 de parohii fără să socotim mănăstirile.

De aia cine stă la orașe are mare avantaj, că se vor închide ultimele parohiile din oraș, dar se vor închide și în oraș cam în 20 de ani când populația va ajunge la sub 16 milioane și din alea 16 mulți nu vor fi ortodocși ci asiatici și alții aduși pe aici strămutați din alte părți.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 05.01.2022 at 21:15:01.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.04.2023, 00:32:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Observații după ce am fost pe la mai multe parohii ortodoxe, încă n-am ajuns la toate care sunt în orașul meu.

1. Nu-mi place că nu e programul afișat peste tot adică și pe net și la avizierul bisericii, sau nu e actualizat.
Ajută mult să știi programul pentru că în funcție de distanța între locul unde te afli în oraș și Parohie poți calcula distanța și ora când ajungi, prinzi slujba de la început, sau măcar calculezi cât durează și mai apuci să te închini și să iei ungerea la maslu de exemplu..

Programul e o formă de informare și de fidelizare al credincioșilor, e prima carte de vizită, dacă nici să faci informarea săptămânală a programului nu poți, mă întreb ce mai neglijezi.

Și dacă-ți crește cu 1% prezența la Biserică pt că ai afișat programul, e un plus un câștig nu un minus.

2. Nu-mi place că în același oraș Taina Maslului e pusă în unele locuri de la ora 17 în altele de la 18, adică trebuie o oră fixă, inițial scuza era că ora de vara impune 18 că se întunecă mai târziu și 17 e ora de iarnă, dar tot nu mi se pare plauzibil, dacă pui ora 18 știi măcar că ajung mai mulți de la servici.

3. Nu-mi place că majoritatea parohiilor nu au site sau pagină de facebook, adică măcar programul să-l vedem comunicat actualizat, ne scutește și de drumuri aiurea până acolo.

Ce-mi place e că într-un oraș poți să prinzi zilnic taina Sfântului Maslu la câte o Biserică, adică luni la câteva parohii se face, marți la altele, poți să mergi 5 zile din 7 la Maslu, la câte boli sunt și pericole chiar electromagnetice plus vrăjitorii și alte legături, cine ignoră maslul pierde.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.05.2023, 23:37:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Ar trebui ca fiecare Biserică nouă care se construiește sau se repictează, sau se renovează din temelii să aibă un Hram secundar măcar Unic, adică nu să fie 40% din Biserici cu Hramul Adormirea Maicii Domnului, sau Sfântul Nicolae, iar restul sărbătorilor cu cruce roșie sau sfinți locali să rămână neacoperite.

Dacă ar fi Hramuri diferite oamenii dintr-un oraș sau județ s-ar putea duce la Hram la fiecare Biserică, dacă sunt la 5 biserici hram în același timp într-un oraș de nivel mediu ca populație în afară de mun București, deja e greu de ales la care să participi.

Hramul ar trebui aprobat de o comisie din episcopie cu calendarul în mână și cu lista hramurilor parohiilor mai vechi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare