Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 11.03.2024, 21:08:24
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.431
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Rusii au fost invinsi la inceputul razboiului fara ca Ucraina sa beneficieze de armele occidentale. S-au retras din lupta pentru Kiev pentru ca nu au mai facut fata, desi propaganda rusa a spus altceva. Si ucrainenii au reusit noi succese pana cand rusii au inceput sa primeasca ajutor de la Iran, iar partidul lui Trump nu a vrut sa mai aprobe ajutoarele.
Ce termeni "ingrozitori" folositi pe aici cum ar fi de exemplu cuvintul "razboi" care este complet neadecvat situatiei de fata din Ucraina. Nu prea cred ca degeaba a fost categorisita oficial de o gasca, btw, cu miliarde de euro in conturi si averi in occident, drept o operatie speciala. Si oare din ce motiv au denumit-o o simpla incursiune speciala?
Pai frate Catalin, ia sa analizam situatia dpdv al stapanilor lumii si a banilor( si resurselor), urmand recomandare lor: "Follow the money"
Pai mai omule, gindeste-te, ...ca rusnac in parteneriat economic/energetic cu guvernul ucrainian, cel care primesc comisioane uriase pentru tranzitul energetic iar ceilalti pentru vinzare, cind ai o impaienjenire complexa cu mii de statii statii de pompare, si redistribuiri prin tevi si tevuste de gaze si petrol care trec prin toata Ucraina de la est la vest si indreptate catre stapanii banilor la ce te duce gindul? Zona in care nici un robinetel sau gardulet protector nu a fost atins de vre-un buimac in uniforma, inarmat pina-n dinti si cu caraba groasa.
Ciudat, si cu foarte multe griuri nu, pentru "ditamai" razboiul?
Mai sunt si alte ciudatenii...

Last edited by cozia; 11.03.2024 at 22:23:32.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 11.03.2024, 22:58:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aproape tot ce spui este ce sustin propaganda rusa si prorusii. Daca iti dadeai seama ca e demagogie nu m-ai mai fi intrebat, nu-i asa? Cine a spus ca Rusia considera Ucraina si Belarus o linie rosie peste care nu se poate trece?
Așa e în doctrina lor, ce ai, și Belarusul ar fi fost invadat dacă o lua pe calea Ucrainei, efectiv sunt zone pe care Rusia le consideră un fel de spațiu intern.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Este o justificare a propagandei ruse, adica a lui Putin. Tarile baltice nu erau in aceeasi situatie? Daca Georgia si Ucraina erau primite in NATO, in 2008, nu mai era o linie rosie care nu poate fi trecuta? Cu ce s-a schimbat situatia in 2022 fata de 2014, cand Rusia a ocupat Crimeea si Donbas?
Vezi că nu e cum prezinți Tările Baltice au aderat mult mai repede și nu au o minoritate rusă sau vorbitori de rusă procentual și numeric precum Ucraina, deci le amesteci.

Georgia e prea izolată de blocul NATO, și în plus după război s-au reluat relațiile inter-țări semn că nu au vrut să-i distrugă.

Rușii nu vor să-și distrugă aliații sau foștii colaboratori că nu ar mai câștiga nimic.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu-ti dai seama ca astea sunt doar pretexte? Putin s-a activat cand a vazut ca SUA a decis sa se retraga din Afganistan si a venit la putere si Biden, un politician pacifist si moale.
Cred că Obama a decis să se retragă din Afganistan, iar Sleepy Joe nu e un pacifist, e un om cu probleme mentale grave care e păpușat de alții, are sforile în altă parte de aceea e de preferat.
Acest pacifist a alocat cele mai mari pachete militare către țări proxy din ultimii 20 de ani, a suflat în jeratecul războiului pe cât a putut.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
O afirmatie pe care am vazut ca o repeta prorusii, e gresita. Au luat bataie de multe ori, inclusv de la tari mici, precum Finlanda, Afganistan si Cecenia.
Au luat bătaie de la Finlanda, Afganistan și Cecenia cam cum au luat bătaie și americanii în Vietnam, Afganistan, pur și simplu războiul devenise prea scump în Afganistan, Vietnam și nu mai avea rost să-l continue.
Afganii au fost înarmați masiv de americani să reziste și după foștii aliați s-au ciondănit.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iar in razboiul cu Napoleon, acesta cucerise inclusiv Moscova, nu mai avea ce sa cucereasca, problemele au aparut cand a trebuit sa se intoarca acasa si au fost invinsi de iarna.
Cele mai mari pierderi le-a avut în războiul cu rușii Napoelon, asta a și generat primul exil forțat și începutul declinului, omul Napoleon a provocat multă suferință și distrugere în spațiul ortodox.
Dacă francezii și-au rupt colții mușcând din Rusia, tu spui că de fapt nu a fost așa.

Din ce știu eu Rusia nu e doar Moscova și Sankt Petersburg, e și partea dinspre Urali unde își pot muta capitala și industria la nevoie, de fapt acea zonă nu a fost cucerită niciodată, tocmai ăsta e farmecul.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Au pierdut razboiul Crimeei, atunci au pierdut si Bugeacul si a fost dat romanilor (l-au luat rusii tot prin minciuna, dupa razboiul de independenta, cand au spus ca ne dau Dobrogea in schimb, desi nu era a lor). Am citit ca la razboiul de independenta rusii erau aproape sa fie baturi de turci, de aceea au cerut ajutorul Romaniei, care a intors soarta razboiului.
Rușii învață din înfrângeri, au pierdut în prima parte cu turcii fincă occidentalii i-au înarmat masiv, niciodată nu s-au bătut singuri cu cineva ci aceia erau sprijiniți masiv de occident.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La inceputul secolului XX au furnizat o mare surpriza, fiind invinsi de Japonia. In primul razboi mondial au adunat infrangeri peste infrangeri. Inainte de al doilea razboi mondial le-a facut fata mica tara a Finlandei.
Finlanda a fost greu de cucerit pt că era multă zonă montană unde nu se puteau desfășura trupele în voie și era greu să intri.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Rusii au fost invinsi la inceputul razboiului fara ca Ucraina sa beneficieze de armele occidentale. S-au retras din lupta pentru Kiev pentru ca nu au mai facut fata, desi propaganda rusa a spus altceva. Si ucrainenii au reusit noi succese pana cand rusii au inceput sa primeasca ajutor de la Iran, iar partidul lui Trump nu a vrut sa mai aprobe ajutoarele.
Au luat foarte repede Khersonul, Mariupolul, 98% din Luhansk și vreo 50% din Donețk, apoi au intrat armele occidentale și știința militară occidentală care a făcut multe pierderi.
Inițial rușii credeau că ucrainenii se vor preda, nu se așteptau la riposte stăteau unii și vedeau cum tancurile sunt distruse și nu reacționau, a comentat și Laurențiu Primo imaginile alea.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Putin a spus de ce-l prefera pe Biden, ca e mai putin imprevizibil. Adica e moale si pasiv, lui Trump daca i se pune pata ataca a doua zi Rusia si o si cucereste intr-o saptamana.
Poate știe că Bideu e trecut pt americani și de aceea mizează pe el ca să-l ajute pe Trump și să încheie pace cu el.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ucraina nu are cum sa fie formata din teritorii rusesti, pentru ca rusii au ajuns prima data in estul Ucrainei la sfaristul secolului XVII, in aceeasi perioada in care intrau si hansburgii in Transilvania. Si eu ocupat estul Ucrainei tot prin minciuna si viclenie, la fel cum au luat Basarabia. Ucrainenii au cerut protstia Rusiei dupa ce i-au batut pe polonezi si astia dupa un timp i-au ocupat de tot.
Într-o vreme nici nu exista Ucraina acolo ci Moldova se învecina cu Polonia, a fost și ceva regat Baltico-Polonez, așa și Ucraina a asimilat prea mult.

La un moment dat citeam că Ucraina era mai mare teritorial ca Germania, lucru inadmisibil având în vedere că nu e o superputere și stăpânește nemilos alte minorități.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iar vestul Ucrainei a fost luat de rusi la sfarsitul secolului XVIII, cu putin timp inainte sa ia si Basarabia. Rusia e o tara formata prin cucerirea de alte teritorii, Moscova si micul principat de care apartinea incep sa creasca dupa invazia mongola si sa cucereasca alte teritorii. Teritoriile care apartin acum Ucrainei au fost luate de rusi, nu de ucraineni. Nordul Maramuresului a fost locuit de romani in trecut, dupa primul razboi mondial a tinut de Cehoslovacia, nu de Ungaria.
Înseamnă că au fost capabili și cu Suedia au pierdut multe bătălii importante dar au câștigat ce e mai important bătălia decisivă.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stii istoria Basarabiei si cum au furat-o rusii? Basarabia a doar parte a Moldovei, nu a fost niciodata ocupata de turci. In urma infrangerii otomanilor, rusii si turcii au convenit ca rusii sa preia Basarabia, care era doar teritoriul Bugeacului,
I-au înfrânt pe otomani deci, și ne-au scăpat de ei din Moldova, ba ne-au scăpat de ei și din Dobrogea și ne-ar fi scăpat de ei și din Bulgaria și poate și din Constantinopol dacă nu se băgau occidentalii.

Tu în loc să ții cu ortodocșii, ții cu un imperiu otoman care a chinuit creștinii sute de ani.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu scriam asta daca nu stiam, am studiat recensamintele cand am discutat cu prorusi. Recrutarea e obligatorie, si rusii i-au obligat sa lupte in razboi pe cei din teritoriile ocupate.

Aceia snt trecut la religia pagana sau musulmana si nu sunt in numar asa mare. Acestia sunt cu stramosi ortodocsi, dar care au devenit atei sau credinciosi, dar cred doar in ceva supranatural. In Cernauti mai sunt doar cateva mii de romani , in rest aproape toti sunt ucraineni.
Ce recensăminte prietene, am văzut o hartă cine vota cu Leonid Kucima candidatul prezidențial pro-rus și cine cu cel pro-occidental, împărțirea de acu 20 de ani, era ca acum estul și centrul cu Kucima Vestul cu pro-occidental, sunt două Ucraine în aceeași țară.

Cum crezi tu că rușii puteau obliga prin donbas sau luhansk să se înroleze cineva forțat când ăia puteau fugi sau să lupte de partea guvernului kievan.

Ai negat și că Odesa e fondată de Ecaterina și de fapt așa e.

https://historia.ro/sectiune/actuali...i-2224460.html

Fondat de Ecaterina cea Mare la sfârșitul secolului al XVIII-lea, Odesa a fost un oraș strategic pentru Rusia Imperială și Uniunea Sovietică.

De când Ucraina și-a câștigat independența în 1991, portul său era ca o parte importantă a economiei ucrainene, dar a fost lovit în mod repetat în timpul războiului Rusiei împotriva Ucrainei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 14.03.2024, 20:15:02
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.431
Implicit

Va dati seama, cum ar fi fost ca guvernul Urssului sa continue sa aibe relatii economice cu GermaniaNazista dupa 22 Iunie 1941, sa continue sa le livreze, tabla de otel,( zeci de vagoane pline erau la granita cu de toate cind nemtii au atacat), minereuri si petrol folosit de aceeia sa se intoarca impotriva lor pentru a devasta Rusia, pentru a arde 700 de localitati impreuna cu localnicii asa cum s-a intimplat in Bielorusia. Satenii erau adunati si incuiati de regula in biserica ortodoxa a satului si incinerati in cladire pe care nemtii evident aveau boala,... asta si pentru a face economie de munitie.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 15.03.2024 at 00:15:11.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 18.03.2024, 18:33:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Ce termeni "ingrozitori" folositi pe aici cum ar fi de exemplu cuvintul "razboi" care este complet neadecvat situatiei de fata din Ucraina.
Ingrozitor e doar ce sustii tu, nici rusii nu mai spun operatiune speciala, chiar si Putin a spus din greseala razboi. Tu esti mai putinist si decat Putin. Pe de alta parte ai partial dreptate, rusii se lupta cu civilii, nu doar cu militarii, ei sunt criminali de razboi, nu duc doar un razboi.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 18.03.2024, 19:31:38
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.431
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ingrozitor e doar ce sustii tu,
Pai daca-i asa hai sa o lamurim noi prina face un mic rezumat:

1. Tevile de gaze si petrol( untouchables-nu se ating de ele) care aduc cistiguri uriase ambelor parti. Cei din dreapta din vinzari, ceilalti din stinga, ucrainienii alte sume uriase la buget pentru tranzitul gazelor si petrolului pe teritoriul lor.

Ambele parti folosesc acesti bani din tranzitul de tevi pentru operatiunea asta conflictuala.

2. Ucria este dependenta 40% de centralele atomice generatoare de curent electric pentru populatia sa de 40 de mil.
Ghici de unde iau combustibilul? Ai ghicit, de la vecinii si rudele lor.
deci ia gindeste-te cit ar mai dura conflictul asta daca le-ar taia furnizarea de uraniu ptr centrale. Hai ca te ajut eu. A doua zi dupa anunt s-ar incheia. Iar anuntul tot intirzie sa vina. Oare de ce? Cam multe intrebari...evident, pentru cei ce gindesc.

3. Virfurile din ambele parti conflictuale isi tin miliardele, averile si multi membrii de familie cu domicilii in vest
Cam straniu, nu?
Cum ar fi fost ca Stalin si gasca lui de generali sa-si tina banii la Berlin in timp ce se cafteau?
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 18.03.2024 at 19:45:58.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 18.03.2024, 20:58:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vezi că nu e cum prezinți Tările Baltice au aderat mult mai repede și nu au o minoritate rusă sau vorbitori de rusă procentual și numeric precum Ucraina, deci le amesteci.
De aceea am spus ca nu scriu ceva ce nu cunosc, iar daca nu stiu ceva caut inainte sa scriu. Daca te uitai doua minute pe ent vedeai ca Estonia si letonia su comunitati de rusi mai mari decat Ucraina, de 24% si 22%, in timp ce Ucraina are 17%, cu tot cu Crimeea. Presedintele Ucrainei a spus prima data ca tara doreste sa adere la NATO in 2002, iar din 2005 Ucraina cerut oficial sa adere la NATO. Tarile Baltice au aderat la NATO in 2004.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Au luat bătaie de la Finlanda, Afganistan și Cecenia cam cum au luat bătaie și americanii în Vietnam, Afganistan, pur și simplu războiul devenise prea scump în Afganistan, Vietnam și nu mai avea rost să-l continue.
Afganii au fost înarmați masiv de americani să reziste și după foștii aliați s-au ciondănit.
Americanii au cucerit Afganistamul in 2 luni, timp in care au avut 13 morti. Dupa acea au avut doar trupe de mentinere a ordinii. Cu totul altceva s-a intamplat la invazia sovietica. In Cecenia au pierdut primul razboi, desi erau mult superior numeric. In Finlanda au intrat ca urmare a pactului cu hitleristii, atunci cand romanii au cedat Basarabia si rusii au ocupat si tarile baltice. Finlandezii au cerut pacea, desi i-au batut, practic, pe rusi, pentru ca rusii aveau o populatie mult mai mare si n-ar fi putut face fata pe termen lung.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Cele mai mari pierderi le-a avut în războiul cu rușii Napoelon, asta a și generat primul exil forțat și începutul declinului, omul Napoleon a provocat multă suferință și distrugere în spațiul ortodox.
Dacă francezii și-au rupt colții mușcând din Rusia, tu spui că de fapt nu a fost așa.
Unde am spus eu ca francezii nu si-au pierdut armata? Eu am spus ca nu rusii i-au infrant, ci conditiile externe. Francezii si-au pierdut jumatate din armata in primele saptamani, inainte sa aiba o lupta cu rusii, din cauza vremii si a bolilor. Cu armata din ce in ce mai imputinata francezii au castigat toate luptele. Pe drumul de intoarcere au mai pierdut jumatate din armata, tot din cauza vremii si bolilor.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Au luat foarte repede Khersonul, Mariupolul, 98% din Luhansk și vreo 50% din Donețk, apoi au intrat armele occidentale și știința militară occidentală care a făcut multe pierderi.
Inițial rușii credeau că ucrainenii se vor preda, nu se așteptau la riposte stăteau unii și vedeau cum tancurile sunt distruse și nu reacționau, a comentat și Laurențiu Primo imaginile alea.
Au luat acele teritorii pentru ca ucrainenii nu erau pregatiti de invazie. Orice tara care invadeaza SUA o sa ia cateva teritorii la inceput, bazandu-se pe surprindere.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Într-o vreme nici nu exista Ucraina acolo ci Moldova se învecina cu Polonia, a fost și ceva regat Baltico-Polonez, așa și Ucraina a asimilat prea mult.
Am scris mai sus ca ucrainenii s-au eliberat de ocupatia poloneza, cerand protectia Rusiei. Au fost ocupati de polonezi, de aceea erau polonezii vecini cu noi.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
I-au înfrânt pe otomani deci, și ne-au scăpat de ei din Moldova, ba ne-au scăpat de ei și din Dobrogea și ne-ar fi scăpat de ei și din Bulgaria și poate și din Constantinopol dacă nu se băgau occidentalii.
Tu în loc să ții cu ortodocșii, ții cu un imperiu otoman care a chinuit creștinii sute de ani.
Tu nu stii istoria Tarilor Romane si spui ca tin cu turcii. Desi ti-am scris cum s-a intamplat. Unde am spus eu ca tin cu turcii? Dimpotriva, tu esti cel ce tii mai mult cu rusii, nu cu romanii. Tarile Romane nu au fost ocupate niciodata, in timp ce Ungaria a fost pasalac turcesc si apoi au facut parte din Imperiul habsburgic. Polonezii si-au recapatat tara abia in primul razboi mondial. Iar tarile din Balcani au fost ocupate de turci. Imperiul rus nu s-a deosebit cu nimic de alte imperii, ba chiar a fost si mai rau. Toata istoria Rusiei e plina de masacre si cuceriri de alte teritorii. Cel mai mare genocid din secolul XIX e cobsiderat cel facut de rusi impotriva celei mai vechi populatii din Caucaz, s-au luptat mai bine de 100 de ani sa-i cucereasca.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ce recensăminte prietene, am văzut o hartă cine vota cu Leonid Kucima candidatul prezidențial pro-rus și cine cu cel pro-occidental, împărțirea de acu 20 de ani, era ca acum estul și centrul cu Kucima Vestul cu pro-occidental, sunt două Ucraine în aceeași țară.

Cum crezi tu că rușii puteau obliga prin donbas sau luhansk să se înroleze cineva forțat când ăia puteau fugi sau să lupte de partea guvernului kievan.

Ai negat și că Odesa e fondată de Ecaterina și de fapt așa e.
Unde am negat eu ce ai scris despre Odessa? Si ce legatura are asta? Daca un roman isi construieste o casa in Italia inseamna ca Italia apartine Romaniei? Doar rusii si maghiarii au astfel de pretentii, sa reocupe toate teritoriile pe care le-au avut cansva in stapanire. Regatul lui Burebista a continut toata Ungaria, dar noi nu vrem sa o recapatam. Ce legatura are si faptul ca unii ucraineni erau pro rusi si altii proocidentali? Noi vorbeam de etnia lor. E o regiune care are un procent mai mare de rusi, Crimeea, avea 50% rusi, dupa ce Stalin a deportat toti tatarii de acolo, impreuna cu alte nationalitati. Odessa a fost la inceput un sat de romani, care se numea Moldoveanca. Chiar si in Transnistria erau 70% romani inainte sa o ocupe Rusia, la sfarsitul secolului XVIII.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 18.03.2024, 23:23:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul

Unde am negat eu ce ai scris despre Odessa?
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ucraina nu are cum sa fie formata din teritorii rusesti, pentru ca rusii au ajuns prima data in estul Ucrainei la sfaristul secolului XVII, in aceeasi perioada in care intrau si hansburgii in Transilvania. Si eu ocupat estul Ucrainei tot prin minciuna si viclenie, la fel cum au luat Basarabia. Ucrainenii au cerut protstia Rusiei dupa ce i-au batut pe polonezi si astia dupa un timp i-au ocupat de tot. Iar vestul Ucrainei a fost luat de rusi la sfarsitul secolului XVIII, cu putin timp inainte sa ia si Basarabia.
Uite aici, vezi Odesa e fondată de ruși, punct, de altfel și Kievul era considerat rusesc nu ucrainean atunci când a fost geneza rusă, nu văd de ce se tot amestecă șerpește temele astea.

Dacă Rusia a venit spre finele sec 18 în Ukr, Ucraina când a fost vreodată la dimensiunea teritorială din anii 90 aud ?

Adică la unii să folosești argumentul ăsta, dar pentru o țară care nu a câștigat niciun război dar se comportă de parcă e Imperiu cu etniile conlocuitoare, în speță Ucraina se găsesc tot felul de subterfugii, scuze.

Din ce văd în afară de Stalin care a înfometat populația, toți dictatorii ruși până în anii 90 au favorizat Ucraina, ba chiar i s-au făcut cadouri generoase în 1990, dacă Ucraina se desprindea din URSS fără Donețk,Luhansk, Kherson, Zaporoje, Odessa, Crimeea, nu mai era atâta vitriolare și falsă pudibonderie.

Rusia spre deosebire de români și alte țări nu se sfiește să țină cu dinții de ce a câștigat cu sânge, asta e diferența, noi trebuia să avem mentalitatea de a ne salva românii din comunitățile istorice cu orice cost, și nu ne-am apărat nici prin cultură, nici prin alte instituții, nici militar.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si ce legatura are asta? Daca un roman isi construieste o casa in Italia inseamna ca Italia apartine Romaniei? Doar rusii si maghiarii au astfel de pretentii, sa reocupe toate teritoriile pe care le-au avut cansva in stapanire. Regatul lui Burebista a continut toata Ungaria, dar noi nu vrem sa o recapatam. Ce legatura are si faptul ca unii ucraineni erau pro rusi si altii proocidentali? Noi vorbeam de etnia lor. E o regiune care are un procent mai mare de rusi, Crimeea, avea 50% rusi, dupa ce Stalin a deportat toti tatarii de acolo, impreuna cu alte nationalitati. Odessa a fost la inceput un sat de romani, care se numea Moldoveanca. Chiar si in Transnistria erau 70% romani inainte sa o ocupe Rusia, la sfarsitul secolului XVIII.
Așa nici pe ruși nu i-am văzut să aibă pretenții la Nisa sau la Cipru deși au pe acolo mulți proprietăți.

Are legătură că sunt divizați estul de vest, înseamnă că regimul de la Kiev e nemilos cu estul, mai ales cu zona Donețk și Luhansk care au fost permanent sub asediu când au votat să se rupă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.03.2024 at 23:26:23.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 19.03.2024, 01:31:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De aceea am spus ca nu scriu ceva ce nu cunosc, iar daca nu stiu ceva caut inainte sa scriu. Daca te uitai doua minute pe ent vedeai ca Estonia si letonia su comunitati de rusi mai mari decat Ucraina, de 24% si 22%, in timp ce Ucraina are 17%, cu tot cu Crimeea.
Presedintele Ucrainei a spus prima data ca tara doreste sa adere la NATO in 2002, iar din 2005 Ucraina cerut oficial sa adere la NATO. Tarile Baltice au aderat la NATO in 2004.
Da era cum intuiam, numeric sunt mai mulți ruși în toată Ucraina adică 2.677166, decât are populație Letonia sau Estonia, deci comparăm 42 de mii de ruși în Letonia cu milioane în Ukr ?

Lituania, Letonia,Estonia sunt țări democratice care au integrat toate comunitățile și au permis educația în limba lor și nu asimilează forțat.

Lituania, Letonia,Estonia nu au avut flota rusă pe teritoriul lor cum a avut Ukr prin Crimeea, nu văd nicio asemănare între ele și Ukr.

De fapt Ucraina are accese de xenofobie în politica de stat prin ștergerea rădăcinilor românești ale Cernăuțiului, a educației minorităților, a specificului comunităților minoritare, exact ce critică papahagi, tișminețki și alți ca un fals imaginar tactica straw man - om de paie, punând în cârca AUR sau în cârca oricui ar avea curaj să se ridice.

Deci naționalismul de grotă se manifestă prin preluarea cu forța a parohiilor cu girul guvernului, nimeni nu critică derapajele în numele legii marțiale.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Americanii au cucerit Afganistamul in 2 luni, timp in care au avut 13 morti. Dupa acea au avut doar trupe de mentinere a ordinii. Cu totul altceva s-a intamplat la invazia sovietica. In Cecenia au pierdut primul razboi, desi erau mult superior numeric.
Afganistanul a fost înarmat masiv de Occident ca să reziste, lucru omis de tine sau neștiut, rușii nu i-au înarmat masiv pe talibani, dar filme de tipul Rambo glorificau lupta mujahedinilor, apoi s-au folosit de Osama care avea legături cu sistemul lor de inteligence să bage legile alea de supraveghere după 11 septembrie 2001.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In Finlanda au intrat ca urmare a pactului cu hitleristii, atunci cand romanii au cedat Basarabia si rusii au ocupat si tarile baltice. Finlandezii au cerut pacea, desi i-au batut, practic, pe rusi, pentru ca rusii aveau o populatie mult mai mare si n-ar fi putut face fata pe termen lung.
Finlandezii au cedat către URSS părți din Karelia, rușii nu erau înarmați masiv și nu aveau dezvoltat complexul militar industrial atunci la început e logic.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Unde am spus eu ca francezii nu si-au pierdut armata? Eu am spus ca nu rusii i-au infrant, ci conditiile externe. Francezii si-au pierdut jumatate din armata in primele saptamani, inainte sa aiba o lupta cu rusii, din cauza vremii si a bolilor. Cu armata din ce in ce mai imputinata francezii au castigat toate luptele. Pe drumul de intoarcere au mai pierdut jumatate din armata, tot din cauza vremii si bolilor.
Au plecat cu coada între picioare, capitala rusă s-a mutat la Sankt Petersburg, deci nu pierduseră, uiți că rușii ridică armate peste armate așa i-au înfrânt și pe suedezi deși pierduseră 3-4 bătălii mari.
Deci ar fi ridicat armate până pierdea de tot Napoleon.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Au luat acele teritorii pentru ca ucrainenii nu erau pregatiti de invazie. Orice tara care invadeaza SUA o sa ia cateva teritorii la inceput, bazandu-se pe surprindere.
Nu cred, SUA are printre cei mai bine înarmați cetățeni, greu să iei ceva de acolo, au și opțiunea nucleară.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am scris mai sus ca ucrainenii s-au eliberat de ocupatia poloneza, cerand protectia Rusiei. Au fost ocupati de polonezi, de aceea erau polonezii vecini cu noi.
Ucrainenii aveau o țară mai mare teritorial decât Germania până la dezmembrare, pe lângă asta Ucraina nu a fost niciodată în istorie atât de vastă teritorial ca între anii 90-2014.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu nu stii istoria Tarilor Romane si spui ca tin cu turcii. Desi ti-am scris cum s-a intamplat. Unde am spus eu ca tin cu turcii?
Așa reiese din ce scrii, omiți intenționat să menționezi că cetatea Chilia a fost smulsă de la turci deși era a moldovenilor, omiți intenționat să menționezi că Banatul a fost pașalâc turcesc pe vremea lui Iosif de la Partoș.

Omiți intenționat să zici că Dobrogea a stat sub turci 1000 de ani, că Brăila a fost Raia turcească, că Giurgiu a fost eliberat de la turci de Mihai Viteazul și că el s-a răsculat și ca să nu devină țara pașalâc.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 19.03.2024, 02:06:34
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.431
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Au plecat cu coada între picioare, capitala rusă s-a mutat la Sankt Petersburg, deci nu pierduseră, uiți că rușii ridică armate peste armate așa i-au înfrânt și pe suedezi deși pierduseră 3-4 bătălii mari.
Deci ar fi ridicat armate până pierdea de tot Napoleon.
Corect, Caderea Moscovei(care deja era 99% evacuata) nu ar fi insemnat nimic nici in WWII. Pur si simplu ar fi continuat sa-i demonteze/congeleze pe nemti retragindu-se spre Urali si adaugand armate de milioane din rezervele umane ale Siberiei si a republicilor.

Soarta Germaniei a fost inca de la inceput predestinata/pecetluita de catre dip-state-ul de atunci. Au fost doar folositi drept instrument oarecum la fel ca si in WW1 cind au fost depopulati de barbati(potentiali tineri revolutionari marxisti indezirabili) si usurati de coloniile lor.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare