Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 11.02.2010, 13:34:27
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Nu stiu cata lume are ocazia sa vada ce mananca preotul/ preotii- nu am vazut asta decat rarisim, pe la niste parastase (care daca erau in post - erau cu mancare de post, binenteles); bunica tinea post, dar de fapt nu ea a fost exemplul de urmat, decat in stadiu embrionar- in sensul ca am invat ca exista perioade de post, ce se mananca si nu se mananca si " ca e bine"; adevarate exemple am gasit intre colegi si prieteni din generatia mea- si va rog sa ma credeti- nu vin din mediu religios! Apoi... e si asta un dat de la Dumnezeu, il tii din ce in ce mai usor si astepti chiar postul!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 11.02.2010, 13:39:07
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de l_dorobat Vezi mesajul
Pe mine nu m-ar deranja sa ma spovedesc la un preot care miroase a alcool. Hristos lucreaza prin preoti in cadrul Sfintelor Taine.
Pe mine m-ar deranja, sincer.Asa cum atunci cand vrei sa iti vindeci trupul, cauti cel mai bun doctor, asa si pt. suflet cauti un preot duhovnic cat mai bun. E ametit de alcool, problema lui si pacatul lui, nu il judec. Insa intr-o stare de ebrietate, orice om , preot sau nepreot, mai poate gandi cu mintea limpede? Eu nu ma duc la preot numai sa enumar niste pacate, duhovnicul sa imi rosteasca formula,,esti iertatŽŽ si pa...Ma duc si ca sa primesc niste sfaturi, intarire sufleteasca, medicament pt. suflet.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 11.02.2010, 13:42:32
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Pe mine m-ar deranja, sincer.Asa cum atunci cand vrei sa iti vindeci trupul, cauti cel mai bun doctor, asa si pt. suflet cauti un preot duhovnic cat mai bun. E ametit de alcool, problema lui si pacatul lui, nu il judec. Insa intr-o stare de ebrietate, orice om , preot sau nepreot, mai poate gandi cu mintea limpede? Eu nu ma duc la preot numai sa enumar niste pacate, duhovnicul sa imi rosteasca formula,,esti iertatŽŽ si pa...Ma duc si ca sa primesc niste sfaturi, intarire sufleteasca, medicament pt. suflet.
Si daca ne da Dumnezeu dupa credinta noastra? Ca oricat ar fi de beat, taina se savarseste prin el. De dezlegat te dezleaga de ele si aici si-n cer. Cat despre sfaturi, nu se spune ca prin parinte vorbeste Sf Duh ? (pentru asta ne si rugam inainte de spovedanie). Si daca Sf Duh dezleaga prin el, de ce nu ti-ar da sfaturi prin el?

Ma rog, vorbesc si eu. Nu m-am spovedit niciodata unui preot beat.. Dar cred ca nici tu :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 11.02.2010, 14:05:31
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Nu zic ca nu m-as spovedi la un preot beat pt. ca nu as crede in valabilitatea Tainei. Si eu cred cu tarie in puterea Sfantului Duh prin Sfinta Spovedanie. Dar asa cum nu imi place un sofer beat, un chirurg care intra beat in sala de operatie, un profesor care vine beat la scoala,nu mi-ar place nici un preot beat.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 12.02.2010, 00:12:57
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation nu imi place cand deviem de la subiect

Sa fiu clar: POST SI POCAINTA nu sunt sinonime.
Adica post inseamna abtinerea de la mancare (si pofte trupesti....)
Iar pocainta este parerea de rau, regretul pt pacatele facute, intoarcerea de la rau si implinirea celor bune.
Iar pocainta nu este tot una cu postul "sufletesc".
Am mai avut discutia asta.
Orice post are un inceput iar la sfarsitul lui se da dezlegare, nu?
la Pasti, Craciun, ... se face delzlegare. Si iar mancam de dulce, cu voia Bisericii.

Sa ma lamureasca si pe mine cineva cand se face dezlegarea la "postul" asta sufletesc?

La Pasti?... Apropo de ceea ce zicea cineva de schimbare in post, de a nu scoate de pe gura raul, nu "ceea ce bagi in gura e pacat"... Adica mananca tot ce-ti cere "sufletelul" ca nu-i bai...
Auzi tu, frate?! Daca nu te poti abtine de la chestiile delicioase in post... nici de pacatele dulci nu te abtii. Eu bag mana in foc.

Ceea ce vreau sa subliniez este ca si anul acesta trb sa postim. Asa cum cere Biserica.
Postul trb unit cu rugaciunea.
Asta e altceva. Ca mai adaugi si fapte bune, ai si dragoste si nadajduiesti la mantuire...
esti pe calea cea buna.

Este nevoie de pocainta. Dar asta nu inseamna post.
M-am facut inteles? Oare? Va rog sa imi spuneti.

Cat despre slava desarta... au... m-ai lovit.
Cam asa e. M-am laudat si eu cu postul...
"Fa ce zice popa nu ce face el" este ceea ce imi vine acum in minte.

Nu sunt cazut din cer, nu sunt sfant, caut si eu mantuirea.
Si azi suntem preocupati prea mult de chestii inedite, super tari...
Astea cu postul, cu rugaciunea... sunt plictisitoare pt unii.

Va mai astept parerile.
Tot nu mi-a scris nimeni o pilda frumoasa legata de post.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 12.02.2010, 00:18:12
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile post si rugaciune

ce imi place, e ca subiectul post este ultimul pe lista...
Apropo de ce ziceam... nu e interesant.
Doamne iarta-ne!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 12.02.2010, 00:32:01
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Mie totusi postul si pocainta mi se par destul de unite.
De acord cu diferentele enumerate,dar exista si asemanari
Ambele se fac prin lupta cu tine insuti.Ambele se fac prin jertfire.Ambele se fac prin 'saracire'(de mancare buna,de parere inalta)
Apoi pocainta,ne smereste,pentru a putea face si faptele bune cerute de post.
Toate acestea 3 se ingemaneazaostul ,pocainta,faptele bune.
Ele se sustin una pe alta.
Postul e perioada intoarcerii la sine,si la Dumnezeu ,din toate punctele de vedere
Reply With Quote
  #58  
Vechi 12.02.2010, 05:15:16
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Touche !!!! Meritam sa mai fim si 'scuturati', ca altfel ne smintim !!

(...)'Caci pofta carnii este vrajmasie impotriva lui Dumnezeu, fiindca nu se supune legii lui Dumnezeu, si nici nu poate." Asa vine ca fiecare ducem o povara in spate - trupul de pe noi. De la starea asta si pana la a-l face sa fie templu sau Biserica a Duhului Sfant e de luptat de cele mai multe ori viata intreaga. (...)

(...)Rugaciunea si postul scot dracii poftei si ai maniei din trup. (...)'


Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Sa fiu clar: POST SI POCAINTA nu sunt sinonime.
Adica post inseamna abtinerea de la mancare (si pofte trupesti....)
Iar pocainta este parerea de rau, regretul pt pacatele facute, intoarcerea de la rau si implinirea celor bune.
Iar pocainta nu este tot una cu postul "sufletesc".
Am mai avut discutia asta.
Orice post are un inceput iar la sfarsitul lui se da dezlegare, nu?
la Pasti, Craciun, ... se face delzlegare. Si iar mancam de dulce, cu voia Bisericii.

Sa ma lamureasca si pe mine cineva cand se face dezlegarea la "postul" asta sufletesc?

La Pasti?... Apropo de ceea ce zicea cineva de schimbare in post, de a nu scoate de pe gura raul, nu "ceea ce bagi in gura e pacat"... Adica mananca tot ce-ti cere "sufletelul" ca nu-i bai...
Auzi tu, frate?! Daca nu te poti abtine de la chestiile delicioase in post... nici de pacatele dulci nu te abtii. Eu bag mana in foc.

Ceea ce vreau sa subliniez este ca si anul acesta trb sa postim. Asa cum cere Biserica.
Postul trb unit cu rugaciunea.
Asta e altceva. Ca mai adaugi si fapte bune, ai si dragoste si nadajduiesti la mantuire...
esti pe calea cea buna.

Este nevoie de pocainta. Dar asta nu inseamna post.
M-am facut inteles? Oare? Va rog sa imi spuneti.

Cat despre slava desarta... au... m-ai lovit.
Cam asa e. M-am laudat si eu cu postul...
"Fa ce zice popa nu ce face el" este ceea ce imi vine acum in minte.

Nu sunt cazut din cer, nu sunt sfant, caut si eu mantuirea.
Si azi suntem preocupati prea mult de chestii inedite, super tari...
Astea cu postul, cu rugaciunea... sunt plictisitoare pt unii.

Va mai astept parerile.
Tot nu mi-a scris nimeni o pilda frumoasa legata de post.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 12.02.2010, 09:29:56
Kelly Kelly is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit este alegerea fiecaruia

Citeam intr-o carte ceva care mi-a mers direct la inima:
"Postul este semnul, simbolul sa iubim pe Dumnezeu care n-are nevoie de postul nostru, ci noi avem nevoie de post, fiindca el este mijlocul cel mai bun de a ne birui pe noi insine si pe temeiul acestei biruinti, vom birui si lumea pusa in slujba pacatului si uneltirile diavolului."

"Postim miercurea pentru sfatul facut de iudei, pentru vinderea Domnului si vinerea postim fiindca a patimit pentru noi" (Sf.Petru 15)

"Daca tu din cauza slabiciunii trupesti, nici o zi nu poti petrece fara hrana, nimeni, fiind om intelept nu-ti va reprosa pentru aceasta, caci noi avem pe Dumnezeu bun si iubitor de oameni, care nu cere de la noi nimic care intrece puterile noastre. El nu cere de la noi numai infranare de la mancare si post, ci El vrea sa renuntam la ocupatiile lumesti si sa ne indeletnicim cu cele duhovnicesti... Daca noi am manca numai cat ne trebuie pentru intretinerea noastra si ne-am feri de cele rele, n-am mai avea nevoie de post..."

Parerea mea este ca cei care vor sa tina postul il tin, chiar daca familia prietenii colegii n-o fac, e alegerea fiecaruia, scuze si explicatii gasim repede pentru slabiciunile noastre. Ai mei parinti nu postesc, dar au inteles si acceptat dorinta mea, desi locuind in aceeasi casa ar fi minunat sa facem si aceste lucruri impreuna, ca o adevarata familie crestina, dar continui sa ma rog si sa sper ca intr-o zi se vor implini si acestea.
__________________
Doamne Dumnezeul meu, desi n-am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 12.02.2010, 15:13:38
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Primul meu exemplu de post a fost bunica mea, care acum la 95 de ani tine posturile cu sfintenie, parintele la spovedit i-a dat voie sa manince de dulce, dar ea i-a spus ca nu poate sa manince de dulce in post,nu poate..Cind eram mici observam ca ea tinea Lunea, Miercurea si Vinerea, mincind dupa ora 3 dupa amiaza si fara ulei!!! Fara sa bata toba sau sa i se para ca e ceva deosebit, ne dadea si noua de post, dar cu ulei, iar noi cind era post mincam toata ziua !! Am intrebat-o pe bunica de ce face asa. Si ne-a povestit ca primul ei copil e murit pt ca ea minca de dulce vinerea si miercurea. I s-a aratat in vis Sf Vineri si i-a luat copilul iar el la scurt timp a murit.
In schimb cind mergeam la parinti, ei nu posteau, dar DUmnezeu i-a aratat mamei de mai multe ori ca era sa murim cu toti pt ca mincam carne vinerea. Prima data a luat foc aragazul si era sa explodeze, prin minune am scapat - era Vineri. A doua oara mama aproape ca si-a taiat degetul cind gatea carne sa ne dea sa mincam - tot Vinerea. A treia oara - fratele meu se trezeste noaptea si plingind s-a dus la mama sa-i spuna ca el nu mai poate respira si mama s-a dus drept la aragaz - gazele erau deschise (era pe vremea comunistilor cind se opreau gazele) fara sa aprinda lumina - iar era sa murim cu toti de data asta. De atunci niciodata nu ne-a mai dat de dulce vinerea!
Certind m-a certat Domnul dar mortii nu m-a dat!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
toata lumea vorbeste de un cutremur mare in 2010 annajanette Generalitati 17 27.05.2010 16:57:00
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45
La multi ani 2010 adrian010155 Generalitati 10 18.12.2009 00:01:09