Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.02.2010, 16:04:29
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
INCEARCA tu reteta asta ca sa ne dai gata....

P Seraphim in cartea sa "Ortodoxia si religia viitorului" scrie intr-un capitol ce i-a povestit un parinte ieromonah rus: eram cu vaporul pe mare si la un moment dat, vaporul s-a defectat si ne-am oprit pe o insula. Capitanul vaporului, pina se repara defectiunea le-a propus sa faca o calatorie pina la un "pustnic" budist pe care il cunostea el. Ajungind acolo au gasit un om, stind turceste in fata unui foc si care se uita fix in foc, fara sa-i bage in seama. Ucenicul lui le-a adus scaunele si s-au asezat toti in fata pustnicului, de pertea cealalta a focului. La un moment dat ei vada cum dispare focul,padurea si apare apa si vaporul, ei incep sa se vada pe ei pe vapor. Pina si parintele ieromonah vedea acest lucru, dar la un moment dat parintele simte cum il apuca o neliniste si isi zise "ce caut eu aici? eu sunt calugar ortodox" si aducindu-si aminte cine este incepe sa zica rugaciunea lui IIsus "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul". Pe masura ce o zicea, incepea sa se linisteasca, vaporul a pierit din fata ochilor lui, la fel si marea si a inceput sa vada locul unde de fapt se aflau. Ceilalti in continuare comentau ce vedeau pe vapor. Continuind sa zisa rugaciunea la un moment dat budistul a zacut pe spate si "vedenia" s-a terminat pentru toti. Ucenicul se ridica si le spuse ca trebuie sa plece. Cu parere de rau s-au ridicat si au plecat. Dintr-un imbold calugarul s-a intors si s-a uitat la budist si i-a vazut privirea plina de ura atintita asupra lui. Abia in acel moment si-a dat seama a cui minune fusese aceasta, si-a dat seama ca de fapt budistul lucra cu puterea diavolului.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.02.2010, 16:10:22
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Asa este caci Domnul a zis,,cine nu este cu Mine este impotriva Mea iar cine nu aduna cu Mine risipeste''.Asa este si ,,ascetismul'' paganilor isi omoara trupul pentru cine..pentru diavolul.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.02.2010, 17:52:57
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Cuvioasa Teodora, si-a trait ultimii 20 de ani in Muntii Sihla, si nu simtea nici frig si nici foame. Cand si-a simtit sfarsitul L-a rugat pe Dumnezeu sa o ajute sa se spovedeasca si sa-i trimita un preot. La ea au ajuns 2 calugari care se ratacisera in padure si au gasit-o datorita rugaciunii de foc, cea arazatoare de draci, in care Cuvioasa se ridica de pamant si lumina ca o stea. Cand cei 2 au ajuns la ea, i-a rugat sa stea si sa-i arunce un vesmant, care era mai mult goala. Preotul ei duhovnic murise nu apucase sa spuna nimanui de ea, si asa a stat 20 de ani in care nimeni nu stia nimic de ea.

Deci se poate trai in pustiu credinta in Dumnezeu. Cu cat esti mai aproape de El cu atat ai mai putina nevoie de mancare si imbracaminte.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.02.2010, 22:38:58
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In viata parintelui Cleopa apare un calugar care nu manca decat anafura si o data pe zi si toate ziua mergea la coasa. Lucrul la coasa este cel mai greu dintre toate muncile agricole. Omul acesta nu era foarte rezistent oare?
Sfantul Simeon Stalpnicul isi infasurase o funie de finic in carne. Dupa un timp in rana aparusera viermii. Si el se nevoia in continuare. Un om obisnuit cu septicemie in spital, nu delireaza si mai intra si-n coma, nici vorba de metanii?
O maestra Kung-Fu a tras cu parul sau o camion parca mi-aduc aminte. Dupa aceea s-a calugarit.
Sunt oameni care traiesc in lume cu regim vegetarian si tot sunt slabi fara putere bolnaviciosi. In timpul acesta calugari postesc(mananca cam tot acelasi lucruri) si muncesc la camp toata ziua. Oare pentru ca sunt in manastire sunt asa? Sau oamenii de care vorbeam isi dadeau seama ca n-ar fi facut fata in manastire. Sunt aluaturi diferite.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.02.2010, 23:08:26
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit rugaciunea da puteri si rezistentza nebanuite

idealist, ei/aceia rezista mai mult cu rugaciunea, datorita rugaciunilor neincetate care le dau putere sufleteasca si trupeasca. Sau, poate ca sunt atat de absorbiti si concentrati in rugaciune, ca nici nu prea mai iau seama la cele ale trupului etc.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.02.2010, 23:11:18
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit focul nematerialnic al rugaciunii arzatoare

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
Cuvioasa Teodora, si-a trait ultimii 20 de ani in Muntii Sihla, si nu simtea nici frig si nici foame. Cand si-a simtit sfarsitul L-a rugat pe Dumnezeu sa o ajute sa se spovedeasca si sa-i trimita un preot. La ea au ajuns 2 calugari care se ratacisera in padure si au gasit-o datorita rugaciunii de foc, cea arazatoare de draci, in care Cuvioasa se ridica de pamant si lumina ca o stea. Cand cei 2 au ajuns la ea, i-a rugat sa stea si sa-i arunce un vesmant, care era mai mult goala. Preotul ei duhovnic murise nu apucase sa spuna nimanui de ea, si asa a stat 20 de ani in care nimeni nu stia nimic de ea.

Deci se poate trai in pustiu credinta in Dumnezeu. Cu cat esti mai aproape de El cu atat ai mai putina nevoie de mancare si imbracaminte.
da, dar acel foc de care pomenesti tu 'datorita rugaciunii de foc, cea arzatoare de draci') este nematerialnic, nu fizic, asa cum stim noi focul obisnuit...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.02.2012, 13:28:57
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

O cântare minunată a maicilor de la Diaconești - O, prea frumoasă pustie: http://www.youtube.com/watch?v=AY9e1wMCsxA
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.02.2012, 04:07:12
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
O cântare minunată a maicilor de la Diaconești - O, prea frumoasă pustie: http://www.youtube.com/watch?v=AY9e1wMCsxA
Multumim, intr-adevar minunata! Glasuri inaltatoare, peisaje la fel...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.02.2012, 10:55:14
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Multumim, intr-adevar minunata! Glasuri inaltatoare, peisaje la fel...
Să vă fie de folos! Slavă Domnului pentru toate!
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.02.2012, 11:15:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Multumim, intr-adevar minunata! Glasuri inaltatoare, peisaje la fel...
Le recomand maicilor să stea singure în pădure fie și numai o săptămînă, de preferință iarna, după care să se întoarcă la Diaconești și să cînte "O, preafrumoasă pustie".
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Inmultirea painilor in pustie costel Generalitati 9 30.07.2012 10:46:36
Viata mea Daiana Morala Crestina 6 29.10.2011 11:04:57
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
cum e viata....... simi Generalitati 7 08.07.2008 21:34:17