Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.02.2011, 01:15:27
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea_me Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de caty_deea
Multumesc Ana pt informatii.Oricum in nici un caz nu am vrut sa mint frumos.Efectiv poate ca in clipa aia am empatizat cu Ramona(mamica).chiar daca nu am pierdut vreun copil,si asa am simtit.Probabil mintea mea a refuzat sa creada ca un astfel de copil nu se mantuieste

si mi.am impus sa cred ceva care din cate spui tu era fals
Caty, eu am avut cosmaruri dupa ce am citit threadul si am vazut ecografia.

Tocmai de aceea, mi se pare de prost gust sa brodezi o mitologie pe langa o tragedie ca aceasta. (nu ma refer la tine, vorbesc la modul general).

Oamenii isi feresc mintea de a constientiza gravitatea faptului si se ascund dupa imagini si cuvinte.. incearca sa se auto-mangaie, sa se protejeze,intr-un fel. Chiar daca este de inteles ca mama sa procedeze astfel, sa incepem toti sa vorbim despre ingerasi tradeaza lipsa de maturitate emotionala, neintelegerea sau neluarea in serios a situatiei..

Cred ca e foarte gresit.

Mangaierea si vindecarea o gasim doar la Hristos (pe care-L gasim in Biserica).. nu in alta parte.
Acolo o va gasi si mama.

(PS. Nu ma pot abtine: sper sa citeasca si sa inteleaga ceva din aceasta poveste si cele care sustin ca fertilizarea in vitro este acceptabila - au fost discutii pe forum. Cred ca astfel de practici sunt hidoase)


.........................
Asta ai scris tu si sustii cu tarie ca esti persoana credincioasa.....oare unde?
Eu stiu ca ar trebui sa fim solidari, sa empatizam cu aproapele nostru si sa il ajutam si la bine si la rau deci nu inteleg de ce trebuie sa fii atat de dura si atat de rece...da asculti persoanele dar nu esti capabila sa intelegi durerea lor....sau motivele lor care au fost de ce s-a intamplat asa...Dumnezeu ne-a lasat puterea de a alege si fiecare persoana este responsabila pt deciziile pe care le iau dar nu trebuie sa fim duri cu mame care si-au pierdut copii, fiindca nu a fost vina lor si indiferent ce decizie au luat asa au considerat ca este cel mai bine si Dumnezeu ne iarta mereu orice am face....Mereu ne indeamna sa iertam greselile noastre si ale aproapelor nostr.....
Si aceasta fetita pe nume Stefania este un ingeras care vegeaza deasupra mamei ei ca de altfel totii copilasii care nu au fost botezati....indiferent ce spui tu sau oricine altcineva....Niciodata sa nu judeci pe altii ca nu fii tu cel judecat...si nu se stie cand se intoarce roata....Sa pierzi un copil e cea mai mare durere din lume...iar ca sa poti intelege durerea asta ....inseamna sa fi trecut prin asta nu asa sa vorbesti ca sa te afli in treaba.....
1. Ti se pare tie ca acuz pe cineva?
Chiar arata-mi.

2. Sunt impotriva conceptiilor necrestine care dauneaza enorm.
Am cunoscut femei care au pierdut sarcini.. am chiar pe cineva in familie. I-am zis: "mergi si te spovedeste" (la modul frumos, nu dur, ca aici). Imposibil. Femeia insista ca Dumnezeu a "inteles-o", ca o "judeca" el dupa moarte etc.. nu s-a spovedit si are deja 70 ani!
S-a "impacat" cu situatia si asa ramane!

Alta cunoscuta: insista ca nu trebuie sa se spovedeasca deoarece copiii ei au iertat-o si "se roaga in cer pt ea". Intelegi? Rugatori in cer (in calitate de "ingeri" desigur). Nu s-a spovedit.

Si as putea continua.

Revin: ideea cu "ingeri pazitori" nu apare nicaieri in conceptia crestina ortodoxa (cel putin din cat stiu eu) si consecintele sunt dezastroase: mamele se "mangaie" singure cu acest gand si nu mai cauta mangaiere in Tainele bisericii (spovedanie, impartasanie etc)

De aceea eu insist ca durerea trebuie asumata, iar mangaierea ne-o da Hristos.

Si da, sunt credincioasa.
Banuiesc ca daca-ti spun ca biserica prevede canon pentru femeile care au pierdut copilul fara voie (Sf. Ioan Postitorul, 34), o sa zici ca n-am inima. Paradoxal, o cunostinta a gasit alinare tocmai in faptul ca preotul i-a dat canon, desi ea a pierdut sarcina fara sa vrea.

Nu mai insist.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.02.2011, 09:42:34
happy.angel happy.angel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

12345678812200

Last edited by happy.angel; 21.02.2011 at 21:57:50.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.02.2011, 09:43:08
happy.angel happy.angel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

123456789456123

Last edited by happy.angel; 21.02.2011 at 21:58:04.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.02.2011, 13:05:56
flavia31 flavia31 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de happy.angel Vezi mesajul
asta zi e ziua ta STEFANIA TEIODORA, la multi ani iubita mea
La multi anisori printesa mica...sa fii sanatoasa acolo de Sus, sa o veghezi pe mamica ta...cu siguranta Alessia si Stefania se joaca impreuna, printre norisori...va pupam printeselor...zbor lin printre norisorii jucausi...te pup Ramona!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.02.2011, 16:21:46
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de happy.angel Vezi mesajul
chiar trebuie sa va certati, chiar nu mai stim sa spunem un cuvant frumos unei mame care sufera.as dori daca sunt preoti aici sa le aflu parerea.
anna eu m0am spovedit toata sarcina si dupa.mi s-a fracut molifta si dupa reductie si dupa moartea stefaniei.am facut tot ce puteam face,am botezat 2 copilasi.unul e nascut la 28 saptamani si e bine...David Gabriel.si o fetita acum 2 ani Carina Rebeca.mia-m dorit mult dupa mi\oartea stefaniei sa adopt o fetita si o voi face...intr-o zi.copilasi nu mai vreau sa fac, mi-am legat trompele( probabil iara o sa sariti pe mine) dar eu nu mai pot fizic sa tin o sarcina si nici omotional.merg la cimitir la ea, ma rog pt ea, si dau de pomana hainute si dulciuri.ma consider oarecum vinovata si eu de moartea ei si recunosc ca sunt o persoana cu multe pacate si ca dumnezeu mi-a luat copilul cel mult dorit...dar nu ca o pedeapsa ci pt ca l-a iubit mai mult ca mine.nu cred ca dumnezeu pedepseste asa dur.
Ramona, nu te critic pe tine.
Tu stii ce ai facut si de ce. Nu te judec eu.

Si eu sunt plina de pacate, pacate mari.. Dar incerc sa fac diferenta intre ceea ce fac eu si ceea ce este adevarat/bine. Adica daca eu sunt lacoma, sa zicem, nu voi vorbi impotriva infranarii la mancare, ci voi incerca sa ma schimb eu.

Eu pot intelege ca ai dus lipsa de sfat.
Cred ca o mare problema a vremurilor de azi este lipsa de sfat.
Am nevoie uneori de sfat mai mult decat de apa sau mancare.. dar astea sunt timpurile pe care le traim.

Sa-ti dau exemplu personal, ca tot ai pomenit de ligaturarea trompelor. Cand eram gravida doctorul ma innebunea de cap sa spun ce metoda contraceptiva folosesc, ca sa scrie in dosar si sa-mi faca councelling. A inteles imediat ca sunt impotriva anticonceptionalelor si a dus o munca asidua de convingere sa-mi ligaturez trompele. Era prieten cu sotul meu, care a preluat ideea si continua presiunea acasa. Aproape cedasem nervos, cand m-am intalnit cu o mamica in parc si i-am spus ce ma supara si mi-a spus scurt ca e pacat. Foarte rar auzi acest cuvant in gura unui american. Am luat-o ca pe un raspuns definitiv si culmea, din ziua aceea nici doctorul si nici sotul nu au mai ridicat problema! Au amutit simultan de parca vrasmasul nu le mai dadea ghes!
Asa ca inteleg ca presiunea mediului e mare si doctorii sunt "autoritate" absoluta in multe situatii etc.. Iar contestarea lor te pune intr-o pozitie de "nebuna".
Este foarte greu.
De aceea cred ca este esential, mai mult, e o problema de viata si de moarte sa se cunoasca invatatura crestina.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.02.2011, 19:29:18
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Revin: ideea cu "ingeri pazitori" nu apare nicaieri in conceptia crestina ortodoxa (cel putin din cat stiu eu) si consecintele sunt dezastroase: mamele se "mangaie" singure cu acest gand si nu mai cauta mangaiere in Tainele bisericii (spovedanie, impartasanie etc)

.....
Si da, sunt credincioasa.
Sa inteleg ca negi existenta ingerului pazitor? Si mai spui ca esti si credincioasa. Si mai si dai cu pietre in oamenii aflati in suferinta. Asta da paradox.

Inteleg ca esti pentru ca mamele sa mearga la duhovnic sa-si marturiseasca pacatele dupa o astfel de intamplare dureroasa, cu asta sunt de acord, dar nu sunt de acord cu felul in care abordezi problema, cu tonalitea ta.

Oare toate rugaciunile si acatistele dedicate ingerului pazitor au fost facute de...catre cine si pt cine dupa parerea ta?
http://www.crestinortodox.ro/acatist...tor-67191.html

http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...tor-68624.html

Dumnezeu sa ne dea blandete si iubire!
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.02.2011, 19:30:38
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de happy.angel Vezi mesajul
asta zi e ziua ta STEFANIA TEIODORA, la multi ani iubita mea
Dumnezeu sa aiba grija de tine, ingerasule!
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.02.2011, 19:39:33
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicole_Alma Vezi mesajul
Sa inteleg ca negi existenta ingerului pazitor? Si mai spui ca esti si credincioasa. Si mai si dai cu pietre in oamenii aflati in suferinta. Asta da paradox.
Nu vreau sa mai pun sare pe rana...dar: ingerii si oamenii sunt creaturi diferite ale lui Dumnezeu. Asa cum o pisica nu poate deveni catel niciodata, asa nici un suflet de om nu poate deveni inger, indiferent cat de curat ar fi sufletul de om. Sufletul de om ramane suflet de om din momentul in care este creat pana in eternitate. De aceea este gresit sa crezi ca dupa moarte un suflet de om poate deveni inger. Bun, asta daca te intereseaza ce anume este gresit si ce nu, din punctul de vedere al Bisericii. Pe de alta parte este bine de stiut ca dragostea lui Dumnezeu este la fel de mare si pentru oameni, si pentru ingeri. Nu este nevoie ca sa ajungi inger ca sa ai parte de mai multa dragoste si mila din partea lui Dumnezeu.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.02.2011, 19:47:56
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicole_Alma Vezi mesajul
Sa inteleg ca negi existenta ingerului pazitor? Si mai spui ca esti si credincioasa. Si mai si dai cu pietre in oamenii aflati in suferinta. Asta da paradox.

Inteleg ca esti pentru ca mamele sa mearga la duhovnic sa-si marturiseasca pacatele dupa o astfel de intamplare dureroasa, cu asta sunt de acord, dar nu sunt de acord cu felul in care abordezi problema, cu tonalitea ta.

Oare toate rugaciunile si acatistele dedicate ingerului pazitor au fost facute de...catre cine si pt cine dupa parerea ta?
http://www.crestinortodox.ro/acatist...tor-67191.html

http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...tor-68624.html

Dumnezeu sa ne dea blandete si iubire!
Eu raman "traznita" cand citesc rapunsurile astea.
Am intrat in conflict cu fondul inconstient, pulsional al unora, ca altfel nu-mi explic. Nu vad ratiune, ca sa nu mai vorbesc de invatatura crestina.

Sa o luam pe rand.
1. Unde am negat existenta ingerului pazitor?

2. Am citit materialele tale, nimic nou. Si eu spun rugaciuni zilnice catre ingerul pazitor (mai firesc ar fi fost sa ma trimiti catre pravila fe rugaciune a mireanului, in fine).

Dar nu vad UNDE scrie ca un copil mort devine inger.
Eu asta contest, sunt uimita ca dupa nu-s cate mesaje tot nu se intelege ce spun.

Dupa logica ta, cu copiii care devin ingeri:
- o femeie care pierde 5 sarcini are 5 ingeri pazitori!
-o femeie nebotezata caruia ii mor copii dobaneste ingeri pazitori
(atentie: cf. invataturii crestine, omul primeste un inger pazitor la Sf. Botez. altfel.. nu are! sunt randuiti ingeri pt natii, popoare orase etc.. dar ingeri individuali se primesc la Sf. Botez pt calauzire in viata si dupa moarte)
-avortul poate fi considerat producere de "ingeri", deci de ce ar fi condamnat?
-etc.. se poate continua pe aceeasi linie.

Sunt surse destule chiar pe acest site despre ce sunt ingerii.

Cat despre comentariile tale ca nu sunt crestina adevarata.. ce sa zic? Cred ca un crestin trebuie sa stie macar catehismul de baza, ca altfel notiunea de crestin e lipsita de continut: crezi in ce? daca nu stii invatatura crestina.
Sau iti ghidezi viata dupa ce.. daca habar nu ai?

Last edited by anna21; 11.02.2011 at 19:51:06.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.02.2011, 19:51:08
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu vreau sa mai pun sare pe rana...dar: ingerii si oamenii sunt creaturi diferite ale lui Dumnezeu. Asa cum o pisica nu poate deveni catel niciodata, asa nici un suflet de om nu poate deveni inger, indiferent cat de curat ar fi sufletul de om. Sufletul de om ramane suflet de om din momentul in care este creat pana in eternitate. De aceea este gresit sa crezi ca dupa moarte un suflet de om poate deveni inger. Bun, asta daca te intereseaza ce anume este gresit si ce nu, din punctul de vedere al Bisericii. Pe de alta parte este bine de stiut ca dragostea lui Dumnezeu este la fel de mare si pentru oameni, si pentru ingeri. Nu este nevoie ca sa ajungi inger ca sa ai parte de mai multa dragoste si mila din partea lui Dumnezeu.
Intr-adevar ingerii sunt diferiti de oameni, bineinteles, iar eu ma referam la existenta ingerului pazitor, creatura contestata de multi. Am invatat si eu candva despre categoriile de ingeri, despre atributiile lor...nu-s chiar pe dinafara.

Denumirea data de unii oameni pt copilasii plecati prea devreme dintre noi (botezati sau nu) este simbolica, vrand sa evidentieze puritatea sufleteasca a lor, nicidecum asemanarea lor cu fapturile ceresti. Practic termenul de "inger" a capatat un nou sens, acela de "suflet nevinovat plecat inainte de vreme la Domnul".
Mamicile de "ingerasi" evident ca nu-s mamici de ingeri, ci doar mamicile copilasilor care au murit prea devreme.
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor pentru un ingeras! heaven Umanitare 4 04.08.2010 09:55:08