Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.07.2011, 17:15:16
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Salut. Am o intrebare mai neobisnuita. Un om poate intra in rai daca are cateva pacate de care ii pare rau, dar inca nu le-a spovedit?
Vezi regulamentul de ordine interioara!

Offfff, pui asemenea intrebari oamenilor , cand Domnul este cel care ne stie cu adevarat! Vorbeste cu preotul !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.07.2011, 12:36:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Salut. Am o intrebare mai neobisnuita. Un om poate intra in rai daca are cateva pacate de care ii pare rau, dar inca nu le-a spovedit?
In rai ajunge cel care Il are pe Hristos in sine. Daca parerea de rau fata de cele savarsite inainte de moarte Il readuce pe Hristos in acea persoana, atunci va avea parte de fericire.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.07.2011, 13:03:45
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Dumnezeu te asculta. Marturiseste-i. Nu este nevoie de mijlocirea vreunui om.

Nici talharul de pe cruce nu a avut nevoie de o spovedanie la preot. A fost iertat si a primit fagaduinta ca va intra in rai.
Acela s-a spovedit Lui Hristos direct.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.07.2011, 13:58:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Salut. Am o intrebare mai neobisnuita. Un om poate intra in rai daca are cateva pacate de care ii pare rau, dar inca nu le-a spovedit?
Daca s-a spovedit si intentionat a ascuns acele pacate e destul de rau, din cazua ca a ascuns adevarul, pentru ca Dumnezeu cunoaste acele pacate.
Daca s-a spovedti dar a uitat sa spuna sau nu si-a dat seama atunci acele pacate am citit ca se iarta chiar la rugaciunea finala, dar e mai bine sa fie spuse data viitoare.
la fel, daca sunt pacate mari altfel se pune problema, iar daca sunt pacate mici, din acestea facem tot timpul si nu avem cum sa el spunem pe toate la spovedanie, se iarta cand rosteste preotul rugaciunea de dezlegare de la spovedanie.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
inatrebare pacate



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrarea in Biserica a Maicii Domnului georgeval Diverse Sarbatori 19 21.11.2017 00:42:15
Intrarea in Ierusalim iosif Din Noul Testament 14 21.02.2015 09:00:47
Intrarea Maicii Domnului in Biserica - Intrebari sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 16 24.11.2012 01:42:53
Floriile - Intrarea Domnului in Ierusalim Manuela Intrebari utilizatori 1 17.04.2011 09:23:29