Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 01.06.2012, 09:16:41
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Aevărul nu este în totdeauna confortabil! Vă înțeleg durerea, căci nu-mi doresc să fiu în pielea dvs. și nici în piela miilor de copii abuzați sexual .
Adevărul, într-adevăr, nu este confortabil. De exemplu, după ce v-am demonstrat negru pe alb că ați deschis întregul topic cu o mare minciună, alegeți să vă eschivați și să vă prefaceți că acest adevăr nu există.

În ce privește durerea mea, atâta câtă există, este în primul rând pentru imaginea dumneavoastră, o imagine bună pe care o aveați pe acest forum, și pe care ați ales în mod inexplicabil să o maculați publicând acest șir de așa zise "știri" demne de Cancan și OTV. Deși confrații ortodocși - dintre care înțeleg că unii vă sunt chiar prieteni - v-au atras atenția de la bun început că ceea ce faceți nu este bine și s-au delimitat de atitudinea dumneavoastră.

Dar, în fine. În Biserica lui Hristos s-a aruncat cu lături încă dinaintea Cinzecimii. Primul care a fost denigrat prin propagandă mincinoasă a fost chiar Mântuitorul. Luați un moment de pauză și reflectați asupra următoarei întrebări: Oare lui Hristos îi place ce fac eu ?
  #342  
Vechi 01.06.2012, 09:27:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Luați un moment de pauză și reflectați asupra următoarei întrebări: Oare lui Hristos îi place ce fac eu ?
E usor de raspuns la intrebarea asta.Nu prea cred ca-i are la inima pe avocati.
  #343  
Vechi 01.06.2012, 09:27:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dumneavoastră ați mai fost banat odată , deci renunțați în a discuta persoana , ci doar subiectul dezbătut . Sunteți avocat, dar vă rog nu vă transformați în avocat al diavolului. Răul oriunde ar fi , trebuie arătat , combătut, nu mușamalizat ! În rest , toate cele bune pentru zona Timișoara . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 01.06.2012 at 09:32:26.
  #344  
Vechi 01.06.2012, 09:42:26
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Răul oriunde ar fi , trebuie arătat , combătut, nu mușamalizat !
Doamne, cât de comunist sună această lozincă....

Pe de altă parte, să înțeleg că dacă aș deschide threadul "SCANDALURI DE CORUPȚIE; SEXUALE ȘI DE ALTĂ NATURĂ ZGUDUIE BOR", în care să postez, tot așa, informații luate din ziare de scandal, neverificate, nedovedite, dar suculente și incitante, ați fi de acord, mi-ați acorda, poate, și asistență ?

P.S. Nu vă temeți, nu am s-o fac; am prea mult respect de sine pentru a mă coborî la un asemenea nivel.

Închei cu aceasta intervențiile mele pe thread-ul dumneavoastră, dar nu înainte de a vă mai ruga o dată să luați acel moment de respiro și rugăciune în care să-l întrebați pe Hristos dacă Îi place ceea ce faceți.

Last edited by MihaiG; 01.06.2012 at 09:44:57.
  #345  
Vechi 01.06.2012, 09:53:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mare atenție, ca acel moment de respiro prelungit să nu vă fie dat , forțat , precum în urmă cu ceva timp. Folosiți numele lui Hristos în deșert! Chiar nu realizați rușinea în care se află b.c. ? Dvs. aveți copii ? . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #346  
Vechi 01.06.2012, 10:07:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Frate Cristi, te rog frumos, lasă-l!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #347  
Vechi 01.06.2012, 10:08:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu prea cred ca-i are la inima pe avocati.
Asta nu e din Biblie. Denigrarea unor profesii să fie din Catehismul BOR ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #348  
Vechi 01.06.2012, 10:13:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihnea dragomir Vezi mesajul
asta nu e din biblie. Denigrarea unor profesii să fie din catehismul bor ?
sutor , ne ultra crepidam !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #349  
Vechi 01.06.2012, 11:25:33
rasofor rasofor is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Sa ne vedem de mantuire...

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
.....Chiar nu realizați rușinea în care se află b.c. ? . . .
Frate Cristi,
n-am mai intrat pe forum de ceva vreme pentru ca am observat de la primul thread pe care l-am creat ca acest forum nu este exclusiv al crestinilor ortodocsi. (Cu toate ca adresa "Crestinortodox.ro" te poate induce in eroare).
Nu cred este bine sa aratam ce fac unii sau altii din "bisericile surori" CU EXCEPTIA cazurilor de erezie (ei oricum sunt eretici) si incercarior de "racolare", si aici ma refer strict la rezultat: parasirea Bisericii Crestin-ortodoxe , dar stiu ca in momentul in care deschizi un topic care se afla in contradictie cu convingerile altora, repet: pe un forum al tuturor credintelor (sau cel putin asa mi se pare mie), trebuie sa te astepti la reactii de felul acesta si de atacuri la persoana.
(Stiu ce vorbesc, ca am avut experienta neplacuta de a fi blamat si combatut pe acest forum )
Nu te mai supara, te rog,si lasa-i... pentru binele tau sufletesc...
Sau le mai poti spune si aceasta :
"Lasati sa creasca impreuna si graul si neghina, pana la seceris, si la vremea secerisului voi zice seceratorilor: Pliviti intai neghina si legati-o in snopi ca s-o ardem, iar graul adunati-l in jitnita mea"(Mat.13.30)
(As fi vrut sa trimit PM dar , cred ca este mai bine sa se vada ca nu numai cei care scriu des pe acest forum il citesc)
Doamne ajuta !
__________________
Arsenie Papacioc ( 1914 – 2011)

„ Pai sunt impotriva ecumenismului! ...Pe viata si pe moarte impotriva! Ce ecumenism? Ce parere aveti despre secte si biserica catolica? Sunt anatematizati, asta este! Nu le garantam mantuirea, nu putem! Si Sfintii Parinti, Sinoade intregi, considera ca acestea sunt erezii! Si o erezie anatematizata nu putem sa consideram ca este o mantuire! „
  #350  
Vechi 01.06.2012, 21:59:30
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Si, desigur, cardinalii, care sunt toti niste Dansatori-Fata tleilaxu, inflitrati de Marea Loja Pestrita, au supravegheat actiunea dintr-un infiltrator geonosian, construit de "papistasii" de pe forum. Balaurienii lu' Fortuna erau, insa, absenti. Erau in mintile neofascistilor cerularoizi d epe bloguri extremiste... acolo unde sunt intotdeauna, asociati cu toate spaimele, furiile si himerele obisnuite fanaticilor.
Hai sa va zic ceva, la toti: Cineva, a Carui Inaltare tocmai am sarbatorit-o de putina vreme, a zis: "Cu ce masori, cu aceea ti se va masura". Barfa infecta (da, asta e cuvantul) si jubilatia de pitipoance masculine care "orneaza" acest topic isi are plata, pe alte topice, in veninul dronelor adventiste (despre care incep sa cred ca sunt perfect egale initiatorilor unui topic in care se scuipa in ograda vecinului, si se proiecteaza pe plasma, la zoom maxim, paiul din ochiul aproapelui heteroconfesional...adica, pe intelesul manelistilor credintei, de alta confesiune). Asa cum cei care au sustinut si realizat, multe secole in urma, arderea de opere "eretice" nu au dreptul moral, daca ar trai acum, sa scrasneasca macar cd s-au ars biblii, de exemplu.
Stiti ce spune etologia? (Sunt de meserie biolog, asa ca nu ma abureste nimeni). Subiectivismul (care este, atentie, caricatura credintei) este ceva pur animal. Nu, nu cred in evolutie, dar omul care Il lasa pe Dumnezeu intr-un plan...secund, tert, etc. devine din ce mai animal, nu doar dupa trup. Scarpinatul la primate si ureltul lupilor in haita (acest "noi-suntem-haita-noastra-hau-hau-tinem-cu-ai-nostri-hau-hau-cuseful-nostru-si-ne-aparam-teritoriul) sunt exact acelasi lucru cu ce s-a petrecut aici, pe acest topic, si multe altele similare: o explozie de animalism, in cazul de fata cat se poate de penibil, mai ales ca e human-made si cu pretext spiritual. Stiu, oamenii in genere (adica cei multi si low-level) gandesc "x si y sunt ai nostri, deci sunt buni". Eu gandesc INVERS: daca sunt buni, sunt potriviti sa invat de la ei, si sa le impartasesc credinta. Mi se rupe de solidaritati artificiale de confesiune/breasla/gasca/scara de bloc/whatever (vedeti atitudinea mea fata de penticostali si calvinisti), dar chiar si pe mine, m-a scos din colierul de andocare topicul de fata. Ceea ce dovedeste cat e de infect. Si, inainte sa sara fanaticii de serviciu in sus, banarea mea sau a altora care raspundem mai dur nu rezolva problema decat tocmai la nivelul "bagarii gunoiului sub pres" Adica exact de ce este acuzata BC.
In una din operele importante, intitulata "Contra Errores Graecorum", un mare Sfant al Bisericii lui Cristos (aflati singuri cine este, daca tot va plac sapaturile pe goagla, n-am chef sa scriu si asta), NU insulta pe nimeni din credinciosii/ierarhii/teologii ortodocsi, ci doar prezenta, cu o acuratete perfecta, niste erori..si NU spunea "ereticii/schsimaticii aia", ci, cu o delicate care pare astazi alien de-a dreptul, "sfintii greci". Ce spune bunul-simt/logica, chiar si aia vestigiala cum a ramas a unora de pe-aci? Intre cineva care iti vorbeste curtenitor, chiar cand iti prezinta ce considera el ca iti sunt greselile, si iti intinde mana, si cel care "scuipa"/vitupereaza, care se poarta cu adevarat, nu zic crestineste, ci pur si simplu spiritual/autentic uman?
Tot pentru campionii aichiuului subzero/subiectivismului superincins, precizez ca intrebarea e retorica.
bine zis, ma inclin.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un virus ciudat bântuie Biserica Ortodoxă Română: Andreescu (noi dezvăluiri!) stoianov Despre Biserica Ortodoxa in general 40 06.09.2015 17:03:42
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29