Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 20.03.2013, 16:55:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Varza cu ceapa rosie si seminte de dovleac

Ingrediente: 1 kg varza acra, 2 cepe rosii, 100 g seminte de dovleac, 500 ml ulei de dovleac, 1 lingura cimbru uscat, piper


Mod de preparare:Tocati marunt varza si puneti-o intr-un castron mai mare. Curatati si taiati rondele fine ceapa, adaugati-o peste varza. Puneti semintele decojite si turnati si uleiul. Amestecati ingredientele pentru omogenizare. Condimentati cu piper, daca mai este necesar. Pofta buna.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 22.03.2013, 10:17:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Cred ca toata lumea stie ca lasagna este o mancare de origine italiana,care se prepara indeosebi cu carne,eu am incercat sa prepar aceasta reteta si de post si mi-a iesit destul de bine.
In primul rand se pregateste un aluat simplu din faina,sare si apa,se intinde pana este destul de subtire,apoi se taie in bucati patrate de dimensiunea unei jumatati de foaie de caiet normal.Se pune apa la clocotit intr-o cratita mare,apoi se trec cate o foaie,sau chiar doua din acest aluat pentru a fierbe cateva minute(cam 2min,nu prea mult),astfel facandu-se toate foile,pentru o tava triunghiulara clasica,cam 10 foi de aluat.Foile fierte se pastreaza intinse independent pe un fund sau platou,pentru a nu se lipi intre ele.
Se face compozitia din ceapa taiata marunt care se pune la calit in ulei sau margarina,apoi se pune peste aceasta ciuperci tocate,un catel mic de usturoi,foarte putin zagar(un sfert de lingurita),se pune bulion,piper si oregano.Apoi,separat se pune la umflat in apa clocotita cu delikat,niste soia granule mici.Se pune aceasta soia umflata peste compozitia cu ciuperci si se mai lasa putin sa fiarba,compozitia trebuie sa aiba si putina apa,dar sa fie foarte scazuta si cremoasa,intr-un fel...omogena.
Se prepara separat sos beshamel(de regula se face cu unt si lapte),dar acum il putem face si doar cu margarina care am pus-o in prealabil la incins,apoi punem peste ea o lingura de faina si amestecam continuu,apoi putina apa si sare amestecand pana se formeaza o compozitie ca smantana,dar nu prea vartoasa.
Se unge tava cu margarina,apoi se aseaza pe ea un strat de aluat,format din doua,sau trei foi,peste acest aluat se pune compozitia cu ciuperci,cateva linguri cat sa acopere tot aluatul,apoi peste aceasta compozitie se rade din belsug cascaval de post,apoi se pune cateva linguri din sosul bechamel.Dupa aceia se pune iarasi un strat de foi de aluat,dupa care iarasi compozitie cu ciuperci si cascaval,dupa care sosul beshamel.In cele din urma se pune un strat de aluat iar deasupra doar cascaval ras.
Se pune cam o cana de apa in toata tava,dupa ce,in prealabil a fost intepata toata tava cu un bat de frigarui,intepata doar de cateva ori pe alocuri.Se acopera cu folie de aluminiu pentru a nu se intari aluatul de deasupra si se lasa la cuptor cam o jumatate de ora.Folia fiind si ea intepata pe alocuri.Inainte cu 10 minute de a fi scoasa din cuptor se poate lua folia de deasupra pentru o usoara rumenire.
Eu am facut si a iesit minunat.Pofta buna!
Stiu ca este o mancare migaloasa,dar,daca v-ati saturat de mancarurile traditionale,merita sa incercati....mai ales pentru musafirii ce postesc.
Lasagna este mai buna cu sos Bolognese(sos de tomate cu carne de vita tocata)sau marinara(sos de rosii cu mirodenii).Sosul béchamel este mai greu de digerat,cel putin pt mine...plus ca sosurile cu faina ingroasa burta.

Lasagna nu este lasagna daca nu abunda de branza;iar postul nu-i post daca gatim cu cascaval de"post".In concluzie,sa trecem postul cu spanac,ciuperci,fasole,varza,cartofi,linte,morcovi ,masline,orez...si sa facem o lasagna ca la mama ei,dupa post!
Parerea mea!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 22.03.2013 at 10:26:40.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 22.03.2013, 10:21:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ingrediente: 1 varza rosie, taiata subtire; 25g de margarina; 1 mar verde, decojit si ras
1 frunza de dafin; 3 catei de usturoi; 100ml otet de cidru; 25g de zahar brun; 1 mana de nuca, prajita si maruntita

Mod de preparare: Se pune varza intr-o cratita larga si putin adanca, impreuna cu margarina, marul, frunza de dafin si cateii de usturoi. Se gatesc amestecand incontinuu, pana cand varza incepe sa se inmoaie. Se adauga otetul (fa un pas in spate si nu inspira pana cand nu se risipeste aburul), apoi se amesteca in continuare pana cand otetul este aproape evaporat. Se adauga zaharul si se amesteca pana se dizolva complet – ai grija sa nu se arda. Se presara nucile pentru servire. Se poate congela foarte bine, dar trebuie lasat sa se dezghete complet inainte de a fi reincalzit cu grija intr-o cratita sau la microunde. (Sursa GoodFood)

Multumesc,am facut-o ieri si mi-a placut.

Nu am pus nuca ca nu am avut si oricum n-as fi pus deoarece asociez nucile cu desertul.
Dar este o garnitura ,nu o mancare in sine fiind picanta.
Am mancat-o alaturi de cartofi copti,cu putin ulei.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 22.03.2013, 10:51:53
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Eu fac supe, iar sotul meu mi le lauda la toata lumea. Pot sa va dau citeva retete( foarte simple de altfel):

Ingredienti:
- fasole boabe( sau cartofi, linte, mazare uscata sau orice alte boabe) se pun la innmuiat de seara, se strecoara a doua zi
- morcovi
- patrunjel radacina
- un pic de telina (sau chir mai multa)
- putin suc de rosii concetrat
- vegeta, patrunjel frunze tocat
- orice fel de bobe alegi, pui doi cartofi
- putin orez sau pasta fina marunta

Preparare:

I oala de supa, pui boabele la fiert cu morcovii taiati cubulete, patrujel cuburi, telina cuburi si cei doi cartofi intregi in supa.
Cind e totul fiert, pui vegeta( dupa gust), sare, piper.
Pui o mana de orez sau pasta marunta.
Cind cartoful intreg e gata, il scoti, il pisezi ca pt piure, apoi il dai inapoi in supa pentru consistenta. Adaugi si sosul de rosii. O lasi sa se raceasca, poi adaugi patrunjel fruze tocate fin de tot.

Cui ii place, adauga putina lamaie, sau bors.
Este nemaipomenita!
Se face usor, e ieftina si buna.
Eu nu mai folosesc de mult timp vegeta,knorr sau alte prafuri minuni facute in laboratoare.Adica ar fi fost ok daca aceste minuni nu ne-ar imbolnavi.

Pt ciorbe pregatesc din timp o zeama concentrata de legume facuta din resturi de legume(cotoare de varza,de broccoli,de conopida,cozi de telina,de sfecla)la care mai adaug cativa morcovi,1 ceapa mare,1 pastarnac,1 cartof dulce,1/2 de varza,1 praz,foi de dafin,2-3 catei usturoi si o legatura patrunjel.Uneori mai pun si un pahar de vin alb.
Las sa fiarba o ora si jumatate,apoi strecor legumele si pastrez zeama.
Cine vrea o supa mai groasa poate sa paseze legumele la blender si sa le puna inapoi in zeama.
Va asigur ca iese o zeama gustoasa,nu mai ai nevoie de nici o vegeta!

Zeama de legume se poate pastra in frigider 3-4 zile daca nu faceti ciorba imediat.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 22.03.2013, 11:00:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

În prealabil postat de costel
Ingrediente: 1 varza rosie, taiata subtire; 25g de margarina; 1 mar verde, decojit si ras
1 frunza de dafin; 3 catei de usturoi; 100ml otet de cidru; 25g de zahar brun; 1 mana de nuca, prajita si maruntita

Mod de preparare: Se pune varza intr-o cratita larga si putin adanca, impreuna cu margarina, marul, frunza de dafin si cateii de usturoi. Se gatesc amestecand incontinuu, pana cand varza incepe sa se inmoaie. Se adauga otetul (fa un pas in spate si nu inspira pana cand nu se risipeste aburul), apoi se amesteca in continuare pana cand otetul este aproape evaporat. Se adauga zaharul si se amesteca pana se dizolva complet – ai grija sa nu se arda. Se presara nucile pentru servire. Se poate congela foarte bine, dar trebuie lasat sa se dezghete complet inainte de a fi reincalzit cu grija intr-o cratita sau la microunde. (Sursa GoodFood)



Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Multumesc,am facut-o ieri si mi-a placut.

Nu am pus nuca ca nu am avut si oricum n-as fi pus deoarece asociez nucile cu desertul.
Dar este o garnitura ,nu o mancare in sine fiind picanta.
Am mancat-o alaturi de cartofi copti,cu putin ulei.
"GoodFood" - "bun" la gust, dar nu și sănătos în același timp.

Margarina nu are ce căuta în mîncare. Nu-ți oferă nimic, ba din contra, îți face rău.

Dacă decojiți mărul pierdeți exact ce e mai calitativ din el: coaja.

Nici oțetul nu e bun. "Fă un pas în spate", aruncă-l și stoarce o lămîie în loc.

Nici zahărul, oricît de brun ar fi.

Nuca românească e lider cap de serie la capitolul semințe în coajă, dar de ce s-o prăjești? Miezul crud e excelent la gust și foarte indicat pentru sănătate.

Varza roșie e indicată deoarece conține resveratrol (o substanță puternic anticancerigenă), antioxidanți șamd - dar consumați-o crudă, fraților! Prin fierbere nu mai rămîne mare lucru din ea.

Congelare, reîncălzire, microunde... e clar, ăștia vor să ne omoare cu zile. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 22.03.2013, 11:11:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În prealabil postat de costel
Ingrediente: 1 varza rosie, taiata subtire; 25g de margarina; 1 mar verde, decojit si ras
1 frunza de dafin; 3 catei de usturoi; 100ml otet de cidru; 25g de zahar brun; 1 mana de nuca, prajita si maruntita

Mod de preparare: Se pune varza intr-o cratita larga si putin adanca, impreuna cu margarina, marul, frunza de dafin si cateii de usturoi. Se gatesc amestecand incontinuu, pana cand varza incepe sa se inmoaie. Se adauga otetul (fa un pas in spate si nu inspira pana cand nu se risipeste aburul), apoi se amesteca in continuare pana cand otetul este aproape evaporat. Se adauga zaharul si se amesteca pana se dizolva complet – ai grija sa nu se arda. Se presara nucile pentru servire. Se poate congela foarte bine, dar trebuie lasat sa se dezghete complet inainte de a fi reincalzit cu grija intr-o cratita sau la microunde. (Sursa GoodFood)




"GoodFood" - "bun" la gust, dar nu și sănătos în același timp.

Margarina nu are ce căuta în mîncare. Nu-ți oferă nimic, ba din contra, îți face rău.

Dacă decojiți mărul pierdeți exact ce e mai calitativ din el: coaja.

Nici oțetul nu e bun. "Fă un pas în spate", aruncă-l și stoarce o lămîie în loc.

Nici zahărul, oricît de brun ar fi.

Nuca românească e lider cap de serie la capitolul semințe în coajă, dar de ce s-o prăjești? Miezul crud e excelent la gust și foarte indicat pentru sănătate.

Varza roșie e indicată deoarece conține resveratrol (o substanță puternic anticancerigenă), antioxidanți șamd - dar consumați-o crudă, fraților! Prin fierbere nu mai rămîne mare lucru din ea.

Congelare, reîncălzire, microunde... e clar, ăștia vor să ne omoare cu zile. :)
Pai:
-nu am facut-o cu margarina,sunt total impotriva ei,nici nu avem in casa.
-nu am decojit marul.
-nu am folosit microundele,nici n-am congelat-o
-am folosit otet de mere(doctorul meu mi-a spus ca este mai bun decat lamaia) +ca lamaia isi pierde calitatile daca o trantesti la foc.
-un pic de zahar nu a omorat pe nimeni;si asa singurul zahar de care am parte este cel din fructe;nu consum deserturi,nici prod de patisserie,ciocolata sau inghetata,nici zahar in cafea sau ceai;pai si atunci?

Mananc destule cruditati,atat de multe incat ma mai supara colita cateodata,asa ca mai fac si legume la foc din cand in cand...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 22.03.2013 at 11:14:13.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 24.03.2013, 21:38:37
-radu-'s Avatar
-radu- -radu- is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2012
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

oare coliva se poate utiliza și ca aliment obișnuit în această perioadă a postului, fără legătură cu pomenirea morților? mă iertați
Reply With Quote
  #208  
Vechi 24.03.2013, 21:59:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de -radu- Vezi mesajul
oare coliva se poate utiliza și ca aliment obișnuit în această perioadă a postului, fără legătură cu pomenirea morților? mă iertați
In familia mea se foloseste, e buna si satioasa. Nu m-am gandit niciodata ca o coliva ar fi folosita strict pentru pomenirea mortilor. Pana la urma, asta a fost sensul originar al colivei, de aliment de post - asa cum am aflat ieri, in sambata colivelor:

"In timpul domniei tiranice a imparatului Iulian Apostatul, acesta a poruncit sa se stropeasca cu sangele animalelor sacrificate idolilor toate produsele vandute pe piata cetatii imperiale, pentru a intina astfel prima saptamana din Postul Mare al crestinilor. Dar mucenicul Teodor s-a aratat in vis arhiepiscopului de atunci, Eudoxie (360-369), descoperindu-i planul lui Iulian si sfatuindu-l sa fiarba graunte de grau (kolva) si sa le distribuie locuitorilor Constantinopolului pentru ca acestia sa nu mearga sa cumpere de la piata.
Fiind astfel izbaviti de intinaciunea idolatriei gratie acestui mucenic surpator al idolilor, arhiepiscopul a poruncit credinciosilor sa serbeze in fiecare an, la incheierea primei saptamani a Postului Mare, un praznic care sa comemoreze acest eveniment. Aceasta prima sambata e, asadar, ocazia unei duble bucurii: incheierea primei perioade a postului si praznuirea mucenicului."
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 24.03.2013, 22:04:59
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am primit niște urzici (crude) și nu am mai gătit niciodată așa ceva. Puteți să îmi dați niște sugestii? Vă mulțumesc!
Reply With Quote
  #210  
Vechi 24.03.2013, 22:20:25
-radu-'s Avatar
-radu- -radu- is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2012
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
arhiepiscopul a poruncit credinciosilor sa serbeze in fiecare an, la incheierea primei saptamani a Postului Mare, un praznic care sa comemoreze acest eveniment.
mulțumesc! ce coincidență că am primit și eu un pic de colivă tocmai acum!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 23:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 21:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 09:44:57