Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 12.02.2011, 12:58:15
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Tu ce zici,crezi ca te vei duce in Iad pentru ca ai incalcat postul si te-ai dedat la dulce.....?
Da,pentru asta sunt mari sanse sa vezi iadul...
Reply With Quote
  #82  
Vechi 12.02.2011, 13:02:44
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Deci degeaba ne-a dat Iisus unele porunci.
Far suparare,dai ai inteles cam greu ce am vrut sa zic...ma bucur totusi ca ai inteles intr-un final.

Prima data ai zis ca trebuie sa ne ingrijim de TOATE....acum ai reformulat CORECT cand ai spus ca Iisus ne-a dat UNELE porunci.....asa este.....nu trebuie sa ne ingrijim de TOATE,ci doar de UNELE...adica de ceea ce ne-a dat Dumnezeu sa ne ingrijim.......e un pic nuantzat,dar trebe sa te prinzi........

Eu nu ma refeream la post cand am zic k noi ne ingrijim de prea multe....ci de grijile noastre marunte...lumesti......tu nu ai inteles din prima,ci doar din a doua.....oricum este bine si asa.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 12.02.2011, 18:13:20
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Far suparare,dai ai inteles cam greu ce am vrut sa zic...ma bucur totusi ca ai inteles intr-un final.

Prima data ai zis ca trebuie sa ne ingrijim de TOATE....acum ai reformulat CORECT cand ai spus ca Iisus ne-a dat UNELE porunci.....asa este.....nu trebuie sa ne ingrijim de TOATE,ci doar de UNELE...adica de ceea ce ne-a dat Dumnezeu sa ne ingrijim.......e un pic nuantzat,dar trebe sa te prinzi........

Eu nu ma refeream la post cand am zic k noi ne ingrijim de prea multe....ci de grijile noastre marunte...lumesti......tu nu ai inteles din prima,ci doar din a doua.....oricum este bine si asa.
Înseamnă că Iisus a vorbit în deșert. (Doamne ferește!)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 12.02.2011, 19:40:55
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Înseamnă că Iisus a vorbit în deșert. (Doamne ferește!)
Sau mai poate inseamna ceva....si anume ca a ta capacitate de gandire este un pic mai lina........mai domoala........
Reply With Quote
  #85  
Vechi 12.02.2011, 20:54:40
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu cred că lipsa sportului, ci lipsa proteinelor acelora chimice.
Ti-am explicat o data cum sta treaba cu tot. Ori te incapatanezi sa intelegi ori nu ai citit mesajul meu:


Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Hello.... Sunt suplimente,nu steroizi! Sunt lucruri complet diferite pe care din pacate foarte multi le confunda sau le asociaza! Ce e rau sa iei proteine? Pai stii macar ce e proteina? E esenta vietii! E dureros ca sunt si oameni de 70 de ani care habar n-au asta... Gandeste-te ca un sportiv NU are cum sa ia din alimentatia sa de zi cu zi tot ce are nevoie organismul. Plus ca dupa antrenament trebuie ceva cu absorbtie rapida,altfel iti distrugi organismul nedandu-i posibilitatea sa se refaca dupa un supra-antrenament. Pai daca iau atunci si mananc branza sau care,pana se digera,pana se asimileaza... organismul meu se "bucura" de ele dupa vreo cateva zeci de ore. Ce am facut atunci?? Nimic! Plus ca ia zi-mi tu mie de unde iau glutamina de exemplu? Stii ce este? E un aminoacit... ce se gaseste in proportie de peste 60% in structura celulelor musculare si care NU se gaseste in alimente! Pai cand ajungi la o anumita masa de muschi poti ignora acest lucru? Nu cred.

Si nu le mai cataloga drept substante chimice. Pana la urma ce e natural? Ciocolata pe care ai mancat-o azi sau pernitele Viva? Ma indoiesc ca alea fac mai mult bine organismului. Intelege ca toate sunt chimicale,inclusiv vitaminele care le ei din farmacii,calciu din pastile,algocalminu,aspirina si multe altele. Sau astea sunt naturale? Deci nu va mai grabiti in a face afirmatii nefondate.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 01.05.2013, 11:08:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fara indoiala, daca, din voia noastra sau din uitare, calcam postul intr-o zi, dupa ce ne dam seama ca am gresit, continuam sa il tinem.
Sa primeasca Dumnezeu jertfa tuturor!
A gresi e omenesc, dar a persevera in greseala e diabolic...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 01.05.2013, 16:15:26
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fara indoiala, daca, din voia noastra sau din uitare, calcam postul intr-o zi, dupa ce ne dam seama ca am gresit, continuam sa il tinem.
Sa primeasca Dumnezeu jertfa tuturor!
A gresi e omenesc, dar a persevera in greseala e diabolic...
Asa este,continuam sa il tinem.Insa nu trebuie sa uitam faptul ca postul nu inseamna doar abstinenta de la unele alimente de origine animala.Desigur,aceasta abstinenta nu iti va mai alimenta mania si poftele trupesti,insa daca "musti" din carnea aproapelui tot degeaba.Daca atunci cand ti "post" dracui,te superi din nimicuri,te joci pe calculator,te uiti la televizor si in timpul tau liber faci alte activitati in afara de a te ruga si a citi carti/articole duhovnicesti ziditoare pentru mantuire,postesti degeaba.Desigur,nu ma intelegeti gresit,daca e ceva de facut prin curte faci,sa nu facem din asta o scuza pentru a ne lenevi,insa nu trebuie sa ne lasam atrasi de activitati lumesti inutile.

Gylkys,ca tot ai zis de "jertfa",cred ca Dumnezeu ar aprecia mai mult supunerea si respectarea poruncilor Lui in toata vremea,decat aceste "jertfe"(Citeste la Isaia, 1:11-20),"17. Invatati-va sa faceti binele, cautati dreptatea, ocrotiti pe cel asuprit, faceti dreptate orfanului, aparati pe vaduva!",acestea ar fi un "post" bun si o "jertfa" buna intradevar.Postul este practic o arma,la fel ca si privegherea,ceva ce faci ca sa te apropii de Dumnezeu,daca ti post nu iti sunt iertate pacatele,acesta doar te ajuta sa lupti contra patimilor si a demonilor care vor sa te traga spre iad.
Dupa cum spune si Parintele Arsenie Boca:

"Așa vine că fiecare ducem un ateu, necredincios, în spate – trupul de pe noi. De la starea asta și până la a-l face să fie templu sau Biserică a Duhului Sfânt e de luptat de cele mai multe ori viața întreagă. Firea trupului fiind surdă, oarbă și mută, nu te poți înțelege cu el decât prin osteneală și foame, acestea însă trebuie conduse după dreapta socoteală, ca să nu dăuneze sănătății. Acestea îl îmblânzesc, încât nu se mai ține vrăjmaș lui Dumnezeu. Rugăciunea și postul scot dracii poftei și ai mâniei din trup. Foamea îmblânzește fiarele." - sursa

Atitudinea unui tip oarecare,Jan Boshoff despre post : (din pacate nu este roman,nu este dintr-o tara unde ortodoxia sa fie "bine reprezentata" si nu apartine unei biserici,dar multi ar putea sa ia aminte la unele lucruri)

"Scopul postului este de a inlatura toate lucrurile si sa te concentrezi la Domnul Iisus Hristos.Sa iti infranezi dorintele trupesti,ale corpului,ale carnii,pentru ca spiritul tau sa devina mai patrunzator,sa devina mai sensibil ca sa te poti conecta cu Duhul Sfant.Cu cat tii postul mai mult, cu atat fizicul tau se va uza si vei fi spiritual in alerta.Nu este usor.Daca tii post,concentreza-te la Hristos.Unele zile s-ar putea sa fie foarte grele,te vei simti de parca esti pedepsit,e in regula,vei trece peste ele.Fii atent la Hristos,apropie-te de El pe masura ce spiritul tau devine mai viu,mai puternic prin spirit,conectat la Hristos.Vei afla ca somnul tau este nelinistit,pentru ca corpul tau este epuizat,nu vei dormi cat obisnuiai.S-ar putea sa te trezesti noaptea."

"Noi suntem trup,suflet si spirit.Iar carnea noastra,care este corpul nostru si sufletul nostru,ele se intrec mereu.Ele sunt puternice,iar spiritul nostru este suprimat.De aceea multi oameni nu au o constiinta,nu isi asculta constiinta lor pentru ca asculta de sufletul lor si de trupul lor.Ei savarsesc dorintale trupesti,iar spiritul este suprimat.Spiritul lui Dumnezeu locuieste in noi impreuna cu spiritul nostru.Si nu Il auzim pe Dumnezeu cand ne vorbeste.Obiectivul postului este de a "reduce" corpul,de a-l infrana,pentru ca atunci cand infranam corpul,spiritul nostru devine mai receptiv,spiritul "iese la suprafata".Postim ca sa ne apropiem de Dumnezeu,sa ne lepadam de pacate si de lucruri care stau intre noi si Dumnezeu.De aceea trebuie sa ne gasim timp,sa ne punem pe noi insine deoparte si sa zicem : "Doamne,vreau sa Te caut".Infranarea trupului de placeri concentreaza spiritul la Hristos.Deci pe masura ce corpul meu este infranat si devine slabit,spiritul meu devine mai acut.Vei deveni mai receptiv la atacurile diavolului,pentru ca si Satana este spirit,te va ataca cu tot felul de ispite:vise,iti va pune tot felul de idei in cap sa te opresti din post.Postul reprezinta o perioada de timp pentru a-L cauta pe Dumnezeu.Sa vi in umilinta inaintea lui Dumnezeu,sa te lepezi de persoana ta,nu sa mananci.Oamenii sunt ocupati cu grijile lumesti incat sunt spirituali morti si nici macar nu realizeaza.Cand ti post,te fortezi,te retragi singur si iti fortezi spiritul sa te concentrezi la Iisus Hristos.Cand postim,trebuie sa ne autoexaminam si sa Il intrebam pe Dumnezeu cum ne vede El pe noi,ca sa ne putem indrepta,pentru ca toate faradelegile lucrurile gresite in vietile noastre ne separa de Dumnezeu.Infranam trupul pentru ca spiritul sa "invie" si conectam spiritul nostru cu Sfantul Duh al lui Dumnezeu.Daca postesti cu un alt scop,iti pierzi timpul.Daca nu te rogi,daca nu-ti petreci timpul in prezenta lui Dumnezeu,iti pierzi vremea tinand "post".Cauta-L pe Iisus.Cauta-L cu toata inima ta,smereste-te si umileste-te inaintea Sa.Cand te trezesti noaptea,cand ti post,ridica-te si du-te sa te rogi,petrece timpul in prezenta lui Dumnezeu."

"Multi crestini nu sunt intr-o relatie buna cu Iisus,ei stiu ca nu sunt in ordine cu Dumnezeu si vor sa tina post sa-si indrepte relatia cu Dumnezeu.Poti tine post cat doresti,dar daca nu Il asculti pe Dumnezeu,postul tau te va face sa te simti nefericit,infometat si dupa ce inchei postul vei manca prea mult si tot nu te vei apropia de Dumnezeu.Pentru ca un singur lucru conteaza inaintea lui Dumnezeu : SUPUNEREA, El nu doreste "sacrificiile" noastre.Renunti la mancare cateva zile,te vei simti nefericit si acum crezi ca Dumnezeu se va apropia de tine?Tu trebuie sa devi ascultator(supus),asta-i tot!Majoritatea oamenilor traiesc in pacate si acuma vor sa tina post pentru a indeparta problemele.Nu poti indeparta problemele prin post,trebuie sa te opresti din pacate facute cu voia ta si sa devi supus Domnului Iisus Hristos.Tu vrei sa ii oferi lui Dumnezeu un mic "sacrificiu",dar El stie inima ta.Daca tinem post,venim la Dumnezeu cu toata inima noastra,cu frica de Dumnezeu,ca sa fim mai aproape de El,nu ca sa ne alegem cu ceva de la acesta.Scapa de acele lucruri care te separa de Dumnezeu : pacatele facute din voia ta,lipsa de supunere,lenea,rautatea din inima ta,indreapta-te.Cauta-L pe Hristos,petrece timp in prezenta Sa.Fa-ti timp sa te rogi,opreste-ti televizorul,pentru ca acela te va duce in iad,pentru ca-l iubesti mai mult decat pe Dumnezeu.Iti iubesti prietenii mai mult decat Dumnezeu,iubesti orice mai mult decat pe Dumnezeu si acuma vrei sa ti post?Pentru ce?Vrei sa-I aduci un mic sacrificiu?Te astepti ca El sa-ti spuna : "Multumesc,apreciez efortul tau!" ? Dumnezeu stie inimile noastre.Dumnezeu vrea dreptatea sa fie in constiinta noastra,o inima pura,vrea sa te rogi inaintea Sa cu toata inima,cu smerenie,sa Il iubesti mai mult decat orice/oricine.Iisus si-a dat viata pentru tine,a dat totul.Tu ce oferi?O zi,doua de post?si acum Dumnezeu trebuie sa aprecieze asta?Te inseli singur."POSTUL NU INLOCUIESTE SUPUNEREA!"Scapa de orice lucru care sta intre tine si Dumnezeu si dupa, Il vei auzi.El te iubeste,dar nu accepta locul doi in faptele tale,Dumnezeu trebuie sa fie pe primul loc mereu."
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)

Last edited by Heaven; 01.05.2013 at 16:20:01.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 01.05.2013, 16:47:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Heaven, eu sunt de acord cu ce spui tu, dar noi, crestinii ortodocsi cel putin, cunoastem semnificatia celor 40 de zile din Postul Pastilor, precum si cea a postirii in miercurile si vinerile de peste an. Eu nu cred ca posteste cineva care isi cunoaste credinta, crezand ca asa i se iarta pacatele, ci tocmai pentru a i se alatura cumva lui Hristos, in acest drum spre Patimi si spre inviere.

Postul de mancare este o porunca bisericeasca, de aceea nu e bine sa il relativizam. Acum, ca fiecare il tine cum doreste si cum poate, e altceva. E mult mai usor sa tii post de mancare decat sa renunti la anumite patimi, sunt de acord, dar tocmai postul de mancare te ajuta sa te infranezi si de la acele patimi (si nu vorbesc doar de cele trupesti), si de la fapte reprobabile. Pentru ca stii de ce si pentru Cine tii post.

Eu ma uit la oamenii despre care stiu ca tin postul si sunt asa veseli, cu fata luminoasa, nu sunt trasi la fata, nu au slabit... Privindu-i pe ei, am ajuns eu la concluzia ca e foarte adevarat ce citeste preotul, atunci cand da binecuvantare la prinoase, ca Dumnezeu i-a aratat mai frumosi pe tinerii care s-au hranit cu seminte decat pe cei hraniti cu multe desfatari.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 01.05.2013, 19:36:04
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Asa este,insa cred ca mai exista unii oameni,in special pe la sate care cred ca se tine post pentru iertarea pacatelor(spre exemplu bunica mea cam asa crede).Ma rog,uite inca doua articole foarte bune despre post : Cand si cum se cuvine sa postim? ; A posti inseamna a fi infometat de Dumnezeu
Deci,ca sa revenim la intrebarea postului,"fara indoiala, daca, din voia noastra sau din uitare, calcam postul intr-o zi, dupa ce ne dam seama ca am gresit, continuam sa il tinem."Si ar fi foarte bine sa nu calcam din voia noastra,ci doar din uitare sau nestiinta.
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)
Reply With Quote
  #90  
Vechi 11.08.2017, 11:56:33
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

De acord cu ce s-a spus mai sus. In situatiile in care se incalca postul fara intentie, se continua. :)
________________________________________
Steve
http://www.pizzerianapolicentrale.ro/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa faci cand chemi un Sfant sa-ti fie ocrotitor? roxana23 Reguli in Biserica 6 20.02.2011 00:30:09
Ce acatist sa faci cand esti acuzat pe nedrept? ellamarin Rugaciuni 18 15.02.2011 00:42:05
Ce faci cand iti pierzi increderea in cei de langa tine?? Florentina75 Generalitati 14 07.03.2010 16:45:38
ce faci cand nu mai dai de duhovnic? onyx235 Preotul 10 05.09.2009 17:30:23