Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.05.2016, 22:06:31
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adevarat a inviat!
Ce mai stiti de Andrei Neagu, initiatorul topicului? Eu stiam ca e preot, precum vedeti in avatar. Si am mai auzit... diverse.
Sa ne rugam pentru parintele Andrei Neagu, fratilor si surorilor!
O fi avind nevoie, ca tot crestinul...
Reply With Quote
  #52  
Vechi 09.05.2016, 01:29:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Hristos a înviat, fraților și surorilor! Să ne ajute, cu harul Lui, să înviem și noi, cu fiecare zi de Înviere.

Am, tototdată, și o întrebare pentru cei ce cunosc: La ce anume se referă „sfintele paști” din slujba Învierii:
„Paștile cele sfințite astăzi nouă S-au arătat. Paștile cele nouă și sfinte. Paștile cele de taină. Paștile cele preacinstite. Paștile Hristos-Izbăvitorul; Paștile cele fără prihană, Paștile cele mari, Paștile credincioșilor, Paștile care au deschis nouă ușile raiului, Paștile cele ce sfințesc pe toți credincioșii.”?

Ce sunt/erau paștile? Este, evident, vorba despre Hristos. De ce este numit, însă, Paști? Probabil este o legătură cu jertfa de Paști pe care o aduceau iudeii.
Adevarat a inviat!
Legat de intrebarea ta, din cate stiu Pasti era numit mielul care se jertfea la evrei. Iar in crestinism Hristos este Mielul, de aceea sunt acele formulari.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 09.05.2016, 03:04:45
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Hristos a înviat, fraților și surorilor! Să ne ajute, cu harul Lui, să înviem și noi, cu fiecare zi de Înviere.

Am, tototdată, și o întrebare pentru cei ce cunosc: La ce anume se referă „sfintele paști” din slujba Învierii:
„Paștile cele sfințite astăzi nouă S-au arătat. Paștile cele nouă și sfinte. Paștile cele de taină. Paștile cele preacinstite. Paștile Hristos-Izbăvitorul; Paștile cele fără prihană, Paștile cele mari, Paștile credincioșilor, Paștile care au deschis nouă ușile raiului, Paștile cele ce sfințesc pe toți credincioșii.”?

Ce sunt/erau paștile? Este, evident, vorba despre Hristos. De ce este numit, însă, Paști? Probabil este o legătură cu jertfa de Paști pe care o aduceau iudeii.
http://www.crestinortodox.ro/paste/s...iei-71152.html

Iata cuvantul Sinaxarului: "Aceasta zi o numim Pasti care inseamna in limba evreiasca trecere. Pentru ca aceasta e ziua in care a adus Dumnezeu la inceput lumea din nefiinta. Intru aceasta zi scotand pe poporul Israel din mainile lui Faraon, l-a trecut prin Marea Rosie. Tot intru aceasta zi s-a pogorat din cer si s-a salasluit in pantecele Fecioarei. Si acum din pantecele iadului scotand toata firea omeneasca, o a inaltat la ceruri si o a adus la cinstea cea dintai, a nestricaciunii".

...

In Hristos cel inviat ramane inscrisa jertfa, caci numai prin jertfa Lui s-a facut transcenderea.
El ramane Pastile permanent prin excelenta sau trecerea continua, ca sa putem trece si noi in orice timp impreuna cu El in planul invierii si al vietii de veci.
Toata existenta noastra si a istoriei este, unita cu Hristos, un Paste, o trecere, de aceea si o jertfa cu Hristos insusi.
De aceea, laudand pe Hristos cel inviat, nu uitam sa laudam si Crucea Lui, caci prin ea a infaptuit Hristos trecerea de la moarte la viata si prin ea putem face si noi aceasta trecere: "Cinstitei Crucii Tale ne inchinam Hristoase si sfanta Invierea Ta o laudam si o slavim. Caci cu rana Ta noi toti ne-am vindecat". Sau: "Facandu-se ca un om, patimeste ca un muritor, si prin patima pe cel muritor il imbraca intru nestricaciune".
Reply With Quote
  #54  
Vechi 09.05.2016, 09:54:35
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Adevarat a inviat!
Legat de intrebarea ta, din cate stiu Pasti era numit mielul care se jertfea la evrei. Iar in crestinism Hristos este Mielul, de aceea sunt acele formulari.
Mulțumesc, Cătălin. Îmi confirmi ceea ce presupuneam. M-a nedumerit puțin folosirea pluralului, însă. Se pare că mielul jertfit purta numele de „pască”, pluralul fiind „paști”. M-a lămurit regretatul George Pruteanu, pe al cărui sait scrie așa:

„ Multă lume m-a întrebat cum se spune corect: Paști sau Paște. Răspund pe scurt astfel: sărbătoarea are în originile sale – dacă trecem de etapa ebraică "pesah" – și acea azimioară numită pască (dupa opinia etnologului Simion Florea Marian; alți cercetători sunt de părere că mielul jertfit purta acest nume, de "pască"). La plural, acest cuvînt face "paști": o pască, două paști, conform unei alternanțe obișnuite în românește, cum e și în verbul a paște: "să pască, să paști" sau a naște: "să nască, să naști" etc. Așadar, Paști e pluralul de la pască. Resimțit, în mod normal, ca un plural, vorbitorii au căutat, cînd era vorba de sărbătoarea într-ale cărei zile ne aflăm, au căutat singularul, și astfel a fost derivat singularul "Paște", spunîndu-se, firesc, fie "sărbătorile de Paști", fie "sărbătoarea Paștelui". Amîndouă formele sunt la fel de corecte, și alte subtilități pe această temă nu au substanță, e o falsă problemă.”

Mulțumesc și lui Cezar.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 12.05.2016, 21:23:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Mulțumesc, Cătălin. Îmi confirmi ceea ce presupuneam. M-a nedumerit puțin folosirea pluralului, însă. Se pare că mielul jertfit purta numele de „pască”, pluralul fiind „paști”. M-a lămurit regretatul George Pruteanu, pe al cărui sait scrie așa:
Eu imi aminteam de la discutia despre azime, nu am avut timp sa caut si citatele. Le-am cautat intre timp:
Sf. Ev. dupa Luca, cap 22: "7.Și a sosit ziua Azimelor, în care trebuia să se jertfească Paștile."
Sf. Ev. dupa Marcu, cap. 14: "12. Iar în ziua cea dintâi a Azimilor, când jertfeau Paștile, ucenicii Lui L-au întrebat: Unde voiești să gătim, ca să mănânci Paștile?"
Reply With Quote
  #56  
Vechi 19.04.2020, 08:14:30
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.632
Implicit

𝐇𝐫𝐢𝐬𝐭𝐨𝐬 𝐚 𝐈𝐧𝐯𝐢𝐚𝐭!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 19.04.2020, 14:35:47
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Adevărat a înviat!
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #58  
Vechi 03.05.2021, 06:22:23
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Hristos a inviat!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 03.05.2021, 15:26:44
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Adevarat a inviat!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.04.2022, 23:02:31
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 378
Smile 2022

Hristos a Inviat! Va doresc toate cele bune alaturi de cei dragi. Paste Fericit la toata lumea, si sa fim cat mai buni! Sanatate si sarbatori cu bine.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos a inviat! florin7 Intrebari utilizatori 12 02.05.2012 12:44:58
Hristos a inviat . cojanete Intrebari utilizatori 30 12.04.2010 16:16:30
Hristos a inviat! bmd Biserici Protestante 8 28.05.2009 17:22:39
Hristos a Inviat! amatyyy Generalitati 2 10.05.2009 22:20:53
Hristos a inviat! princess Calugarul 0 29.05.2008 23:18:35