Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #641  
Vechi 17.06.2021, 18:54:16
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Spuse un sectar condamnat de Biserica, repetand nebunia sa pe care de 10 ani nu a inteles ca o Biserica intreaga ii spune: E GRESIT.


Este gresit, si tot ce faci si toate "faptele" si "roadele" tale arata TULBURARE SI DIAVOL - lucrarea satanei.

Esti unul care tulbura pe altii de 10 ani de zile.

Care tulbura Biserica.

Care tulbura totul. Asta faceti voi din NIP, tulburati.

Infara de placa ta continua "toti e rai, NIP e buni" nu stii altceva.

Mai usor cu placa nebuniei NIP.

Din Trompetele tale sunt sectari cu invatatura protestanta - sectari si protestanti get-beget. Din pacate analfabetismul tau teologic, nu iti permite sa vezi mai departe de bruma de cateva pagini citite pe cateva forumuri. Sectele se mapeaza toate pe invatatura protestanta: - Cuvantul lui Dumenzeu, apocalipsa, Hristos vorbeste, doar Hristos... si vrajeli din astea. Si ignora Biserica. Si nu asculta de Biserica.

Un ne-teolog analfabet ca tine nu poate emite decat "teorii", asa cum ai threaduri cu "teorii". Tu de fapt esti doar o teorie continua care un prea intelege ca e fabricata din lipsa de cunostinte. Analfabetismul tau in nenumarate directii se vede de la un punct incolo.


Citat:
Am fost lapidat pe forum mereu de haita de ”ortodocsi” care s-au aliat in necredinta lor ca sa huleasca Cele 7 Tr.Ap. crezand ei ca stiu mai bine ca oricine ca nu e de la Dumnezeu. Voi ar fi trebuit sa va smeriti si sa va rusinati de faptele si vorbele voastre pline de minciuna si hula la adresa Trambitelor! Credeti ca daca va uniti in hula si calomnie atunci musai aveti dreptate! Cu cat mai multi cu atat mai rau pentru voi. Asocierea voastra in rau va duce in jos, la fapte cele mai rele, pe directia iadul cel mai adanc. N-am de ce sa regret ca am marturisit Adevarul timp de 10 ani. Pentru mine asta inseamna fericire.
Bai mizeri ordinara, noi suntem ortodocsi teologi, care toti avem pregatire teologica, si care am vorbit tot ce a zis Biserica. Nu a iesit niciunul din invatatura Bisericii.

Doar tu esti singurul care a adus "teorii". Si uiti ca la sfarsitul veacurilor "multi vor veni in numele lui Hristos"... cam ca tine.

Haita de ortodocsi? Si mai rau de atat, o sa batem in lupii care ameninta ortodoxia cat nu or sa poata duce. Pana or sa plece cu coada intre picioare. Sa nu se mai apropie de ortodoxie cat traiesc ei in nebunia lor. Sa vada puterea lui Dumnezeu in ortodoxie si ca nu pot sa se apropie de ortodoxie.

Ai marturisit un rahat pe bat - cam asta esti si tu acum..

Fericirea diavolului, inafara Bisericii? Ca te-ai certat cu toti, ca esti condamant de Biserica?

Bai sectare, si Hristos ce zice de asta? Pe El l-ai intrebat? Sectar nerusinat mergi cu diavolul in cap, dar de Hristos nustii...

Last edited by gpalama; 17.06.2021 at 19:01:05.
Reply With Quote
  #642  
Vechi 18.06.2021, 15:37:44
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Spuse un sectar condamnat de Biserica, repetand nebunia sa pe care de 10 ani nu a inteles ca o Biserica intreaga ii spune: E GRESIT.
Tu esti biserica intreaga? Pastorul ce a infintat satanismul de la Vulcana Bai e biserica?.. si care l-a fortat pe Irineu sa-si blesteme lucrarea, ala e biserica? SCNIP este Biserica Intreaga! Tu impreuna cu necredinciosii din ortodoxie ati lepadat din Biserica partea ce tinea de Apocalipsa si ati desfintat Cele 7 Tr.Ap numindu-le trompete sectare in ciuda miilor de marturii. De 10-15 ani marturisesc adevarul Adevarat. Gresita este necredinta voastra!


Citat:
Este gresit, si tot ce faci si toate "faptele" si "roadele" tale arata TULBURARE SI DIAVOL - lucrarea satanei.
Esti un mitoman. Tulburarea pe toate firele de discutie vine de la necredinta ta care deraiaza la lupta ta cea mare. Tu esti obsedat ca pe fiecare fir de discutie sa ma faci sectant sau eretic si sa hulesti Cele 7Tr.Ap. Eu ti-am creat threaduri speciale si nu vrei sa te rezumi ca doar acolo sa-ti deversi mitomaniile, calomniile, denigrarile si hulele. Esti infometat de glorificare mitomaniei si luptei tale oarbe!

Citat:
Esti unul care tulbura pe altii de 10 ani de zile.
Tu ma tulburi necontenit si ma terorizezi ca un sef terorist si culmea tot tu esti crezut de cititori. Cred ca le e frica sa vada adevarul, sa constate mizeriile, sa ia in seama dovezile. Merg dupa barfa si superstitie. Se intampla ceva rau ca in uslamism. Nu pot sa vada ca marele lor ”profet” e un terorist, violator de copii si de minore, un criminal notoriu, un smintit, un epileptic care a amagit o lume intraga cu covorasul si cu cubul de piatra pe care-l inconjura ca sa se creada sfinti. Sau e la fel ca pe vremea lui Ceausescu cand toti il adulau pe marele carmaci... in ciuda faptului ca era un impostor, un criminal, un analfabet, un terorist ce tinea tara in sclavie, bezna si saracie. Lasitatea..., frica.... Toti mai nou au curaj sa loveasca si sa minta si sa tradeze ADEVARUL si pe cei mici, pe ”mai micii Mei”.

Citat:
Care tulbura Biserica.
Tu ma tulburi pe fiecare thread. Tu esti teroristul. Nu mai victimiza tu biserica. Vai saraca de ea, a ajuns ea victima Celor 7 Tr.Ap. si a lui Moroco de pe forum. Nu vezi cat esti de absurd? Fraierii ca tine chiar cred ca eu terorizez si tulbur biserica.

Citat:
Care tulbura totul. Asta faceti voi din NIP, tulburati.
Ti se pare! Tu esti un acuzator care semeni cu iudeii si fariseii de acum 2000 de ani avand tupeul sa spui ca Iisus tulbura. Cum tulbura? Marturisind ADEVARUL? Inseamna ca esti pacatos caci cei ce se tulbura sunt pacatosi. Daca te simti tulburat inseamna ca esti pacatos si te doare de la pacat si de la necredinta ta. Nu arunca vina pe mine sau pe cei din NIP pentru tulburarea ta! Nu te da victima impreuna cu Biserica. Eu apar Biserica de minciuna pe cand tu o ”aperi” de Hristos-Cuvantul si de Cele 7 Tr.Ap.

Citat:
Infara de placa ta continua "toti e rai, NIP e buni" nu stii altceva.
NIP, Cele 7Tr.Ap. si ortodoxia de pretutindeni... asta spun ca sunt buni si ca restul sunt rai si mincinosi si ca nu trebuiesc crezuti ca ar fi si ei biserica.

Citat:
Mai usor cu placa nebuniei NIP.
Mai usor cu deviationismul si cu hulele pe toate firele de discutie!

Citat:
Din Trompetele tale sunt sectari cu invatatura protestanta - sectari si protestanti get-beget.
Daca nu poti sa faci deosebire intre Cele 7 Tr.Ap. si neo-protestanti inseamna ca esti corb-orb ce slujesti marelui papalac.

Citat:
Din pacate analfabetismul tau teologic, nu iti permite sa vezi mai departe de bruma de cateva pagini citite pe cateva forumuri. Sectele se mapeaza toate pe invatatura protestanta: - Cuvantul lui Dumenzeu, apocalipsa, Hristos vorbeste, doar Hristos... si vrajeli din astea. Si ignora Biserica. Si nu asculta de Biserica.
Habar nu ai care e diferenta dintre Cele 7 Tr. Ap. si neo-protestanti. Desi ai terminat teologia esti foarte incompetent daca nu e vorba de confuzie ci chiar crezi ca Trambitele sunt ca neo-protestantii. Pai Trambitele cred si in SFINTI si in ortodoxie si in Calea cea stramta cu rugaciuni si postiri, cu sarbatori si cu toate cele 7 Taine pe cand neoprotestanti cred doar in Isus, sola scriptura sustinand ca ala e Cuvantul lui Dumnezeu, ce a spus Iisus acum 2000 de ani si ce au spus proorocii VT in timp ce pe Apostoli ii socoteste doar niste oameni iar pe Preasfanta o socoteste o femeie obijnuita care a avut multi copii cu Iosif. NU PRICEPI DIFERENTA in ceea ce CRED neo-protestantii si Cele 7 Tr.Ap? Chiar atat de plin de rea credinta poti sa fi si chiar atat de multa orbire poti sa ai? Ce teolog esti tu? Un teolog mitoman? Un habarnist?


Citat:
Un ne-teolog analfabet ca tine nu poate emite decat "teorii", asa cum ai threaduri cu "teorii". Tu de fapt esti doar o teorie continua care un prea intelege ca e fabricata din lipsa de cunostinte. Analfabetismul tau in nenumarate directii se vede de la un punct incolo.
Inventezi, exista doar un singur thread cu Teortia PacMan3D-nD, care e marturia mea ortodoxa in ceea ce priveste polemica dintre pamantul plat si pamantul glob. Nu emit teorii ci mi-am exprimat Credinta Ortodoxa in ceea ce priveste mediul inconjurator, Creatia, sub forma de teorie ca sa nu fortez pe nimeni.

Citat:
Bai mizeri ordinara, noi suntem ortodocsi teologi, care toti avem pregatire teologica, si care am vorbit tot ce a zis Biserica. Nu a iesit niciunul din invatatura Bisericii.
Cea mai buna poanta! Vorbeste un teolog raspopit care nu deosebeste Trambitele de neo-protestanti si care terorizeaza si hartuieste un coleg de forum adresandu-i mii de hule si calomnii pentru ca crede in Cele 7 Tr.Ap. Nu esti nicimacar ortodox si nici macar om darmite biserica sau teolog cu astfel de comportament lupesc, josnic, subuman. Nu ai habar de invatatura bisericii si asta se vede din felul cum te exprimi si ce iti permiti sa calci fara pic de rusine!

Citat:
Doar tu esti singurul care a adus "teorii". Si uiti ca la sfarsitul veacurilor "multi vor veni in numele lui Hristos"... cam ca tine.
Teoria mea e adevarata si nu o crezi pe cand teoriile lumii, platistii si globalaii mint si ii crezi si te lupti cu mine pentru glorificarea minciunilor lumii. Sunt doar unul asa ca ma intreb de ce ma confunzi cu cei multi dintre care faci parte?

Citat:
Haita de ortodocsi? Si mai rau de atat, o sa batem in lupii care ameninta ortodoxia cat nu or sa poata duce. Pana or sa plece cu coada intre picioare. Sa nu se mai apropie de ortodoxie cat traiesc ei in nebunia lor. Sa vada puterea lui Dumnezeu in ortodoxie si ca nu pot sa se apropie de ortodoxie.
E clar. Asta ai invatat tu ca teolog? Inseamna ca esti complet pierdut cu atat mai mult cu cat nu te bati cu lupii ci cu TRIMISII, cu Cele 7 Tr.Ap.! Deci esti decat un porc cu colti de arginti care confunda borcanele si se loveste de Hristos-Cuvantul spulberandu-si viata vesnica exact ca un kamikaze! Nu-ti dai seama ca esti erou pe dos? Nu realizezi ca nu cu lumea si cu neo-protestantii te lupti ci esti un berbec turbat care sare la Pastorul cu Crucea?


Citat:
Ai marturisit un rahat pe bat - cam asta esti si tu acum..

Fericirea diavolului, inafara Bisericii? Ca te-ai certat cu toti, ca esti condamant de Biserica?
Nu m-am certat cu nimeni. Ma confunzi cu Ewald Frank-enstain! Tu esti cel ce ma certi necontenit pentru ca eu cred in Cele 7 Tr.Ap. si in ortodoxie pe cand tu nu crezi si in Cele 7 Tr.Ap. ci le socotesti trompete sectare mintind si orbind populatia cu prostia si incompetenta ta!

Citat:
Bai sectare, si Hristos ce zice de asta? Pe El l-ai intrebat? Sectar nerusinat mergi cu diavolul in cap, dar de Hristos nustii...
Repeti confuzia, ma crezi Ewald-Frank-enstain si crezi ca Trambitele sunt neoprotestanti.

De ce nu mergi sa inveti ca ”Mila voiesc si nu jertfe!”?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.06.2021 at 15:51:48.
Reply With Quote
  #643  
Vechi 18.06.2021, 15:59:28
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco
Postul negru se face de la apusul soarelui zilei de dinainte de ziua de post negru pana la rasaritul soarelui din ziua de dupa ziua de post negru!

Postul se face la grijile lumii pentru ca sa vrei sa ai viata vesnica si pe Hristos-Cuvantul viu si liber.
Doua sau mai multe zile se tin la fel, de la apusul soarelui de dinainte de ziua sau zilele de post negru si pana se termina postul negru la rasaritul soarelui din ziua urmatoare. Intre apus si rasarit ai zilele de post negru cate sunt randuite sau cate crezi tu ca vrei si poti sa ti dupa porunca sau dupa nevoie.

E voie in tot acest timp doar apa sfintita, anafura si/sau cuminecare. Doar astea poti sa le bagi in gurita in perioada de post negru! Postul negru nu inseamna greva foamei in care te juri ca nu manci si nu bei nimic nu stiu cate zile ca sa protestezi!

Bineinteles ca pentru batrani, copii si bolnavi sunt dezlegari in postul negru si daca te simti prea rau, ametit sau lesinat sau ti se face rau-rau simtind ca mori si lesini atunci te rogi Domnului si manci si bei ceva ca sa nu mori... caci postul negru nu este o cruzime ca sa vrei sa te omori sau sa te risti ci e pus pentru ca sa invii omorand firea pervertita a omului neascultator si pacatos. Prin post trebuie sa opresti sarpele desfranarii si al necredintei viclene si sa prinzi putere de la Dumnezeu prin rugaciune si Credinta, prin indelunga rabdare impreuna cu Hristos-Cuvantul. Sarpele ar vrea sa faca rau-maxim la tot ce e sfant-maxim, de aceea trebuie sa veghezi si sa te infranezi.

Cand postesti se lucreaza la fel ca intotdeauna si nu se inlocuieste lucrul obijnuit cu postul negru. Cine lucreaza lucruri grele si mari consumatoare de putere si energie le este dezlegat sa si manance cate ceva de post sau cum se poate. ”Cine nu lucreaza nici sa nu manance”. Daca mergi undeva si esti invitat la masa e dezlegare sa manci orice-ti va pune pe masa si se socoteste Credinta. Apoi trebuie sa te reintorci la post si sa nu te lauzi cu postul! Nu e frumos sa-ti smolesti fata si sa te dai victima ca sa iei slava de la omaeni caci atunci ti-ai luat plata. ”Cine nu mananca sa nu osandeasca pe cel ce mananca si cel ce mananca sa nu dispretuiasca pe cel ce nu mananca” sau invers!

Mai tine cineva post negru macar miercuri si vineri?

Hristos-Cuvantul ne invata ca pe la manastiri se tine si in ziua de luni, deci 3 zile de post negru.
Unii dintre calugari tot anul posteau si mancau doar sambata si Duminica sau numai Duminica si de sarbatori. E nevoie de vointa. Se hraneau cu Asacultarea asa ca Hristos-Cuvantul. ”Asta e mancarea Mea: sa fac voia Tatalui Care m-a trimis!”

Noi ar fi bine sa ne hranim nu numai cu Ascultarea si Harul Duhului Sfant ci si cu tot Hristos-Cuvantul care iese din gura Lui Dumnezeu!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.06.2021 at 16:14:26.
Reply With Quote
  #644  
Vechi 18.06.2021, 18:25:34
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Tu esti biserica intreaga? Pastorul ce a infintat satanismul de la Vulcana Bai e biserica?.. si care l-a fortat pe Irineu sa-si blesteme lucrarea, ala e biserica? SCNIP este Biserica Intreaga! Tu impreuna cu necredinciosii din ortodoxie ati lepadat din Biserica partea ce tinea de Apocalipsa si ati desfintat Cele 7 Tr.Ap numindu-le trompete sectare in ciuda miilor de marturii. De 10-15 ani marturisesc adevarul Adevarat. Gresita este necredinta voastra!
Bai diavol infiltrat.

Cum poti sa hulesti intreaga Biserica Ortodoxa mai sus????

Cel putin daca te provoaca omul scoti tot rahatul sectar din tine.

Hai ca putin putin te scoti singur de pe forum... curaj, ca deja ai injurat si hulit Biserica.

@ADMINSTRATORUL FORUMULUI - PENTRU HULIREA BISERICII PROPUN EXCLUDEREA DEFINITIVA A LUI MOROCO DE PE FORUM SI INTERZICEREA COMPLETA A PARTICIPARII LUI IN FORUM.

ANATEMA!


Asa ceva nu se poate tolera.

Am facut si un report in care am mentionat atitudinea hulitoare fata de Biserica, sfidatoare, posturile continue inafara invataturii, prozelitismul continuu in nenumarate posturi, si propunerile deplasate facute de Moroco.

Last edited by gpalama; 18.06.2021 at 18:29:56.
Reply With Quote
  #645  
Vechi 19.06.2021, 14:50:02
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul

P.S: dupa cele 24 de ore, cand se termina postul negru normal, omul se poate opri din post. Aici daca beti doar apa dupa cele 24 de ore, puteti activa autofagia mai mult, insa nu mai e considerat post negru (poate sa fie post normal).

Sursa: https://www.bouldermedicalcenter.com/ , Fasting Tracker app!
Intrebare pentru restu, ce alimente recomandati sa mancam dupa terminarea postului negru (bineinteles de post/dezlegari)?
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #646  
Vechi 26.06.2021, 18:16:44
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Doua sau mai multe zile se tin la fel, de la apusul soarelui de dinainte de ziua sau zilele de post negru si pana se termina postul negru la rasaritul soarelui din ziua urmatoare. Intre apus si rasarit ai zilele de post negru cate sunt randuite sau cate crezi tu ca vrei si poti sa ti dupa porunca sau dupa nevoie.

E voie in tot acest timp doar apa sfintita, anafura si/sau cuminecare. Doar astea poti sa le bagi in gurita in perioada de post negru! Postul negru nu inseamna greva foamei in care te juri ca nu manci si nu bei nimic nu stiu cate zile ca sa protestezi!

Bineinteles ca pentru batrani, copii si bolnavi sunt dezlegari in postul negru si daca te simti prea rau, ametit sau lesinat sau ti se face rau-rau simtind ca mori si lesini atunci te rogi Domnului si manci si bei ceva ca sa nu mori... caci postul negru nu este o cruzime ca sa vrei sa te omori sau sa te risti ci e pus pentru ca sa invii omorand firea pervertita a omului neascultator si pacatos. Prin post trebuie sa opresti sarpele desfranarii si al necredintei viclene si sa prinzi putere de la Dumnezeu prin rugaciune si Credinta, prin indelunga rabdare impreuna cu Hristos-Cuvantul. Sarpele ar vrea sa faca rau-maxim la tot ce e sfant-maxim, de aceea trebuie sa veghezi si sa te infranezi.

Cand postesti se lucreaza la fel ca intotdeauna si nu se inlocuieste lucrul obijnuit cu postul negru. Cine lucreaza lucruri grele si mari consumatoare de putere si energie le este dezlegat sa si manance cate ceva de post sau cum se poate. ”Cine nu lucreaza nici sa nu manance”. Daca mergi undeva si esti invitat la masa e dezlegare sa manci orice-ti va pune pe masa si se socoteste Credinta. Apoi trebuie sa te reintorci la post si sa nu te lauzi cu postul! Nu e frumos sa-ti smolesti fata si sa te dai victima ca sa iei slava de la omaeni caci atunci ti-ai luat plata. ”Cine nu mananca sa nu osandeasca pe cel ce mananca si cel ce mananca sa nu dispretuiasca pe cel ce nu mananca” sau invers!

Mai tine cineva post negru macar miercuri si vineri?

Hristos-Cuvantul ne invata ca pe la manastiri se tine si in ziua de luni, deci 3 zile de post negru.
Unii dintre calugari tot anul posteau si mancau doar sambata si Duminica sau numai Duminica si de sarbatori. E nevoie de vointa. Se hraneau cu Asacultarea asa ca Hristos-Cuvantul. ”Asta e mancarea Mea: sa fac voia Tatalui Care m-a trimis!”

Noi ar fi bine sa ne hranim nu numai cu Ascultarea si Harul Duhului Sfant ci si cu tot Hristos-Cuvantul care iese din gura Lui Dumnezeu!
Eu țin post și luni. N-ai hulit ortodoxia ci ai marturisit-o. Orice prost ce știe citi românește asta înțelege. Ortodocșii pe dos, dacă se dau mari ortodocși, în loc să-ți fie frați s-au făcut mitomani, pârâși, turnători, ipocriți, vor cenzură, vor exclusivism, vor intoleranță. Văd că te blesteamă și te prigonesc mințind fără să ia aminte că satana e tatăl minciunii. Cine acuză, pârește, judecă, luând locul lui Dumnezeu, pe el însuși se judecă și singur se osândește. Nu face nicidecum parte din ortodoxie și nu e pe placul lui Dumnezeu cel ce nu urmează învățătura și calea Domnului. Acela nu iubește pe Dumnezeu ci este un rătăcit, un fiu al pierzării ce-și face voia și lucrarea cea neagră a celui rău.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91
P.S: dupa cele 24 de ore, cand se termina postul negru normal, omul se poate opri din post. Aici daca beti doar apa dupa cele 24 de ore, puteti activa autofagia mai mult, insa nu mai e considerat post negru (poate sa fie post normal).

Intrebare pentru restu, ce alimente recomandati sa mancam dupa terminarea postului negru (bineinteles de post/dezlegari)?
Tu chiar crezi că Domnul Iisus Hristos sau sfinții apostoli sau sfinții și călugării din ultimii 2000 de ani se rugau și țineau post după ceasul de la mână sau după ceasul cu cuc? Crezi că pustnicii au ceas deșteptător? Ceasurile rugăciunii, ale posturilor și lucrărilor se țineau întotdeauna după Har și după pătrarele zilei împărțite în funcție de răsărit și apus și de poziția soarelui și a lunii pe cer. Deci cine te-a învățat să postești după ceasul de la mâna și nu după Har ți-a dat de slujit unui idol, timpul, măsurat de un sistem electric sau mecanic căruia nu se cuvine să-i spui Dumnezeu deoarece timpul măsoară vremelnicia. Cum ai putea deci măsura cu cele vremelnice pe cele veșnice cum sunt rugăciunea și postul?

Dacă ai postit post negru și acesta s-a terminat atunci ești liber să pui în practică ceea ce ai învățat în timpul rugăciunii și postului. Dacă ai învățat să te înfrânezi și să nu mai păcătuiești atunci după post a venit momentul să pui în practică.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #647  
Vechi 26.06.2021, 19:01:16
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Tu chiar crezi că Domnul Iisus Hristos sau sfinții apostoli sau sfinții și călugării din ultimii 2000 de ani se rugau și țineau post după ceasul de la mână sau după ceasul cu cuc? Crezi că pustnicii au ceas deșteptător? Ceasurile rugăciunii, ale posturilor și lucrărilor se țineau întotdeauna după Har și după pătrarele zilei împărțite în funcție de răsărit și apus și de poziția soarelui și a lunii pe cer. Deci cine te-a învățat să postești după ceasul de la mâna și nu după Har ți-a dat de slujit unui idol, timpul, măsurat de un sistem electric sau mecanic căruia nu se cuvine să-i spui Dumnezeu deoarece timpul măsoară vremelnicia. Cum ai putea deci măsura cu cele vremelnice pe cele veșnice cum sunt rugăciunea și postul?
I-auzi idol timpul, Doamne fereste....si dumneata vrei sa te iei de preotii mei care ma sfatuiesc de bine??
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #648  
Vechi 26.06.2021, 20:20:19
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
I-auzi idol timpul, Doamne fereste....si dumneata vrei sa te iei de preotii mei care ma sfatuiesc de bine??
Nu mă iau de nimeni, nu știu ce te-au sfătuit preoții tăi dar mă îndoiesc că te-au sfătuit să ți post și să te rogi cu ochii la ceas.

Decât să fii tot timpul cu ochii la ceas grăbindu-te ca să ajungi la timpul potrivit mai bine trezește-te mai repede sau pornește mai repede ca să eviți tot acest stress pe parcurs.

Ce ar trebui după tine? Să ne cumpărăm și să purtăm toți telefon-mobil sau ceas la mână ca să știm când încep și se termină orele de rugăciune și de post? Crezi că ar trebui să purtăm grija și stressul orelor, minutelor și secundelor ca să adăugăm giji lumești răutății zilei?

Nu fii copil! Nu-ți fă griji inutile. Aruncă ceasul! Nu te mai uita la ceas pe mobil!

”Drept aceea, privegheați, că nu știți ziua, nici ceasul când vine Fiul Omului”
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 26.06.2021 at 20:23:21.
Reply With Quote
  #649  
Vechi 26.06.2021, 23:11:06
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Nu mă iau de nimeni, nu știu ce te-au sfătuit preoții tăi dar mă îndoiesc că te-au sfătuit să ți post și să te rogi cu ochii la ceas.

Decât să fii tot timpul cu ochii la ceas grăbindu-te ca să ajungi la timpul potrivit mai bine trezește-te mai repede sau pornește mai repede ca să eviți tot acest stress pe parcurs.

Ce ar trebui după tine? Să ne cumpărăm și să purtăm toți telefon-mobil sau ceas la mână ca să știm când încep și se termină orele de rugăciune și de post? Crezi că ar trebui să purtăm grija și stressul orelor, minutelor și secundelor ca să adăugăm giji lumești răutății zilei?

Nu fii copil! Nu-ți fă griji inutile. Aruncă ceasul! Nu te mai uita la ceas pe mobil!

”Drept aceea, privegheați, că nu știți ziua, nici ceasul când vine Fiul Omului”
Eu nu m-am stresat niciodata cand am tinut post negru. Chiar mie mi-a placut! Si as repeta-o ori de cate ori as vrea. Si nu ma stresam uitandu-ma la ceas. Eu am alte activitati de care ma ocup, timpul trece repede fara sa iti dai seama, da ma mai uit pe ceas dar nu stres!!!!

Eu fac ce imi zice preotu, sau ce a spus Demetrius, pana la lasatul serii a doua zi in functie de anotimp.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 26.06.2021 at 23:13:55.
Reply With Quote
  #650  
Vechi 28.06.2021, 13:30:00
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Intrebare pentru restu, ce alimente recomandati sa mancam dupa terminarea postului negru (bineinteles de post/dezlegari)?
De ce ma eviti? Nu-s ciumat, nu-s ce minte @gpalama!

Nu te-am judecat si nici pe preoti sau pe duhovnici nu i-am judecat cum ai ”înteles” tu dupa ce tu m-ai judecat sustinand ca am spus gresit.

Si tu esti crestin din ala care el insusi judeca si pagubeste si arunca vina pe altul dandu-se pagubit el insusi impreuna cu toata ortodoxia?

Dragul meu, ti-am explicat nu am judecat, nu am osandit pe nimeni: preotii ortodocsi de azi nu-ti mai dau de dus pentru Imparatie si Mantuire o galeata cu apa vie, un post negru intreg, o rugaciune frumoasa, ci te pun sa duci o canita de apa si-ti baga si ceasul in cap ca sa-ti intre mortul in casa, gija, stressul.

Repede te-ai suparat si ai dat dreptate lui @gpalama facandu-ma impreuna cu el sectar extremist? Pentru necredinta si putoarea duhovniceasca?... de aia?

Nu sunt sectar si nici extremist in rau cum ma judecati voi ci sunt un mirean ortodox din poBOR care chiar Cred in ortodoxia veritabila (vezi in semnatura mea), care sta in picioare de 2 milenii pe aceste pamanturi sfinte caci suntem popor apostolic si n-avem nevoie sa vina ereticii lumii sa ne dea lectii si sa ne reboteze sau sa ne dea calendare noi, ”indreptate” dupa alinierea planetelor.

Daca ti-am aratat cum se tine un post negru dupa adevarata ortodoxie inseamna ca am judecat pe cineva? Pacatele lor si faptele lor osandeste pe fiecare asa ca nu ma acuza tu pe mine ca am osandit pe cineva.

Ti-am explicat frumos, daca vrei sa ma crezi bine, daca nu, atunci trage-te de sireturi cu cel pe care l-ai ales, in loc sa-l alegi pe Hristos-Cuvantul, si pe diaconul mucenic Stefan l-ai ales pe Bârnabas alias @gpalama marele aparator al furtodoxiei de cei 7 magnifici: 2 preoti (Ioan Ivan si Iosif Trifa), un calugar (Arsenie Boca), un copil ciobanas de la Maglavit (Petrache Lupu) si de trei fetite sarace si orfane (Veronica, Virginia si Mihaela).

Nu-ți dai seama cat de fraier si naiv poti sa fii sa crezi in mitomaniile lui @gpalama care sustine ca injur ortodoxia cand esu sunt mirean practicant din BOR? Nu vezi cum face el echivalente si interpretari pline de rea credinta pentru ca nu vrea sa creada in mesajul celor 7 Trambite Apocaliptice?

Daca eu am citit si stiu ce vorbesc cand spun cum se tine postul negru tu te iei dupa pacalici sau dupa Invatatorul nostru, Hristos-Cuvantul, dupa Mesia, dupa care ar trebui sa se ghideze toata ortodoxia si toata crestinatatea?

Deci, te rog nu mai minti ca eu te judec pe tine sau pe preotii si duhovnicii tai dandu-te victima pagubita sau ca neoprotestantii (sectarii) pe tiktok vorbesc si propovaduiesc Trambitele Apocaliptice. Neoprotestantii, aia ti-am spus pe alt fir de discutie, nu cred in Cele 7 Tr.Ap. ci in minciunile si interpretarile lor si in socotelile lor cand va fi sfarsitul.

Te-am rugat sa dai un link sau sa postezi care sunt trambitele propovaduite de ei, dar n-ai raspuns sustinand ca nu-ti bati capul cu mine, de parca as fi ciumat sau nebun sau sectar sau ca iar te-as fi judecat.

Am fost doar curios sa stiu ce Trambite propovaduiesc ei caci de cate ori m-am intalnit cu ei si le-am spus de adevaratele Trambite ca sa le dau apa la moara la milenarismul lor gresit dar sa-i aduc pe calea cea buna, nu m-au crezut.

Deci daca eu sustin ca ei, neoprotestantii, n-au nicio Trambita ci noi romanii avem pe Cele 7 Tr.Ap. si tu sustii ca @gpalama ca sectarii au trambite si mesaje milenariste, atunci te-am rugat sa probezi si sa dai citat sau link ca sa aflam si noi ce fel de Trambite promobeaza neoprtestantii.

Te-ai facut ca ploua si ti-ai gasit motivatie ca as fi judecat preotii, duhovnicii sau ditamai ortodoxia asa cum procedeaza sectantii.

Nu am judecat pe nimeni ci am afirmat cum se tine o zi de post: Dupa Har nu dupa ceas, de la apusul soarelui de dinainte de ziua de post negru si pana la rasaritul soarelui de dupa ziua de post negru si e voie doar anafura si apa sfintita sau cuminecatura in tot acest timp de rugaciune!

Te rog deci nu rastalmacii si tu ceea ce scriu socotind ca te judec sau ca judec pe cineva. Judecatorul nostru este Hristos-Cuvantul si a venit in Taina si in NOR de unde rosteste Cuvantul peste sCNIP ca sa pregateasca poporul Sau si ortodoxia în vederea revenirii Sale intru JUDECATA tuturor!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 28.06.2021 at 13:33:12.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 18:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 02:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 16:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 14:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12