Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #681  
Vechi 01.07.2021, 18:01:58
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit Nu mai continua aici. Respecta subiectul threadului!

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cred ca am demonstrat cat esti de nebun in toate directiile.
Da-da ai demon...streSSat in toate directiile!


__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 01.07.2021 at 18:31:30.
Reply With Quote
  #682  
Vechi 02.07.2021, 15:02:57
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Postul negru se face de la apusul soarelui zilei de dinainte de ziua de post negru pana la rasaritul soarelui din ziua de dupa ziua de post negru!

Postul la grijile lumii nu se face dupa ceas ci dupa HAR pentru ca sa vrei sa ai viata vesnica si pe Hristos-Cuvantul viu si liber ca pe cel mai mare prooroc.
Doua sau mai multe zile se tin la fel, de la apusul soarelui de dinainte de ziua sau zilele de post negru si pana se termina postul negru la rasaritul soarelui din ziua urmatoare. Intre apus si rasarit ai zilele de post negru cate sunt randuite sau cate crezi tu ca vrei si poti sa ti dupa porunca sau dupa nevoie.

E voie in tot acest timp doar apa sfintita, anafura si/sau cuminecare. Doar astea poti sa le bagi in gurita in perioada de post negru! Postul negru nu inseamna greva foamei in care te juri ca nu manci si nu bei nimic nu stiu cate zile ca sa protestezi!

Bineinteles ca pentru batrani, copii si bolnavi sunt dezlegari in postul negru si daca te simti prea rau, ametit sau lesinat sau ti se face rau atunci te rogi Domnului si manci si bei ceva ca sa nu mori... caci postul negru nu este o cruzime ca sa vrei sa te omori ci e pus pentru ca sa invii omorand firea pervertita a omului neascultator si pacatos. Prin post trebuie sa prinzi putere de la Dumnezeu prin rugaciune si Credinta, prin indelunga rabdare impreuna cu Hristos-Cuvantul. Iar cand postesti se lucreaza la fel ca intotdeauna si nu se inlocuieste lucrul obijnuit cu postul negru. Cine lucreaza lucruri grele si mari consumatoare de putere si energie le este dezlagat sa si manance. Cine nu lucreaza nici sa nu manance. Daca mergi undeva si esti invitat la masa e dezlegare sa manci orice-ti va pune pe masa si se socoteste Credinta. Apoi trebuie sa te reintorci la post si sa nu te lauzi cu postul! Cine nu mananca sa nu osandeasca pe cel ce mananca si cel ce mananca sa nu dispretuiasca pe cel ce nu mananca sau invers!

Hristos-Cuvantul ne invata ca la manastiri se tine si in ziua de luni, deci 3 zile de post negru pe saptamana.
Cand nu tineti post negru paziti-va de orice grija lumeasca a rautatii care te fascineaza si te marcheaza vrand sa te iasia ca sa-ti permiti sa faci rau slujind rautatii.
La shopping, cumparari si vanzari, ar trebui sa invatam sa tinem post caci adictia asta va fi exploatata de lumea lui antihrist.

Decat asa atunci mai bine... te iasia, e o filozofie nu o porunca!
Fecioarele intelepte deci nu le-a trimis in lume sa cumpere ulei de candela pe fecioarele neintelepte care vroiau sa luceasca nu pentru a fi mai mici decat Dumnezeu ci pentru ca sa se inalte pe sine impreuna cu Luxifer-Ucifer si cand s-au intors aveau semnul fiarei si n-au mai putut intra caci le oprea sistemul si au aruncat vina pe Domnul H-C!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 07.07.2021 at 13:51:45.
Reply With Quote
  #683  
Vechi 07.07.2021, 13:41:43
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 378
Thumbs up Verdict!

Edit: O sa acord urmatoarele puncte pentru raspunsuri corecte (dupa o discutie mai detaliata cu un duhovnic de al meu in varsta a iesit concluzia aceasta) privind regula tinerii unui post negru si perioada in ce interval de timp se face:

1. Demetrius +1
2. Petru7 +1
3. Eu (Adr.iu91) + 1


De ce? Si voi/Doar voi ati avut dreptate Petru7, si Demetrius.

Postul negru se tine in doua moduri, ca zi astrologica [pe ceas, timp de 24 ore incepand cu o seara inainte la o ora fixa (minute etc.), pana in a doua zi la ora respectiva 24hr ce am zis eu la inceput (se acorda bonus daca ti mai mult de 24 de ore post negru cateva ore/minute)].

Al doilea mod este cum ati mentionat Demetrius, in functie de anotimp cand la ora cand se insereaza ca zi liturgica , de la ora cand incepe vecernia. Si la fel Petru7, aveti dreptate nu trebuie dupa ceas daca este zi liturgica, pana a doua zi se tine cand apune soarele, exact cum faceau Sf. Apostoli, sfintii, crestinii din epoca antica (fara ceas). Multumesc de lamuriri, acum am inteles si eu mai detaliat cum se tine postul negru. Deci cele 2 moduri : astrologica, si/sau liturgica....pe calendar ortodox se stie cand sunt zile liturgice.

Cu asta am incheiat subiectul. Nu mai revin aici! Sanatate la toti va urez!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 07.07.2021 at 13:55:57.
Reply With Quote
  #684  
Vechi 07.07.2021, 14:01:44
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Edit: O sa acord urmatoarele puncte pentru raspunsuri corecte (dupa o discutie mai detaliata cu un duhovnic de al meu in varsta a iesit concluzia aceasta) privind regula tinerii unui post negru si perioada in ce interval de timp se face:

1. Demetrius +1
2. Petru7 +1
3. Eu (Adr.iu91) + 1


De ce? Si voi/Doar voi ati avut dreptate Petru7, si Demetrius.

Postul negru se tine in doua moduri, ca zi astrologica [pe ceas, timp de 24 ore incepand cu o seara inainte la o ora fixa (minute etc.), pana in a doua zi la ora respectiva 24hr (se acorda bonus daca ti mai mult de 24 de ore post negru "n" ore/minute), deci ce am zis eu la inceput].

Al doilea mod este cum ati mentionat Demetrius, in functie de anotimp cand la ora cand se insereaza ca zi liturgica , de la ora cand incepe vecernia. Si la fel Petru7, aveti dreptate nu trebuie dupa ceas daca este zi liturgica, pana a doua zi se tine cand apune soarele, exact cum faceau Sf. Apostoli, sfintii, crestinii din epoca antica (fara ceas). Multumesc de lamuriri, acum am inteles si eu mai detaliat cum se tine postul negru. Deci cele 2 moduri : astrologica, si/sau liturgica....pe calendar ortodox se stie cand sunt zile liturgice.

Cu asta am incheiat subiectul. Nu mai revin aici! Sanatate la toti va urez!
Io te-am invatat cum e corect, cum nu se largeste calea si pe mine ma eviti, nu mai stai de vorba.

Pai din ce spui, spui acelasi lucru: ca tine, dupa ceas, 24 ore fix sau tot ca tine dupa vecernia de la ora 6 pana apune soarele a doua zi la ora 6,7,8... deci tot aproximativ 24 de ore fix sau un pic mai mult.

Eu am dreptate cand iti zic: De la apusul soarelui dinainte de ziua de post negru pana la rasaritul soarelui de dupa ziua de post negru, asa se tine dupa Har si fara ceas.

Crezi ca-s sectant sau extremist? NU SUNT!!!

Respectati Calea ortodoxa, calea fara vina, fara pacat, Calea cea stramta!

De ce nu vrei sa ma crezi nicicum domnule Adri.iu91? Ai impresia ca te mint?

La fel e si cu Duminica, se tine dupa Har si dupa Soare si Luna nu dupa ceas. Deci se tine de sambata seara de la apusul soarelui si pana luni la rasaritul Soarelui. Crezi?

(Prostul, dracu, sectarul sau ereticul nu te invata bine ci-ti largeste calea iar extremistii o inchid de tot. Te pun ei sa postesti, fara porunca, fara randuiala, fara nevoie ca sa mori cazand in mandrie evitand sa-ti spuna sa te mai si rogi ca sa nu mori de foame si sa poti posti.)

De ce ai ramas suparat?.. daca-ti spun Adevarul.

Mai mare pacat are cel ce largeste Calea decat cel ce nu tine post sau decat cel ce-ti baga mortul in casa, grija orelor tinute dupa ceas cand banul ochiul dracului iti streseaza ochiul ca sa ajunga ochiul tau cel drept ca grija lumii-ochiul mortului care se demon-streSSeaza si priveste una-intr-una la ceas incercand autocorectii peste autocorectii vrand sa luceasca luxiferic cat mai mare si mai tare, cat mai inalt si cat mai sus!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 07.07.2021 at 16:39:45.
Reply With Quote
  #685  
Vechi 08.07.2021, 10:42:13
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 378
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Eu am dreptate cand iti zic: De la apusul soarelui dinainte de ziua de post negru pana la rasaritul soarelui de dupa ziua de post negru, asa se tine dupa Har si fara ceas.

De ce nu vrei sa ma crezi nicicum domnule Adri.iu91? Ai impresia ca te mint?!
Pai si tu ai dreptate, am scris acolo cine tine Mai mult De 24 De ore (bine am scris cateva) are puncte bonus la mantuire. Nu e niciun rau daca tii Pana a treia zi. Am uitat sa scriu si Asta La edit.

Concluzia e ca TOTI aveti dreptate inclusiv tu Moroco, adica degeaba ne contrazicem fiecare cand fiecare a zis un adevar si Petru7 La fel si Demetrius La fel. 😉

E adevarat si pe siteul official crestin ortodox (de la forum) ca se tine de la ora 18:00 cu o zi inainte Pana La Ora 24:00 noaptea a doua zi, cu ore De Intrerupere pentru cei care o simt ca pe o povara. Intreruperi La 15:00, sau18:00, 21:00 pt ca spune La Ora 15:00 Iisus a fost rastignit, Ora 18:00 a fost Dat jos De pe cruce, Ora 21:00 a fost inmormantat, Ora 24:00 s-a dus in Iad sa propovaduiasca Evanghelia.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #686  
Vechi 13.07.2021, 01:15:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Am găsit și o mărturie a lui Igor Paslusnik despre Postul negru în Postul Paștelui, poate ajută, spicuiesc:
https://smerenie.livejournal.com/13890.html

Slavă Ție Doamne, am reușit! Cât mă bucur de mult. A fost tare greu, dar am reușit. Am ținut o săptămână de Post negru.

Biserica învață, recomandă, ca prima săptămână și ultima din Sfântul și Marele Post, să se țină post negru, cine poate, cine vrea și așa fiecare își reglează măsura. Iar eu, păcătosul, am reușit. O, ce bucurie! Ți-am dăruit Doamne, aceste zile, Ție. Și pe toate ce mi le dai, spre slava Ta.

Duminica trecută de când începea ziua de luni, noaptea înainte de ora 12, mâncam ultima masă și beam ultima cană de apă și suc. Apoi nimic material, decât Har, vai mie. Nimic, adică nici pâinea sfințită, anafora, nici apa sfințită, aghiasma. Nici o picătură de apă și nici o bobiță de mâncare, până azi, Sfânta Duminica de azi, la ora 4 după-amiază, când am mâncat și am băut din nou. O săptămână fără 8 ore. Mare ești Doamne și minunat.

Niciodată în viață nu am mai reușit așa mult. Mai în toți anii, de când eram în Seminar, reușeam doar primele 2 zile așa cum face toată lumea, apoi cel mai mult am reușit 4 zile, dar joi seara am mâncat. În prima și ultima săptămână din Sfântul Post. Iar acum o săptămână. Cât mă bucur!

Dar să spun întregul Adevăr, că doar așa e Adevăr când nu când e trunchiat. Nu am făcut nici o metanie mare așa cum au făcut ceilalți creștini la Sfintele Slujbe, nici la Canonul cel Mare și în nici o zi din această primă săptămână. Doar metanii mici. Și au fost și trei Sfinte Slujbe de seară, la care nu m-am dus. M-am simțit epuizat.
[...]
Mă mir și eu că am reușit, cu mila, Harul, ajutorul, pronia Domnului, pentru rugăciunile voastre și ale Maicii Domnului și ale Sfinților. Și serviciul meu, de profesor, a fost online, fără efort fizic, dar intelectual și vorbit la ore, plus pregătirea.

Da, chiar a fost greu, gura îmi era uscată și în fiecare ceas simțeam setea și foamea. La fel și mâinile și picioarele le simțeam foarte uscate. Ce mă mir, e că am avut somn, am putut dormi.

Iar azi, am primit și Dumnezeieștile lui Hristos Taine, Sfintele Trupul și Sângele Domnului, de care niciodată nu voi fi vrednic și pe care întreaga săptămână le-am dorit cu mai mare sete și mai mare foame, decât pentru mâncare și apă.”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #687  
Vechi 13.07.2021, 17:22:24
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Am găsit și o mărturie a lui Igor Paslusnik despre Postul negru în Postul Paștelui, poate ajută, spicuiesc:
https://smerenie.livejournal.com/13890.html

Slavă Ție Doamne, am reușit! Cât mă bucur de mult. A fost tare greu, dar am reușit. Am ținut o săptămână de Post negru.

Biserica învață, recomandă, ca prima săptămână și ultima din Sfântul și Marele Post, să se țină post negru, cine poate, cine vrea și așa fiecare își reglează măsura. Iar eu, păcătosul, am reușit. O, ce bucurie! Ți-am dăruit Doamne, aceste zile, Ție. Și pe toate ce mi le dai, spre slava Ta.

Duminica trecută de când începea ziua de luni, noaptea înainte de ora 12, mâncam ultima masă și beam ultima cană de apă și suc. Apoi nimic material, decât Har, vai mie. Nimic, adică nici pâinea sfințită, anafora, nici apa sfințită, aghiasma. Nici o picătură de apă și nici o bobiță de mâncare, până azi, Sfânta Duminica de azi, la ora 4 după-amiază, când am mâncat și am băut din nou. O săptămână fără 8 ore. Mare ești Doamne și minunat.

Niciodată în viață nu am mai reușit așa mult. Mai în toți anii, de când eram în Seminar, reușeam doar primele 2 zile așa cum face toată lumea, apoi cel mai mult am reușit 4 zile, dar joi seara am mâncat. În prima și ultima săptămână din Sfântul Post. Iar acum o săptămână. Cât mă bucur!

Dar să spun întregul Adevăr, că doar așa e Adevăr când nu când e trunchiat. Nu am făcut nici o metanie mare așa cum au făcut ceilalți creștini la Sfintele Slujbe, nici la Canonul cel Mare și în nici o zi din această primă săptămână. Doar metanii mici. Și au fost și trei Sfinte Slujbe de seară, la care nu m-am dus. M-am simțit epuizat.
[...]
Mă mir și eu că am reușit, cu mila, Harul, ajutorul, pronia Domnului, pentru rugăciunile voastre și ale Maicii Domnului și ale Sfinților. Și serviciul meu, de profesor, a fost online, fără efort fizic, dar intelectual și vorbit la ore, plus pregătirea.

Da, chiar a fost greu, gura îmi era uscată și în fiecare ceas simțeam setea și foamea. La fel și mâinile și picioarele le simțeam foarte uscate. Ce mă mir, e că am avut somn, am putut dormi.

Iar azi, am primit și Dumnezeieștile lui Hristos Taine, Sfintele Trupul și Sângele Domnului, de care niciodată nu voi fi vrednic și pe care întreaga săptămână le-am dorit cu mai mare sete și mai mare foame, decât pentru mâncare și apă.”
Sa ma ierte domn profesor care s-a intalnit pe Athos cu un parinte calugar ca sa ia sfat de la Dumnezeu dar postul negru aspru nu e cerut de Dumnezeu ca sa te lauzi cu el sau ca sa opresti prin el binele ce vine de la El: Harul, aghiasma, anafora, impartasania, Cuvantul, munca-lucrul-ascultarea, facerea de bine, iubirea curata, Credinta. Astea sunt libere in tot timpul postului negru si nu e bine a fi oprite de niciun ”mare” ascet.

Daca le folosesti corespunzator atunci poti tine post negru 40 de zile si asta te va intari in Credinta pe cand daca dupa 1 saptamana esti lesinat si aproape mort, plin de slabiciuni si iluzii fericit-delirante, asta nu foloseste nimanui.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #688  
Vechi 13.07.2021, 18:27:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Nu s-a lăudat, a împărtășit cu cititorii niște bucurii duhovnicești pe care le avea, chiar își cerea iertare într-un paragraf din acel articol dacă pare laudă, eu nu l-am mai reluat pentru că și așa era lungă postarea, asta e nu voi mai relua nimic din blog pentru că s-ar putea să iasă iarăși niște discuții neprincipiale, recunosc că unele articole ale lui din blog m-au inspirat și mi s-au părut interesante și poate ajută.

Mă interesa experiența unui om obișnuit ca noi și atât, cum a trecut el peste post, călugării experimentați sunt un fel de olimpici ai postului și e greu să ajungi la nivelul lor, de citit din cărți fără practică poate face oricine.

Există mai multe interpretări ale acțiunilor cuiva, dacă împărtășești o bucurie sau un urcuș duhovnicesc, sau o reușită pare că te lauzi și riști să atragi invidia altora, dacă taci de ce ascunzi făclia sub obroc că vai a scăzut credința cum zicea userul Moshu la un thread , dacă intri pe forum de ce intri și postezi - ”de ce te dai sfătos”, dacă taci și nu mai intri ai abandonat forumul sau te-ai ”lepădat” de el, acum înțeleg de ce nu mai intră.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.07.2021 at 18:31:13.
Reply With Quote
  #689  
Vechi 27.08.2021, 19:47:51
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Postul, un singur verb o singura "actiune" ti se cere: sa nu-ti dai tie absolut nimic si sa primesti de la Dumnezeu ceea ce te rogi si darurile pe care ti le mai da suplimentar.

E greu, dar trebuie sa te stradui sa nu-ti dai: unitate cu rautatea, cu necredinta, unitate cu iubirea de sine si de placeri, impreuna-colaborare cu demonii-dracii-lupedofilii, puterile putorii, lenea si odihna vicioasa, puterile hulii, poftele si curiozitatile pacatuirii, pile, privilegii, intietati, sefii, tronuri, ideisisurierereci, nascociri, curiozitati plictisite, aprecieri ipocrite, felicitari desarte, entuziasme grozave si smintite, stinte-idolesti-surse, auto-indreptatiri, auto-corectii, mustrari profesorale, indicatii, ghiceli, superstitii, barfe, judecati, arme, lupte, certuri, pofte-sete-foame de lume... sa nu-ti dai marimi si mai ales sa nu-ti dai bani dupa formula ”cine-mparte parte-si face”.

Trebuie sa asculti si sa nu-ti dai tu nimic, sa izbutesti sa nu-ti dai, sa nu-ti dai tie, sa nu-ti dai si nici raului sa nu dai, terorisme, lingusiri, barfe ascunse si invartosari intru mita minciunii maririi de sine si de capul tau, jertfele tradarii si incepatoria neascultarii in voire pentru minciugenereisis de mocirlanselari laudaroase care or generat frumoase roboate adica neiubire sau iubire de ispismatorie.

Intai insa trebuie rugaciune.. si pentru ca sa poti posti.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.11.2022 at 13:40:43.
Reply With Quote
  #690  
Vechi 21.06.2022, 19:31:46
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Postul, un singur verb o singura "actiune" ti se cere: sa nu-ti dai tie absolut nimic si sa primesti de la Dumnezeu ceea ce te rogi si darurile pe care ti le mai da suplimentar.

E greu, dar trebuie sa te stradui sa nu-ti dai: unitate cu rautatea, cu necredinta, unitate cu iubirea de sine si de placeri, impreuna-colaborare cu demonii-dracii-lupedofilii, puterile putorii, lenea si odihna vicioasa, puterile hulii, poftele si curiozitatile pacatuirii, pile, privilegii, intietati, sefii, tronuri, ideisisurierereci, nascociri, curiozitati plictisite, aprecieri ipocrite, felicitari desarte, entuziasme grozave si smintite, stinte-idolesti-surse, auto-indreptatiri, auto-corectii, mustrari profesorale, indicatii, ghiceli, superstitii, barfe, judecati, arme, lupte, certuri, pofte-sete-foame de lume... sa nu-ti dai marimi si mai ales sa nu-ti dai bani dupa formula ”cine-mparte parte-si face”.

Trebuie sa asculti si sa nu-ti dai tu nimic, sa izbutesti sa nu-ti dai, sa nu-ti dai tie, sa nu-ti dai si nici raului sa nu dai, terorisme, lingusiri, barfe ascunse si invartosari intru mita minciunii maririi de sine si de capul tau.

Intai insa trebuie rugaciune.. si pentru ca sa poti posti.
Da, asa a facut acum 2000 de ani Iisus cand a fost dus de Duhul in carantina, a postit pana a flamanzit tanjind sa mance doar Cuvantul lui Dumnezeu ce iese din gura TataLui, a refuzat sa inmulteasca inmultirea banilor prin scapare in buncar sub papucii lumii, a refuzat sa se rupa in figuri incantat de griji lumesti evitand sa sara in cap de pe aripa Templului pe pietre cioplite ca sa nu cumva sa inmulteasca inmultirea papamanmantului deznadejdii si a gropilor pentru astuparea lor ulterioara cu gunoi de pa-pamant caci oricum este destula mancare pentru serpi-demoni-demomi vicleni.

Daca a inceput postul Apostolic atunci si noi ar trebui sa ne pregatim pentru marea intalnire de gradul III si sa ne rugam sa credem in unitate cu sfintii apostoli si cu biserica crestina.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 21.06.2022 at 19:43:38.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 18:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 02:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 16:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 14:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12