Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfinti Parinti (Patrologie)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.11.2020, 12:13:19
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit Sfântul ocrotitor

Bună ziua! Doamne ajută!

Ce înțelegeți prin:
1. rolul sfântului ocrotitor în viața mea
2. rolul sfântului ocrotitor în formarea mea duhovnicească?

Mulțumesc!

Doamne ajută! O zi frumoasă!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.11.2020, 18:03:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Bună ziua! Doamne ajută!
Ce înțelegeți prin:
1. rolul sfântului ocrotitor în viața mea
2. rolul sfântului ocrotitor în formarea mea duhovnicească?
Doamne ajută !
Prin Sfânt Ocrotitor înțeleg sfântul pe care l-ai luat protector personal, al familiei și casei tale, să ai un sfânt al casei ca și cum ai avea un hram un al casei în ziua de prăznuire a sfântului.

1. Sfântul Ocrotitor te ajută în chip minunat în situații limită din viață, în care nu poți rezolva lucruri, nu știi exact cum va fi deznodământul sau există blocaje aparent de netrecut, te apără pe tine și casa ta în chip nevăzut de lucruri năpraznice, de furturi, pagube, accidente, înșelăciuni, atacuri nevăzute ale vrăjmașilor care fac ”vrăjuri”, de urzelile vrăjmașilor văzuți și nevăzuți.

2. Rolul Sfântului ocrotitor în formarea duhovnicească, e tot unul mijlocitor, ex te rogi la Sfântul Ocrotitor să găsești un duhovnic și îl găsești în luna de prăznuire a sfântului sau la o biserică ce are un hram de Sfântul Nicolae, sau afli printr-o persoană care are evlavie la sfânt o informație de folos duhovnicește care te ajută să evoluezi în formarea spirituală. găsești un duhovnic cu evlavie la sfântul ocrotitor.

Sfântul poate mijloci și pentru căsătoria a doi tineri care se roagă amândoi la el, iar el să rânduiască printr-un concurs de întâmplări o cunoaștere în chip minunat.

O duminică binecuvântată!
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.11.2020 at 18:08:31.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.10.2021, 02:25:59
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Care este diferenta intre cuvios, drept, mucenic si toate aceste denumiri? Fiecare are o insemnatate si as fi curios ce inseamna
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare