Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.11.2021, 21:38:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Asa este dar va mosteni victima si ea va imparti raiul cu calaul cu care e unit in sfanta Taina a cununiei.
Nu e bine să facem astfel de speculații, nu le-am văzut la niciun Părinte Bisericesc dintre Sfinții Părinți cei vechi.

Aș prefera să fie în viață și să se mântuiască după o viață lungă în care s-a bucurat de copii și realizările lor.

Nu trebuie ca certurile casnice să creeze nici asistați social care rămân cu ochii scoși sau cu alte daune fizice și mutilări iremediabile.

Părintele Visarion Alexa: Orice palmă e eșecul iubirii

https://youtu.be/h7uDFTj09hc?t=181

Părintele spune clar în linkul pe care l-am citat din experiența lui practică pastorală că doi intelectuali femeie și bărbat, cercetători în fizică nucleară pe care i-a consiliat, aveau episoade recurente de violență casnică, într-un moment de hârâială început de soție când bărbatul prepara micul dejun a înfipt cuțitul în soție(într-o clipă de nervi i s-a tăiat firul).

Un copil a rămas fără părinți, un soț la închisoare, unul în pământ.

Ce mai spune părintele :
Orice act de mânie din casă e periculos, e o violență fulger - o clipă și ți se întunecă ochii fără să conștientizezi ce se întâmplă după îți revii și e prea târziu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 22.11.2021 at 21:41:26.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.11.2021, 07:33:40
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Tu ai auzit de ucenici si apostoli?
De ce anume si de cine i-a dezbinat si ce crezi ca li s-a cerut sa lepede si sa lase ca sa-L urmeze pe Iisus?

Iar ai scos involuntar o perla pe care o pui in dreptul meu aruncand vina pe Trambite?.. pentru ca nu vrei sa citesti cum se cuvine textele mele?

Hai nu te mai fa mereu ca nu stii citi si ca nu pricepi ce scriu insinund ca eu sunt prostul.

Nici acum nu-ti dai seama ca esti de rea credinta in dialogul cu mine?...
Cred ca-ncep sa-mi dau seama ca urmaream sa-ti bag ceva de vina, mai ales ca era vorba de despartiri si ai pomenit de despartiri... dumnezeiesti.
Cam ai dreptate. Iarta-ma!

Recunosc ca textele tale sunt cam... "grele" (mai ales cele lungi) si mi-e tare greu sa le citesc; n-am stiut, insa, ca au o "metodologie" de citire.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.11.2021, 15:32:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cred ca-ncep sa-mi dau seama ca urmaream sa-ti bag ceva de vina, mai ales ca era vorba de despartiri si ai pomenit de despartiri... dumnezeiesti.
Cam ai dreptate. Iarta-ma!

Recunosc ca textele tale sunt cam... "grele" (mai ales cele lungi) si mi-e tare greu sa le citesc; n-am stiut, insa, ca au o "metodologie" de citire.
Dragul meu, tocmai aia ziceam ca n-au nicio metodologie necesara in scriere sau citire si sunt simple si usor de priceput de oricine astfel ca perlele tale sunt cu atat mai rusinoase si cum nu cred ca sunt apanajul prostiei si puerilitatii atunci e clar ca citesti textele mele cu o metodologie proprie vicleana dand dovada de rea credinta ascunsa caci pare ca vrei sa ma corectezi, sa ma ajuti, sa ma scoti gresit, cand colo, de fapt si tu vrei sa-mi tragi @gpalme punand "eretismele" mele sau "sectarismele" sau greselile inerente pe seama Trambitelor fiindca nici tu nu vrei sa crezi pentru ca asa cum spui, nu e ca nu poti ci e ca nu vrei caci daca nu poti inseamna ca nu vrei caci oricine poate cat inca mai misca-n brisca caci cine nu asculta si se misca ala se misca-n brisca.

Deci iarta-ma si dumneata daca imi dau seama ca vrei sa ma lepezi de Hristos-Cuvantul la fel ca alti pripiti imbarligandu-ma in propriile mele texte ca cica n-as stii ce vorbesc, n-as fi inteles bine scripturile sau ca scot perle.

Te-am rugat sa nu faci pe prostul incercand sa-mi rastalmacesti textele simple si usoare pe care oricine le-ar intelege corect. Daca ti se pare ca scriu scripturi si ca e nevoie de interpretare riguroasa atunci inseamna ca ma confunzi cu cei 4 evanghelisti care au fost doar trei, Luca si Matei, adica Ioan Teologul si Evenghelsitul Apocaliptic unde a scris despre Cele 7 Trambite Apocaliptice.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.11.2021, 15:54:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Asa este dar va mosteni victima si ea va imparti raiul cu calaul cu care e unit in sfanta Taina a cununiei.
Nu e bine să facem astfel de speculații, nu le-am văzut la niciun Părinte Bisericesc dintre Sfinții Părinți cei vechi.
Acuma ma contrazici si negi evidenta inclusiv cu sfintii parinti?
Pai nu este scris ca cea ce deschide Domnul nimeni nu poate inchide si ceea ce inchide nimeni nu poate deschide? Tu esti mai tare ca Dumnezeu sa dai liber si sa deschiyi usa pandorei-dorintelor?

Daca doi oameni sunt uniti intro sfanta taina si vine dracul si-i ispiteste si ajunga sa se omoare intre ei trupeste vi tu sa-i ajuti sa nu se omoare despartindu-i in vesnicie ca sa-si lepede unitatea in Hristos ca nu cumva sa-si scoata ochii intrun moment de furie neatenta?

A spus Domnul, nu va temeti de cei ce ucid trupul si au putere de a ucide trupul ci temeti-va de cel ce ucide si trupul si duce sufletul in gheena si au putere sa va piarda caci cei ce largesc Calea si deschid cutia pandorei-dorintelor si poftelor dandu-va libertate aia rea sunt mai periculosi decat pacatosii care nu tin Calea dar stiu Calea care ar fi fost de respectat si le pare rau ca nu merg pe ea.

Citat:
Aș prefera să fie în viață și să se mântuiască după o viață lungă în care s-a bucurat de copii și realizările lor.
Nu e ce ai prefera tu sau eu ci e vorba ca fiecare sa facem voia lui Dumnezeu asa cum vrea Dumnezeu sa fie facut voia Lui si El vrea asa cum a scris fiind El insusi si urmand sa fie el insusi ceea ce a scris ca e Calea.

Citat:
Nu trebuie ca certurile casnice să creeze nici asistați social care rămân cu ochii scoși sau cu alte daune fizice și mutilări iremediabile.
Tu pui viata si moartea trupeasca mai presus de viata sufleteasca si duhovniceasca si de unitatea in Hristos si facand asa iti justifici dreptul la despartire pe tot felul de pricini atasate pricinei de curvie, singura valabila si de invocat dar nu neaparat si obligator de urmat o despartire caci poate urma o pocainta si iertarea.

Citat:
Părintele Visarion Alexa: Orice palmă e eșecul iubirii
Pai prin vorba asta a indemnat la iubire pe Cale si indrumata cu invatatura pentru schimbare de comportament si nu face prin asta politica usuratatii in despartiri si impacari cum vedem pe televiziuni, batai, despartiri, reimpacari, alte cuplaje, alte casatorii, iar divorturi, iar recuplari caci si-au dat palme sau si-au spus vorbe grele si sa-au dat jigniti ca n-au fost ei ascultati. Pai nu ei trebuia sa asculte de Parintele si de nasul duhovnicec? De ce sa vrea ei sa fie ascultat musai el sau ea la toate prostiile pe care le cer si le vor? "Iubirea fireasca e sacul cu pacate, insoara-te, marita-te si i-al in spate si rabda-le pe toate." Trambita nr. 3.

Citat:
https://youtu.be/h7uDFTj09hc?t=181

Părintele spune clar în linkul pe care l-am citat din experiența lui practică pastorală că doi intelectuali femeie și bărbat, cercetători în fizică nucleară pe care i-a consiliat, aveau episoade recurente de violență casnică, într-un moment de hârâială început de soție când bărbatul prepara micul dejun a înfipt cuțitul în soție(într-o clipă de nervi i s-a tăiat firul).

Un copil a rămas fără părinți, un soț la închisoare, unul în pământ.

Ce mai spune părintele :
Orice act de mânie din casă e periculos, e o violență fulger - o clipă și ți se întunecă ochii fără să conștientizezi ce se întâmplă după îți revii și e prea târziu.
Parintele incerca sa curete familia de primejdii si de lucruri grave care pot apare din "senin" si din nimicuri dar nici intrun caz nu facea politica lu` politicaly corect care dadea drepturi tuturor pacatelor ca sa le dai dreptate ca sa te ia si sa te dezbine de cei si de Cel pe Care-l iubesti cu adevarat, invochand, "vezi" Doamne, o grija serioasa cand defapt e o grija lumeasca pentru un mai dezmatat hazy-buli plin de sarcasm negru fascinant si socant ca sa te iASIA sa le faci treba murdara leprecornitzeilor.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 23.11.2021 at 16:03:51.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare