Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.12.2021, 22:31:39
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Tot croitoresele, patiserele, agenții comerciali, agenții de pază, șantieriștii, lucrătorii în industria cărnii care stau în frig, fac copii ei sunt talpa țării care duc în spate și munca grea și natalitatea, dar pe care-i calcă toți în picioare din dispreț elitist.

Cine îi oprește să se ridice din condiția lor? Îi opresc eu să pună mâna pe o carte, să înțeleagă esențele filozofice, să caute răspunsuri la întrebări existențiale, să-și cultive bunul gust, disciplina și moralitatea, să-și strunească comportamentul animalic, să-l controleze și să-l cizeleze, să-și nobileze firea prin artă și spiritualitate dând sens și caracter vieții lor amorfă? Nu, adevărul este că se complac in acea stare, este convenabil să-i lași pe alții să-ți deschidă calea pe care impasibili și ignoranți vor să mărșăluiasca. Această talpă muncitoare a țării care încearcă să ducă țara cu un mers șontâc și anapoda către calea fericirii ideale, nefiind încălțată cu rațiune și înțelepciune se impotmolește anevoios în mocirla imposibilității de a distinge valoarea de nulitate. Se mulțumesc in această caducie existențială, trudind din greu pentru a fi pe plac celor parveniți în vârful ierarhiei, și sub această egidă se mint frumos cum că nu e sclavie ci muncă cinstită și onestă. Sigur, nu au câștigat această lume dar nici pe Dumnezeu, s-au mulțumit cu un câștig simplu și rapid fără bătaie de cap și au pierdut absolut tot. Asta e definiția mediocrității! Dacă Hristos nu-i va judeca aspru și mila se va infiripa în inima Sa, atunci împărăția Sa pe acest pământ nu poate fi trainică și veșnică pt că a permis prostiei să se strecoare contaminând perfecțiunea de El condiționată.

P.S. Știu că am promis că voi evita orice fel de adnotare în ce ne privește dar nu am putut să mă abțin la o așa concepție distorsionată:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.12.2021, 22:38:01
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Cine îi oprește să se ridice din condiția lor? Îi opresc eu să pună mâna pe o carte, să înțeleagă esențele filozofice, să caute răspunsuri la întrebări existențiale, să-și cultive bunul gust, disciplina și moralitatea, să-și strunească comportamentul animalic, să-l controleze și să-l cizeleze, să-și nobileze firea prin artă și spiritualitate dând sens și caracter vieții lor amorfă?
...
Viata ?

I-a pus intr-un loc unde nu prea au ... carti, conditii.

Oamenii aia nu prea au o sansa in viata sa se ridice din conditia lor...

Noi ca societate nu le dam nici o sansa. Ii lasam acolo unde sunt.


Dar hai sa te intreb si pe tine, daca taica-tu taie banu, si te scoate din casa, fara nimic pe tine, tu din ce traiesti nu din ...?

Vezi ca tu ai trait pe alti bani si acum iti dai cu parerea pentru altii care nu au avut sansele tale.

Foarte foarte urat din partea ta sa desconsideri oamenii astia. Muncesc toata ziua, nu au avut o sansa in scoala, scoala la tara e slaba. Si tu iti bati joc de ei.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.12.2021, 23:08:57
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Wink

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si tu iti bati joc de ei.
Nu! Voi vă bateți joc de acest popor de 2 milenii. Când va realiza la câtă idolatrie a fost supus, credință incolonată și ingenunchiata de dragul superstițiilor idioate, pt ca preoții să aibă o justificare a remunerațiilor materiale nici Hristos nu vă va salva de furia acestor oameni prostiți și umiliți. Vai și amar de voi în ziua aia.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.12.2021, 08:25:34
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Viata ?

I-a pus intr-un loc unde nu prea au ... carti, conditii.

Oamenii aia nu prea au o sansa in viata sa se ridice din conditia lor...

Noi ca societate nu le dam nici o sansa. Ii lasam acolo unde sunt.


Dar hai sa te intreb si pe tine, daca taica-tu taie banu, si te scoate din casa, fara nimic pe tine, tu din ce traiesti nu din ...?

Vezi ca tu ai trait pe alti bani si acum iti dai cu parerea pentru altii care nu au avut sansele tale...
Trebuia sa pui sansele in ghilimele pentru ca-s irosite; n-a invatat decat sa blesteme elocvent Calea, Adevarul si Viata.

Da'..., ia stai! Poate ca, desi n-a fost proorocit, el o fi Pavel 2.0! Mai stii?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.12.2021, 10:43:58
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Nu! Voi vă bateți joc de acest popor de 2 milenii. Când va realiza la câtă idolatrie a fost supus, credință incolonată și ingenunchiata de dragul superstițiilor idioate, pt ca preoții să aibă o justificare a remunerațiilor materiale nici Hristos nu vă va salva de furia acestor oameni prostiți și umiliți. Vai și amar de voi în ziua aia.
Eu traiesc si cu oamenii aia.

Nu au nici o sansa. Educatia e la pamant. Nu ai ce sa ceri mai mult.

Nu sunt sprijiniti de parinti.

Esti cu casul la gura si iti dai parerea despre cum merge societatea si ii acuzi pe toti...

Necoptule.

Nieztche, rar gasesti un crizat ca tine, dar si unul care sa mearga atat de puternic prin sant. Adica esti si necopt dar si crizat. Cumva un tanar dar cu figuri in cap care arunca spume in stanga si in dreapta pe crizele lui personale.

Trebuie sa incepi sa pui mana sa muncesti, ca de la asta ti se trage nu ai muncit toata viata si nu stii sa pretuiesti.

Last edited by gpalama; 21.12.2021 at 10:46:00.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.12.2021, 10:48:30
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Trebuia sa pui sansele in ghilimele pentru ca-s irosite; n-a invatat decat sa blesteme elocvent Calea, Adevarul si Viata.

Da'..., ia stai! Poate ca, desi n-a fost proorocit, el o fi Pavel 2.0! Mai stii?
Corect.

Vorba ta, bine spusa, s-a luat de toti, numai de el nu s-a luat.

Acum ca a ridicat-o Demetrius la fileu, Nietzche, ia vezi-ti tu putin de lungul nasului, ca din ce zici toti sunt rai si prosti, doar tu esti judecatorul mai destept decat toti, care nu e in stare sa aiba bun simt, dar care si dovedesste superficialitate crunta.

Nietzche, se citeste in fiecare post al tau ca esti un copil, ca nu ai educatie, ca ti s-a cantat in coarne, ca esti crizat si nesimtit. Ca vorbesti urat fata de altii si ii desconsideri. O atitudine deplasata. Mai ai de crescut ca om, si mai ai de muncit in viata pana sa arunci in ceilalti cand nu stii nimic despre viata.

Nietzche, cat de urat sa te iei de oameni care muncesc pe branci, cat de urat sa te iei de bunicii nostri, de familiile noastre, de toti cei care au fost drepti, dar care nu au avut posibilitati. Esti josnic! Ai fost josnic! Esti undeva jos rau de tot ca om Nieztche. Te-a prostit filosofia si ti-a bagat in cap ca daca stii 2-3 fraze destepte stii si ce e viata.

Crestinismul te invata respectul bunul simt, te invata viata, nu figuri retorice care sa te prosteasca. Degeaba ai invatat filosofie ca ai ajuns un om rau nu un om de baza pentru societate. Incearca sa inveti crestinismul ca in crestinism ai sa inveti sa fii om. Si ai sa inveti filosofia dreapta nu filosofia figurilor.

Last edited by gpalama; 21.12.2021 at 10:53:26.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.12.2021, 12:44:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Eu cunosc preoți care au trei copii, deci au dus greul creșterii și educării și al posibilelor boli sau probleme de disciplină cu fiecare copil, știu un diacon care lucrează și extra în zidărie, construcții, știe mai multe lucruri să facă dacă mâine n-ar mai fi slujitor ar avea ce să facă.

Nu ca unii nesimțiți de dascăli care au doar mână de luat, nu lasă nici măcar un copil în locul lor sau mai mulți că locul lor de muncă depinde de demografie, altfel se taie clase și se închid școli, dar au pretenții de salarii tot mai mari pe muncă tot mai puțină, sunt disprețuitori și elitiști față de meseriile unora dintre părinți.

Să nu cumva să se ridice clasa muncitoare și talpa țării, mie de asta mi-e teamă când constată că învățământul are ceva finanțe, dar copilul vine de la școală umilit, e victima bullyingului sau i se fură din ghiozdan, sau e violență între elevi și școala se transformă într-un fel de pușcărie, sau vine prost instruit pt că unii dascăli citesc ziarul la clasă și în clasă la unele ore se joacă cărți, sau e frig în clase pt că directorul face economie.
Dacă după 12 clase nu e în stare să ia bacul de vină e și proful care l-a băgat în BAC.

Eu pleavă consider dăscălimea care bagă și idei nebune în capul tinerilor viitori adulți, care lasă onegimea progresistă să facă educație sexuală și anti-familie în școli, adică să se nască și mai puțini tineri și să se închidă și mai multe clase după mintea unor tâmpiți și eventual să importăm populație de pe alte continente, că adultul de mâine va fi șablonat mental din școală să gândească că nu trebuie să-și asume nimic doar să fie un carierist care calcă peste toți.

Vorba lui Bășhe școala românească scoate tâmpiți și completez eu, pt că unii profesori 20-30% sunt asemenea elevilor pe care-i formează.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 21.12.2021 at 13:02:06.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.12.2021, 13:05:29
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.227
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Cine îi oprește să se ridice din condiția lor? Îi opresc eu să pună mâna pe o carte, să înțeleagă esențele filozofice, să caute răspunsuri la întrebări existențiale, să-și cultive bunul gust, disciplina și moralitatea, să-și strunească comportamentul animalic, să-l controleze și să-l cizeleze, să-și nobileze firea prin artă și spiritualitate dând sens și caracter vieții lor amorfă? Nu, adevărul este că se complac in acea stare, este convenabil să-i lași pe alții să-ți deschidă calea pe care impasibili și ignoranți vor să mărșăluiasca. Această talpă muncitoare a țării care încearcă să ducă țara cu un mers șontâc și anapoda către calea fericirii ideale, nefiind încălțată cu rațiune și înțelepciune se impotmolește anevoios în mocirla imposibilității de a distinge valoarea de nulitate. Se mulțumesc in această caducie existențială, trudind din greu pentru a fi pe plac celor parveniți în vârful ierarhiei, și sub această egidă se mint frumos cum că nu e sclavie ci muncă cinstită și onestă. Sigur, nu au câștigat această lume dar nici pe Dumnezeu, s-au mulțumit cu un câștig simplu și rapid fără bătaie de cap și au pierdut absolut tot. Asta e definiția mediocrității! Dacă Hristos nu-i va judeca aspru și mila se va infiripa în inima Sa, atunci împărăția Sa pe acest pământ nu poate fi trainică și veșnică pt că a permis prostiei să se strecoare contaminând perfecțiunea de El condiționată.

P.S. Știu că am promis că voi evita orice fel de adnotare în ce ne privește dar nu am putut să mă abțin la o așa concepție distorsionată:)
Bravos Nietsche, m-ai lovit la fix, mai prins, eu sunt definitia mediocritatii, sunt un caldicel obosti care traiesc ca porcul, ca purcelasul, numa din pomana si din amestecuri caldute turnate in troaca. N-am fost in stare sa muncesc niciodata, banii au curs prin buzunarele mele si tot nu-s linistit, ma sperie crunt ideea ca pus in natura undeva fara bani nu m-as descurca. Nu pot sa am credinta si stau la pomana gLumii, sa ma tina ea, sa ma intretina ea, sa ma salveze ea, sa ma iubeasca ea asa ca o zeitza a libertatii cu cantaru in mana.

Multumesc Nietsche, eu-idogLumEUs, sunt definitia omului cu mapa care da lectii si indicatii pretioase la cei cu sapa si care, de frica se acopera de hartii ca sa nu fie dat afara si bagat la zdup. Cand se intalneste cu careva se arata bisericos si habotnic slujind grijilor ca un ipocrit dand porunci grele ca sa faca altii in timp ce nici cu degetul nu se atinge decat la numarat banii.

Imi vine sa vars o vomitatura, o lunga pocainta interminabila, ca poate o sa scap de sfanta manie a Domnului.

Dar n-o sa scap caci a zis Domnul in Apocalipsa ingerasului din Caldicicia:”O daca ai fi fierbinte sau rece, insa fiindca esti calaudicel te voi scuipa din gura mea afara ca prea iti merge numele ca traiesti, insa nu traiesti ci esti mort si ticalos si te mai si lauzi bucurandu-te ca te-ai imbogatit si nu-ti dai seama ca-ti moare si ce ti-a mai ramas. Daca nu te pocaiesti voi veni ca un hot in ziua si ceasul in care nu te astepti si-ti voi lua sfestnicul de la locul sau si voi cutremura din temelii lucrarile tale desarte...” ceva de genul asta ne-a zis, ne-a scris, noua putorilor ce si-au gasit un loc caldicel ca niste capuse groase in tzata oii, ca niste purici grasi pe cainii-lupi rosii sau ca niste paduchi albi pe fruntea maimutelor homosapiensis.

Multumesc frumos. Ai mult curaj si un mare talent sa luminezi ca sa ne vedem ipocryzia. Aia e filozofia, iubirea de intelepciune si nu de prostie si mediocratie. Esti pe Calea cea buna... Pacat ca te inghite gLumeEUrile globalailor din universitatile ipocrite ale stiintificilor ca sa-i slujesti ca un slugarnic.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 21.12.2021 at 13:15:59.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.12.2021, 13:11:21
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Eu traiesc si cu oamenii aia.

Nu au nici o sansa. Educatia e la pamant. Nu ai ce sa ceri mai mult.

Nu sunt sprijiniti de parinti.
Nu e vorba numai de asta, sunt destui oameni inteligenți care lucrează în meserii considerate câh, de exemplu designerii sunt tot un fel de croitori la bază, dar au ceva studii, ieșiri în străinătate, nu se regăsesc în alte meserii poate fiindcă acelea nu le stimulează creativitatea.

În magazine, cel puțin în Hypermarketuri lucrează și șefi de magazin care au studii superioare economice, în marketing, management etc și coordonează logistic, chiar e o activitate cerebrală să ai atâtea responsabilități, s-ar putea ca în privat să fie mulți oameni desconsiderați pt munca lor dar care sunt mai tari ca dascălii din I-VIII, și să fie doar o impresie de auto-elită că ești la catedră.

În ziua de azi sunt mulți la catedră în I-VIII care în 1989 nu ar fi trecut treapta dintr-a zecea în a unsprezecea sau n-ar fi reușit să ia admiterea la facultate, nu mai e școala ce a fost, dar pentru că au o viață ușoară și petrec mult timp pe la înfrumusețare, cosmetică, pe la cafenele și se îmbracă cu haine scumpe unii se cred în mintea lor că ar fi elită, confundă bunăstarea nemeritată cu presupuse merite.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare