Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.11.2008, 13:41:52
dan_ion dan_ion is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

Iata ca s-a ivit ceva nou!
Presupun ca “deschiderea cartii” inseamna o forma de mantica, la care recurge preotul, la cererea credinciosului, si consta in gasirea,pe baza de hazard, a unui text din Evanghelie, care este apoi scos din context,devenind astfel pretext pentru problema solicitantului.
Desigur,Evanghelia ne vorbeste si ne calauzaste,dar nu prin practici aleatorii,ci prin cunoasterea temeinica a ei.Textul trebuie ales cu grija de un cunoscator al Evangheliei,trebuie interpretat in spiritul si nu in litera acesteia si,mai ales,nu trebuie separat de contextul originar.
Cum ne calauzeste Dumnezeu ?Fara doar si poate,pe mai multe cai :
prin viata personala a lui Iisus Hristos, care trebuie sa fie un model pentru noi ;prin experienta colectiva a Bisericii si invataturile Sfintilor Parinti ;prin viata personala a Sfintilor Parinti ;prin sfatul oamenilor care ne vor binele ;prin inalta morala crestina.Cateodata,prin vocea noastra launtrica.
Este adevarat ca uneori Dumnezeu ne calauzeste si prin hazardul tragerii la sorti :
"Ei au pus inainte pe doi: pe Iosif, numit Barsaba, zis si Iust, si pe Matia. Apoi au facut urmatoarea rugaciune: "Doamne, Tu, care cunosti inimile tuturor oamenilor, arata-ne pe care din acesti doi l-ai ales ca sa ia loc in slujba si apostolia aceasta, din care a cazut Iuda, ca sa mearga la locul lui." Au tras la sorti, si sortul a cazut pe Matia, care a fost numarat impreuna cu cei unsprezece apostoli.(Fapte 1,23-26)”.
Seamana destul de mult cu „deschiderea cartii”.Dar sa nu facem gresala sa scoatem acest text din contextul lui originar si sa-l generalizam.Daca parintele Argatu si parintele Nicu au practicat divinatia,adica prezicerea viitorului pe baza de practici superstitioase,aceasta constituie o bila neagra pentru ei.
Pentru cei care nu l-au cunoscut personal pe parintele Nicu,este important sa se lamureasca acest lucru.
  #22  
Vechi 06.11.2008, 16:11:42
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prefer sa nu intalnesc demoni in viata pamanteasca, cum se pare ca a fost inselatul popa Gabriel Nicu, pe care il osandeste si arhimandritul Iustin Parvu, model de corectitudine in viata ortodoxa, putini preoti de mir sau calugari de pe stilul nou ajungand la masura de credinta dreapta a Sfintiei sale.

Razvan
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, mikluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #23  
Vechi 06.11.2008, 16:42:31
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan_ion Vezi mesajul
Iata ca s-a ivit ceva nou!
Presupun ca “deschiderea cartii” inseamna o forma de mantica, la care recurge preotul, la cererea credinciosului, si consta in gasirea,pe baza de hazard, a unui text din Evanghelie, care este apoi scos din context,devenind astfel pretext pentru problema solicitantului.
Desigur,Evanghelia ne vorbeste si ne calauzaste,dar nu prin practici aleatorii,ci prin cunoasterea temeinica a ei.Textul trebuie ales cu grija de un cunoscator al Evangheliei,trebuie interpretat in spiritul si nu in litera acesteia si,mai ales,nu trebuie separat de contextul originar.
Cum ne calauzeste Dumnezeu ?Fara doar si poate,pe mai multe cai :
prin viata personala a lui Iisus Hristos, care trebuie sa fie un model pentru noi ;prin experienta colectiva a Bisericii si invataturile Sfintilor Parinti ;prin viata personala a Sfintilor Parinti ;prin sfatul oamenilor care ne vor binele ;prin inalta morala crestina.Cateodata,prin vocea noastra launtrica.
Este adevarat ca uneori Dumnezeu ne calauzeste si prin hazardul tragerii la sorti :
"Ei au pus inainte pe doi: pe Iosif, numit Barsaba, zis si Iust, si pe Matia. Apoi au facut urmatoarea rugaciune: "Doamne, Tu, care cunosti inimile tuturor oamenilor, arata-ne pe care din acesti doi l-ai ales ca sa ia loc in slujba si apostolia aceasta, din care a cazut Iuda, ca sa mearga la locul lui." Au tras la sorti, si sortul a cazut pe Matia, care a fost numarat impreuna cu cei unsprezece apostoli.(Fapte 1,23-26)”.
Seamana destul de mult cu „deschiderea cartii”.Dar sa nu facem gresala sa scoatem acest text din contextul lui originar si sa-l generalizam.Daca parintele Argatu si parintele Nicu au practicat divinatia,adica prezicerea viitorului pe baza de practici superstitioase,aceasta constituie o bila neagra pentru ei.
Pentru cei care nu l-au cunoscut personal pe parintele Nicu,este important sa se lamureasca acest lucru.
Insasi constatarea ta: [color=red]Iata ca s-a ivit ceva nou[/color] inseamna o adaugire de invatatura mincinoasa, innoitoare la Sfanta si Dreapta Evanghelie propovaduita de Hristos in cursul vietii Sale pamantesti si de Sfintii Sai Apostoli. Iar un popa inselat precum Gabriel Nicu, ce practica vrajitoria ghicitului in Cartile Sfinte, si invatatura sa eretica si profund anti-ortodoxa popa care cauta sa-i traga dupa el si pe altii in focul vesnic al gheenei stapanite de Satana si de demonii sai, este dat ANATEMEI de insusi Sfantul Apostol Pavel in Epistola sa catre Galateni, cap. I, versetele 6-9:

Citat:
[COLOR=#a0522d]6.[SIZE=2]Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie, [/SIZE][SIZE=2]7.[/SIZE][SIZE=2]Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos. [/SIZE][SIZE=2]8.[/SIZE][SIZE=2]Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema! [/SIZE][SIZE=2]9.[/SIZE][SIZE=2]Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit - să fie anatema![/SIZE] [/COLOR]
[COLOR=black]
[/COLOR]

Domnul sa ne pazeasca de demoni sub chipul unor oameni inca aflati in viata, cu atat mai mult daca sunt si preoti sau calugari!


Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #24  
Vechi 06.11.2008, 17:28:07
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Minuni" ce dovedesc ca Gabriel Nicu avea duhul pitonicesc al ghicirii

Preluate de pe situl: www.parintelenicugabriel.ro/minuni
si care dovedesc ca darul inainte-vederii il avea de la demonul ghicirii:

1. ,,Părintele știa ce profesie am și de unde sunt.”(A., București)
[COLOR=red]Comentariu:[/COLOR] Si diavolii stiu profesia oamenilor care li se incredinteaza prin pacatele lor si localitatea de origine.

2. ,,M-am vindecat de epilepsie prin rugăciunile Părintelui Gabriel și prin mila Preasfântului Dumnezeu.” (I., București)
[COLOR=#ff0000]Comentariu: [/COLOR][COLOR=black]Deci s-a vindecat intai prin parintele Gabriel si dupa aceea prin mila Domnului, o, infricosatoare blasfemie, de a pune creatia mai presus de Creator ![/COLOR]

3. Îmi doream să trăiesc, însă, și eu o minune. Văzusem cum unei fetițe cam de cinci-șase anișori, din cauza argintului-viu, îi căzuse o mare parte din păr, apoi, după un timp, i-a crescut. Mama mea, care purtase ochelari, a renunțat la ei după ce și-a dat cu ulei de la Sfântul Maslu.
Din cauza calculatorului, mă dureau foarte tare ochii. Într-o duminică, i-am spus Părintelui în timp ce mă miruia. Mi-a făcut semnul crucii pe ochi cu ulei sfințit și în acel moment am simțit o răcoare plăcută. Două-trei săptămâni am avut acea senzație de răcoare, după care nu am mai simțit nicio durere. Apoi am reușit să mă descurc foarte bine și fără ochelari.” (C., București)
[COLOR=#ff0000]Comentariu: [/COLOR][COLOR=black]Inca o dovada, daca mai era nevoie, cum ca crestinii caldicei de astazi pun pe primul plan inaintea dreptei credinte dorinta de a trai minuni. Vor fi vremurile de pe urma, in care deja pare-se ca am intrat, cand minunile venite de la Dumnezeu se vor imputina pana aproape de disparitie, iar "minunile" Satanei si ale demonilor sai se vor inmulti nemasurat, ca urmare a imputinarii Dreptei Credinte Ortodoxe.[/COLOR]

4. „Cu darul străvederii, Părintele a descoperit că mai aveam un păcat nespovedit.”(L., București)
[COLOR=#ff0000]Comentariu: [/COLOR][COLOR=black]"Darul stravederii" pacatelor il au si demonii asupra credinciosilor caldicei care nu si-au spovedit toate pacatele lor si au dat astfel drepturi Satanei asupra sufletului lor, fapt valabil si pentru preotii de mir sau calugari care nu si-au spovedit toate pacatele lor.[/COLOR]

5. ,,Părintele știa că amica mea are un prieten și i-a spus pe nume, deși nimeni nu-i vorbise despre acesta. (A. B., București)
[COLOR=#ff0000]Comentariu:[/COLOR][COLOR=black]Iarasi demonii au darul inaintevederii numelor celor care le-au dat drepturi asupra lor prin multimea pacatelor facute si nespovedite.[/COLOR]

6. ,,Aflându-se pe un munte înalt, însoțit de fratele N și sora S., Părintele a călătorit cu ei pur și simplu pe calea aerului! A luat-o pe panta cea mai abruptă și în câteva secunde au fost cu toții la poalele muntelui. (S. și F., Buzău)”
[COLOR=#ff0000]Comentariu:[/COLOR][COLOR=black]Caz clar de inselare diavoleasca. Celor slabi de inger si crestini caldicei, precum parintele Gabriel Nicu si celor aflati cu el, diavolul le-a aratat aceasta "minune" pentru a-i indeparta definitiv de Hristos. Un Sfant Parinte al Bisericii lPrimare a lui Hristos spunea intr-o carte a sa despre alt Sfant Parinte, ca acesta din urma a calatorit dintr-o localitate din Rusia pana la Ierusalim pe spinarea unui demon ce zbura prin aer in nu mai mult de o ora. Gabriel Nicu "zboara", diavolul iarasi zboara...[/COLOR]

7. „De Paște, la Gresia, 30 de persoane au mâncat dintr-un singur pește. Părintele l-a înmulțit astfel încât fiecare a primit câte o bucată mare.” (Sora R., București)
[COLOR=#ff0000]Comentariu:[/COLOR][COLOR=black] Alta minune diavoleasca, o iluzie draceasca a popii Gabriel Nicu, o inmultire a pestilor facuta de demoni prin popa Gabriel Nicu, ca sa creada turma cea naiva si deloc fierbinte intru Drepata Credinta Ortodoxa in minunea idolatra a lui Nicu si sa se indeparteze de Preadulcele si Preabunul nostru Mantuitor si Domn Iisus Hristos.[/COLOR]

Ma opresc aici. Cine vrea sa mai caute astfel de "minuni" le poate gasi pe acelasi site, mentionat la inceput.

Doamne, oare cat de infantila este lumea din ziua de azi incat s-i creda pe toti inselatii? Un singur lucru poate explica acest fapt: racirea intru dreapta credinta a oamenilor, care vor numai MINUNI, MINUNI si MINUNI, pe care diavolul, nu Dumnezeu, le ofera astazi inselatilor si celor ce cred in ei din belsug...


Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #25  
Vechi 06.11.2008, 20:59:14
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Eu nu vad ce anume a facut rau acest parinte Gabriel Nicu, aceleasi lucruri le facea si parintele Arsenie Boca, era vizionar (vazator cu duhul) si Dumnezeu ii asculta rugaciunile. Eu consider ca este judecat aspru si in necunostinta de cauza. Foarte interesant mi se pare acest lucru, cand arunca cineva o piatra urmeaza imediat o ploaie de alte pietre, urechea se pleaca foarte repede la rautati. Va rog sa-mi iertati interventia neavizata. Ionela
  #26  
Vechi 06.11.2008, 21:33:26
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Razvan,
As fi vrut sa nu fii tu cel care afirma astfel de lucruri despre parintele Gabriel. Dumnezeu sa te calauzeasca si sa-ti arate cine a fost si cine este parintele Gabriel Nicu!

In privinta parintelui nu-mi fac griji. Eu imi fac doar datoria de a informa ce am vazut si am auzit, in rest fiecare comenteaza cum considera.

Cine ti-a spus ca parintele Gabriel deschidea carti pentru a ghici si pentru a face prorociri? Daca afirmi din proprie initiativa, atentie ca totul se plateste! Prea usor aluneci si cazi in pacatul de a judeca oameni pe care nu-i cunosti. Indiferent cine si ce ar fi zis despre acesti duhovnici, asigura-te ca nu gresesti cand afirmi ceva. Mai ales cand critici. I-am luat apararea parintelui Argatu deaoarece parintele Gabriel a garantat pentru Sfintia sa si pentru parintele Lavrentie de la Frasinei ca vor avea sfinte moaste. Eu nu stau sa inventariez pacatele sfintilor. Ale mele imi sunt suficiente.

Sincer, imi pare rau pentru tine , nu pentru ca ai formulat astfel de aprecieri. O femeie care se ocupa cu farmece si careia parintele i-a interzis sa mai vina la biserica la Gresia, auzind ca a aparut cartea parintelui Gabriel a facut taraboi la manastirea la care se vindea, sustinand ca acest preot a fost vrajitor. La putin timp, si-a dat foc.


Au existat si desfranate care incercat sa spuna despre anumiti sfinti ca ar fi fost niste pacatosi. Si totusi, dupa o anumita perioada, lucrurile s-au lamurit.

Imi pare rau ca nu l-ai cunoscut si tu pe acest parinte. Atunci n-ai mai fi vorbit asa. Crezi ca vrajitorii au puterea de a-i intoarce pe oameni la credinta? Nu numai aspectul spectaculos este cel care conteaza. Dincolo de acesta, exista calugari , preoti si buni crestini care s-au format intr-un mod placut lui Dumnezeu. Nu-i subapreciez pe cei carora nu li s-au dat astfel de daruri. In fond, Dumnezeu lucreaza prin cine vrea, chiar si prin cele mai proaste ale lumii, ca sa mustre pe cele intelepte.
  #27  
Vechi 06.11.2008, 21:45:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Despre alt vizionar....

Pe mine,de cativa ani ani ma framanta o intrebare .Este vorba de parintele Cristian Pomohaci de la Mosuni.In orasul meu sunt multi crestini care merg periodic la aceasta biserica postesc si fac rugaciuni date de parintele.Este un adevarat cult pentru acest parinte pe care il considera un sfant si cu toate ca distanta pana acolo este foarte mare iar posturile de 24 ore si chiar dublu nu sunt usoare oamenii merg avand convingerea ca problemele lor se rezolva.Am fost si eu de doua ori,si am fost impresionata de puterea rugaciunilor pe care credinciosii de acolo le rostesc intr-un fel unic asa cum nu am mai auzit nicaieri.Vineri spre sambata noaptea la ora 11,45 se incepe mezanoptica si se fac exorcizari de catre parintele care citeste Moloftele Sfantului Vasile.Toata lumea din biserica striga "Iarta-ne Doamne!","ajuta-ne Doamne",se citesc psalmi si se canta niste cantari...Desi nu am intrat la parinte caci pentru aceasta trebuie sa te inscrii si sa revii de multe ori va spun cu toata sinceritatea ca dupa ce am plecat de acolo starea mea duhovniceasca si de rugaciune era la cote maxime.Vreau sa va mai spun ca am citit despre aceasta biserica si pe internet.Acolo era multa lume si mai ales multi tineri.Am cercetat multe manastiri si locuri dar slujba din aceea biserica mi-a lasat o amintire de nesters.Si totusi...discutand cu preoti si cu duhovnici mi s-a spus ca NU ESTE BINE SA MERG ACOLO! Va rog fara injurii la adres parintelui ce parere aveti despre "minunile" care dupa multi se intampla acolo.
  #28  
Vechi 06.11.2008, 22:10:45
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Razvan,
As fi vrut sa nu fii tu cel care afirma astfel de lucruri despre parintele Gabriel. Dumnezeu sa te calauzeasca si sa-ti arate cine a fost si cine este parintele Gabriel Nicu!

In privinta parintelui nu-mi fac griji. Eu imi fac doar datoria de a informa ce am vazut si am auzit, in rest fiecare comenteaza cum considera.

Cine ti-a spus ca parintele Gabriel deschidea carti pentru a ghici si pentru a face prorociri? Daca afirmi din proprie initiativa, atentie ca totul se plateste! Prea usor aluneci si cazi in pacatul de a judeca oameni pe care nu-i cunosti. Indiferent cine si ce ar fi zis despre acesti duhovnici, asigura-te ca nu gresesti cand afirmi ceva. Mai ales cand critici. I-am luat apararea parintelui Argatu deaoarece parintele Gabriel a garantat pentru Sfintia sa si pentru parintele Lavrentie de la Frasinei ca vor avea sfinte moaste. Eu nu stau sa inventariez pacatele sfintilor. Ale mele imi sunt suficiente.

Sincer, imi pare rau pentru tine , nu pentru ca ai formulat astfel de aprecieri. O femeie care se ocupa cu farmece si careia parintele i-a interzis sa mai vina la biserica la Gresia, auzind ca a aparut cartea parintelui Gabriel a facut taraboi la manastirea la care se vindea, sustinand ca acest preot a fost vrajitor. La putin timp, si-a dat foc.


Au existat si desfranate care incercat sa spuna despre anumiti sfinti ca ar fi fost niste pacatosi. Si totusi, dupa o anumita perioada, lucrurile s-au lamurit.

Imi pare rau ca nu l-ai cunoscut si tu pe acest parinte. Atunci n-ai mai fi vorbit asa. Crezi ca vrajitorii au puterea de a-i intoarce pe oameni la credinta? Nu numai aspectul spectaculos este cel care conteaza. Dincolo de acesta, exista calugari , preoti si buni crestini care s-au format intr-un mod placut lui Dumnezeu. Nu-i subapreciez pe cei carora nu li s-au dat astfel de daruri. In fond, Dumnezeu lucreaza prin cine vrea, chiar si prin cele mai proaste ale lumii, ca sa mustre pe cele intelepte.
Scumpa sora Antonia,

Ramane in primul rand dubiul asupra faptului ca acea carte a parintelui Gabriel s-a dorit a fi scrisa fara binecuvantarea [reala] a nimanui, desi editura "Credinta stramoseasca" din Iasi afirma cum ca aceasta are binecuvantarea parintelui Iustin Parvu. De ce s-a mintit ca biografia parintelui Gabriel are binecuvantare sa fie tiparita de la parintele Iustin si parintele Nicolae Tanase, desi in mod real nu o avea?
Apoi, o gogorita despre una din minunile parintelui Gabriel: a inmultit de asa natura un peste incat a ajuns sa tina de sat pentru 30 de credinciosi. Ca si cum acest parinte s-ar crede Mantuitorul Hristos atunci cand a inmultit cei doi pesti si cele cinci paini ca sa sature o multime de 5000 de oameni. Fapt care dovedeste ca diavolii il ajuta pe acest parinte sa dea si iluzia inmultirii pestelui si aceea a satietatii celor 30 care au mancat din acel peste. Sunt cu mult mai multe gogorite, intr-un post anterior am citat alte sase asemenea "minuni" care mi s-au parut a avea duh pitonicesc.
In fine, daca esti asa incredintata de nevinovatia parintelui Gabriel, te rog trimite-mi acea carte despre viata parintelui in format electronic, ca sa-mi dau seama despre ce anume zicea parintele Iustin Parvu ca e invatatura eretica si ca atare aceasta carte trebuie arsa [apoi, e ciudat cum de intr-o carte un preot se lauda cu propria sa credinta, dupa cum despre parintele Ilarion Argatu au scris numai parintele Alexandru Argatu de la Boroaia [fiul pr. Ilarion] si parintele Ioan V. Argatu, nepotul pr. Ilarion Argatu - "Raspunsuri duhovnicesti ale parintelui Ilarion Argatu la intrebarile credinciosilor" si niciun scriitor neutru n-a facut-o, dupa cum si in cazul parintelui Gabriel, numai el si una din fiicele sale duhovnicesti au scris despre invatatura sa, in schimb niciun scriitor neutru n-a scris despre parintele Gabriel.
De ce am scris despre cei doi impreuna?
Pentru ca un articol din ziarul "Monitorul de Vrancea" afirma ca parintele Gabriel Nicu a fost fiu duhovnicesc al parintelui Ilarion Argatu, care are o invatatura vrajitoreasca de ghicire a viitorului in Sfanta Evanghelie - extrasa din cartea mentionata anterior a parintelui Ioan V. Argatu.

Iata acel articol:

[COLOR=blue]Lansare de carte la Dumitresti[/COLOR] [SIZE=2]Biblioteca comunala Dumitresti a gazduit, in sala de lectura, manifestarile legate de lansarea cartii „Dincolo de miracolele credintei“. Volumul a fost scris de Catuta Voiculet, profesor de religie la Grupul Școlar „Grigore Gheba“ din localitate. La eveniment au fost prezenti autoarea, editorul cartii, Constantin Marafet, scriitorul si profesorul de filosofie Valeriu Sofronie, de la Liceul „Alexandru Vlahuta“ din Rimnicu Sarat, preotii Nicolae Șontica, Mircea Vintila si Ionut Necula, cadre didactice si elevi. Cei prezenti au apreciat greutatea lucrarii, atit la propriu cit si la figurat. Cartea are 500 de pagini si a vazut lumina tiparului intr-un moment in care „spiritualitatea pare a-si regasi locul“. „Cartea prezinta viata parintelui Gabriel, fost duhvnic al autoarei. Prin aceasta carte, Catuta Voiculet incearca reabilitarea post mortem a parintelui. Pe linga viata acestuia, cartea cuprinde si invataturi pentru viata crestina. O recomandam atit elevilor, dar si parintilor“, a declarat Ileana Șontica, bibliotecar la Bilioteca Dumitresti.
La rindul sau, autoarea a precizat ca lucrarea reprezinta „promisiunea facuta parintelui Gabriel Nicu, de a prezenta faptele vietii sale, viata traita in post si ruga continua“. „Parintele Gabriel a fost un ascet desavirsit, un exorcist cu greutate, urmindu-i mentorului sau parintele Ilarion Argatu, si mai ales un duhovnic care a inteles ca jugul lui Hristos trebuie purtat cu responsabilitate, cu daruire si dragoste. Cartea demonstreaza ca si astazi, intr-o lume secularizata, se poate urma mesajul Domnului Hristos, sfintenia nefiind un scop al vremurilor apuse“, a declarat Catuta Voiculet.
[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Sursa: [COLOR=#800080]http://www.monitorulvn.ro/?stire=3946[/COLOR]

Chiar mi-e dificil sa cred ca un fiu duhovnicesc al unui parinte inselat si cazut in pacatul de moarte al ghicirii vrajitoresti cu cartile sfinte [pr. Ilarion Argatu] ar putea sa nu fie inselat, la randul sau.

Si chiar Canoanele 45-46 ale Sfintilor Apostoli condamna la caterisire pe cei ce s-au insotit in rugaciune cu ereticii [ereticul fiind in acest caz, pr. Ilarion Argatu]. Asta inseamna, ca inca de cand a devenit fiu duhovnicesc al lui Ilarion Argatu, s-a produs automat in virtutea Sfintelor Canoane 45-46 ale Sfintilor Apostoli caterisirea ca preot a lui Gabriel Nicu. Chiar daca acela a mai slujit dupa ce s-a caterisit in virtutea prevederilor Canoanelor 45-46 ale Sfintilor Apostoli, a fost doar un mirean si-a pierdut harul preotesc si a devenit afurisit pentru ca slujea in Biserica, desi in mod automat, conform acelorasi Sfinte Canoane nu mai avea calitatea de preot.


Razvan

Doamne, Iisus
[/SIZE]
  #29  
Vechi 06.11.2008, 22:12:12
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Erata: *ce si-a pierdut*, in loc de *si-a pierdut*.
  #30  
Vechi 07.11.2008, 02:27:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cartea intitulata Parintele Gabriel Nicu, un om indumnezeit prin Har, pe langa minuni, contine niste marturii si sfaturi care deranjeaza, caci parintele spunea lucrurilor pe nume, fara ocolisuri. Iar darul inainte-vederii Parintele chiar il avea. Cat despre minuni oarecum neobisnuite in zilele noastre, acestea chiar s-au savarsit prin rugaciunile acestui tanar preot seminarist pe care unii dintre cei mai in varsta il priveau cam ,, de sus."Cine s-ar fi apucat sa se joace ,,de-a minunile" daca nu ar fi fost crestini de ale caror marturii trebuie sa se tina cont totusi. Minte unul, mint doi, hai zece, dar cand sunt mai multi insemna ca exista ceva si ca acesti oameni trebuie ascultati. Cine stie aceste taine mai bine ca ei?

Stiind ca Editura ,,Credinta Stramoseasca'' este o editura serioasa, niste crestine au adunat marturii si le-au predat acestei editurii care a promis ca se va ocupa si de primirea binecuvantarii necesare. Iar editorul care este fiu duhovnicesc al parintelui Iustin Parvu, a facut unele corecturi, a mai introdus si cateva fraze care nu i-au apartinut parintelui, apoi a semnat cartea cu pseudonimul ,,Ieromonahul Teognost. "

Nu se stie ce binecuvantari a obtinut editura. Cert este ca in momentul in care cartea a ajuns la Patriarhie , iar cei de la editura precum si parintele Iustin au fost luati la intrebari in legatura cu continutul acesteia, cu totii s-au dezis de ea, pur si simplu, fara explicatii si fara argumente, intr-un mod pe care ma abtin sa-l comentez. In definitiv, fie voia Domnului in toate, dar poate ca acum voia Domnului este sa spun adevarul. Caci minunile sunt ale lui Dumnezeu pe si le-a facut spre slava Sa prin cine a voit.

Asa cum a precizat d-l Bogdan Stanciu, parintele Tanase n-a fost oprit de la slujire din pricina acestei carti, asa cum sustine parintele Iustin Parvu. Iata de ce e nevoie de mult discernamant.

Despre parintele Paisie Aghioritul au scris in primul rand niste maicute care l-au cunoscut foarte bine. Care scriitor se apuca sa scrie despre cineva pe care nu-l cunoaste?

Parintele Gabriel Nicu a colindat o multime de manastiri inainte de a fi preot si a cules invatatura cu multa ravna. A pus accent pe aspectele practice, pe nevointa ascetica. S-a format in primul rand la picioarele pustnicilor. Iar parintele Argatu l-a ajutat de asemenea sa-si continue urcusul duhovnicesc. A dobandit treptat darul discernamantului si a preluat de la fiecare ce a fost bun. Cine i-a vazut privirea patrunzatoare de copil, inocenta, smerenia si cine l-a vazut rugandu-se n-are cum sa spuna ca in sufletul Sfintiei Sale era loc si pentru fortele raului. Cine spune, o face pe raspunderea lui.

Si apoi linistea pe care o simteam dupa ce ma intorceam de la slujbele parintelui. Parintele Gabriel Nicu a fost in primul rand un om. Un om placut lui Dumnezeu in inima caruia Duhul Sfant si-a facut salas. Pur si simplu nu poti sa dispretuiesti numai omul fara a-L jigni si pe Dumnezeu.

Dumnezeu sa ne ocroteasca pentru rugaciunile parintelui Gabriel!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine este aproapele meu? luminitarodina Despre Biserica Ortodoxa in general 30 27.07.2016 11:28:12
Cine este Mos Craciun? florinna01 Generalitati 501 01.01.2016 18:38:31
Parintele Gabriel Nicu ionela7 Generalitati 73 21.06.2013 22:48:33
cine din voi este in Bruxelles? TIBS Generalitati 9 17.06.2010 00:27:49
Cine este responsabil? eclat_de_lune Generalitati 1 07.11.2009 14:57:06