Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 13.11.2009, 04:03:18
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pai si ce faci cu teologia fara preotie daca nu pentru a te documenta asa pentru cultura generala si atit.
Ha ha, nu, te mariti cu un viitor preot si te-ai aranjat pe viata. Cinic, dar de multe ori se intampla asa.
  #272  
Vechi 13.11.2009, 12:03:59
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Eu am facut Teologia pentru ca nu ma vedeam la alta facultate. Nu am facut-o nici ca sa ma marit cu un preot si nici pentru cultura generala. A fost visul meu inca de mica. Si mi l-a indeplinit Dumnezeu. Ca profesor de religie am avut si multe dezamamagiri, cum e normal , dar mai multe impliniri.
Am intalnit si eu in facultate fete care nu aveau ce cauta acolo, dar sunt sigura ca facultatea a lasat ceva in inima lor. Le-a schimbat intr-un fel.
Sunt multe lucruri care te smintesc in Teologie, dar trebuie sa vezi dincolo de ele. Suntem inconjurati de atatea "sminteli" si cu toate astea, trecem in fiecare zi pe langa ele.
__________________
Si-mi pare atat de rau ca se mai poate,
Gasi atata vreme pentru ura,
Cand viata nu-i decat o picatura,
Intre minutul acesta care bate ... si celalalt.

Si-mi pare neinteles si trist,
Ca nu privim la cer mai des,
Ca nu culegem flori si nu iubim,
Noi, cei care asa de repede murim.

http://pensiuneaverasilivia.wordpress.com/

Last edited by anastasia2008; 13.11.2009 at 12:07:01.
  #273  
Vechi 13.11.2009, 12:06:20
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anastasia2008 Vezi mesajul
Eu am facut Teologia pentru ca nu ma vedeam la alta facultate. Nu am facut-o nici ca sa ma marit cu un preot si nici pentru cultura generala. A fost visul meu inca de mica. Si mi l-a indeplinit Dumnezeu. Ca profesor de religie am avut si multe dezamamagiri, cum e normal , dar mai multe impliniri.
Am intalnit si eu in facultate fete care nu aveau ce cauta acolo, dar sunt sigura ca facultatea a lasat ceva in inima lor. Le-a schimbat intr-un fel.
Noesisaa a glumit, te rog nu te supara...
Iar daca mai sunt si persoane oportuniste, asta nu inseamna nici pe departe ca toate lumea e la fel.
Ai facut foarte bine ca ai urmat aceasta facultate. In fond, asta a fost chemarea ta.
  #274  
Vechi 13.11.2009, 12:11:09
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Da, asta a fost chemarea mea. Cand am dat eu la Teologie, se dadeau 5 probe. Asa ca nu a fost deloc usor sa intru. Am reusit la a treia incercare. Oricum as fi dat ani de zile, pana as fi luat.
Nu m-am suparat pe Noesisaa. Nu ma supar eu asa usor...
__________________
Si-mi pare atat de rau ca se mai poate,
Gasi atata vreme pentru ura,
Cand viata nu-i decat o picatura,
Intre minutul acesta care bate ... si celalalt.

Si-mi pare neinteles si trist,
Ca nu privim la cer mai des,
Ca nu culegem flori si nu iubim,
Noi, cei care asa de repede murim.

http://pensiuneaverasilivia.wordpress.com/
  #275  
Vechi 13.11.2009, 12:11:44
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit da alta treaba nu aveti?

IPS Teodosie vinde harul preotiei....!!!!!!!????? cum sa-l vanda? Da Teodosie produce el harul preotiei si-l vinde ca pe barabule? Halal crestini. Daca nu ar fii voia Domnului ar mai fii IPS Teodosie arhiepiscop? S-ar misca vreun fir de par din capul nostru? Ai avea curent la priza sa scrii asemenea aberatii ? HAi sa fim crestini daca tot postam pe un asemenea forum....... plin de crestini. El este arhiepiscop sa ne pastoreasca si treaba noastra e sa-i respectam harul cu care Dumnezeu L-a uns .
  #276  
Vechi 13.11.2009, 12:24:45
none
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

asha cum zice catalin inaltul prelat al bisericii nu trebuie judecat el va da socoteala la sinod shi in cealalta lume.Cat despre anastasia2008 n-are nimic daca ai facut teologia la faculta s-ar putea sa ai nevoie de ea in familie si pt educatzia copiilor tai.Pe curand
  #277  
Vechi 15.11.2009, 19:22:22
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
IPS Teodosie vinde harul preotiei....!!!!!!!?????
Da, il vinde. Pana la discutie despre har, odata ce ai diploma de teologie in mana, te faci popa. Astept cu interes o metoda universal acceptata de depistare a harului, sa nu mai fie nevoie doar de diploma aia.

O ilegalitate ramane ilegalitate, indiferent cine o face. BOR trebuie sa se supuna legilor statului roman, cu toate ca in mare parte, atitudinea e de "stat in stat", atitudine tolerata, din pacate, de mai toti politicienii la putere din ultimii 20 de ani. Ca si dinainte de '89, de altfel.

Tomitanul este cetatean roman, si trebuie sa raspunda in fata legii ca orice alt cetatean, pentru acuzatiile ce i se aduc. Cu atat mai mult cu cat salariul pe care in incaseaza luna de luna vine de la buget, adica din taxe, adica din banii nostri.

Urmand rationementul colegului none, propun desfiintarea Politiei si ale instantleor de judecata din toata tara, ca doar tot o sa dam socoteala la judecata de apoi, in cealalta lume
  #278  
Vechi 16.11.2009, 03:05:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
El este arhiepiscop sa ne pastoreasca si treaba noastra e sa-i respectam harul cu care Dumnezeu L-a uns .
Ma intrebam si eu asa..., cum iti explici ca Iuda care fiind apostolul lui Hristos, deci mai mare ca orie arhiepiscop de Tomis, in momentul in care a fost "uns de evrei cu dolarei" a pierdut Harul si s-a spinzurat de primul maslin mai zdravan de care a dat. La el de ce harul nu a mai ramas pentru ca mirenii( care in vremurile de acum a ortodoxiei "moderne" sunt OBLIGATI sa-si vada de treburile lor mirenesti si sa taca din gura) sa fie in continuare slujiti de acest preot a lui Hristos...in ciuda faptului ca "a gresit" si l-a vindut pe Tas-su SI TAINELE LUI!
Mie mi se pare exact aceeasi situatie!
  #279  
Vechi 16.11.2009, 03:19:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Ha ha, nu, te mariti cu un viitor preot si te-ai aranjat pe viata. Cinic, dar de multe ori se intampla asa.
Din nou, nu intelg partea cu studiile in teologie pentru a te marita cu un baietii astia tineri teologi.
N-am inteles de unde pina unde preotul musai te vrea cu master in teologie. La ce ajuta masterul cind tu ca preoteasa trebuie sa-ti iei "masterul" in leganat, fugarit si alaptat 4-5 copii. Nu inteleg unde intervine partea cu necesitatea inteligentei/culturii generale pentru a te marita cu flacaii absolventi.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A plecat la Dumnezeu Arhiepiscopul Buzaului si Vrancei maria-15 Generalitati 7 09.01.2013 15:38:47
Cum isi vinde cineva sufletul diavolului? elom Generalitati 40 18.07.2012 14:10:38
Daca vinde cineva unele carti sunsray Stiri, actualitati, anunturi 4 20.03.2012 23:34:34
IPS Teodosie padrevicentiu Generalitati 1 12.09.2009 22:08:35