Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.02.2010, 23:54:33
Kelly Kelly is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Daca Dumnezeu nu iti implineste cererea fii convinsa ca nu iti va ramane dator, iti va darui altceva mai bun!
M-am gadit si la varianta asta, ca in final primesti altceva mai bun, dar daca ceea ce deja este reprezinta acel "mai bun"? De ce nu-l putem pastra sau imbunatati?
__________________
Doamne Dumnezeul meu, desi n-am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi harul Tau, sa pun inceput bun.

Last edited by Kelly; 14.02.2010 at 22:20:31.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.01.2012, 00:45:14
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Vi s-a intamplat vreodata sa vreti cu tot dinadinsul sa vi se intample un anumit lucru dar sa stiti f bine ca nu este pe placul lui Dumnezeu? Mie da, si imi dau seama cat de departe sunt de smerenia pe care trebuie sa o aiba un crestin!
Rezultatul stiti care e de fiecare data? dupa ce ma inversunez cu tot dinadinsul , ma revolt impotriva lui Dumnezeu , gandidndu-ma ca mi se cere prea mult, pana la urma fac tot ca mine, obtin ceea ce vreau eu, dar asta nu imi aduce nici o multumire.
Dar se vede treaba ca tot nu ma invat minte, trece un timp si iar ma dau cu capul de pereti.
Mare lucru e sa simti cu adevarat acel ,,face-se voia TaŽŽ din rugaciunea ,,Tatal nostruŽŽ, sa te lasi in voia lui Dumnezeu .
Cu adevarat, mare si inalt lucru e sa te lasi in voia Domnului.
Dar nu-i usor, e nevoie de lupta pentru a ne elibera din robia propriei voiri, pentru a da afara toata otrava egoismului din fiinta noastra.

Ne e parca atat de greu sa acceptam voia lui Dumnezeu, daca aceasta nu ne e pe plac. Am vrea sa-L convingem pe Dumnezeu sa lucreze precum dorim, mai degraba decat sa ne lasam noi induplecati de El Insusi.
Iar daca voia divina nu ne convine, ne razvratim.

In rugaciuni, cautam de multe ori sa punem inaintea Domnului dorintele noastre, fara a ne intreba daca acestea contravin sau nu voii Sale. Vrem ca Dumnezeu sa ne raspunda cererilor noastre, fara ca noi insine sa-I oferim Lui raspuns bun.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.06.2012, 17:54:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cel care sta departe de Dumnezeu nu se poate desparti de voia sa. Si de aici vine si nefericirea in viata. Omul este lipsit de pace, liniste, pentru ca nu face voia Domnului, pentru ca nu se increde in lucrarea Sa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voia mea sau a Domnului? drexler_justin Reguli generale de utilizare a forumului 25 31.03.2014 00:34:32
Ingerii pot face voia lor proprie? sergiu Din Noul Testament 23 03.08.2012 16:12:03
Voia lui Dumnezeu Mtcrysty17 Generalitati 146 24.11.2011 11:25:29
Oare ce voia dumnezeu sa faca din adam? andreicozia Din Vechiul Testament 73 30.06.2010 18:28:39
David, Rege neînfrînt prin voia Domnului ben_gal Intrebari utilizatori 139 16.04.2010 08:29:37