Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2010, 16:23:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Matei 6 , 14 - 21

" Ca de veti ierta oamenilor gresalele lor , ierta-va si voua Tatal vostru Cel ceresc . Iar de nu veti ierta oamenilor gresalele lor , nici Tatal vostru nu va va ierta gresalele voastre . Cand postiti , nu fiti tristi ca fatarnicii ; ca ei isi smolesc fetele , ca sa se arate oamenilor ca postesc . Adevarat graiesc voua , si-au luat plata lor . Tu insa , cand postesti , unge capul tau si fata ta o spala . Ca sa nu te arati oamenilor ca postest , ci Tatalui tau , Care vede in ascuns , iti va rasplati tie . Nu va adunati pe pamant comori , unde molima si rugina le strica si unde furii nu le spala si le fura . Caci unde este comoara ta , acolo va fi si inima ta " .De obicei se spune ca atunci cand intri in post , si mai cu seama in Postul Mare sa nu intri in suparare si in vrajmasie cu nimeni , avand sufletul inpacat macar din acest punct de vedere . Cat pute respecta aceasta , greu de spus , pentru ca fiecare din noi a ajuns la o anumita treapta a credintei si deci nu putem generaliza , si mult mai rau de a arata cu degetul . Cuvantul iertare a fost des folosit aici pe forum , s-au pate eu m-am "saturat" de el citindu-l prea des in falsitatea si minciuna ce zaboveste la majoritatea . Dai in cap cu buna stinta , si apoi iti ceri iertare in randuri de "smerenie " cutremuratoare . . .Dar sa revenim la inceputul , inceputului - IERTAREA ! Orice inceput in ale credintei incepe cu "obligativitatea " iertarii , pentru ca si noi sa fim iertati de Tatal . Greselile si pacatele noastre ni se vor ierta in masura cu care noi am iertat , pentru ca El cu cei incrancenati , incrancenat va fi , iertator si milostiv , cu cei milostivi si iertatori . . . De ce se pune accentul atat de mult pe relati noastra cu semenii nosti ? Deoarece fiecare din noi , fara exceptie , este plamadit dupa CHIPUL LUI DUMNEZEU ! Am simtit-o pe propria-mi piele ( si-I multumec pentru asta lui Dumnezeu ) , intorcand spatele , intr-un fel sau altul , celui de langa mine , EL la randu-i mi-a intors spatele - o lectie ce nu trebuie uitata ! O adevarata relatie cu Dumnezeu se constuieste pe aceasta iubire si iertare fata de semenii nostri , si in fond nu putem vorbi niciodata de smerenie de nu dobandim puterea iubirii si a iertarii .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.02.2010, 16:47:11
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
[u] " Ca de veti ierta oamenilor gresalele lor , ierta-va si voua Tatal vostru Cel ceresc . Iar de nu veti ierta oamenilor gresalele lor , nici Tatal vostru Orice inceput in ale credintei incepe cu "obligativitatea " iertarii , pentru ca si noi sa fim iertati de Tatal . Greselile si pacatele noastre ni se vor ierta in masura cu care noi am iertat , pentru ca El cu cei incrancenati , incrancenat va fi , iertator si milostiv , cu cei milostivi si iertatori . . . De ce se pune accentul atat de mult pe relati noastra cu semenii nosti ? Deoarece fiecare din noi , fara exceptie , este plamadit dupa CHIPUL LUI DUMNEZEU ! Am simtit-o pe propria-mi piele ( si-I multumec pentru asta lui Dumnezeu ) , intorcand spatele , intr-un fel sau altul , celui de langa mine , EL la randu-i mi-a intors spatele - o lectie ce nu trebuie uitata ! O adevarata relatie cu Dumnezeu se constuieste pe aceasta iubire si iertare fata de semenii nostri , si in fond nu putem vorbi niciodata de smerenie de nu dobandim puterea iubirii si a iertarii . [/font][/font][/font]
Da, asa este. E conditia iertarii pacatelor. Nu e usor, dar daca reusim sa trecem peste orgoliul nostru - ca de, ne-a jignit sau ne-a pagubit- primim insutit de la Dumnezeu. In schimb daca ne razbunam pierdem harul si vorba aceea "hotul cu un pacat iar pagubasul cu 1000 de pcate". Am avut si eu anumite situatii grele de iertat, caci cineva vroia cu tot deadinsul sa-mi faca rau, dar m-am rugat la Dumnezeu sa-l pot ierta si cind am avut ocazia i-am facut cite un bine mamei lui (treburi mici- o luam cu masina cind o gaseam pe drum, ii dadeam cite ceva) si am vazut cu surprindere ca a inceput sa se schimbe persoana respectiva si chiar am primit un ajutor de la el - a fost pt mine un dar de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2010, 16:48:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Am recomandat la resurse ortodoxe , ieri , un articol foarte bun de pe acest site "Postul falsificat " , si-l recomand de a fi citit si aici . Sa nu ne schimbam in post si sa ne transformam in bucatari si mai ales sa nu ne obsedeze slabirea trupului , pentru ca tocmai aceasta slabire , neglijare a lui , curateste sufletul , ne intelepteste cu adevarat . Sa nu ne smolim fetele se spune , sa nu devenim morocanosi pentru a ne arata credintosia , pentru ca cel ma mult uraste Dumnezeu trufia , laudarosenia , schimonoseala , falsitatea , . . . sa nu asteptam miracole in viata noastra drept rasplata , caci postirea va fi fara rost si mult mai mult de atat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.02.2010, 17:05:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vali99 Vezi mesajul
Da, asa este. E conditia iertarii pacatelor. Nu e usor, dar daca reusim sa trecem peste orgoliul nostru - ca de, ne-a jignit sau ne-a pagubit- primim insutit de la Dumnezeu. In schimb daca ne razbunam pierdem harul si vorba aceea "hotul cu un pacat iar pagubasul cu 1000 de pcate". Am avut si eu anumite situatii grele de iertat, caci cineva vroia cu tot deadinsul sa-mi faca rau, dar m-am rugat la Dumnezeu sa-l pot ierta si cind am avut ocazia i-am facut cite un bine mamei lui (treburi mici- o luam cu masina cind o gaseam pe drum, ii dadeam cite ceva) si am vazut cu surprindere ca a inceput sa se schimbe persoana respectiva si chiar am primit un ajutor de la el - a fost pt mine un dar de la Dumnezeu.
Inca o dovadaca ca DUMNEZU lucreaza neancetat prin oameni , prin semenii nostrii !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.02.2010, 22:09:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit "tu cand postesti unge capul tau si fata ta o spala . . . "

Revenind la textul de astazi din Matei 6 , 14-21 , sa vedem partea in care se spune : "tu cand postesti unge capul tau si fata ta o spala , ca sa nu te arati oamenilor ca postesti" . Ungerea capului in traditia ebraica semnifica bucuria , a trairii vietii in binecuvantarea data de Dumnezeu , iar prin spalarea fetii are drept semnificatie , normalitatea ce trebuie afisata in comunicarea cu semenii nostri , netradand faptul ca postim , fara a avea o fata posomorata , fara a fi intunecati la chip precum smoala . Sa fim smeriti , dar normali fara ingrediente venite din mandria cea ucigatoare . Nu manifestarile noastre exterioare ce duc spre fatarnicie sunt spre vrednicia noastra , ci , postul trebuie sa fie o lucrare adresata in primul rand sufletului , ce ne apropie de Dumnezeu si ne face bine placuti Lui .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Matei ovidiuspirit Umanitare 0 21.11.2011 00:30:37
Iertarea de aproape contradictorie Matei 18 cu 15-17 Radu32 Despre Sfanta Scriptura 23 06.08.2010 09:38:13
Matei 9.16,17 lacrimi Din Noul Testament 3 06.02.2010 19:38:45
Sa meditam Matei 4,17 georgeval Din Noul Testament 7 07.12.2008 23:06:35
Sa fim alaturi de Matei Vasile! sfantul_calinic Umanitare 0 17.10.2008 03:29:59