Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.04.2009, 09:39:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Evangheliile Deniilor

Stiu ca sunt foarte lungi Evangheliile care se citesc la slujba Deniilor, insa as dori macar sa ne referim la anumite invataturi din cuprinsul lor.
Pentru ca iata Hristos dupa ce a intrat in Templu a inceput sa vorbeasca multimii despre patimile Sale.
La denia de aseara s-a citit din Evanghelia dupa Matei cap.21,17-46 pilde prin care Hristos descrie formalismul fariseilor si carturarilor si sfatul lor de a-L ucide.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.04.2009, 13:15:25
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Timpul e scurt, scrie te rog tot ce stii despre acest subiect. Multumim ca te-ai gandit la acest topic, George.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.04.2009, 14:33:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In Sfanta si Marea Luni, se face pomenirea patriarhului Iosif si a smochinului neroditor. Avertismentul ca smochinul sa se usuce nu vizeaza doar poporul iudeu, ci orice persoana care nu aduce roade. Viata crestina este axata pe obligatia de a rodi. Mantuitorul spune ca mladita care nu da roade se taie (In 15,2), iar apostolilor le va spune: "Eu v-am ales pe voi si v-am randuit sa mergeti si roada sa aduceti..." (In 15,16)

Incapacitatea de a iubi, ingroparea darului primit, vor constitui in fata lui Dumnezeu cele mai grave pacate, pentru ca ele vor descoperi o fiinta secatuita.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.04.2009, 01:19:30
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

[COLOR=#ff0080] Slava îndelung-rabdarii Tale, Doamne, slava Tie, Doamne, slava Tie!. Rascumparatu-ne-ai pe noi din blestemul legii, cu scump sângele Tau. Pe Cruce pironindu-Te si cu sulita împungându-Te, nemurire ai izvorât oamenilor, Mântuitorul nostru, slava Tie.[/COLOR]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.04.2009, 01:48:32
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

In Sfanta si Marea Marti, denia aminteste de sirul predicilor in care Hristos a prevestit distrugerea templului din Ierusalim, moartea si Invierea Sa, dar si semnele vremurilor de pe urma.
Un accent deosebit se pune pe parabola celor zece fecioare care zabovesc la usa camarii Mirelui: cinci intelepte, care asteapta cu candelele pline, iar celelalte cinci neintelepte, care asteapta cu candelele ramase fara ulei.
Refrenul acestor zile este indemnul la priveghere.
Patimile au inceput inca din Duminica Floriilor.
Drumul Patimilor incepe cu Intrarea Domnului in Ierusalim. Prima denie pascala a avut loc chiar in seara zilei de Florii, in care poporul, care peste cateva zile Ii va cere moartea, L-a intampinat pe Iisus cu ramuri de finic si cu urale de Osana.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.04.2009, 13:51:35
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uleiul din candelele fecioarelor celor intelpte, reprezinta faptele lor de milostenie. Iata deci cat de importanta e milostenia. Sa ne bucuram ca avem ocazia de a ne aduna uleiul pentru popriile noastre candele, facand faptele noastre de milostenie celor nevoiasi si la ananghie.
"Apocalipsa Sfântului Ioan Teologul:
6. Și am auzit, în mijlocul celor patru ființe, ca un glas care zicea: Măsura de grâu un dinar, și trei măsuri de orz un dinar. Dar de untdelemn și de vin să nu te atingi. "
Nicicand nu e mai bine de a ne aduna uleiul pentru candele ca AZI. Maine poate fi prea tarziu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.04.2009, 22:51:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

In cadrul Deniei de miercuri seara din Saptamana Mare, Biserica Ortodoxa aminteste de spalarea picioarelor ucenicilor de catre Hristos si de Cina cea de Taina. Acum, Hristos Dumnezeu Se pleaca inaintea omului si ii spala picioarele, facandu-Se pilda de smerenie.
Denia de miercuri seara (Utrenia din Joia Mare) reactualizeaza momentele culminante ale activitatii invatatoresti a Mantuitorului, in sensul ca abia acum prinde contur intreaga Sa invatatura, urmand sa o desavarseasca pe Cruce. Am putea spune ca intreaga taina a Joii celei Mari se cuprinde in doua porunci: a smereniei (Smerindu-Te pentru milostivirea Ta, picioarele ucenicilor Tai ai spalat, si spre calea cea dumnezeiasca i-ai indreptat) si a daruirii (Mancand, Stapane, cu ucenicii Tai, le-ai aratat in taina preasfanta junghierea Ta, prin care ne-am izbavit din stricaciune)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.04.2009, 17:46:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

„Slava indelung rabdarii Tale, Doamne, slava tie, Doamne, slava tie“. indelunga rabdare a Domnului nostru Iisus Hristos este preamarita dupa fiecare dintre cele 12 Evanghelii citite la Denia din Joia Mare (Utrenia zilei de vineri). Pericopele evanghelice ale acestei slujbe alcatuiesc un tablou complet al suferintelor Mantuitorului, culminand cu rastignirea si moartea Sa pe Cruce. El este Singurul Care Se rastigneste pe Sine, fara de pacat fiind, pentru ca noi sa fim izbaviti din robia pacatului.
Mitropolitul Filaret al Moscovei rezuma totul la urmatoarele cuvinte: "Iubirea Tatalui Rastigneste, Iubirea Fiului Se Rastigneste, Iubirea Sfantului Duh biruieste prin lemnul Crucii"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.04.2009, 21:03:34
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Drumul Patimilor incepe cu Intrarea Domnului in Ierusalim. Prima denie pascala a avut loc chiar in seara zilei de Florii, in care poporul, care peste cateva zile Ii va cere moartea, L-a intampinat pe Iisus cu ramuri de finic si cu urale de Osana.
Imi vine greu sa cred ca aceeasi oameni, care L-au intampinat pe Iisus Hristos cu ramuri de finic sunt totodata si cei, care I-au cerut moartea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.04.2009, 21:24:41
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Imi vine greu sa cred ca aceeasi oameni, care L-au intampinat pe Iisus Hristos cu ramuri de finic sunt totodata si cei, care I-au cerut moartea.
Mie nu. Din păcate am trăit pe pielea mea momente când unii oameni mă apreciau f tare care apoi să mă disprețuiască cu totul. Lucrurile astea dacă sunt făcute spontan și cu influența dracilor ușor pot să aibă turnuri f ciudate. Până la urmă chiar și eu am lăudat și am realizat cât de minunate sunt unele persoane ca mai târziu să mă comport plin de răutate față de ele. Și mai târziu mi-am dat seama de prostia mea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebari in legatura cu evangheliile ann Din Noul Testament 51 10.02.2012 07:48:29