Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 07.06.2010, 15:26:57
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

sunt posibilitati sa gasesti pe cineva si la biserica.....nu e exclus, dar dupa aia vin grijile vietii....si te gandesti...ce e mai bine, solitar sau cu cineva....daca merge... merge, daca nu ...pe curand...next try...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 11.06.2010, 13:53:01
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

matrimonialele crestine sunt o treaba buna. din pacate in Ro nu prea sunt siteuri serioase.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.08.2010, 13:28:56
daniel_g daniel_g is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2010
Mesaje: 5
Implicit

dupa parerea mea matrimonialele sunt pur si simplu matrimoniale. a le numi crestine e o aberatie. cine iti garanteaza ca persoana cu care conversezi pe net e cu adevarat ortodoxa?
si pe un asemenea site ju poti cunoaste un om. poti doar face cunostinta cu el. pana nu te vezi "face to face" nu ilpoti cunoaste.
eu mi-am cunoscut prietena pe un astfel de site. dar pana sa ajung la ea e adevarat ca am intalnit multe alte persoane cu fel si fel de idei. deci ideea e ca nu denumirea unui site de matrimoniale ca fiind crestin sau nu garanteaza calitatea oamemilor de acolo.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.08.2010, 19:37:32
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Wink

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL Vezi mesajul
Domnul Iisus Hristos ne invata in Evanghelie ca flirtul implica 2 actiuni:
- pe de o parte este pacatul celui care flirteaza
- pe de alta parte este o impingere a partenerului celui implicat in flirt spre pacat

Matei 5:32. Eu insa va spun voua: Ca oricine va lasa pe femeia sa, in afara de pricina de desfranare, [color=red]o face sa savarseasca adulter[/color], si cine va lua pe cea lasata [color=red]savarseste adulter.[/color]

Cred ca ajuta daca se face realizarea faptului ca sunt 3 impinsi la pacat:
- cei 2 care flirteaza
- partenera colegului care este impinsa si ea ca urmare a flirtului, spre adulter
Hei eu te stiu pe tine.......Multumesc pentru sfaturi ,le-am urmat sa stii.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.08.2010, 19:39:14
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL Vezi mesajul
Iata ce fel de femei/barbati vei gasi pe site-urile crestine de matrimoniale:

Solomon 21:9. Mai degraba sa locuiesti intr-un colt pe acoperis, decat cu o femeie [color=red]certareata[/color] si intr-o casa mare.
Solomon 21:19. Mai bine sa locuiesti in pustiu decat cu o femeie certareata si [color=red]suparacioasa[/color].
Solomon 12:4. Femeia virtuoasa este o cununa pentru barbatul ei, iar femeia fara cinste este [color=red]un cariu in oasele lui[/color].
Unde zice de barbat? as vrea sa stiu si eu locul in Biblie....sincer aici zice de femeie doar .
Multumesc
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.08.2010, 19:46:10
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Post

Citat:
În prealabil postat de mihaela24 Vezi mesajul
mie una mi se parea ideal sa cunosti pe cineva la biserica...nu facand ochi roata, ci pur si simplu atunci cand ochii se intalneau...insa, ispita este in biserica cum a fost sarpele in Rai...m-am ars si eu...
eee uite aici nu inteleg..
Buna in primul rand
Eu merg la Biserica dar ma uit prea putin la oameni ,doar sa insiste cineva sa vorbeasca si atunci ma fac ca ploua oricum si ma concentrez la slujba sau cel putin ma stradui , dar in fine ...sfatul unui bun frate crestin ,....uita-te la candele sau la Sfinti .
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.08.2010, 00:58:57
felicitas's Avatar
felicitas felicitas is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Pentru cei care se considera ca in Biserica nu se pot lega prietenii care sa se transforme in casatorii se inseala, eu personal am cunoscut persoane care exact asa s-au cunoscut, mergand impreuna la aceeiasi biserica, si acum sunt la casele lor cu copii, si relatia a inceput prin priviri care sincer mie nu mi se pare o ispita cum scria aici cineva pe site. Eu una nu sunt genul care sa ma uit dupa persoane in biserica pt ca acolo merg sa ma reculeg, dar am prietene care asa si-au cunoscut sotii, asa incat cand e sa fie, se intampla atunci cand si cum hotareste Dumnezeu
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.08.2010, 20:37:20
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de andreimarian Vezi mesajul
Supun atentiei voastre urmatoarea situatie : exista persoane , atat baieti cat si fete , si inca dintre cei credinciosi , care frecventeaza saituri matrimoniale , si unele chiar crestine. Este recomandabil sa se faca asa ceva ? Se poate spune ca nu au incredere in Dumnezeu , sau nadejede , sau rabdare ? Ce se obtine procedand asa ? Cum vedeti ? ( Si ,mai ales, argumentati-va pozitia. )
Asta numai duhovnicul lor le poate spune...Sub nici o forma insa nu se poate spune ca nu au incredere in Dumnezeu daca fac asa ceva...Prin lipsa acestor peocupari se poate dobandi o adancire a credintei pentru ca timpul alocat comuniunii cu Dumnezeu devine mai mare si deci,implicit credinta devine mai puternica...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 14:32:28
Cont pe Facebook pro/contra? caty_deea Generalitati 23 15.08.2011 19:29:00
Contra prostitutiei Laurentiu Generalitati 1 25.10.2006 12:48:23