Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 22.08.2010, 16:47:11
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciamanta Vezi mesajul
Acela care nu are duhovnic si nu constientizeaza pacatul este asemenea animalelor necuvantatoare. Putem noi, credinciosii sa ne rugam pentru el sa nu isi piarda sufletul si sa il poata descoperi pe Dumnezeu.
Mă scuzați că insist, dar dacă acea persoană este o persoană iubită, aproape sufletului tău și ai vrea să o ajuți, ce să faci? Mă rog pentru ea, e adevărat, și dacă sunt o persoană activă și vreau să întreprind ceva concret? Să-l iau pe sus să-l duc la duhovnic? Dar acea mărturisire forțată nu va avea efectul scontat, poate îl va trimite în deznădejde și atunci, mi-am atras un păcat grav asupra mea și eu am simțit gustul amar al smintelii, nu-l mai vreau.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 22.08.2010, 18:31:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Mă scuzați că insist, dar dacă acea persoană este o persoană iubită, aproape sufletului tău și ai vrea să o ajuți, ce să faci? Mă rog pentru ea, e adevărat, și dacă sunt o persoană activă și vreau să întreprind ceva concret? Să-l iau pe sus să-l duc la duhovnic? Dar acea mărturisire forțată nu va avea efectul scontat, poate îl va trimite în deznădejde și atunci, mi-am atras un păcat grav asupra mea și eu am simțit gustul amar al smintelii, nu-l mai vreau.

Am trecut si eu prin aceasta framantare si inca mai trec... Nu poti face nimic decat sa te rogi cu credinta si sa fii, mai ales pentru persoana respectiva, un model de crestin adevarat, astfel incat sa poata avea incredere in tine, in calitatea de crestin... Nu rezolvi nimic obligandu-l sa mearga la preot sau alte lucruri, nu, inrautatesti lucrurile, pentru ca va credea ca vrei sa-l schimbi. Din patania mea, cred ca cel mai bine ar fi sa nu-i lasi aceasta impresie, sa nu ii tii predici, sa propovaduiasca doar atitudinea ta in fata vietii. Si sa te rogi. Dumnezeu face minuni, dar nimic nu se intampla peste noapte.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 22.08.2010, 20:10:14
EMIL MOGA EMIL MOGA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2010
Mesaje: 1
Implicit pacatul cel mai grav

pacatul cel mai grav esta hula impotriva lui Dumnezeu, Iisus Hristos, Duhul Sfant si Fecioara Maria. Se spune ca pentru astfel de pacate preotul nu-ti poate da canon si numai mila lui Dumnezeu si cainta indelungata poate duce la iertarea lui.
unu dintre cele mai grave pacate este sinuciderea pentru simplu motiv ca nu mai poti sa te caiesti pentru pacate, sa te spovedesti s a m d.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 22.08.2010, 21:13:51
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cristi

cel mai grav pacat este lipsa de credinta in Dumnezeu,uciderea spirituala a altor semeni,e un pacat capital care te situeaza probabil dupa moartea trupeasca pe cea mai de jos treapta a iadului
Reply With Quote
  #185  
Vechi 22.08.2010, 21:16:32
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Post

Pacatul cel mai grav este cel la care nu poti renunta ,nici din frica de Dumnezeu ,evident nici din dragoste de Dumnezeu.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #186  
Vechi 22.08.2010, 21:21:22
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Post

Un mare Sfant spunea o data :'' daca nu te poti ridica tu din mocirla ,nu il baga pe fratele tau..'' poate cu alte cuvinte dar despre asta era vorba ...da faptul ..si aici vorbesc de mine personal ...vreau sa ajut anumite persoane sa isi schimbe parerea ,dar nu reusesc deloc si teoloaga nu sunt asa priceputa ,pentru ca toti imi cer dovezi ...durerea este ca ei nu simt ...eu am simtit mult mai mult dupa o mare durere personala...totusi revin cu ce putem ajuta? si oricum pacatul cel mai grav este cel care nu te lasa in RAI ,acolo nimic necurat nu poate intra,nu?
Dumnezeu si Maica Domnului sa ne ajute!Amin
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #187  
Vechi 22.08.2010, 21:22:17
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cristi

Marele Sfant al neamului romanesc Arsenie Zian Boca mi-a schimbat viata,prezenta de cateva ori la Sfantul Sau Mormant si aprofundarea unor carti de mare bogatie spirituala ale Parintelui au facut minuni in sufletul meu terfelit pana atunci de ,,cel cu coarne''(ma refer la cartile ,,Margaritare duhovnicesti'',,,Fericirea de a cunoaste calea'',Despre dragostea lui Dumnezeu fata de oameni'',,Tinerii,familia si copii nascuti in lanturi'')sunt capodopere spirituale care va vor schimba viata celor care desigur mai au inca in ei o licarire dumnezeiasca
Reply With Quote
  #188  
Vechi 22.08.2010, 21:24:15
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Toate ca toate, numai să nu deznădăjduim, fiindcă Dumnezeu pe toate le iartă! Iubirea Sa înseamnă totul și dreptate și bunătate și iertare și mult mai mult decât atât.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 22.08.2010, 21:28:58
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cristi

neputand renunta la pacat iti dovedesti necredinta in Dumnezeu,Parintele Arsenie Boca nu intelegea de ce oamenii(in marea lor majoritate)dupa taina spovedaniei si a impartasaniei reveneau din nou la pacate,sau poate n-am zis bine ca nu intelegea(fiinca parintele intelegea absolut totul)
Reply With Quote
  #190  
Vechi 22.08.2010, 21:44:55
stefanuteugen stefanuteugen is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2009
Mesaje: 2
Implicit Cel ma mare pacat

Betia cu acesta le faci pe toate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este pacatul? Definitia ortodoxa vs. romano-catolica si protestanta Eugen7 Dogmatica 80 08.02.2013 09:24:46
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ce este pacatul? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 13:11:18
Ce este pacatul? iosif Generalitati 77 24.03.2007 03:24:51