Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.08.2010, 16:58:01
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Pentru Liliane:

Nu stim nimic despre tine, dar daca vei trai ca un crestin adevarat, lucrurile acestea nu au cum sa te atinga. Poate este un semnal ca trebuie sa iti schimbi viata. Mergi la biserica si fa o spovedanie generala, fa o sfestanie in casa, roaga-te si tine posturile randuite de biserica (adica si vinerea).


Foarte important: Gandeste-te bine, ai facut cuiva rau, ai suparat pe cineva, te dusmaneste cineva, te-a amenintat ca te pune cineva la Psaltire... Du-te si cere iertare si impaca-te! De fapt, asta e si conditia pentru a intra in biserica. Daca stii ca esti certat cu cineva, mergi intai si te impaci si apoi te duci la biserica. Doamne ajuta!
Ai punctat bine!
Acestea sunt armele creștinului .
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.08.2010, 17:31:02
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Îmi pare rău Lurențiu mă știi de ceva timp de aici de pe forum și am destui ani ca să nu bat câmpii.Nu este o glumă!Am spus un lucru care nu prea se strigă în gura mare dar care din păcate se practică.
Crezi că toți oamenii care zic"Doamne,Doamne "visează la împărăția cerurilor sau mulțumesc lui Dumnezeu că le-a mai dat un prilej să se pocăiască prin necazuri și suferințe?
Ori ești idealist ori crezi că toți acei care calcă pragul bisericilor o fac pentru mântuirea sufletelor (așa cum ar fi de fapt firesc).
Mergând (adeseori ) prin mânăstiri sau la anumite bisericii(în special la Sf.Mina am auzit adeseori persoane venite de departe spunând"mi-a furat....,m-a bătut.m-a înșelat.m-a dat afară din seviciu,mi-a sticat casa...ș.ș.m.d.p am venit să pun niște rugăciuni și să se aleagă în 4o de zile!"
La astfel de cereri preotul recomandă postul ,rugăciunea și mai dă și niște părticele(am eu ce am cu părticelele!)
Nu draga Dorina, nu ma referam la faptul ca sunt oameni care cred ca Dumnezeu este un mos craciun senil. Stiu ca sunt.

Eu altceva ziceam: noi NU credem asta. Noi nu credem ca daca cineva ne pomeneste la maslu cu gand rau, atunci o sa avem necazuri.

Noi NU credem in automatisme, in farmece vraji si alte descantece, in "deschiderea cartii" etc.

Deci chiar daca ar veni toti oamenii de pe pamant la Sfantul Maslu si ar scrie in bilet: sa moara Lavrentiu, eu stiu ca Hristos nu i-ar asculta si mai degraba ar muri ei.

Deci asta zic: mai degraba sa cautam relele care ni se petrec in relatia rea dintre noi si Dumnezeu, adica in rautatea noastra, nu in superstitiile altora.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.08.2010, 18:30:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Nu draga Dorina, nu ma referam la faptul ca sunt oameni care cred ca Dumnezeu este un mos craciun senil. Stiu ca sunt.

Eu altceva ziceam: noi NU credem asta. Noi nu credem ca daca cineva ne pomeneste la maslu cu gand rau, atunci o sa avem necazuri.

Noi NU credem in automatisme, in farmece vraji si alte descantece, in "deschiderea cartii" etc.

Deci chiar daca ar veni toti oamenii de pe pamant la Sfantul Maslu si ar scrie in bilet: sa moara Lavrentiu, eu stiu ca Hristos nu i-ar asculta si mai degraba ar muri ei.

Deci asta zic: mai degraba sa cautam relele care ni se petrec in relatia rea dintre noi si Dumnezeu, adica in rautatea noastra, nu in superstitiile altora.
Bine spus! (de fapt asta voiam să auzim toți) .
Să fim convinși că mersul la biserică,spovedania sinceră urmată de împărtășanie dacă avem dezlegare,pocăința,postul,rugăciunea sunt "leacurile miraculoase" pentru orice indispoziție sau rea-întâmplare.

Așa să ne ajute Dumnezeu să le ducem pe toate cu bucurie și cu răbdare până la capăt.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.08.2010, 11:37:28
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Smile

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Nu draga Dorina, nu ma referam la faptul ca sunt oameni care cred ca Dumnezeu este un mos craciun senil. Stiu ca sunt.

Eu altceva ziceam: noi NU credem asta. Noi nu credem ca daca cineva ne pomeneste la maslu cu gand rau, atunci o sa avem necazuri.

Noi NU credem in automatisme, in farmece vraji si alte descantece, in "deschiderea cartii" etc.

Deci chiar daca ar veni toti oamenii de pe pamant la Sfantul Maslu si ar scrie in bilet: sa moara Lavrentiu, eu stiu ca Hristos nu i-ar asculta si mai degraba ar muri ei.

Deci asta zic: mai degraba sa cautam relele care ni se petrec in relatia rea dintre noi si Dumnezeu, adica in rautatea noastra, nu in superstitiile altora.
Doamne ajuta!
Corect ...atata timp cat noi ne spovedim regulat in posturi macar si primim pe Iisus Hristos in noi atunci nimic nu te poate atinge doar ce lasa Domnul sa fie atins ,eu asta simt si nu imi este teama de nimeni decat de Domnul ,oameni buni un mare sfant a spus cum sa iti fie frica de biata broasca pe care au mutilat-o unii rai ...cand tu il ai pe Hristos in tine ...sa luam aminte
Eu personal nu ma rog pentru raul altuia ..sa pateasca sau cine stie ce prostie sincer ,ma rog sa ma ajute Domnul sa pot ierta oamenii si pe mine personal sa aibe mila Domnul cu noi toti .Amin
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.08.2010, 14:33:24
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Intr-o perioada mie imi mergea rau miercurea si cineva mi-a zis ca era posibil ca cineva sa-mi vrea raul. Unele persoane din familia mea au fost atinse de farmece, dar eu am sustinut mereu ca vrajile nu se ating de cei care nu cred in ele, in puterea lor, ci cred in Dumenzeu. M-am rugat la Dumnezeu si mi-am impus sa cred (m-am autosugestionat) ca ziua de miercuri e o zi ca toate celelalte si nu are de ce sa-mi fie teama, iar la scurt timp am constatat rezultatele: ziua de miercuri era ca toate celelalte.

De asemenea aveam doua superstitii: galeata goala si intorsul din drum. Daca-mi aparea cineva cu galeata goala sau ma intorceam din drum atunci cand aveam un examen, era clar ca luam o nota mica. Din momentul in care mi-am impus sa nu mai cred in tampeniile astea si m-am rugat la Dumnezeu (cu cuvintele mele) pur si simplu nu mi s-a mai intamplat nimic. Acum pot sa-mi apara 100 de galeti goale sau sa ma intorc de 100 de ori din drum ca nu mi se mai intampla nimic.

Din pacate am vazut f multe persoane mai in varsta, chipurile credinicoase, care au tot felul de superstitii, si de multe ori acestea s-au incetatenit atat de bine, incat au dus la traditii. Unele sunt chiar hilare, sa va dau cateva exemple legate de gravide si copilasi:
-lunea,miercurea si vinerea nu se spala nici oamenii, nici hainele
-copilul pana la 1 an nu se tine afara dupa caderea serii
-hainele copilului pana intr-un an nu se tin noaptea afara
-cand copilul merge in picioare prima data i se pune un fulg jos la picioare sau se taie cu foarfeca o ata invizibila:)
-femeia gravida sa nu se uite dupa oameni prea grasi,prea slabi,fara o mana,fara un picior,etc,iar daca o face sa-si duca mainile la spate
-femeia gravida sa nu puna mana pe animale ca iese copilul paros
-pana la 1 an (sau pana la botez) unghiile copilului se rod cu dintii,nu se taie pt ca iese copilul hot:))

Eu m-am amuzat copios cand o prietena (fata desteapta, cu facultate) m-a certat ca i-am taiat unghiile fetitei mele inainte de botez, ca e posibil sa ajunga hoata cand o fi mare:)))

Chiar si preotii se "lupta" cu unele babute carea aduc tot felul de superstitii in biserica. Ca sa nu mai spun de ritualul inmormantarii, unde sunt cele mai multe superstii, cred.
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.08.2010, 15:12:41
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicole_Alma Vezi mesajul
Intr-o perioada mie imi mergea rau miercurea si cineva mi-a zis ca era posibil ca cineva sa-mi vrea raul. Unele persoane din familia mea au fost atinse de farmece, dar eu am sustinut mereu ca vrajile nu se ating de cei care nu cred in ele, in puterea lor, ci cred in Dumenzeu. M-am rugat la Dumnezeu si mi-am impus sa cred (m-am autosugestionat) ca ziua de miercuri e o zi ca toate celelalte si nu are de ce sa-mi fie teama, iar la scurt timp am constatat rezultatele: ziua de miercuri era ca toate celelalte.

De asemenea aveam doua superstitii: galeata goala si intorsul din drum. Daca-mi aparea cineva cu galeata goala sau ma intorceam din drum atunci cand aveam un examen, era clar ca luam o nota mica. Din momentul in care mi-am impus sa nu mai cred in tampeniile astea si m-am rugat la Dumnezeu (cu cuvintele mele) pur si simplu nu mi s-a mai intamplat nimic. Acum pot sa-mi apara 100 de galeti goale sau sa ma intorc de 100 de ori din drum ca nu mi se mai intampla nimic.

Din pacate am vazut f multe persoane mai in varsta, chipurile credinicoase, care au tot felul de superstitii, si de multe ori acestea s-au incetatenit atat de bine, incat au dus la traditii. Unele sunt chiar hilare, sa va dau cateva exemple legate de gravide si copilasi:
-lunea,miercurea si vinerea nu se spala nici oamenii, nici hainele
-copilul pana la 1 an nu se tine afara dupa caderea serii
-hainele copilului pana intr-un an nu se tin noaptea afara
-cand copilul merge in picioare prima data i se pune un fulg jos la picioare sau se taie cu foarfeca o ata invizibila:)
-femeia gravida sa nu se uite dupa oameni prea grasi,prea slabi,fara o mana,fara un picior,etc,iar daca o face sa-si duca mainile la spate
-femeia gravida sa nu puna mana pe animale ca iese copilul paros
-pana la 1 an (sau pana la botez) unghiile copilului se rod cu dintii,nu se taie pt ca iese copilul hot:))

Eu m-am amuzat copios cand o prietena (fata desteapta, cu facultate) m-a certat ca i-am taiat unghiile fetitei mele inainte de botez, ca e posibil sa ajunga hoata cand o fi mare:)))

Chiar si preotii se "lupta" cu unele babute carea aduc tot felul de superstitii in biserica. Ca sa nu mai spun de ritualul inmormantarii, unde sunt cele mai multe superstii, cred.
Sfatul meu,daca-mi permiti,este sa fi mai optimista,uita "evidentele" zilelor in care ti se intampla ceva neplacut ca si a celor in care se intampla ceva placut,altfel risti sa intri in roata superstitiilor si multa ameteala iti va aduce.Urmeaza sfatul lui Laurentiu.Toate cele bune.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.08.2010, 15:52:53
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Sfatul meu,daca-mi permiti,este sa fi mai optimista,uita "evidentele" zilelor in care ti se intampla ceva neplacut ca si a celor in care se intampla ceva placut,altfel risti sa intri in roata superstitiilor si multa ameteala iti va aduce.Urmeaza sfatul lui Laurentiu.Toate cele bune.
Imi cer scuze, dar cred ca ati inteles gresit postarea mea. Eu ma refeream exact la faptul ca AM AVUT CANDVA SUPERSTITII, dar am scapat de ele datorita credintei in Dumnezeu si autosugestionarii.
Exemplele respective le-am luat de pe un site de mamici si copii (pe care activez) pt a puncta pana unde poate merge imaginatia unora in ceea ce priveste crearea de superstitii care din pacate le raspandesc in cercurile in care traiesc. Exemplificarea s-a vrut un fel de "ASA NU!!!"

Imi pare rau ca m-am facut gresit inteleasa!
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.08.2010, 16:03:11
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Sfatul meu,daca-mi permiti,este sa fi mai optimista,uita "evidentele" zilelor in care ti se intampla ceva neplacut ca si a celor in care se intampla ceva placut,altfel risti sa intri in roata superstitiilor si multa ameteala iti va aduce.Urmeaza sfatul lui Laurentiu.Toate cele bune.
Si sunt o persoana optimista, care crede si nadajduieste in ajutorul de la Dumnezeu. Respectivele superstitii le aveam in adolescenta, cand inca nu stiam prea multe despre viata si credinta.

Iertati-ma!
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.08.2010, 16:32:51
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Daca te referi, la '' scoaterea particelelor din altar'', asa i se spune, sunt rugaciuni speciale tinute de preot, pe o perioada de 40 zile, in cazul in care cineva te-a furat, sau etc. Nu orice preot accepta asa ceva, si-n al doilea rand, se face dreptate, dar daca cel care a cerut nu e drept, vai si amar, pica si pe el. Cunosc doua cazuri. Asa ca mai bine, sa se faca voia Tatalui cand o vrea El, nu cand vrem noi.Nu e de joaca cu asa ceva.

Doamne ajuta.





Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Îmi pare rău Lurențiu mă știi de ceva timp de aici de pe forum și am destui ani ca să nu bat câmpii.Nu este o glumă!Am spus un lucru care nu prea se strigă în gura mare dar care din păcate se practică.
Crezi că toți oamenii care zic"Doamne,Doamne "visează la împărăția cerurilor sau mulțumesc lui Dumnezeu că le-a mai dat un prilej să se pocăiască prin necazuri și suferințe?
Ori ești idealist ori crezi că toți acei care calcă pragul bisericilor o fac pentru mântuirea sufletelor (așa cum ar fi de fapt firesc).
Mergând (adeseori ) prin mânăstiri sau la anumite bisericii(în special la Sf.Mina am auzit adeseori persoane venite de departe spunând"mi-a furat....,m-a bătut.m-a înșelat.m-a dat afară din seviciu,mi-a sticat casa...ș.ș.m.d.p am venit să pun niște rugăciuni și să se aleagă în 4o de zile!"
La astfel de cereri preotul recomandă postul ,rugăciunea și mai dă și niște părticele(am eu ce am cu părticelele!)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.08.2010, 20:15:53
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liliane Vezi mesajul
Cine imi da si mie un sfat .. De cateva vineri totul imi merge pe dos cum vine ziua de vineri cum am necazuri ce ar trebui a fac ?
Incearca sa uiti ca e vineri,sa inlocuiesti ziua de vineri cu una de...miercuri
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
buna cristina mioara Generalitati 18 14.08.2011 18:25:42
buna costan bianca Umanitare 21 10.12.2010 16:27:25
Buna llaurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 14.10.2008 22:09:55
buna cornel13 Generalitati 2 10.09.2008 21:20:18