Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.11.2014, 09:20:24
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Stiu, Mihnea, ca engleza e si limba Sfantului Columba, a Sfantului Dunstan, a Cardinalului John Newman, etc.
Din pacate, nu acesti uriasi ai evlaviei au dat nota in acea societate si acea natiune. Si asta pentru ca un rege nedemn, care se comporta exact ca un ucigas in serie cu sotiile sale, a fost mai important decat ascultarea de Cristos si episcopul Romei.
P. S. Of, iar imi dadui in petec. Cind vine vorba de vorbitorii limbii imperiului sub a carui ocupatie/influenta stau peste jumatate din locuitorii Pamantului, chiar nu ma pot abtine.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 02.11.2014 at 09:48:49.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.11.2014, 09:40:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Vezi, poate ca de asta nu-i are la ficat Fra Theodoro pe occidentali: finca atata am stat de focusati pe langajul lor pana ce ouaram verbul "a manageria". Sau "a manageriza", oare cum se spune corect ? Pai, sa ne gandim, cum ar veni, la plusquamperfect. Io manageriasem, tu manageriasesi... Stiu si eu, parca nu merge. Poate e mai bine varianta: Io managerizasem, noi managerizaseram. Hm, nu e clar. Ia sa formam noi propozitii in romana de maine incercand gerunziul acestui verb mirobolant. De exemplu: "Managerind optimal, vom incrementa economia". Sau e mai bine: "Managerizand cu proficienta, vom incrementa..."? E greu de prevazut la care varianta se va opri limba mioritica. Probabil ca vor circula ambele variante, pana cand una se va impune.

Imi dau seama, Yasmina, ca locuiti de hailalta parte a oceanului. Pe mine, unul, ca adus cu pluta pe Loara, anglicismele astea ma ancombreaza. Cand le vad devergondate chiar si la jurnal, imi simt glagoria ancrasata din cauza lor.

Citind comentariul dvs la chestiunea de fata ,mi-au venit si mai clar in minte vorbele Mantuitorului care ne atentioneaza ca vom da socoteala pt orice cuvant in plus.
Ok,am gresit termenul -atat am nevoie sa-mi spuneti.

In rest nu ma intereseaza aluziile legate de locatia mea actuala,nici macar nu sunteti original...am mai fost luata la misto de multi pe chestia oceanului...nu stiam ca oceanul este neaparat un criteriu de luat lumea in deradere,dar probabil ca nu am locuit eu destul in Romania sa le inteleg pe toate ...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.11.2014, 16:16:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
luat lumea in deradere,
Cer iertare, nu am avut intentia de a va lua in deradere. Faceam misto de o tendinta, de o plasa in care cadem adesea toti, inclusiv subsemnatul. Asta, cu managerierea e parfum fata de afise (era sa zic printuri) care troneaza prin spitalele si amfiteatrele din Bucuresti cu al nu stiu catelea "congres romanesc de stroke".

Pentru cine nu nu e la curent cu noua terminologie medicala: un stroke este o dambla. In fine, un AVC. Dar cum ar fi ca protoiatria Bucurestilor sa ne invite la o sinaxa despre dambla, in loc de un congres de stroke ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inaltarea Domnului la romani (datini, obiceiuri, traditii) LapetiteMoc Inaltarea Domnului 5 28.10.2019 13:14:01
Obiceiuri de Craciun costel Craciunul - Nasterea Domnului 6 18.12.2015 14:48:36
Obiceiuri de Rusalii costel Generalitati 1 22.06.2013 18:10:32
o intrebare oarecum stupida->Obiceiurile pagane cristina.c Generalitati 5 09.04.2010 13:04:38
Obiceiurile de Paste sunt pagane? Floar3 Generalitati 16 19.11.2009 19:26:42