Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 31.08.2010, 23:42:10
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de licorcrist Vezi mesajul
Cine ti-a spus tie ca sunt botezat de mic si ca nu m-am botezat, constient si pocait?

Tinere, mina caii mai usor, in rai se intra prin smerenie, nu dovedind ca ai combatut ortodocsi si catolici pe forum.
ideea era ca tu te increzi in botez. Ca l-ai facut tu, ca l-au facut altii conteaza mai putin, increderea ta e in botez si nu in Hristos.
Reply With Quote
  #422  
Vechi 01.09.2010, 01:13:44
licorcrist licorcrist is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
increderea ta e in botez si nu in Hristos.
Ok, ti-am dat prea multa atentie si ai ajuns sa sari calul, tinere. Vezi ca in zelul tau ai ajuns sa crezi ca stii inimile si rarunchii oamenilor.

Distractia s-a incheiat. Multumeste-te ca ai avut cele 15 minute de glorie. Altele nu mai primesti de la mine.
Reply With Quote
  #423  
Vechi 01.09.2010, 09:12:41
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de licorcrist Vezi mesajul
Ok, ti-am dat prea multa atentie si ai ajuns sa sari calul, tinere. Vezi ca in zelul tau ai ajuns sa crezi ca stii inimile si rarunchii oamenilor.
In primul rand nu eu am sarit calul, nu eu te-am facut teribilist de 2 bani sau sa iti zic ca esti intr-o ureche, plus atitudinea care ai avut-o in postarile tale.
In al doilea rand nu trebuie sa stiu rarunchii si inima omului cand vad modul tau de gandire. Toata ziua de ieri ai incercat sa imi spui ca omul e mantuit prin botez. De Hristos n-ai zis o vorba, de aici concluzia ca tu te increzi in botez mai mult decat in Hristos.

Citat:
În prealabil postat de licorcrist Vezi mesajul
Distractia s-a incheiat. Multumeste-te ca ai avut cele 15 minute de glorie. Altele nu mai primesti de la mine.
Nici nu ma intereseaza sa primesc de la tine minute, evidenta este ca tu nu suporti sa fii combatut si daca cineva te inchide in propriile argumente incepi sa acuzi ca e intr-o ureche, ca sare calul etc.
Reply With Quote
  #424  
Vechi 01.09.2010, 10:40:09
licorcrist licorcrist is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
De Hristos n-ai zis o vorba, de aici concluzia ca tu te increzi in botez mai mult decat in Hristos
OK, s-a notat concluzia.
Reply With Quote
  #425  
Vechi 01.09.2010, 11:03:46
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
ideea era ca tu te increzi in botez. Ca l-ai facut tu, ca l-au facut altii conteaza mai putin, increderea ta e in botez si nu in Hristos.
Samson, botezul nu iti da siguranta ca vei fi mantuit. ca fara el nu vei fi niciodata mantuit, asta da. Dar, indiferent ca ai fost botezat mic copil sau adult, daca staruiesti in pacate, toata viata, cu siguranta nu vei fi mantuit. Asta ca sa lamurim acest aspect al mantuirii legat strict de botez.

Acu daca un om constata ca e murdar si zice: ma duc sa fac o baie la rau, se duce face baia, dar poate iesi de acolo murdar sau curat, depinde de apa in care s-a scaldat. degeaba faci baie intr-o apa murdara. Ca nu te-ai curatat. Asa si cu botezul facut de adevaratii crestini sau de falsii crestini.

Adevaratul crestinism este ca un copac mare si batran, care are crengi multe, si unele din crengile sale sunt uscate si rele si rafale de vant puternice le rup si se desprind. Acestea cad pe pamant dar nu prind radacina ca sunt uscate si rele.
Copacul este ortodoxia care dainuieste de la inceput, crengile bune sunt crestinii care rezista in credinta iar crengile rele sunt cei care se desprind din biserica mama si cad jos si se unesc zicand ca sunt si ele copaci.

Acu, Dumnezeu da timp spre mantuire fiecaruia diferit. Talharului o clipa, noua o viata. de ai avea si tu Samson,o clipa doar spre mantuire si aceea ai folosi-o marturisind pe Hristos, ca de botez nu ai mai avea timp, cu siguranta ca ai fi mantuit. Dar esti aici, nu ai o clipa, ai o viata si deci trebuie sa faci mai mult spre mantuire. Cu siguranta ca ratacind pe cai gresite nu te vei mantui.
Reply With Quote
  #426  
Vechi 01.09.2010, 11:27:04
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Samson, botezul nu iti da siguranta ca vei fi mantuit. ca fara el nu vei fi niciodata mantuit, asta da. Dar, indiferent ca ai fost botezat mic copil sau adult, daca staruiesti in pacate, toata viata, cu siguranta nu vei fi mantuit. Asta ca sa lamurim acest aspect al mantuirii legat strict de botez.
Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Acu, Dumnezeu da timp spre mantuire fiecaruia diferit. Talharului o clipa, noua o viata. de ai avea si tu Samson,o clipa doar spre mantuire si aceea ai folosi-o marturisind pe Hristos, ca de botez nu ai mai avea timp, cu siguranta ca ai fi mantuit. Dar esti aici, nu ai o clipa, ai o viata si deci trebuie sa faci mai mult spre mantuire. Cu siguranta ca ratacind pe cai gresite nu te vei mantui.
Mai sus spui ca fara botez nu poti fi niciodata mantuit, in paragraful 2 spui ca daca nu ai timp sa te botezi atunci esti mantuit. Cele 2 afirmatii se contrazic.
Si la fel sunt cazuri in Sf Scriptura in care oamenii sunt mantuiti inainte de botez ,desi aveau timp sa se boteze. Un caz e Corneliu si casa lui despre care se spune asa:
"Încă pe când Petru vorbea aceste cuvinte, Duhul Sfânt a căzut peste toți cei care ascultau cuvântul.
Iar credincioșii tăiați împrejur, care veniseră cu Petru, au rămas uimiți pentru că darul Duhului Sfânt s-a revărsat și peste neamuri."

Botezul urmeaza dupa,insa dupa cum vezi oamenii au primit Duhul Sfant inainte sa fie botezati.
Reply With Quote
  #427  
Vechi 01.09.2010, 11:41:59
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Eu citesc intreg contextul.Daca citesti un verset mai inainte ai sa vezi ca face referire la Noe si la faptul ca el si familia lui au fost mantuiti prin apa:
"Care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă. "

Intrebarea care se ridica este cum a fost mantuit Noe prin apa?Ca doar nu a fost botezat.
In Facerea se spune asa:
"După aceea a zis Domnul Dumnezeu lui Noe: "Intră în corabie, tu și toată casa ta, căci în neamul acesta numai pe tine te-am văzut drept înaintea Mea. "

Daca te uiti atent in versetul 21(cel citat de tine) spune asa:
"Iar această mântuire prin apă închipuia botezul, care vă mântuiește astăzi și pe voi, nu ca ștergere a necurăției trupului, ci ca deschiderea cugetului bun către Dumnezeu, prin învierea lui Iisus Hristos".

A doua intrebare care se ridica este pe cine a mai mantuit botezul care ne mantuie azi si pe noi? Raspunsul este evident din versetul precedent, pe Noe. Dar Noe nu a fost botezat ca sa fie mantuit prin botez.
Ceea ce vrea Petru sa spuna este ca Noe avea un cuget curat,deschis catre Dumnezeu si acest lucru s-a vazut in urcarea lui in corabie, a ascultat de Dumnezeu.
La fel, pe credincios il mantuie cugetul curat care este simbolizat de botez.Dar nu actul botezului in sine te mantuie ci cugetul curat la fel cum Noe a fost mantuit nu prin urcarea in corabie ci prin faptul ca era drept inaintea lui Dumnezeu.
Mantuirea lui Noe prin apa se refera la credinta lui in Dumnezeu si la faptul ca Noe l-a ascultat pe Dumnezeu si a intrat in corabie. Faptul ca Noe l-a ascultat pe Dumnezeu demonstra credinta lui, si intrarea lui in corabie a reprezentat ascultarea de Dumnezeu
Noe s-a mantuit prin apele potopului la fel cum si noi ne mantuim prin apa botezului..
Reply With Quote
  #428  
Vechi 01.09.2010, 11:46:39
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Mai sus spui ca fara botez nu poti fi niciodata mantuit, in paragraful 2 spui ca daca nu ai timp sa te botezi atunci esti mantuit. Cele 2 afirmatii se contrazic.
Si la fel sunt cazuri in Sf Scriptura in care oamenii sunt mantuiti inainte de botez ,desi aveau timp sa se boteze. Un caz e Corneliu si casa lui despre care se spune asa:
"Încă pe când Petru vorbea aceste cuvinte, Duhul Sfânt a căzut peste toți cei care ascultau cuvântul.
Iar credincioșii tăiați împrejur, care veniseră cu Petru, au rămas uimiți pentru că darul Duhului Sfânt s-a revărsat și peste neamuri."

Botezul urmeaza dupa,insa dupa cum vezi oamenii au primit Duhul Sfant inainte sa fie botezati.
Cele doua afirmatii nu se contrazic. De ce? Pentru ca noi nu avem o clipa spre mantuire asa cum a avut talharul de pe cruce. Nu am spus ca daca nu ai timp sa te botezi vei fi mantuit. Incearca sa intelegi exact ce am spus. Am spus ca daca ai fi exact ca talharul de pe cruce si ai face ce a facut el vei fi si tu mantuit. Dar nu esti, esti aici, dupa 2000 de ani de crestinism si ai tot timpul pe care ti-l da Dumnezeu sa reusesti sa te faci mantuit. Talharul auzise de noua lege si de mantuire acolo in acea clipa de pe urma. noi oamenii avem 2000 de ani de cand avem noua lege si avem timp sa lucram spre mantuire. Exista o mare diferenta. Am spus ipotetic: sa ai doar o clipa sa cunosti legea lui Hristos si sa te mantuiesti. Dar cine are doar o clipa? E o nuanta extrem se subtila ceea ce vreau eu sa spun acum si daca nu o intelegi imi pare tare rau pentru tine.
Timpurile de astazi nu pot fi transpuse in timpurile de atunci. Atunci de abia incepeau sa auda legea lui Hristos, noi o auzim de 2000 de ani. Iarasi este mare diferenta. Ai cazut intr-o mare capcana, a sectantilor, e cam greu sa iesi din ea dar nimic nu e imposibil.
Reply With Quote
  #429  
Vechi 01.09.2010, 11:58:14
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Noe s-a mantuit prin apele potopului la fel cum si noi ne mantuim prin apa botezului..
Uite de ce s-a mantuit Noe:
"Noe însă a aflat har înaintea Domnului Dumnezeu.
Iată viața lui Noe: Noe era om drept și neprihănit între oamenii timpului său și mergea pe calea Domnului."

Apoi Dumnezeu repeta acest lucru:
"După aceea a zis Domnul Dumnezeu lui Noe: "Intră în corabie, tu și toată casa ta, căci în neamul acesta numai pe tine te-am văzut drept înaintea Mea. "

Neprihanirea lui a fost cea care l-a mantuit nu apa. Noe nici macar nu a avut contact cu apa( a stat in corabie).
Reply With Quote
  #430  
Vechi 01.09.2010, 12:11:35
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Cele doua afirmatii nu se contrazic. De ce? Pentru ca noi nu avem o clipa spre mantuire asa cum a avut talharul de pe cruce. Nu am spus ca daca nu ai timp sa te botezi vei fi mantuit. Incearca sa intelegi exact ce am spus. Am spus ca daca ai fi exact ca talharul de pe cruce si ai face ce a facut el vei fi si tu mantuit. Dar nu esti, esti aici, dupa 2000 de ani de crestinism si ai tot timpul pe care ti-l da Dumnezeu sa reusesti sa te faci mantuit. Talharul auzise de noua lege si de mantuire acolo in acea clipa de pe urma. noi oamenii avem 2000 de ani de cand avem noua lege si avem timp sa lucram spre mantuire. Exista o mare diferenta. Am spus ipotetic: sa ai doar o clipa sa cunosti legea lui Hristos si sa te mantuiesti. Dar cine are doar o clipa? E o nuanta extrem se subtila ceea ce vreau eu sa spun acum si daca nu o intelegi imi pare tare rau pentru tine.
Timpurile de astazi nu pot fi transpuse in timpurile de atunci. Atunci de abia incepeau sa auda legea lui Hristos, noi o auzim de 2000 de ani. Iarasi este mare diferenta. Ai cazut intr-o mare capcana, a sectantilor, e cam greu sa iesi din ea dar nimic nu e imposibil.
In primul rand tu nu ai 2000 de ani si nici eu ca sa spui ca ai auzit de noua lege de 2000 de ani. In cel mai fericit caz poti spune ca ai auzit de maxim varsta care o ai - 10 ani(e un exp) dar in nici un caz de 2000 de ani.
Mantuirea nu depinde de timpurile in care traiesti. Legea lui Dumnezeu e aceeasi si pt noi la fel cum a fost si pt cei de acum 2000 de ani. Daca Dumnezeu a spus oamenilor ca trebuie sa se increada in Hristos ca sa fie mantuiti pai acest lucru e valabil si pentru noi si pentru cei de acum 2000 de ani.
Despre ce capcana vorbesti?Daca cineva se bazeaza pe Sf Scriptura in ceea ce afirma inseamna ca e intr-o capcana?
Eu te-as ruga sa imi argumentezi afirmatiile pe care le-ai facut mai sus.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34