Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #611  
Vechi 24.09.2010, 18:56:22
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pt. nereprezentativ

Scuza-ma din nou! Nu te-am invitat la masa!

No, șezi și mâncă! E slană de la noi!
Reply With Quote
  #612  
Vechi 24.09.2010, 19:06:16
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nereprezentativ Vezi mesajul
Parinte, acum ca l-ati luat peste picior cu iubire pe sectarul de mai sus de ce nu ii si raspundeti la obiect ? In felul acesta vom putea vedea cu totii greseala din argumentele lui.

Acuma, ca tot mancam impreuna, zi-mi si mie, mata esti ortodox ca ii spui fratelui neo-protestant (poate) sectar?
Reply With Quote
  #613  
Vechi 24.09.2010, 19:12:41
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Tot cu "nereprezentativ" vorbesc

Omule al lui Dumnezeu, iarta-ma, plec un pic. Trebuie sa vorbesc cu cineva!
Reply With Quote
  #614  
Vechi 24.09.2010, 19:17:54
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit In camera de rugaciune!

Iarta-ma Maica mea cea preabuna, acum cateva posturi am strigat la tine spunandu-ti "Marie". Te-am mai pus si sa-mi aduci de-ale gurii pentru strainii astia, ca pe o slujnica... Iarta-ma! Cand o sa ma invat minte sa nu te mai folosesc. Iarta-ma!
Acum plec, ca astia de dincolo cine stie ce-or mai dori (la masa)!

Aaaa... iarta-ma din nou! Nu ti-am multumit pentru darul de bucate! Multumesc, Maica, ai grija de toti românii, te rog!
Reply With Quote
  #615  
Vechi 24.09.2010, 19:33:41
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Inapoi la masa!

No mă, ăstia or mâncat din slana de la șoareci, nu din aia de pe masă! Ptiu, amu s-or țîpat pe jos! Mă, numa de n-or da ortu' popii, că popa nost ii plecat!

Last edited by Pr.Gheorghe; 24.09.2010 at 19:38:03.
Reply With Quote
  #616  
Vechi 24.09.2010, 22:28:40
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Spune-mi ce credinta au toti pruncii evreilor circumcisi?

Botezul este similar cu circumcizia(taierea imprejur) de aceia Pavel il numeste "taierea imprejur a lui Hristos" .. Nu e taierea imprejur a carnii ci taierea imprejur a inimii, a sufletului, nefacuta de mana omeneasca ci de insusi Hristos in Duhul Sfant.. Aceasta taiere imprejur a inimii se poate da oricui, spre deosebire de taierea imprejur a carnii..
Pruncii evreilor circumciși nici nu trebuia să aibă credință ori să mărturisească credința (ca în cazul botezului creștin), era o obligație pentru părinții lor să-i circumcidă.
Botezul nu este similar cu circumcizia, apostolul Pavel face doar o paralelă:

11. "În El ați și fost tăiați împrejur, cu tăiere împrejur nefăcută de mână, prin dezbrăcarea de trupul cărnii, întru tăierea împrejur a lui Hristos.
12. Îngropați fiind împreună cu El prin botez, cu El ați și înviat prin credința în lucrarea lui Dumnezeu, Cel ce L-a înviat pe El din morți." (Coloseni 2)

Dacă ar fi o similitudine identică (ca să folosesc un pleonasm), ar trebui ca botezul să fie efectuat la vârsta de opt zile și doar la băieți. Or se știe că nu e așa...
Dacă tot aduci vorba de această "tăiere împrejur" a lui Hristos, ar trebui să se respecte botezul la maturitate așa cum l-a făcut El și nu la vârsta de câteva zile.
Ce "dezbrăcare de trupul cărnii" (renunțarea la poftele firii pământești) poți pretinde de la un bebe și ce "credință în lucrarea lui Dumnezeu" manifestă un prunc pentru a putea fi botezat?
Reply With Quote
  #617  
Vechi 24.09.2010, 22:38:22
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Botezul acorda discernamantul spiritual.
Reply With Quote
  #618  
Vechi 24.09.2010, 22:42:16
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Botezul acorda discernamantul spiritual.
Adică? Dezvoltă te rog...
Reply With Quote
  #619  
Vechi 24.09.2010, 22:55:34
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Dacă ar fi o similitudine identică (ca să folosesc un pleonasm), [...]
Da' de ce sa folosesti asa ceva?

Te-as invita la masa, dar "slana" aceea de la Maica "so gătat". Tre' sa mai cer! Oricum m-ai fi refuzat, cred, ca ziceai ca-i de porc si-i spurcat!

Mai bine-asa! Ca am mai facut binete cu doi azi si n-au spus nici "saru'mana pentru masa" macar; ba poate ca vor sa ma dea si pe la "trebunal" ca, cica i-am otravit! Pai eu i-am pus sa manace slana aia pentru soareci? Aia le-o fi placut lor. Si nici macar eu n-am otravit-o, ca mi-i mila si de soareci; vecinu ala rau, vrasmasu' meu, cred ca a facut asta! Da ei, de ce oare le-o fi placut aia mai mult?
Reply With Quote
  #620  
Vechi 24.09.2010, 23:00:04
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Părinte, noi discutăm pe aici lucruri serioase și matale îți arde de șagă. Bine măcar că v-a revenit simțul umorului. Sărumâna (pentru masă, să nu fiu înțeles greșit), dar poate sunt vegetarian și am milă și de alte vietăți nu doar de șoricei...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 09:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 16:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 22.02.2012 00:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 16:34:34