Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.10.2010, 17:35:03
Ontario Ontario is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.10.2010
Locație: Newmarket, Ontario
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ontario Send a message via Skype™ to Ontario
Talking Liberte, egalite, expulse

Fiecare cu ale lui. Dar daca o sa zic ceva "ne"impotriva tiganilor, o sa sara multi cu gura pe mine sa-i iau acasa, daca-mi plac asa de mult. Asa ca ma amuz si eu ca multi vazand clipul asta: http://www.youtube.com/watch?v=nS3vLUKQ4oU


Cu respect, just_inn33
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.10.2010, 17:47:05
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ma tot intreb de ce oare la "ereticii si satanistii" de musulmani sau budusti sau hindusi sau "ratacitii" de catolici nu exista acelasi fenomen de furt in masa, de tiganie, de mentalitati hotesti si de pungasie asa cum sunt la noi la romani?...caracteristica a personalitatii care are ramificatii foarte adinci si in politica si economie?

Ce componenta a ortodoxiei creaza aceasta permisivitate pentru hotie?
si la fel este si la bulgari, etc
Cum spunea un coleg pe aici.... in alte tari(cele eretice) au fost exterminati! In Romania e altfel pentru ca noi suntem singurii care i-am salvat de la moarte, numai noi ii mai acceptam.
La unele tari musulmane imbraca alta forma: seicul ia tot dar el nu fura! Lui i se cuvine tot!
La hindusi cam aceeasi poveste: te-ai nascut din oameni cu statut social minim(paria sau dalit) nu ai dreptul sa detii nimic, ba chiar este pacat sa te imbogatesti chiar daca prin munca cinstita. Accederea dintr-o casta in alta se poate pedepsi chiar cu moartea.
La noi nu-i omoara nimeni! A incercat Vlad Tepes si nu numai ca nu i s-a apreciat munca (nici la vremea aceea si nici mai tarziu) dar a si ramas ca un monstru in istorie!

Andrei ai grija ca ai preluat o boala din televiziune: cand spui tigani automat te gandesti la Romania, dar aia nu este tara lor de bastina ci este gazda cea mai primitoare(pe langa alte tari latine...) la ora actuala. Dupa cum vezi: nu mai au ce fura la noi si merg la altii.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.10.2010, 18:39:52
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
"Adica suntem niste tampiti care taraganim din gura verzi si uscate despre credinta" chiar asa Ory jignesti pe toti pe aici sau poate vorbeai de experienta ta?
In primul rand, eu nu jicnesc pe nimeni, ci expun realitatea asa cum se prezinta ea, din pacate, si nu este deloc roz, chiar daca o invaluim prin ignoranta.
Daca cei " smeriti " se simt jicniti, nu au decat.
Si, oricum, tu nu te numeri printre cei din multimea asta romaneasca, fiindca tu ai fugit de " tampiti "...Remember ? !
Probabil multi ortodocsi se pot simti jicniti atunci cand se vorbeste de parvenism, dar, personal cred ca exista muuuulta, dar foarte multa demagogie in ortodoxia asta romaneasca, sau, cel putin, o inconstienta greu de definit. Faptele vorbesc...nu vorbele, nici miile de slujbe si nici toata stralucirea bisericeasca, ci FAPTELE, oameni buni, ele ne definesc si ne caracterizeaza CA OAMENI, mai mult decat orice pe lumea asta.
Tocmai de aceia Dumnezeu s-a dat pe sine pilda si exemplu, ca sa poata confirma cele propovaduite . Noi facem tocmai invers, emitand pretentii peste pretentii, sfintenii peste sfintenii in acelasi timp in care zacem intr-o interminabila NEPASARE.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 26.10.2010 at 18:53:29.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.10.2010, 20:30:18
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
In primul rand, eu nu jicnesc pe nimeni, ci expun realitatea asa cum se prezinta ea, din pacate, si nu este deloc roz, chiar daca o invaluim prin ignoranta.
Daca cei " smeriti " se simt jicniti, nu au decat.
Si, oricum, tu nu te numeri printre cei din multimea asta romaneasca, fiindca tu ai fugit de " tampiti "...Remember ? !
Probabil multi ortodocsi se pot simti jicniti atunci cand se vorbeste de parvenism, dar, personal cred ca exista muuuulta, dar foarte multa demagogie in ortodoxia asta romaneasca, sau, cel putin, o inconstienta greu de definit. Faptele vorbesc...nu vorbele, nici miile de slujbe si nici toata stralucirea bisericeasca, ci FAPTELE, oameni buni, ele ne definesc si ne caracterizeaza CA OAMENI, mai mult decat orice pe lumea asta.
Tocmai de aceia Dumnezeu s-a dat pe sine pilda si exemplu, ca sa poata confirma cele propovaduite . Noi facem tocmai invers, emitand pretentii peste pretentii, sfintenii peste sfintenii in acelasi timp in care zacem intr-o interminabila NEPASARE.
Ory draga eu ti-am mai spus tie ca nu am fugit din Rom am plecat de buna voie si nesilita cu patru copii capis? intregirea familei se cheama, nu te mai inteleg din mesajele tale ce fel de crestina esti ca nu esti deacord mai cu nimic despre ortodoxie. In fine fiecare crede ce vrea si face ce vrea la urma urmei. Faptele de care zici tu ni le stim fiecare nu e cazul sa batem toaca,
Te salut de aici si sa dea Domnul sa-ti fie bine.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.10.2010, 21:01:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
ci expun realitatea asa cum se prezinta ea,.
:) Aici este problema
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.10.2010, 21:10:08
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Oameni buni, sa mai invatam sa scriem si sa ne exprimam corect, ca la critici suntem tari de tot!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.10.2010, 21:17:48
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Oameni buni, sa mai invatam sa scriem si sa ne exprimam corect, ca la critici suntem tari de tot!
Doamna, chiar nu era cazul .... !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.10.2010, 21:22:52
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Doamna, chiar nu era cazul .... !
Pai, ce sa mai zic, Ory?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.10.2010, 21:36:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

[quote=ory;300648] Faptele vorbesc...nu vorbele[uote]Corect , foarte corect , dar aici putem sa aratam faptele fiecaruia ? Greu , foarte greu , cu toate ca si prin vorba rostita de cineva ii poti cunoaste caracterul , dar asta e mult prea relativ . Nu putem sti ce este in inima si-n sufletul fiecaruia , mai ales intr un spatiu virtual ca acesta , deci e usor a palmui sau a lauda prin vorbe , drept pentru care ar trebui sa fim putin mai rezervati in a arata atat de categoric cu degetul , si in a da lectii de moralitate , de conduita , sau mai stiu eu ce . Greu , Ory , cu internetul asta , caci aici in acest spatiu virtual , flerul este calitatea principala pe care trebuie sa o aiba cineva pentru a depista fariseii , golanasii ce misuna printre noi ! De aceea iti spun drept , ca nu ai dreptate in totalitate , riscand sa jignesti exact pe cine nu trebuie , si nu merita ! Pentru mai multe detalii , putem continua diascutia pe privat ! O seara buna sa ai !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.10.2010, 21:54:46
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

E adevărat că suntem una din cele mai needucate și mai rele nații din Europa, dar a spune că România e țară de rahat e dovedește micime sufletească. Cei care au o părere negativă despre România constituie ei înșiși sursa "rahatului".

Un om cu spiritul sănătos își iubește țara și poporul și vede neajunsurile lui ca ceva împotriva căruia trebuie să lupte, nu să înjure. Un om educat sau care are măcar bun simț nu poate să nu vadă frumusețea culturii române.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 26.10.2010 at 22:05:31.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Documentar PS Iustinian Chira Adriana Cluj Calugarul 5 28.12.2012 17:22:36
Poate cel mai bun documentar... alexmatei Teologie si Stiinta 30 23.08.2011 16:50:26
Athos (foarte bun documentar) eduardd Stiri, actualitati, anunturi 1 11.02.2010 10:16:42
documentar interesant tigerAvalo9 Intamplari adevarate 0 13.07.2009 00:28:16
Un documentar cum nu am mai vazut. Luca_002 Generalitati 46 15.12.2007 01:53:54