Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.04.2011, 12:20:14
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiutomsa Vezi mesajul
Hristos a inviat ! ascultati un raspuns in predica parintelui Teofil Roman la intrebarea dumneavoastrahttp://www.trilulilu.ro/alinutza109/c842c8b1694fcb

Scuze, n-am crezut ca e gresit sa elidezi "i"-l de la "inviat"...puteati totusi sa si raspundeti la salut nu doar sa corectati:). Multumesc mult pentru link.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.04.2011, 12:20:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de citibe Vezi mesajul
Dacă v-ați împărtășit, ziua aia nu sărutați nimic, nu scuipați, nu vă spălați pe dinți, nu strănutați, nimic din ce-ar putea fi un risc să risipiți Trupul Domnului. Dacă se varsă Împărtășania pe un veșmânt, veșmântul ăla trebuie ars ! N-o luați în șagă.
Dupa ce ne-am impartasit, exista obiceiul de a bea putin vin si de a lua o bucata de paine binecuvantata.

Una este sa versi Impartasania si alta este sa crezi ca dupa cateva ore de la impartasanie nu ai voie sa stranuti. Pentru cazurile in care s-a petrecut un lucru nefericit - s-a varsat Impartasania, stim ce ne-au descoperit Parintii sa facem. Dar la niciun Parinte nu am intalnit pana acum interdictia de a nu stranuta sau obligatia de a sta legati la gura toata ziua in care ne-am impartasit.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.04.2011, 12:37:20
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dupa ce ne-am impartasit, exista obiceiul de a bea putin vin si de a lua o bucata de paine binecuvantata.
Da, la Biserica Ortodoxa rusa se intalneste acest obicei.

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Una este sa versi Impartasania si alta este sa crezi ca dupa cateva ore de la impartasanie nu ai voie sa stranuti. Pentru cazurile in care s-a petrecut un lucru nefericit - s-a varsat Impartasania, stim ce ne-au descoperit Parintii sa facem. Dar la niciun Parinte nu am intalnit pana acum interdictia de a nu stranuta sau obligatia de a sta legati la gura toata ziua in care ne-am impartasit.
Asa este frate. Nu trebuie sa picam in habotnicie, fariseism...
Sfintii Parinti marturisesc adevarul.

Hristos a invitat. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.04.2011, 13:13:27
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Da, la Biserica Ortodoxa rusa se intalneste acest obicei.


Asa este frate. Nu trebuie sa picam in habotnicie, fariseism...
Sfintii Parinti marturisesc adevarul.

Hristos a invitat. Doamne ajuta.
Acum imi permit eu sa corectez "Hristos a inviat".
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.04.2011, 13:21:14
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Din predica Parintelui Teofil Roman am inteles ca nu e pacat nici sa saruti, nici sa nu saruti. Intr-adevar a spus ca e aproape un non-sens sa mai stai in genunchi, sa saruti icoana, sa stai la mirungere sau sa mai iei agheasma dupa ce te-ai impartasit cu Sfintele Taine dar nu e un pacat si nici nu se prea insista pe randuiala aceasta. Oricum, sunt de acord ca odata ce ne-am impartasit, Iisus Hristos petrece impreuna cu noi si nu prea mai are rost sa-l sarutam icoana dupa.

Va multumesc pentru raspunsuri!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.04.2011, 13:33:10
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Acum imi permit eu sa corectez "Hristos a inviat".
Hristos a invitat (la Sfanta Impartasanie). Hristos a inviat.

Doamne ajuta. Har si pace. :)

P.S. Multumesc pentru observatie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.05.2011, 20:23:52
citibe citibe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2011
Mesaje: 4
Implicit

Cred că vă faceți că n-ați înțeles ce-am spus eu :) . Am spus eu că e păcat să săruți icoana sau să strănuți după Sfânta Împărtășanie ? Eu am zis să se poarte creștinul cu băgare de seamă, că nu moare o zi abținându-se de la sărutat, scuipat, mâncat de semințe sau strănutat (mă rog, asta după puteri :) ). Păcat e ca din neglijența lui să ajungă împărtășania pe jos. Atât. Dacă a avut grijă și s-a întâmplat totuși de-a strănutat, mă gândesc că nu i-o lua nimeni capul :).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.05.2011, 12:35:21
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Din predica unui preot contemporan (scuze, nu am retinut numele...):

" Nu e vorba ca nu e voie sa saruti icoana dupa impartasanie; pur si simplu nu mai e nevoie."

De fapt, vad ca cineva deja a postat o idee similara.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.05.2011, 15:08:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
" Nu e vorba ca nu e voie sa saruti icoana dupa impartasanie; pur si simplu nu mai e nevoie."
Daca ar fi asa, ar fi de ajuns sa te impartasesti o singura data si dupa aceea sa renunti la sarutarea lor. Si ar fi culmea sa spui ca Euharistia este valabila un anumit timp, vreme dupa care te poti intoarce la sarutarea icoanelor.

A spune ca nu mai este nevoie de sarutarea icoanelor dupa impartasire, inseamna a accepta intr-un mod subtil invatatura protestanta cu privire la sfintele icoane.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.05.2011, 15:14:25
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit In lumina celor de mai sus , se pun intrebarile...

Si in cazul acesta, de ce este nevoie sa te impartasesti de mai multe ori intr-o viata ?
Si mai ales , de ce la anumite intervale de timp ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 18:02:17
Impartasit de Craciun si 1 Ian. - post de sarbatori? sophia Impartasania (Taina Euharistiei) 536 22.02.2010 19:25:36
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 13:34:52
Coborârea la iad a Mântuitorului cristiboss56 Din Noul Testament 27 04.05.2009 19:47:10
MITROPOLITUL CORNEANU S-A IMPARTASIT CU CATOLICII orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 3 28.05.2008 15:37:58