Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.05.2011, 16:29:44
ovidiu.mihai05 ovidiu.mihai05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2010
Locație: navodari
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Unhappy Pareri pro&contra despre reportajul protv-ului legat de preoti!!!

Domne Ajuta!
As dori sa se discute dc nu s-a facut pana acum acest subiect destul de "delicat"!!
  #2  
Vechi 16.05.2011, 16:32:40
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu daca stirile de scandal fac parte din interesul unui crestin...
Sunt alte lucruri (si lumesti) asupra carora sa ne plecam mintea si timpul.
  #3  
Vechi 16.05.2011, 16:33:47
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai poate ne spui si despre ce reportaj este vorba.Ce s-a discutat in reportaj? Nu toata lumea sta cu ochii pe Pro TV!
  #4  
Vechi 16.05.2011, 16:37:16
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Nu stiu daca stirile de scandal fac parte din interesul unui crestin...
Sunt alte lucruri (si lumesti) asupra carora sa ne plecam mintea si timpul.
De unde deduci ca este vorba de stiri de scandal? Initiatorul topicului se refera la un reportaj.Mai intai sa auzim despre ce este vorba, apoi punem etichete daca dorim, ca sa nu vorbim in necunostinta de cauza.
  #5  
Vechi 16.05.2011, 16:45:52
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
De unde deduci ca este vorba de stiri de scandal? Initiatorul topicului se refera la un reportaj.Mai intai sa auzim despre ce este vorba, apoi punem etichete daca dorim, ca sa nu vorbim in necunostinta de cauza.
Eu am doua presupuneri: fie cel privitor la un pictorial...ofensator Bisericii si credintei crestine, fie acela care are legatura cu un parinte si ghicitul in Carte.
Amandoua sunt lucruri ce nu aduc folos...nici ele in sine, nici discutiile pe marginea lor.

Faceti cum doriti, insa Dumnezeu e mai presus de neputinta si slabiciunea omeneasca, fie ea de orice chip.
  #6  
Vechi 16.05.2011, 16:50:29
ovidiu.mihai05 ovidiu.mihai05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2010
Locație: navodari
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de ovidiu.mihai05 Vezi mesajul
Domne Ajuta!
As dori sa se discute dc nu s-a facut pana acum acest subiect destul de "delicat"!!
este vb de reportajul din cadrul emisiuniii ROMANIA TE IUBESC!...in care au fost filmati o serie de "preoti"care isi mareau veniturile lunare prin asa zisa :...deschiderea cartii",personal o nebunie..despre acest reportaj este vb.Si ca o parere personala cred ca,astfel de intamplari duc la indepartarea omului de biserica
  #7  
Vechi 16.05.2011, 16:57:25
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu.mihai05 Vezi mesajul
este vb de reportajul din cadrul emisiuniii ROMANIA TE IUBESC!...in care au fost filmati o serie de "preoti"care isi mareau veniturile lunare prin asa zisa :...deschiderea cartii",personal o nebunie..despre acest reportaj este vb.Si ca o parere personala cred ca,astfel de intamplari duc la indepartarea omului de biserica
S-a mai ridicat aceasta problema, precum bine ai presupus:

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
Tocmai a fost ieri la ,,Romania,te iubesc ” ceva despre exact asemenea practici.Erau preoti care s-au imbogatit de pe urma oamenilor care au venit la ei sa le ghiceasca in Biblie.Unul avea vila si Audi in curte!!Altul,cand s-a vazut filmat,a zis reporterei: ,, sa iti mearga bine! ” si aia,tremurand:,,parinte,nu ma blestema!!”.Dar in final,chestiunea a lamurit-o un reprezentant al Bisericii care a spus ceva de genul:,,oricine merge la preoti care deschid cartea sfanta,sa stie ca nu merg la un slujitor al lui Dumnezeu,ci la un rob al celui rau,la o inselatorie demonica”.Dar multi oameni sunt necajiti,au probleme si foarte multi am dori sa ne cunoastem viitorul,si sunt oameni care profita de asta!
iar daca dai pe sageata, vei ajunge si la raspunsurile date colegului nostru.
  #8  
Vechi 16.05.2011, 19:12:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Eu am doua presupuneri: fie cel privitor la un pictorial...ofensator Bisericii si credintei crestine, fie acela care are legatura cu un parinte si ghicitul in Carte.
Amandoua sunt lucruri ce nu aduc folos...nici ele in sine, nici discutiile pe marginea lor.

Faceti cum doriti, insa Dumnezeu e mai presus de neputinta si slabiciunea omeneasca, fie ea de orice chip.
ofensator estevce faceau acei preoti. jurnalistii au facut o ancheta jurnalistica, nu era o simpla stire de scandal.

ei practic au tras un semnal de alarma.atat spre credinciosii potentiali clienti ai acestor asazisi slujitori ai Domnului, cat si spre BOR.
problema este ca oamenii vor merge in continuare la ei, iar BOR va lua masuri gen mustrare scrisa.
  #9  
Vechi 16.05.2011, 19:38:17
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
problema este ca oamenii vor merge in continuare la ei, iar BOR va lua masuri gen mustrare scrisa.
Corect!
Din cate mai retin eu (nu ascult cu urechile ciulite astfel de stiri), preotul/ preotii respectiv(i) a/au fost caterisit(i).

BOR actioneaza dupa puteri...
Cum se spunea un domn si in reportaj: omul trebuie sa stie ca ce e preot e preot si tine de Dumnezeu, iar vrajitoriile nu au treaba cu asta, sunt excluse Bisericii.
(L-am parafrazat.)
  #10  
Vechi 16.05.2011, 19:42:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Corect!
Din cate mai retin eu (nu ascult cu urechile ciulite astfel de stiri), preotul/ preotii respectiv(i) a/au fost caterisit(i).

BOR actioneaza dupa puteri...
Cum se spunea un domn si in reportaj: omul trebuie sa stie ca ce e preot e preot si tine de Dumnezeu, iar vrajitoriile nu au treaba cu asta, sunt excluse Bisericii.
(L-am parafrazat.)
nu stiu daca i-a caterisit. nici eu nu sunt fan al stirilor.
cred ca BOR ar trebui sa fie mai hotarata in a lua masurile necesare in astfel de cazuri.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cu si despre muzica... sfaturi, pareri, orice, sa vedem xanixade Generalitati 86 10.02.2015 09:14:02
CLONAREA:Pareri pro si contra Ilinca Teologie si Stiinta 27 26.05.2011 01:51:44
Despre preoti ColdFusion Preotul 114 20.03.2011 20:16:31
Pareri despre ASCOR(Asociatia Studentilor Crestin Ortodocsi Romani) none Generalitati 6 17.11.2009 01:08:07