Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.11.2014, 14:23:18
claudianicola claudianicola is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Mesaje: 5
Implicit Mi-e rusine

Am crezut mereu in biserica.
Asa ca am tinut sa programez casatoria mai intai la biserica si asa mai departe...
Evident, nu voi renunta la practicile sanatoase, dar cred ca pentru prima data mi-e RUSINE cu aceasta institutie, numita 'biserica'.

As putea crede ca pe langa oamenii de toate natiile si 'felurile' , pe langa calugarii avizi de cruci aurite imense si masini luxoase extravagante, inca traiesc acei calugari si monahi, acei preoti asa cum am CUNOSCUT dealtfel...oameni extraordinari. Dar poate sunt prea putini.

Sper ca sunt totusi acolo si se roaga si pentru noi si pentru biserica. Pentru ca trebuie, avem nevoie de ei acum. Si noi sa ne rugam...Pentru ca nu am vazut o biserica mai ratacita, mai implicata in politica si afaceri dubioase....nici catolicii nu cred ca sunt atat de josnici in politica asa cum am vazut aici. Chiar ma gandesc pentru ce face 'biserica' asta, pare ca se teme de justitie, de dreptate, ca si cum Dumnezeu nu a facut dreptate...Si inca ce va mai face !

Eu nu vreau un presedinte altfel decat drept, corect si bun la conducere, nu conteaza religia lui, nu vreau un preot altfel decat bun si cu indreptare la oameni, nu conteaza grosimea crucii de la gat si cat aur are pe el...eu vreau biserica, pentru restul este randuit locul fiecaruia.

Sa va fie RUSINE mai nenorocitilor prelati, daca ati injosit intr-atat biserica neamului nostru!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.11.2014, 14:57:02
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Biserica este o unitate intre Hristos si credinciosi.

Preotii sunt slujitori si lucratori in aceasta comunitate, comuniune. Ei ar trebui sa fie icoane ale lui Hristos in lume.

Sunt lucruri distincte:
- comunitatea institutionalizata cu slujitori si slujbasi care mai ia decizii gresite
- comunitatea care vine la rugaciune, adunata in jurul Bisericii si a slujitorilor vrednici
- comunitatea in lume, care lucreaza, munceste, se roaga, fiecare dupa puterea lui
- Dumnezeu, Hristos, care este capul si viata si fiinta Bisericii.

Hristos nu e incalca libertatea de a alege intre bine si rau, unire cu El sau unire cu pacatul.

Nu judeca pe unii dupa altii; nu-i judeca pe credinciosi pentru pacatele celorlalti.
Nu judeca pe unii dupa altii pentru ca gresesti.


Si chiar daca intreaga comunitate ar gresi (ceea ce Dumnezeu nu va permite) intotdeauna Hristos va pastra si ridica un Sf. Vasile cel Mare care sa fie chip si model in fata celorlalti.


Te tulburi degeaba, fara argumente reale, proiectand propriile nemultumiri si exagerandu-le.

Nu alungi o lada de mere pentru ca o parte din ele sunt stricate. Nu tai un copac intreg pentru ca unele pe care le vezi tu sunt stricate.
Da, sunt stricate, dar problema asta nu se judeca in felul urmator: 3 sunt stricate, toate sunt stricate. Se judeca la nivel personal, la nivel de individ.

De asta judecata lui Hristos este persoanala si nu colectiva. Raspundem individual pentru actiunile si impactul lor asupra noastra si asupra celorlalti.

Linisteste-te si vezi-ti de mantuirea ta. Si vezi si ce face Parintele N. Tanase care creste 400 de copii orfani. El este slujitorul model al Bisericii acum.
La el sa te gandesti si nu la ceilalti cazuti din invatatura.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.11.2014, 16:36:14
claudianicola claudianicola is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Mesaje: 5
Implicit Aveam nevoie de asta...

Iata ca 'intamplator' mi-a dat cineva, fara legatura cu acest subiect, un link.
Si inca un raspuns venit pt cine se intreaba...Multumesc!

http://adevarul.ro/locale/satu-mare/...999/index.html
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.11.2014, 16:39:27
claudianicola claudianicola is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Mesaje: 5
Implicit Multumesc

Frumos spus, multumesc.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Biserica este o unitate intre Hristos si credinciosi.

Preotii sunt slujitori si lucratori in aceasta comunitate, comuniune. Ei ar trebui sa fie icoane ale lui Hristos in lume.

Sunt lucruri distincte:
- comunitatea institutionalizata cu slujitori si slujbasi care mai ia decizii gresite
- comunitatea care vine la rugaciune, adunata in jurul Bisericii si a slujitorilor vrednici
- comunitatea in lume, care lucreaza, munceste, se roaga, fiecare dupa puterea lui
- Dumnezeu, Hristos, care este capul si viata si fiinta Bisericii.

Hristos nu e incalca libertatea de a alege intre bine si rau, unire cu El sau unire cu pacatul.

Nu judeca pe unii dupa altii; nu-i judeca pe credinciosi pentru pacatele celorlalti.
Nu judeca pe unii dupa altii pentru ca gresesti.


Si chiar daca intreaga comunitate ar gresi (ceea ce Dumnezeu nu va permite) intotdeauna Hristos va pastra si ridica un Sf. Vasile cel Mare care sa fie chip si model in fata celorlalti.


Te tulburi degeaba, fara argumente reale, proiectand propriile nemultumiri si exagerandu-le.

Nu alungi o lada de mere pentru ca o parte din ele sunt stricate. Nu tai un copac intreg pentru ca unele pe care le vezi tu sunt stricate.
Da, sunt stricate, dar problema asta nu se judeca in felul urmator: 3 sunt stricate, toate sunt stricate. Se judeca la nivel personal, la nivel de individ.

De asta judecata lui Hristos este persoanala si nu colectiva. Raspundem individual pentru actiunile si impactul lor asupra noastra si asupra celorlalti.

Linisteste-te si vezi-ti de mantuirea ta. Si vezi si ce face Parintele N. Tanase care creste 400 de copii orfani. El este slujitorul model al Bisericii acum.
La el sa te gandesti si nu la ceilalti cazuti din invatatura.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.11.2014, 17:20:24
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudianicola Vezi mesajul
...Pentru ca nu am vazut o biserica mai ratacita, mai implicata in politica si afaceri dubioase....nici catolicii nu cred ca sunt atat de josnici in politica asa cum am vazut aici. Chiar ma gandesc pentru ce face 'biserica' asta, pare ca se teme de justitie, de dreptate, ca si cum Dumnezeu nu a facut dreptate...Si inca ce va mai face !
........
Sa va fie RUSINE mai nenorocitilor prelati, daca ati injosit intr-atat biserica neamului nostru!
Presupun că nu ați citit Regulile generale de utilizare a forumului creștin-ortodox. Le găsiți aici http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3. Citiți cu atenție tot, dar mai ales punctul 7.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.11.2014, 17:41:37
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Presupun că nu ați citit Regulile generale de utilizare a forumului creștin-ortodox. Le găsiți aici http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3. Citiți cu atenție tot, dar mai ales punctul 7.
Nu e chiar asa. Avem dreptul totusi sa ne manifestam nemultumirile intr-o limita a bunului simt.

Daca treci la injurii sau calomnie, defaimare, atunci e o problema. Dar cand vezi ca unul fura, atunci poti sa zici ca nu imi place, ca e rau, ca fura, ca e gresit.

Si sunt greseli peste tot, nu are sens sa spunem ca totul e roz, ca lucrurile sunt perfecte cand nu e cazul...

O greseala descoperita se repara si se vindeca. O greseala pastrata mult timp nevindecata se rezolva mai greu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.11.2014, 21:09:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudianicola Vezi mesajul
Sa va fie RUSINE mai nenorocitilor prelati, daca ati injosit intr-atat biserica neamului nostru!
Mesajul dv nu lamureste nimic. Caror prelati va adresati cu asemenea vehementa ? Prelatilor in general ? Unor prelati anume, si care ? V-au facut prelatii ceva rau ? De fapt, care e pricina supararii dv ?

Fara suparare, judecand dupa utilizarea repetitiva a termenului "prelat", termen (rang) care nu exista in Biserica Ortodoxa, ma gandesc ca poate nu sunteti tocmai o apropiata a acestei Biserici. Judecati de la distanta, asa-i ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 12.11.2014 at 21:13:30.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.11.2014, 22:11:08
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudianicola Vezi mesajul
Evident, nu voi renunta la practicile sanatoase, dar cred ca pentru prima data mi-e RUSINE cu aceasta institutie, numita 'biserica'.

Sa va fie RUSINE mai nenorocitilor prelati, daca ati injosit intr-atat biserica neamului nostru!
Se pare ca ai implinit deja mantuirea proprie si te ocupi de altii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.11.2014, 22:48:01
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Topicul este in aceeasi nota a mesajelor sustinatorilor unuia dintre candidatii la prezidentiale care au gasit acum un bun motiv sa loveasca si in Biserica. Sigur ca nici nu conteaza ca nu am mai dat pe la biserica de ani de zile, da daca scrie pe facebook ca popii sunt nu stiu cum atunci e clar ca asa e.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.11.2014, 22:53:47
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Topicul este in aceeasi nota a mesajelor sustinatorilor unuia dintre candidatii la prezidentiale care au gasit acum un bun motiv sa loveasca si in Biserica. Sigur ca nici nu conteaza ca nu am mai dat pe la biserica de ani de zile, da daca scrie pe facebook ca popii sunt nu stiu cum atunci e clar ca asa e.
Daca nici numeroase inregistrati, reportaje de stiri, si marturii evidente nu te conving ca biserica a facut magarii, atunci...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bilete, biserica, politica, prelati

Thread Tools
Moduri de afișare