Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.12.2016, 02:08:43
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Vă rog, nu mai simplificați lucrurile scoțîndu-le abuziv din realitatea lor, așa cum se prezintă ea astăzi!
Se poate să ai dreptate, dar tind să cred că omul când a dat de duhovnic nu ar mai avea nevoie de psiholog.

Last edited by simpllu; 27.12.2016 at 03:22:19.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 27.12.2016, 02:11:54
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Nu numai.
Sunt și creștini vrednici care merg la psiholog (eu personal cunosc câțiva oameni cu adevărat vrednici de toată prețuirea, care sunt fii duhovnicești admirabili dar care suferă de boli severe cum ar fi schizofrenie și care merg nu doar la psiholog ci și la psihiatru și fac tratament de ani buni cu o evoluție excelentă), sunt și preoți care merg la psiholog și la doctori.
Sunt și preoți (chiar ierarhi) care sunt și psihologi și psihiatri. Ca profesioniști în aceste domenii, vă asigur că au trecut ei înșiși prin diverse forme de consiliere și psihoterapie - altfel nu primeau diplomele și dreptul de practică.

Vă rog, nu mai simplificați lucrurile scoțîndu-le abuziv din realitatea lor, așa cum se prezintă ea astăzi!
Eu zic ca daca un om are grave probleme de ordin psihic si necesita neaparat medicatie,asta e o chestie.Dar ca om sanatos si ai niste dileme,nu vad de ce ai alege sa te duci sa asculti de un om(care majoritatea nu au legatura cu credinta-ceea ce inseamna ca te vor departa) in loc sa asculti de insusi Dumnezeu care ti se descopera prin preot,sfintele scripturi.

Așa zice Domnul: "Blestemat fie omul care se încrede în om și își face sprijin din trup omenesc și a cărui inimă se depărtează de Domnul.

Binecuvântat fie omul care nădăjduiește în Domnul și a cărui nădejde este Domnul
Reply With Quote
  #53  
Vechi 27.12.2016, 02:21:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Eu zic ca daca un om are grave probleme de ordin psihic si necesita neaparat medicatie,asta e o chestie.Dar ca om sanatos si ai niste dileme,nu vad de ce ai alege sa te duci sa asculti de un om(care majoritatea nu au legatura cu credinta-ceea ce inseamna ca te vor departa) in loc sa asculti de insusi Dumnezeu care ti se descopera prin preot,sfintele scripturi.

Așa zice Domnul: "Blestemat fie omul care se încrede în om și își face sprijin din trup omenesc și a cărui inimă se depărtează de Domnul.

Binecuvântat fie omul care nădăjduiește în Domnul și a cărui nădejde este Domnul
"Teoretic", dar realitatea actuală este mult diferită, din păcate :

"Si va spun, sunt multi psihologi - cel putin in Apus am vazut asta, si cred ca sunt si mai multi pe la noi si in tarile de bastina ortodoxa - care gasesc si descopera multe adevaruri. Daca va uitati bine, acele adevaruri erau cunoscute candva in Biserica, si nu le mai traim si, spre rusinea noastra, nu le mai aplicam." (Rafail Noica)
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...log-96417.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 27.12.2016, 02:32:02
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Teoretic", dar realitatea actuală este mult diferită, din păcate :

"Si va spun, sunt multi psihologi - cel putin in Apus am vazut asta, si cred ca sunt si mai multi pe la noi si in tarile de bastina ortodoxa - care gasesc si descopera multe adevaruri. Daca va uitati bine, acele adevaruri erau cunoscute candva in Biserica, si nu le mai traim si, spre rusinea noastra, nu le mai aplicam." (Rafail Noica)
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...log-96417.html
Asta am observat ca o spun multi,sugereaza ca adevarul ortodoxiei se schimba sau ar trebui sa se schimbe dupa vremea pe care o traim.Adevarul,credinta sunt acelasi de la Mantuitor pana la sfarsitului veacului.Noi nu ar trebui sa schimbam aceste lucruri in dauna noastra si in niciun context politic sau global.Asta am observat ca se face la catolici,schimba invataturile dupa cum le sunt de trebuinta.Am vazut acum vreun an la TV un preot catolic(nu cred ca era roman) care spunea ca niciunde in biblie nu se interzice homosexualitatea,ca porunca data de Domnul este sa ne iubim.M-am ingrozit cand am auzit asta,vai de ei.In ortodoxie nu se intampla niciodata lucruri de acest fel deoarece este credinta cea dreapta si provaduieste cuvantul lui Hristos neschimbat de secole.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 27.12.2016, 02:33:46
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Sunt și preoți (chiar ierarhi) care sunt și psihologi și psihiatri. Ca profesioniști în aceste domenii, vă asigur că au trecut ei înșiși prin diverse forme de consiliere și psihoterapie - altfel nu primeau diplomele și dreptul de practică.
Poate fi un alt mod de a veni în întâmpinarea și ajutarea aproapelui.

Last edited by simpllu; 27.12.2016 at 03:48:49.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 27.12.2016, 02:44:06
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Se poate să dreptate, dar tind să cred că omul când a dat de duhovnic nu ar mai avea nevoie de psiholog.
Dragă Ovidiu, încetează să mai vezi în preot pe un omniscient. Nu mai trăim acum 1000 de ani!
Astăzi preotul are o arie clar delimitată și e o mare greșeală să iasă din limitele demnității sale.
Preotul nu e psiholog sau psihiatru, după cum nu e dentist sau chirurg pe creier. Nici croitor nu este, nici strungar. Toate aceste activități aparțin altor oameni, special calificați ca să le practice.
Preotul, legat de psihologie și psihopatologie, nu are nici o treabă cu lucruri cum ar fi: legile învățării și aplicațiile lor practice (de exemplu în pedagogia preșcolarului sau a școlarului, până la studenți, masteranzi, doctoranzi și postdoctoranzi); nici cu psihologia sugarului; nici cu tratamentul schizofreniei sau al autismului (sunt preoți cu copii autiști, știai?) etc. etc. etc.
Dimpotrivă, astăzi preoții învață de la psihologi aceste lucruri, dovadă că în facultățile de Teologie din țară și din alte țări se fac cursuri de pedagogie, de psihopedagogie și de psihopatologie.
Te rog trezește-te la realitatea lumii de azi!
Și, în orice caz, nu mai pune în cârca preotului lucruri pe care el însuși nu voiește să le poarte. Pentru că a înțeles foarte bine care sunt limitele demnității sale în lumea și Biserica de azi.

P.S. Opinia mea o cunoști bine. M-aș fi bucurat să nu fie nevoie de psihologi și psihiatri. Dar dacă este, în mod evident, ce vrei să fac eu? Să mă ascund ca struțul și să mă prefac surd și orb la lucruri evidente? Asta nu folosește nimănui.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 27.12.2016, 02:45:33
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Sa ne ferim sa judecam pe altii,mai ales pe preoti.Noi nu avem functia de judecatori ai oamenilor,aceasta singur Dumnezeu o are.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 27.12.2016, 02:49:26
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Ce înțelegi prin a judeca?
Sper că înțelegi ceva gen osândire, critică aspră (și implicit nedreaptă) etc.
Adică nu orice gând legat de un om, fie el și sfințit slujitor/preot, e o purtare la judecată, nu?
Sau cum înțelegi de fapt?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 27.12.2016, 02:56:27
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
P.S. Opinia mea o cunoști bine.
O cunosc. Mulțumesc pentru lămurire.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.12.2016, 02:57:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Sa ne ferim sa judecam pe altii,mai ales pe preoti.Noi nu avem functia de judecatori ai oamenilor,aceasta singur Dumnezeu o are.
A constata nu înseamnă ca judeci musai pe cineva sau ceva.
Suntem orbi , chiori sau surzi ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare