Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.11.2007, 20:23:03
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

ca mama si preoteasa imi duc baitelul marian de 11 luni in fiecare duminica si sarbatoare ca sa-l impărtăsesc.parintele paroh a spus ca e bine sa nu pape cu 2-3 ore inainte dar eu nu ii dau decat pe la 7 mancare mai consistenta -lapte cu cereale si apoi nu ii mai este foame.asa s-a obisnuit de mic, de la o lună.cand il vede pe parinte deschide larg gurita stie ca ii da ceva bun...apoi doarme foarte liniștit.sper ca ma primiti si pe mine intre voi.cu drag andreea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.11.2007, 20:25:48
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oana si Andreea, multumim din inima pentru minunatele sfaturi. Maica Domnului sa va acopere copilasii si casutele cu Sfantul Ei Acoperamant!
Bine ati venit!:) avem nevoie de mame ca voi:rolleyes:
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.11.2007, 21:15:02
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
:) aveti copilasi? george si veilur?:)
nadajduiesc sa ca sunteti sau..eti fi parinti buni...:rolleyes:
Dar ce apreciere din partea ta Jenica! Multumim pentru gandul tau cel bun, dar tin sa te instiintez ca nu am copii. Cred ca chiar eu sunt inca un copil mai mare asa, ca sa se inteleaga, :D
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.11.2007, 22:16:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea
ca mama si preoteasa imi duc baitelul marian de 11 luni in fiecare duminica si sarbatoare ca sa-l impărtăsesc.parintele paroh a spus ca e bine sa nu pape cu 2-3 ore inainte dar eu nu ii dau decat pe la 7 mancare mai consistenta -lapte cu cereale si apoi nu ii mai este foame.asa s-a obisnuit de mic, de la o lună.cand il vede pe parinte deschide larg gurita stie ca ii da ceva bun...apoi doarme foarte liniștit.sper ca ma primiti si pe mine intre voi.cu drag andreea.
Bun venit pe acest forum. Chiar ma bucur de cele amintite de dumneavoastra. Am tot respectul fata de acest mod de educatie. Doamne ajuuta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.11.2007, 22:32:39
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
cand va creste tot dupa cum va vrea el va face, pentru ca nu poti priva un copil de libera alegere
Asa este veilur, si eu din ce am vazut la biserica, parintii continua sa-i aduca pe adolescenti la biserica indiferent de faptul ca trec prin faza de rebeli si preotii care stiu ce se intimpla ii fac sa se simta importanti, ii pun sa tina cite o luminare, o cutie de donatii, samd. Este amuzant dar si incurajator sa-i vezi cu parul in creasta de punk-isti sau imbracati ca bike-rii in negru cu inele si tinind cutia milei...si asta multumita parintilor care i-au tot adus la biserica si i-au imprietenit cu parintele ca altfel nu ar mai fi venit.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.11.2007, 23:42:02
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Si eu sunt biker, dar nu ma imbrac in negru, :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.11.2007, 11:21:04
ioan_s ioan_s is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2007
Mesaje: 2
Implicit

Pentru oana: tot respectul ...dar, sinteti mama! "preoteasa" - ce inseamna? doar sotia unui preot care, prin vocatie, trebuie sa serveasca oamenii si nu are sotie preoteasa. Prin Marea Britanie si aliatii ei ( anglicani ) s-a ajuns la "starea de preoteasa" in rindul femeilor.. Si mai sint multi care semneaza "ing.", "av.", "pr." sau "jr.", etc. ..... in primul si ultimul rind, toti sintem oameni si nu pr., ing., av. sau alte titluri si situatii pe care, cu eforturi intelectuale si materiale le-au obtinut si carora le acordam respectul. Cred ca par si sint circotas dar intre virtutile pe care Dumnezeu le-a sadit in om, una este modestia. Sa-i lasam pe apropiatii nostri sa recunoasca valorile noastre proprii. Cu respect, Ioan S.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.11.2007, 16:13:26
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

MI-am dus copiluta cat mai des la impartasit, incepand de la botez. Dar iata, intr-o duminica, sotul meu ducandu-o la imapartasit, a avut parte de o surpriza: parintele nu a impartasit-o nici pe ea, nici copiii de varsta ei, pe motiv ca sunt prea mici si nu stiu sa vorbeasca, sa o aduc la impartasanie cand va creste si va stii sa vorbeasca. Nu mai spun ca-l cunosteam destul de bine si nu va mai spun nici ce mi-a zis cand l-am intrebat de ce a facut asta, pentru ca nu are importanta.
Daca as fi asteptat pana stia sa vorbeasca, la acea varsta s-ar putea sa nu mai fi acceptat nici slujba, nici impartasania, si s-ar fi speriat si de preot!! Acum casca gurita, desi initial se sperie, ca ea crede ca vrea sa se uite in gatul ei ( doctorul asta face), stie sa recunoasca o icoana de un alt tablou si se inchina cand o vede, stie ca nu ne culcam fara rugaciune, chiar daca mami o spune, iar ea tine mainile la rugaciune, acum vrea si ea lumanare ca si copiii mai mari la impartasanie, ii place sa primeasca anafora dupa si sta cuminte in timpul slujbei ( are 1 an si 5 luni) si se joaca cu alti copii in liniste.
Din experienta spun ca se cunoaste un copil care este imaprtasit de unul care nu e... mai ales mai tarziu!!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.11.2007, 16:17:13
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

Si inca ceva: intr-adevar sunt mamici care nu-si hranesc copiii dimineata pana la imaprtasit. Si mi-e mila de bebelusii care tipa de foame cat ii tine gura in timpul slujbei , iar mamele ii amagesc cu un biscuite, pe care-l retrag din gura copilului, cu o suzeta etc. Mi se pare o practica aberanta si numai cine are copil stie ca e greu sa nu hranesti un copilas de sambata seara pana a doua zi la 12 cand ajunge mama cu copilul acasa. Dar se pare ca pentru unele mame nu e chiar imposibil!! ( asta pentru ca exista preoti care nu impartasesc copii daca au mancat)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.11.2007, 18:55:39
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

pentru ioan_s, explicatia data,, preoteasa" nu a fost din mandrie, iar adevaratul sens nu este cel de simpla sotie a preotului ci inseamna mama enoriasilor....
iertati...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor mici vam Impartasania (Taina Euharistiei) 353 10.03.2020 01:23:29
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 12.12.2010 00:27:05
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 21:12:34
Impartasirea Preotului un.simplu.gand Preotul 3 06.09.2010 20:06:57