Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.10.2009, 10:01:31
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Cu totii facem greseli,nu incape indoiala... pentru mine, cea mai jenanta situatie, este atunci cand vad greseli facute de membrii care mie imi sunt tare dragi si efectiv nu doresc sa ii necajesc, atentionandu-i asupra acestui aspect.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.10.2009, 12:12:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Cristi, sper ca ti-a intrat la cap, tu ai o problema evidenta cu acest " fii " si " fi "...., cum ar " fi " ;
pentru a " fi " ....trebuie sa " fii ".....
Cat despre greselile ce tin de graba, acelea sunt percepute ca atare de catre cititori .
Bine-nteles, eu am foarte multe de invatat, inca.....
Ce bine ar FI să am numai problema asta ! De intrat intră, dar tot atât de repede iese ! Ce să-i faci măi Ory , asta ete !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.10.2009, 12:26:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
A mai fost un topic deschis pe aceasta problema, a greselilor de limba, si nu a avut viata lunga. A disparut, din nu se stie care pricina...

Problema cu "i"-urile este atat de generalizata pentru cei care scriu in limba romana... Nici nu-ti vine a crede... Faceam la scoala zilnic cu elevii mei astfel de exercitii... Pe o ureche intra si pe amandoua iesea.. In zadar fise, exemple, jocuri, cartonase (si la liceu)... Cand le-am spus sa-si redacteze cererea pentri inscriere la Bacalaureat, am vazut formulari de genul: "Subsemnatul ... fiiul lui ..." Nu-mi venea sa cred!

Bafta! Doresc viata lunga acestui topic si sa aiba efectul scontat pentru ca, in cele din urma, felul in care scriem spune destul despre respectul de sine si pentru cei carora te adresezi.
Lasa sa se redeschida. Chiar daca unul dintre cititori o sa invete ceva de aici, atunci nu e munca in zadar.

Cunosc un ins superdestept, care vorbeste fluent cateva limbi straine si care are probleme cu acest amarat de "i". Nu stiu ce sa zic, dar pana am terminat eu scoala n-am observat acest tip de greseala de scriere. E clar ca traiim vremuri apocaliiptice. (cred ca uni simt nevoia sa adauge o litera cand vocala e mai lunga, pe cand alti sunt mai zgarciti din fiire...)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.10.2009, 14:32:25
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
A mai fost un topic deschis pe aceasta problema, a greselilor de limba, si nu a avut viata lunga. A disparut, din nu se stie care pricina...

Problema cu "i"-urile este atat de generalizata pentru cei care scriu in limba romana... Nici nu-ti vine a crede... Faceam la scoala zilnic cu elevii mei astfel de exercitii... Pe o ureche intra si pe amandoua iesea.. In zadar fise, exemple, jocuri, cartonase (si la liceu)... Cand le-am spus sa-si redacteze cererea pentri inscriere la Bacalaureat, am vazut formulari de genul: "Subsemnatul ... fiiul lui ..." Nu-mi venea sa cred!

Bafta! Doresc viata lunga acestui topic si sa aiba efectul scontat pentru ca, in cele din urma, felul in care scriem spune destul despre respectul de sine si pentru cei carora te adresezi.
Ce sa zic, eu chiar am ramas surprinsa sa observ atat de multe greseli la acest capitol si nici nu mi-am imaginat ca ar putea constitui o problema..ma rog eu am prins toate regulile destul de usor si banuiesc ca asta se datoreaza si faptului ca am avut profesori foarte buni care au contribuit la insusirea corecta de catre mine a limbii romane .
Si eu sper sa aiba viata lunga!

Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Eu de cite ori am ocazia sa trec din ,,fraierica" in ,,informat" ma bucur tare mult . Si eu folosesc uneori(sau poate mai des dar nu realizez) aiurea scrierea cu un ,,i" si cu doi. Pe cuvint ,ma bucur ca ai precizat. Am insa o rugaminte : arata-ne si modul corect de folosire a virgulei . Si aici gresesc de multe ori punind din ignoranta chiar inainte de ,,si" virgula, ceea ce este incorect.
Exact cum spunea si distinsa sora LapetitMoc a mai existat un topic despre ,,crimele asupra limbii romane" si care a fost f. repede sters ...deranja ! Toata ziua vedem cum semidocti sau sfertodocti umplu de singe limba vorbita si scrisa fara nici o durere dar mai ales cu tupeu motivind cel mai adesea pueril ca asa se scrie pe net,la viteza ! Aiurea , mirosul de la axila ii tradeaza !
Scrieti surorilor despre cit de rau scriem si vorbim (...desigur ,cei care facem asta !)si ne reamintiti ca alaturi de limbile straine pe care le scriem si vorbim ,,fluent"(nu marefer la cei care traiti inafara Romaniei)sa folosim corect si limba materna !
Si eu ma bucur foarte mult atunci cand am posibilitatea sa ma corectez, in orice domeniu...stiu de exemplu ca soferii amatori nu prea agreaza sa fie criticati la volan, dar eu nu am avut nici o problema. Atata timp cat criticile pot fi constructive sunt foaaaarte deschisa.

Nu inteleg de ce ar putea deranja, pentru ca cel mai mult ar trebui sa fie deranjati cei care gresesc prin prisma faptului ca si-ar dori sa nu o mai faca. Sunt examene de dat, scrisori, mailuri de scris si pentru niste greseli pe care noi poate nu le sesizam, putem fi catalogati gresit.

Daca vei observa greseli in mesajele mele nu ezita sa mi le subliniezi pentru ca eu nu am nici o problema.

Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Exista unele greseli pe care din fronda le mentin in vorbirea si scrierea curenta . Comunistii m-au invatat stiintific ,elaborat si din dragoste mare pt. limba ca nu se spune ,,sunt" ci ,,sint" ,ca se scrie ,,intr-o" si inca alte exemple . Corifeii limbii care au trait pe vremea lui ceasca traiesc si astazi (putini au murit,ca de ex. Matilda Caragiu,dar si altii citiva)numai ca peste noapte s-au luminat . Ortodox este un alt exemplu .Cu siguranta ca din astfel de indaratnicii imi reiese ,,spiritul retrograd" dar eu o traiesc fronda !
Si de asemenea a aparut o noua regula cu care incerc sa ma obisnuiesc: scrierea legata a cuvintelor " Niciun, nicio" si parca auzisem eu undeva... candva ca se va inlatura si cratima, lucru care mie mi s-ar parea chiar o incurajare a celor carora nu le prea place cartea.

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Inca ceva care apare destul de des pe forum: nu exista ortodoxi, ci ortodocsi.
Foarte adevarat
Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
"Zaharia", se poate pune virgula inainte de "si" in cazul in care este adverb, nu conjunctie coordonatoare copulativa. Dar intotdeauna depinde de context, de intentia mesajului pe care vrea vorbitorul sa-l transmita prin textul scris.

Grav este cand apare virgula intre subiect si predicat, sau cum total gresit o folosesc unii pentru a evita, chipurile, cacofoniile. Cacofonia este greseala de limbaj si cu virgula, si fara virgula. (iata, aici "si" este adverb... )
Hihihi....trebuie sa marturisesc ca am avut o perioada in liceu in care abuzam de prezenta virgulei in cadrul frazelor mele lungi si chiar am fost si taxata pentru acest lucru.

Bineinteles ca nu se punea problema sa o plasez intre subiect si predicat sau pentru a evita cacofoniile, dar in opinia mea prin virgula aveam impresia ca frazele vor primi o intonatie mai aparte =)).

Citat:
În prealabil postat de Iulia11 Vezi mesajul
Foarte bun topic. Si pe mine ma uimesc zilnic oameni care au si master si nu stiu sa aplice genitivul cum trebuie.... oare a cui e vina si oare de ce nu vor sa se corecteze si se supara atunci cand li se atrage atentia?
Nu ar trebuie sa se supere deloc ba chiar sa multumeasca celor care le atrag atentia pentru ca e pacat sa persiste in greseli de genul acesta.
Probleme de genul am inteles ca ar avea si englezii, nestiing cum sa foloseasca " Whom"...dar in cazul lor e de inteles cand nu stiu nici macar spellingul corect si se chinuie pana la adanci batraneti =)).

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Lasa sa se redeschida. Chiar daca unul dintre cititori o sa invete ceva de aici, atunci nu e munca in zadar.

Cunosc un ins superdestept, care vorbeste fluent cateva limbi straine si care are probleme cu acest amarat de "i". Nu stiu ce sa zic, dar pana am terminat eu scoala n-am observat acest tip de greseala de scriere. E clar ca traiim vremuri apocaliiptice. (cred ca uni simt nevoia sa adauge o litera cand vocala e mai lunga, pe cand alti sunt mai zgarciti din fiire...)
Tocmai ca nici eu nu am observat asa ceva dar se pare ca de fapt ca aceasta greseala e destul de des intalnita.

Eu marturisesc ca am problema cu punctele de suspensie. Cred ca imi plac foarte mult si desi sotul meu imi tot atrage atentia...imi vine greu sa renunt la ele =))
Sper totusi ca voi reusi sa le reduc substantial

Last edited by AndruscaCIM; 06.10.2009 at 14:36:01.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.10.2009, 14:39:54
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Cu totii facem greseli,nu incape indoiala... pentru mine, cea mai jenanta situatie, este atunci cand vad greseli facute de membrii care mie imi sunt tare dragi si efectiv nu doresc sa ii necajesc, atentionandu-i asupra acestui aspect.
Foarte adevarat, cu totii facem greseli...de aceea eu va invit sa le corectati pe ale mele cand le observati, pentru ca banuiesc ca imi mai scapa si mie si nu mi-as dori sa pocesc limba materna catusi de putin
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.10.2009, 15:01:00
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ce sa zic, eu chiar am ramas surprinsa sa observ atat de multe greseli la acest capitol si nici nu mi-am imaginat ca ar putea constitui o problema..ma rog eu am prins toate regulile destul de usor si banuiesc ca asta se datoreaza si faptului ca am avut profesori foarte buni care au contribuit la insusirea corecta de catre mine a limbii romane.
Si eu sper sa aiba viata lunga!
Unii prind repede, altii ceva mai greu, dar sunt si din cei de care nu se prinde niciodata.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.10.2009, 17:18:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Unii prind repede, altii ceva mai greu, dar sunt si din cei de care nu se prinde niciodata.
Cred ca totusi conteaza mult sa iti doresti si sa te respecti insusindu-ti corect limba romana
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.10.2009, 17:35:18
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Acestea sunt detaliii nesemnificatiiiive aici pe un forum ortodox.

Cum ramine cu batrina murdara pe picioare analfabeta insa curata la suflet amintita de un filozof crestin?
Conform unora ar trebui sanctionata si data afara de pe acest forum scrobit.

Au fost sfinti care odata participind la o Liturghie au observat rugaciuni care se inaltau la cer sub forma de raze de lumina din partea unor batrine pe care lumea nu dadea nici doi bani(analfabete, tacute, murdare, ciudate)

Nu zic ca corectitudinea in scriere n-ar fi importanta insa concurenta asta in cine este mai destept aici nu isi are locul

Poftiti va rog pe forumuri de limba si literatura si faceti valuri acolo astfel mai creati un pic de miscare a ghetarului.

Multi dintre noi cautam povestiri si sfaturi de suflet nu de corectitudine gramaticala privita cu rigurozitate frantuzita..si aceea falsa deoarece realitatea este cu totul alta si in Franta...cunoastem!

VA ROG DIN SUFLET cei avizati si care nu stiti sa scrieti sa IGNORATI COMPLET pe cei care va admonesteaza si continuati sa scrieti asa CUM STITI! ..si fiti siguri ca mai exista si altfel de profesori in lume care va accepta asa cum sunteti
Eu unul va iubesc oricum!

Last edited by andreicozia; 06.10.2009 at 17:41:21.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.10.2009, 17:56:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Acestea sunt detaliii nesemnificatiiiive aici pe un forum ortodox.

Cum ramine cu batrina murdara pe picioare analfabeta insa curata la suflet amintita de un filozof crestin?
Conform unora ar trebui sanctionata si data afara de pe acest forum scrobit.

Au fost sfinti care odata participind la o Liturghie au observat rugaciuni care se inaltau la cer sub forma de raze de lumina din partea unor batrine pe care lumea nu dadea nici doi bani(analfabete, tacute, murdare, ciudate)

Nu zic ca corectitudinea in scriere n-ar fi importanta insa concurenta asta in cine este mai destept aici nu isi are locul

Poftiti va rog pe forumuri de limba si literatura si faceti valuri acolo astfel mai creati un pic de miscare a ghetarului.

Multi dintre noi cautam povestiri si sfaturi de suflet nu de corectitudine gramaticala privita cu rigurozitate frantuzita..si aceea falsa deoarece realitatea este cu totul alta si in Franta...cunoastem!

VA ROG DIN SUFLET cei avizati si care nu stiti sa scrieti sa IGNORATI COMPLET pe cei care va admonesteaza si continuati sa scrieti asa CUM STITI! ..si fiti siguri ca mai exista si altfel de profesori in lume care va accepta asa cum sunteti
Eu unul va iubesc oricum!
Vai, vai , Cozia ! O să se supere doamna profesoară Gabriela și Florentina șiiiiii. . . , mai știu eu cine , dar în episodul viitor !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.10.2009, 18:01:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Acestea sunt detaliii nesemnificatiiiive aici pe un forum ortodox.

Cum ramine cu batrina murdara pe picioare analfabeta insa curata la suflet amintita de un filozof crestin?
Conform unora ar trebui sanctionata si data afara de pe acest forum scrobit.

Au fost sfinti care odata participind la o Liturghie au observat rugaciuni care se inaltau la cer sub forma de raze de lumina din partea unor batrine pe care lumea nu dadea nici doi bani(analfabete, tacute, murdare, ciudate)

Nu zic ca corectitudinea in scriere n-ar fi importanta insa concurenta asta in cine este mai destept aici nu isi are locul

Poftiti va rog pe forumuri de limba si literatura si faceti valuri acolo astfel mai creati un pic de miscare a ghetarului.

Multi dintre noi cautam povestiri si sfaturi de suflet nu de corectitudine gramaticala privita cu rigurozitate frantuzita..si aceea falsa deoarece realitatea este cu totul alta si in Franta...cunoastem!

VA ROG DIN SUFLET cei avizati si care nu stiti sa scrieti sa IGNORATI COMPLET pe cei care va admonesteaza si continuati sa scrieti asa CUM STITI! ..si fiti siguri ca mai exista si altfel de profesori in lume care va accepta asa cum sunteti
Eu unul va iubesc oricum!
Stii ceva...daca sustii ca un elev are alte prioritati si obligatii in timpul celor 12 ani de scoala decat sa invete limba materna...eu iti dau dreptate

Si lenea e un pacat...in caz ca nu stiai, sau uneori ti se pare o virtute...pai hai sa ne preocupam toti de mantuire si sa lasam scoala la o parte. Eu chiar ma gandesc cat de stupid ar suna sa le spun viitorilor mei copii " Scrieti si invatati cat puteti si cat vreti, eu va iubesc oricum iar voi preocupati-va de mantuire!" =))

E ceva foarte urat sa nu stii sa scrii si de aceea va rog sa ma faceti atenta in caz ca gresesc...pentru a nu ma face de ras si in alte contexte.

Va multumesc!
Reply With Quote
Răspunde