Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.04.2024, 06:41:47
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Singura sărăcie care nu cred că e tolerată nici de Biblie, e cazul în care omul vrea să paraziteze, să trăiască din șmecherie, ...
Chiar si in scurta convorbire cu Pontiu Pilat, Hristos nu s-a legat de faptul ca Imperiul Roman, cu toti reprezentantii lor sunt niste smecheri si paraziteaza pe spinarea popoarelor subjugate.
Saracia a fost cel mai clar mentionata dpmdv cind i s-au spalat picioarele in sfanta zi de Miercuri:
“Pe saraci pururea ii veti avea cu voi, dar pe Mine, nu. De ce faceti suparare femeii, caci ea spre ingroparea Mea a facut-o”
Adica saracia materialista nu se poate atenua decit poate temporar, periodic, imprumutandu-ne mereu de la bancile jupanului lumii materiale.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Foamea voluntară postul și involuntară dacă e penurie de ceva, credeți că la un moment dat nu va fi foame în România
Nu stiu cum va fi la noi care am trecut deja prin infometare planificata cu intentie dar in vest incepe sa se vada tot mai clar ca una din motivele imigrarii masive cu refugiati africani si asiatici este ca vor inlocui brutariile clasice electrice si pe gaze(care nu vor mai fi) cu cele de trotuar construite de ei si incalzite cu ierburi uscate si lemnisoare. Sunt deja modele pe Net.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nici în România nu e apă de calitate peste tot, am văzut că sunt depășiri de amoniac,
Doar o știre banală din Zalău, primarul de acolo zice că în zonele cu exploatare minieră mai greu cu apa potabilă.
Și dacă bei apă clorinată de la sistemul public, e tot mai proastă decât cea de la izvoare de adâncime, sau din zone cu apă minerală și cu valoare nutritivă cu conținut bun de magneziu, zinc șamd, deci în vreo 20% din locuri maxim e apă cu mare calitate care te vindecă și regenerază.
Apa o pierdem si din cauza volumului urias de exploatari miniere de adincime
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.04.2024, 06:56:51
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul

Prin urmare, cum va veni Hristos?

Serios? Alte preocupari mai bune nu avem? In lume e saracie, sunt razboaie, poluare, talibani...
Hristos va veni in felul in care ne va deschide ochii Duhul Sfint, Invatatorul. la fel cum le-a deschis ochii si inima pastorilor la nasterea lui Hristos. Brusc precum o unda de soc!

Pe de alta parte Puterile Ceresti dupa cum vedem nu sunt nerabdatoare si neinteresate prea mult in autodistrugerea nostra. Daca ne gandim mai bine, Dumnezeu Tatal are nevoie doar de doua persoane perfecte pe Pamant. Restul adormitilor se pot autodistruge. De nimeni altcineva nu mai este nevoie. Tatal Ceresc clar nu se grabeste sa o faca asa cum o doresc Protestantii si altii in mod insistent prin "Rapture"(furati la Cer) si in nici un caz nu va veni cit timp inca avem milioane de divergente.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 06.04.2024 at 06:59:43.
Reply With Quote
Răspunde