Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.12.2006, 21:39:50
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

bine clausemi, multumesc de raspuns.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.02.2007, 20:42:01
Justinian Justinian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2007
Mesaje: 23
Implicit



Un preot bun e cel care are o preoteasa buna!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.02.2007, 14:13:51
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Justinian
Un preot bun e cel care are o preoteasa buna!
Gresit...un preot bun e cel care constientizeaza permanent pentru cine a ales singur sa lucreze si lupta cu el in primul rand sa-si mentina noul statut.
Preoteasa este jumatatea care il poate ajuta sau afunda in lupta lui...dar daca el este constient(asa cum am spus) o poate mentine si pe ea macar la nivelul la care este el.

Ceea ce spun poate fi argumentat cu exemple concrete din viata reala...sunt sigura ca ati intalnit macar o data in viata preoti deosebiti cu preotese mai putin demne...nu spun ca nu este si invers,adica preotese deosebite cu preoti vai de capul lor...si atunci nu mai vad logica afirmatiei tale.

Consider ca intr-o casnicie ,fie ea si a unui preot fiecare ar trebui sa-si cunoasca rolul si sa nu se confunde unul cu celalalt ci sa se completeze reciproc si permanent.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.02.2007, 16:57:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Citat:
În prealabil postat de Justinian
Un preot bun e cel care are o preoteasa buna!
Gresit...un preot bun e cel care constientizeaza permanent pentru cine a ales singur sa lucreze si lupta cu el in primul rand sa-si mentina noul statut.
Preoteasa este jumatatea care il poate ajuta sau afunda in lupta lui...dar daca el este constient(asa cum am spus) o poate mentine si pe ea macar la nivelul la care este el.

Ceea ce spun poate fi argumentat cu exemple concrete din viata reala...sunt sigura ca ati intalnit macar o data in viata preoti deosebiti cu preotese mai putin demne...nu spun ca nu este si invers,adica preotese deosebite cu preoti vai de capul lor...si atunci nu mai vad logica afirmatiei tale.

Consider ca intr-o casnicie ,fie ea si a unui preot fiecare ar trebui sa-si cunoasca rolul si sa nu se confunde unul cu celalalt ci sa se completeze reciproc si permanent.
Un exemplu de daruire duhovniceasca este preotul Paul de la biserica SF. MERCURIE din Bucuresti , ridicata in mare parte cu efortul familiei parintelui Paul. La aceasta biserica toata familia parintelui este implicata in gospodarirea si desfasurari activitatilor specifice. Este ceva de vis , in aceasta biserica care in ultima perioada a fost pur si simplu asaltata de credinciosi . Biserica are si cor format din tineri de la teologie. Va spun este ceva mirific, fara exagerare. Aici sin adapostite moastele SF.Mare Mucenic MERCURIE ! Veniti sa vedeti aceasta capodopera bisericeasca unde este sufletul intregii famili a parintelui PAUL. Adresa de net este www.mercurie.ro
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.02.2007, 22:13:33
mariablanca mariablanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Justinian
Un preot bun e cel care are o preoteasa buna!
eu cred ca este invers.un preot nu depinde de preoteasa, ci el este motorul.asta nu inseamna ca ea nu are un rol important.o preoteasa buna constientizeaza ce responsabilitati majore trebuie sa-si asume , caci intr-adevar asa este.ea trebuie sa fie exemplu comunitatii din care face parte , sa fie o adevarata urmasa a lui Hristos si o crestina desvarsita .nu este usor, dar cu dragoste si incredere in Dumnezeu se poate.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.02.2007, 01:31:23
Justinian Justinian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2007
Mesaje: 23
Implicit

:):):)
Un preot bun e cel care are o preoteasa buna!
Am gasit asta la p.24, in cartea "Un preot de foc-Parintele Iulian".Mi-a placut foarte mult acest lucru!De aceea, am postat doar atat:un preot bun e cel care are o preoteasa buna.Pentru ca un preot sa aiba tot timpul aprinsa candela rugaciunii in sufletul sau si sa implineasca Crucea:iubirea lui Dumnezeu si iubirea aproapelui, e nevoie de mai mult decat o preoteasa buna.Dar mie mi-a placut nespus asta si am considerat ca e de ajuns atat, dat fiind faptul ca nu intocmim referate sau memorii pe forum.
Va salut pe toti!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.02.2007, 18:16:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Justinian
:):):)
Un preot bun e cel care are o preoteasa buna!
Foarte frumos spus, Justinian, si cred ca de fapt nu era cazul sa dai explicatii, dar unii cauta nod in papura ca, deh, oameni suntem ...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.02.2007, 22:02:19
mathly24 mathly24 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2007
Mesaje: 15
Implicit

apropo de canoanel pe care le dau cei de la sihastria,noi nu trebuie sa-i judecam pe ei pentru cum vindeca sufletele.ei sunt tipicari si asculta de canoanele date de Sf. Parinti.dar si canoanele sunt informative, totul depinde de sensibilitatea pe care o afiseaza cel care se caieste si acesti ani de oprire ii poti scadea in functie de ce esti dispus sa faci(sa nu mananci carne un timp, sa faci metanii, sati post negru miercurea si vinerea etc),iar dupa ce esti intrebat daca poti sa faci chestiile astea si ti se va reduce oprirea, nr anilor va fi impartit in trei parti.o parte se da la mila Domnului, o parte se da la mila preotului si a treia parte iti ramane.cu privire la sfatul dat sa nu te duci la un anumit preot ca te opreste ani multi de la Sf. Impartasanie nu mi se pare crestineasca,suna comercial.un dohvnic nu trebuie sa-l alegem in functie de ce ne convine sa facem ci unul mai aspru dar care sa-ti medicamentul care-ti trebuie.daca te-ar opri un an de la Cele Sfinte pt un pacat mai greu,ai putea sa-l faci iarasi gandind ca dupa un an iar poti avea acces la Ele,dar daca te-ar opri vreo cativa ani buni ai fi mult mai precaut, stiind prin ce-ai trecut ca sa ajungi din nou la Ele.daca ne dorim cu adevarat un duhovnic bun si aratam cainta sincera, D-zeu va avea grija de noi si ne va indruma catre duhovnicul care ni se potriveste.ma iertai daca am suparat pe cineva
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.03.2007, 20:56:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
SUNT CURIOASA , IN ZIUA DE AZI TINERII CE DUHOVNICI ISI ALEG.
Nu stiu exact ce duhovnici isi aleg tinerii zilelor noastre, dar eu cel putin mi-am ales drept duhovnic pe parintele de la biserica unde ma spovedesc si unde ma duc sa ma rog si particip la Sfintele slujbe. Cred ca este indicat sa avem o unitate si continuitate in actul credintei noastre, o logica ca sa spun mai pe inteles. DUMNEZEU SA NE LUMINEZE CALEA PE CARE MERGEM ! +
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.07.2007, 13:12:54
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

in sabii sa ne taiem sau in duhovnici sa ne laudam?Fratilor rugati-va sa primiti duhovnic pentru sufletul vostru...nu trebuie sa fie par.Arsenie sau Adrian,poate fi chiar si un preot incepator in ale preotiei,prin care Dumnezeu sa va dea ceea ce va este de trebuinta.Daca am cere de la Dumnezeu prin rugaciune curata duhovnic ajutator sufletului si nu am cauta in astanga si-n dreapta ca bezmeticii(!)nu ar mai fi nevoie sa ne punem acete vesnice intrebari:(unde sa gasim pe marele duhovnic care sa se ingrijeasca de noi).Ganditi-va bunaoara la hainele de firma.Puteti gasi modele de haine frumoase,in care sa va simtiti bine si in magazine mai obscure.Eu cred ca este snobism sa cauti mare duhoivnic.Ar trebui si noi sa fim niste mari oameni,lansez o provocare:cati dintre voi sunteti asa?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 20:18:46
PREOT alexandra Preotul 24 21.01.2007 00:47:25