Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 21.04.2011, 22:12:38
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evelina Ioana Vezi mesajul
Scuzati-ma , nu stiu foarte bine unde trebuie postat .. sper sa fie ok asa. Stie cineva despre moartea unei persoane in saptamana Mare ? Unde ajunge sufletul ? Sunt mai multe ipoteze ..am auzit cum ca ar ajunge cu siguranta in Rai sau ca e foarte mare pacat si portile sunt inchise ..nu stiu..
Dumnezeu stie pe cine mantuieste.
Dar oricum mantuirea NU depinde de momentul mortii, ci doar de masura in care viata celui adormit a fost placuta lui Dumnezeu.
Daca cel adormit a fost botezat, iar in timpul vietii a incercat sa indeplineasca poruncile dumnezeiesti, daca s-a spovedit, impartasit si a trait macar in frica de Dumnezeu, atunci poate ca Dumnezeu l-a mantuit.
Daca nu a facut nimic din cele de mai sus.. slabe sperante. Indiferent de momentul mortii.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 03.05.2011, 20:10:29
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi Vezi mesajul
dupa cainta mamei...de ea depinde mantuirea ei si salvarea sufletelului caruia singura i-a decis soarta.
Așa este, dar cred că ar fi necesară și căința tatălui. Sunt destule situații când ei le conving (uneori prin amenințări grele) ca să facă avort.

Last edited by Carmen FUNIERU; 03.05.2011 at 20:16:01.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 03.05.2011, 21:03:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evelina Ioana Vezi mesajul
Scuzati-ma , nu stiu foarte bine unde trebuie postat .. sper sa fie ok asa. Stie cineva despre moartea unei persoane in saptamana Mare ? Unde ajunge sufletul ? Sunt mai multe ipoteze ..am auzit cum ca ar ajunge cu siguranta in Rai sau ca e foarte mare pacat si portile sunt inchise ..nu stiu..
Astea sunt superstitii. Noi nu stim unde ajung sufletele oamenilor, putem avea anumite semne, fireste, dar ceea ce stim sigur este ce trebuie noi sa facem, in calitate de crestini, pentru sufletele lor, cu credinta si dragoste: Sfintele Liturghii, parastase, milostenie si multa rugaciune. Atata tot.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 03.05.2011, 21:06:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria simleu Vezi mesajul
esti foarte haioasa...eu stiu ca micutii care mor imediat dupa nastere...devin ingeri...
S-a mai discutat pe un topic... nu devine nimeni inger, in nicio situatie. E lipsit de logica. Oamenii se duc in rai sau in iad, dupa viata fiecaruia si dupa cum hotaraste Domnul, dar nu devin ingeri si nici draci. A, ca se aseamana cu unii sau cu altii, da.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Probleme la impartasirea bebelusilor Florin-Ionut Impartasania (Taina Euharistiei) 72 01.08.2012 18:57:49
Moartea MadalinS Reguli in Biserica 22 05.03.2011 09:47:57
Zaharul nu calmeaza durerile bebelusilor absolutep0wer Generalitati 1 06.09.2010 14:45:29
Moartea clinica rafella Generalitati 4 08.06.2010 19:37:16
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 07:32:19