Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.10.2011, 09:08:18
Dreamm Dreamm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Mesaje: 24
Implicit Cum sa fac corect?

Buna la toti la Sintul Ioan Gura de Aur este o explicatie despre cuvintul Domnului de nu judeca pe aproapele : Daca in lume ar stapini aceasta lege de a nu fi judecat nimeni, atunci s-ar distruge toata ordinea si in biserici si in cetati si in case .Daca n-ar judeca stapinul pe sluga, stapina pe slujnica, tattal pe fii, prietenul pe prieten, atunci s-ar intinde rautatea. Dar pentru ce spun prietenul pe prieten? Daca n-am judeca pe dusmani, niciodata n-am pune capat dusmaniei, ci toate s-ar intoarce pe dos.Nu trebuie sa ocarim, sa tabarim cu gura, ci sa sfatuim. Nu trebuie sa vorbim de rau, ci sa povatuim. Nu trebuie sa criticam cu trufie ci sa indreptam cu dragoste
Vreau sa inteleg am dreptul sa-i spun cuiva daca vad ca face ceva nelalocul lui (ca nu stringe dupa el, sa-i spun ca nu e bine sa traiasca necununat, si alte situatii) s-au trebuie sa tac ? Si daca i-am spus si so suparat trebuie sa-i cer iertare ?
Am avut situatie cind i-am spus unui frate sa stringa dupa el, si s-o suparat pe mine deoarece ii fac des observatie, si vreau sa inteleg daca am facut bine s-au nu .
Va rog sa ma luminati!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.10.2011, 11:09:24
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Excelent subiect supus discutiei .
Marea majoritate a crestinilor de conditie slaba, neinduhovniciti cum trebuie, nu pot participa la viata publica crestina , cu folos, deoarece ei stiu PROST doua legi , si pe care bine inteles ca le aplica si mai prost . Dar de batut se bat in piept cu prostia pe care o stiu de zici ca sunt decorati de Stalin.
Spuneam ca nu pot participa cu folos la viata crestina publica deoarece atunci cind tipa mindria in ei (desi ei nu se vad in ce hal zac)li se innegureaza si putinul suflet ce il mai au si imediat iti arunca in fata cu : de ce ma judeci, cine esti tu sa ma judeci ? Sau motul de la basca credintei lor il arata asa : trebuie sa ii iubim pe toti oamenii , indiferebnnt de cine sunt si ce fac , deoarece asa a poruncit Hristos ????!!!!
Pai ce legatura au poruncile Hristice a nejudecarii si a iubirii aplicate cu dragoste , cu buna rinduiala si dreapta socoteala si poruncile diavolesti sa nu judeci pe nimeni in nici un fel si sa ii iubesti pe toti otova ?
Desi diferenta dintre legile lui Hristos si cele dracesti a fost explicata aici pe forum de mai multe ori , ghiotura nemasurata a celor care inca mai cred prostii este ... nemasurata, asa cum am mai zis.

Poate ca cu acest thread se vor lumina si intunecatii cei mai de pe urma !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.10.2011, 11:22:26
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Sfanta Evanghelie de duminica despre asta a vorbit ,despre iubirea dusmanului.
Hristos a spus sa iubim pe toti ,sa ii binecuvantam si pe cei care ne fac bine si pe cei care ne fac rau.
Daca fratele nu se indreapta si nu strange dupa el ,lasa-l in pace , cu vorba nu il vei indrepta.
Vezi-ti de viata ta de crestin ,fii drept in fata lui Dumnezeu si toate se vor aranja in vreun fel.
Ori fratele va pleca si nu vei mai fi nevoit sa ii suporti dezordinea ,ori se va schimba.
Daca ne-am uita in launtrul nostru si am vedea cata mizerie zace ,nu ne-ar mai interesa ce fac altii.
Sa ne gandim ca trebuie sa ne curatim ,ca asa murdari sufleteste nu ne putem prezenta la Judecata.
De altfel chiar Hristos spune "nu judeca sa nu fii judecat"
Sunt sfinti parinti ,care stiu foarte multe despre viata si pacatele celor care merg la ei ,dar nu ii judeca cu asprime.
Le dau canoane care ar trebui sa ii schimbe.
Cu atat mai mult noi ,care nu am ajuns la inaltimea acestora nu avem dreptul sa ii judecam.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.10.2011, 13:45:03
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de Dreamm Vezi mesajul
Buna la toti la Sintul Ioan Gura de Aur este o explicatie despre cuvintul Domnului de nu judeca pe aproapele : Daca in lume ar stapini aceasta lege de a nu fi judecat nimeni, atunci s-ar distruge toata ordinea si in biserici si in cetati si in case .Daca n-ar judeca stapinul pe sluga, stapina pe slujnica, tattal pe fii, prietenul pe prieten, atunci s-ar intinde rautatea. Dar pentru ce spun prietenul pe prieten? Daca n-am judeca pe dusmani, niciodata n-am pune capat dusmaniei, ci toate s-ar intoarce pe dos.Nu trebuie sa ocarim, sa tabarim cu gura, ci sa sfatuim. Nu trebuie sa vorbim de rau, ci sa povatuim. Nu trebuie sa criticam cu trufie ci sa indreptam cu dragoste
Vreau sa inteleg am dreptul sa-i spun cuiva daca vad ca face ceva nelalocul lui (ca nu stringe dupa el, sa-i spun ca nu e bine sa traiasca necununat, si alte situatii) s-au trebuie sa tac ? Si daca i-am spus si so suparat trebuie sa-i cer iertare ?
Am avut situatie cind i-am spus unui frate sa stringa dupa el, si s-o suparat pe mine deoarece ii fac des observatie, si vreau sa inteleg daca am facut bine s-au nu .
Va rog sa ma luminati!
Draga Dreamm ,

Sf. Ioan Gura de aur, vorbeste acolo despre judecata in sine ca putere sufleteasca data omului(de catre Dummezeu) , adica aceea vine din discernamant!
O judecata insa ce vine din egosim, manie, ura , este o osanda, o candamnare a celuilalt, si o facem cu rautate, cu iubire de sine, pentru ca ne deranjeaza pe noi!
Ca noi sa putem povatui pe cineva cu toata dragostea, ar trebui sa fim curatiti perfect pe dinauntru, eliberati de orice urma de iubire de sine; altfel ne putem insela usor pe noi insine, sa credem ca dam un sfat, sau emitem o judecata dreapta, dar sa fie din iubire de sine.
Pentru cel ce s-a eliberat asa, este egal pentru el daca atentioneaza pe cineva cu vorbe mai aspre, sau daca ii spune cele mai dulci si gingase vorbe. Pentru ca ce il intereseaza launtric este sa il ajute pe fratele sau , si dragostea curata, lipsita de orice urma de egoism e cea care ii conduce limba.
Daca te vei preocupa sa iti slujesti - in dragoste, cu totul - pe semeni, atunci vei fi si condusa de Duhul lui Dumnezeu ce vorbe sa spui .(adica cele mai potrivite)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.10.2011, 19:41:52
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dreamm,stai linistit,la cum gandesc unii si despre altii si despre ei, intrebarea ta chiar ramine fara obiect.Numai judecatorii si perfecti,atat de iubitori incat daca daca nu te incadrezi in patul lor de Procust nici nu te mai ajusteaza,te rezolva direct cu o injectie ca pe Grivei :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.10.2011, 19:54:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dreamm Vezi mesajul
Vreau sa inteleg am dreptul sa-i spun cuiva daca vad ca face ceva nelalocul lui (ca nu stringe dupa el, sa-i spun ca nu e bine sa traiasca necununat, si alte situatii)
Desigur că aveți acest drept. Se cheamă "dojană frățească". Problema mai dificilă este de a găsi criterii generale care să ne orienteze când este înțelept să o facem și când este înțelept să nu o facem (să tăcem).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.10.2011, 09:37:13
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Depinde de la caz la caz zic eu....trebuie să judeci fiecare situație în parte...dacă persoana căreia vrei să îi atragi atenția nu are orgoliul suficient de inflamat ca mai mult să se vatăme decât folosească, și dacă simți că tu ești în stare să abordezi tonul potrivit, atunci probabil ar trebui să îi spui. Dacă în schimb știi că mai rău o să îi faci, și intuiești că nu o să poți reproșa într-un duh curat, probabil mai bine taci. Dincolo de asta intervine și altă chestiune, aceea a mărturisirii....adică în cazul unor chestiuni mai grave trebuie să mărturisim adevărul(=Adevărul) indiferent că se vatămă persoana care comite păcatul(=minciuna..fiindcă orice păcat e o minciună)

Last edited by VladCat; 05.10.2011 at 22:14:37.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.10.2011, 21:25:22
Dreamm Dreamm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Mesaje: 24
Implicit

De-ți va greși ție fratele tău, mergi, mustră-l pe el între tine și el singur. Și de te va asculta, ai câștigat pe fratele tău.
Iar de nu te va asculta, ia cu tine încă unul sau doi, ca din gura a doi sau trei martori să se statornicească tot cuvântul.
Și de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ți fie ție ca un păgân și vameș.

ce vrea sa spuna Hristos ca un pagin si vames ? adica sa nu mai vorbesc cu el sa nu mai dau buna ziua ?

Last edited by Dreamm; 05.10.2011 at 21:33:06.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum scriu corect? Cum se scrie corect ...? antiecumenism Generalitati 41 20.09.2017 12:11:14
Sa scriem corect Lucemferre Generalitati 151 13.03.2013 16:10:45
corect sau gresit? Andreea2012 Pelerinaje la locuri Sfinte 3 14.11.2012 10:12:11
Cum este corect? cristiboss56 Rugaciuni 46 23.06.2011 10:41:40
Este corect? alinn Eutanasia 14 22.02.2007 18:47:20