Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2011, 12:11:57
victortiti89 victortiti89 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 57
Implicit care este nivelul lor de cunostinte?

cam cate stiu ingerii si dracii in termen de cultura generala?Dumnezeu mi-e martor ca nu scriu in gluma sau sa fie spre ras si batjocura,ci sunt curios:se pricep la matematica,fizica,astronomie si medicina?Dar stiinte ca psihologia umana,sociologia,istoria sau literatura?Cunostintele lor depasesc pe cele ale noastre(ca omenire) din ziua de astazi? Si,fiind duhuri,au capacitate limitata sau nu referitor la volumul de cunostinte pe care il pot stoca?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.06.2011, 13:03:10
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
cam cate stiu ingerii si dracii in termen de cultura generala?Dumnezeu mi-e martor ca nu scriu in gluma sau sa fie spre ras si batjocura,ci sunt curios:se pricep la matematica,fizica,astronomie si medicina?Dar stiinte ca psihologia umana,sociologia,istoria sau literatura?Cunostintele lor depasesc pe cele ale noastre(ca omenire) din ziua de astazi? Si,fiind duhuri,au capacitate limitata sau nu referitor la volumul de cunostinte pe care il pot stoca?
Scuza'ma daca sunt indiscreta, dar tu ai un loc de munca, o familie, o viata sociala? Ce faci? Cu ce te ocupi?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.06.2011, 13:28:39
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
cam cate stiu ingerii si dracii in termen de cultura generala?Dumnezeu mi-e martor ca nu scriu in gluma sau sa fie spre ras si batjocura,ci sunt curios:se pricep la matematica,fizica,astronomie si medicina?Dar stiinte ca psihologia umana,sociologia,istoria sau literatura?Cunostintele lor depasesc pe cele ale noastre(ca omenire) din ziua de astazi? Si,fiind duhuri,au capacitate limitata sau nu referitor la volumul de cunostinte pe care il pot stoca?
despre ingeri:
http://www.crestinortodox.ro/dogmati...eri-69080.html


despre diavol:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...oni-80043.html
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.06.2011, 14:07:46
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Scuza'ma daca sunt indiscreta, dar tu ai un loc de munca, o familie, o viata sociala? Ce faci? Cu ce te ocupi?
El e filosof:)).
Scuze, nu e nici spre batjocura, nici in deriziune.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.06.2011, 14:18:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
cam cate stiu ingerii si dracii in termen de cultura generala?Dumnezeu mi-e martor ca nu scriu in gluma sau sa fie spre ras si batjocura,ci sunt curios:se pricep la matematica,fizica,astronomie si medicina?Dar stiinte ca psihologia umana,sociologia,istoria sau literatura?Cunostintele lor depasesc pe cele ale noastre(ca omenire) din ziua de astazi? Si,fiind duhuri,au capacitate limitata sau nu referitor la volumul de cunostinte pe care il pot stoca?
E logic: o fiinta care traieste de cand lumea si pamantul (ba inca de mai demult, ca intai a fost creata lumea nevazuta si apoi cea vazuta) crezi ca are aceleasi cunostinte cu cei care traiesc 70-80 de ani? Nu cred ca au un USB in spate de 2 GB si cand se umple, dau Format si il umplu la loc.
Si apoi, omul este materie, este circumscris in spatiu si in timp, duhurile nu sunt.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.06.2011, 14:37:30
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
E logic: o fiinta care traieste de cand lumea si pamantul (ba inca de mai demult, ca intai a fost creata lumea nevazuta si apoi cea vazuta) crezi ca are aceleasi cunostinte cu cei care traiesc 70-80 de ani? Nu cred ca au un USB in spate de 2 GB si cand se umple, dau Format si il umplu la loc.
Si apoi, omul este materie, este circumscris in spatiu si in timp, duhurile nu sunt.
Iarta-ma daca gresesc... dar mi se pare ca ingerii sunt circumscrisi adica daca sunt in Cer nu pot fi si pe pamant si invers... oare ma insel?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.06.2011, 14:51:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
cam cate stiu ingerii si dracii in termen de cultura generala?Dumnezeu mi-e martor ca nu scriu in gluma sau sa fie spre ras si batjocura,ci sunt curios:se pricep la matematica,fizica,astronomie si medicina?Dar stiinte ca psihologia umana,sociologia,istoria sau literatura?Cunostintele lor depasesc pe cele ale noastre(ca omenire) din ziua de astazi? Si,fiind duhuri,au capacitate limitata sau nu referitor la volumul de cunostinte pe care il pot stoca?
Îngerii care au căzut au fost din toate cetele îngerești, înclusiv dintre Puteri, Tronuri, Heruvimi și Serafimi. Ochii cei mulți ai Heruvimilor simbolizează cunoștințele profunde pe care aceștia le au despre Creație. Ei înțeleg cel mai profund legile natrale lăsate de Dumnezeu în Cosmos și se folosesc de ele: Heruvimii cei care au rămas în Cer spre apropierea de El în bine, iar heruvimii căzuți spre îndepărtarea de El prin facerea de rău.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.06.2011, 14:52:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Iarta-ma daca gresesc... dar mi se pare ca ingerii sunt circumscrisi adica daca sunt in Cer nu pot fi si pe pamant si invers... oare ma insel?
Nu sunt omniprezenti, dar se pot misca foarte repede intre cer si pamant. Am vrut sa spun ca nu au corporalitatea materiala pe care o are omul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.06.2011, 18:01:12
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

=))) Va rog eu sa va opriti ca ma doare burta de ras.
Vine un pusti care arunca tot felul de intrebari si nu se deranjeaza sa continue discutia(pentru ca interesul lui e altul) iar voi va intreceti in "explicatii" aberante ca si cum voi stiti lucrurile astea cu certitudine =))) este tragi-comic. Deci asa ceva.....=)))
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.06.2011, 18:19:52
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
este tragi-comic. Deci asa ceva.....=)))
Inca n-a murit nimeni, asa ca unde este tragedia?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
care-mi este calea? ElaManolache Generalitati 1 09.07.2010 21:25:51
Care este...??? tigerAvalo9 Generalitati 7 11.04.2010 22:39:55