Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.03.2010, 12:41:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Am pierdut bucuria, am ajuns prea ganditori. Darul lui Dumnezeu (mintea) noi ni l'am facut piedica spre El.
Avem nevoie de simplitatea omului de rand, avem nevoie de curatia copiilor, avem nevoie de ravna celor care iubesc mult.

Hristos a venit pentru mine, Hristos a murit pentru mine... fie ca Hristos sa invieze si in mine !

Hristos s'a dat in mana iudeilor de bunavoie... ca sa'i vindece de rautatea adunata de ei in inima.
.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.03.2010, 14:01:15
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
In Joia Mare este sfintit Sfantul si Marele Mir de catre Intaistatatorul Bisericii Ortodoxe Autocefale, inconjurat de ierarhii Sfantului Sinod. Sfantul si Marele Mir este folosit la Taina Mirungerii, la sfintirea si resfintirea bisericilor, precum si la sfintirea antimiselor. In acest an, Biserica Ortodoxa Romana, a pregatit pentru nevoile pastoral-misionare si liturgice ale Bisericii, cantitatea de 300 de litri de mir.
Aceasta practica a prepararii si sfintirii Marelui Mir este in stransa legatura cu randuiala din Biserica primelor secole, potrivit careia catehumenii erau botezati in noaptea de Inviere. Astfel, Mirul folosit pentru ungerea neofitilor sau a persoanelor nou botezate, era pregatit si sfintit mai inaite, mai exact, in Joia ce Mare. Randuiala sfintirii continua si astazi, numai ca nu mai are loc anual, ci ocazional, in functie de nevoile pastoral-misionare.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.03.2010, 21:58:26
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Am pierdut bucuria, am ajuns prea ganditori. Darul lui Dumnezeu (mintea) noi ni l'am facut piedica spre El.
Avem nevoie de simplitatea omului de rand, avem nevoie de curatia copiilor, avem nevoie de ravna celor care iubesc mult.

Hristos a venit pentru mine, Hristos a murit pentru mine... fie ca Hristos sa invieze si in mine !

Hristos s'a dat in mana iudeilor de bunavoie... ca sa'i vindece de rautatea adunata de ei in inima.
.
Extraordinare cuvinte de suflet,pe acest forum plin mai de graba de iscodire si cercetare ,decat de simtire. Ma bucur dorin ca ai scris ceea ce ai simtit
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.03.2010, 04:24:52
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit nici eu n-am vazut niciodata sa se bata cuie in Sf. Cruce in Joia sau Vinerea Mare

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu asta cu batutul cuielor n-am vazut-o niciodata.
In tara, e adevarat, nu ajungeam la denii.
Dar vineri mergeam si nu am vazut cuie in cruce.
Aici merg la denii, dar nu se face asa ceva. Nu se bat cuie.
Asta este una din scenele la care plang puternic insa la filmul despre Iisus, vazand aievea suferinta Lui. Filmul este f.impresionant in general. Si drumul crucii si tot.
Pe mine ma impresioneaza mult psalmii care se citesc in aceste zile, pentru ca ma si regasesc in ei cumva.
Si ma mai impresioneaza cand duce parintele crucea in spinare, in jurul bisericii.
Nici nu se pregateste vineri in biserica asa ca in tara. Se face impodobeste masa cu flori, langa altar.
Nu se trece insa pe sub masa.
La re-intrarea in biserica, parintele impreuna cu alti barbati tin panza aceea intinsa, nu stiu acum cum se numeste si lumea trece pe sub ea.
Grecii impodobesc ceva ca o calota mare, cu flori. Probabil,ca pe sub aceasta trec ei.
Nici eu n-am vazut niciodata, in nici o biserica (si am fost pe la multe) sa se bata cuie in Sf. Cruce, in Joia sau Vinerea Mare!...
"La re-intrarea in biserica, parintele impreuna cu alti barbati tin panza aceea intinsa, nu stiu acum cum se numeste si lumea trece pe sub ea." - panza aceea este Sf. Epitaf (care simbolozeaza punerea in mormant a Domnului si Mantuitorului nostru, Iisus Hristos). Este aceeasi de pe masa pe sub care se trece (sau nu, ci se saruta numai - la unele biserici, dupa cum ai descris si tu).

"Grecii impodobesc ceva ca o calota mare, cu flori. Probabil,ca pe sub aceasta trec ei." - la greci, aceea este Sf. Masa cu Sf. Epitaf (care simbolizeaza punerea in mormant a Domnului si Mantuitorului nostru, Iisus Hristos) - diferentza este ca are acel baldachin in forma de calota. La ei nu se trece 'pe sub masa' la inceputul sau/si in timpul deniei, ca la noi, ci se saruta numai obiectele sfinte care sunt puse si tzinute pe ea, cum ar fi Sf. Evanghelie si o cruce de marime mai mica etc; pe sub acea 'calota mare, impodobita cu flori' se trece doar la sfarsit, la re-intrarea in bis. dupa ce se face procesiune cu acea 'masa' (care poate fi cam grea, depinde si din ce fel de lemn este lucrata etc - este nevoie de vreo cativa barbati vanjosi cu bratze puternice sa o care ca pe un fel de dric/suport/'pat' in genul celor mortuare care se folosesc la noi prin unele cimitire pt. transportarea cosciugelor la groapa etc). Poate ca si la ei, aceste practici ar putea varia de la bis. la bis., dar cel putin eu asa am vazut la una dintre bis. lor din diaspora.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.03.2010, 04:43:31
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Prohodul Domnului in varianta originala (ceva mai 'rimata')

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
In mormant , Viata , / Pus ai fost , Hristoase , / Si ostirile-ngeresti / S-au inspaimantat , / Plecaciunea Ta cea multa / Preamarind . / Dar cun mori , Viata , / In mormant cum sezi Tu ? / Cand mortii negru val / Il ridici acum / Si pe dreptii cei din veac ii / Scoti din Iad . / Te marim pe Tine , / I-isuse Doamne , / Si-ngroparea Iti cinstim / Si patimile / Ca de stricaciune Tu ne-ai / Izbavit . . .
Cristi, eu stiu Prohodul Domnului (care e posibil sa varieze putin, de la editie la editie) putin altfel, dupa variata originala si (posibil, cea) mai veche (in care multe din randurile strofelor, cel putin in prima parte/stare, rimeaza mai bine), si anume:
In mormant, Viata,/Pus ai fost, Hristoase,/Si s-au spaimantat ostirile ingeresti,/Plecaciunea Ta cea multa preamarind// Dar cun mori, Viata,/Si cum sezi in mormant?/Si imparatia mortii Tu o zdrobesti/Si pe mortii cei din iad ii inviezi?// Te marim pe Tine,/Iisuse Doamne,/Si-ngroparea Iti cinstim, si patimile,/Ca din stricaciune Tu ne-ai izbavit.// Cel ce-ai pus pamantul/Cu masuri, Hristoase,/Astazi sezi in mic mormant, Ziditorule,/Si din gropi, pe cei ce-au murit inviezi. s.a.m.d....
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.03.2010, 21:54:54
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Nici eu n-am vazut niciodata, in nici o biserica (si am fost pe la multe) sa se bata cuie in Sf. Cruce, in Joia sau Vinerea Mare!...
La biserica sf nicolae,sector 3,langa circa 13 ,in fiecare an,se bat aceste cuie.Poate e doar o gaselnita,sau se aseazsa pur si simplu florile si prosoapele pe cruce.Dar e cel mai emotionant moment al slujbei,mai ales ca vine imediat dupa scoaterea crucii din altar.In fiecare an ,merg acolo in Joia patimilor si e o slujba cum rar iti e dat sa vezi.Va recomand cu caldura,daca sunteti din bucuresti,dar sa veniti din vreme ,pentru a intra inauntru.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.03.2010, 22:18:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
La biserica sf nicolae,sector 3,langa circa 13 ,in fiecare an,se bat aceste cuie.Poate e doar o gaselnita,sau se aseazsa pur si simplu florile si prosoapele pe cruce.Dar e cel mai emotionant moment al slujbei,mai ales ca vine imediat dupa scoaterea crucii din altar.In fiecare an ,merg acolo in Joia patimilor si e o slujba cum rar iti e dat sa vezi.Va recomand cu caldura,daca sunteti din bucuresti,dar sa veniti din vreme ,pentru a intra inauntru.
Nu se compara cu Biserica Sf. Mercurie ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.03.2010, 22:29:43
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu se compara cu Biserica Sf. Mercurie ! ! !
:) Ce pacat ca nu putem fi in 2 locuri in acelasi timp.Cred ca ar merita,in ambele.
Dupa mine e ,la aceea biserica se realizeaza slujba perfecta(era sa zic spectacolul).Totul:luminile,orga,cantarile (ca si tonalitate,ca si interpreti),preotul Daniel cu interventile -i binecunoscute.
Dar sunt convins ca si la cea mai prost organizata biserica,de fapt 'spectacolul ' ar trebui sa fie jalea din sufletul nostru,data de continutul slujbei.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 31.03.2010, 16:48:38
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In cadrul deniei din Marea Miercuri, Biserica Ortodoxa aminteste de Spalarea picioarelor ucenicilor si de Cina cea de Taina, doua evenimente legate in mod profund.

Sfantul Chiril al Alexandriei afirma ca spalarea a avut si un rol purificator deoarece era necesar ca Apostolii sa fie curati pentru a primi Trupul si Sangele Sau, la Cina cea de Taina. In acelasi sens, o cantare din slujba spalarii picioarelor spune: "Nu intinaciunea trupeasca spaland, ci sufletele in taina sfintindu-ne."

Dar tainele cele mai mari pe care ni le descopera Mantuitorul prin acest act, sunt smerenia si slujirea aproapelui. Nu orice slujire a aproapelui ( din interes, sau spre mandrie) este bineplacuta lui Dumnezeu, ci numai cea care izvoraste dintr-o inima iubitoare si smerita.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 31.03.2010, 19:17:54
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Interesant este ca acest element (spalarea picioarelor), nu se face la noi in biserici. Poate doar la nivel ierarhica mai ridicat (la episcopi, patriarh).
Am vazut la televizor ca la catolici se face, tot la nivel mai inalt...(cardinali, papa, etc.).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Tags
saptamana patimilor



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Deniile din saptamana patimilor georgeval Despre Utrenie 32 25.04.2016 10:10:09
Joia din Saptamana Patimilor Gotcu Ioan Intrebari utilizatori 24 22.04.2011 21:33:46
Lanțul patimilor cristiboss56 Pocainta 11 11.03.2009 20:19:47
Saptamana Patimilor iosif Din Noul Testament 21 23.04.2008 12:56:11
Suntem in Saptamana Patimilor. razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 3 22.04.2008 16:04:57