Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.05.2010, 18:13:06
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Dupa acelasi rationament ar trebui sa nu se mai cante colinde la slujba de Craciun pentru ca nu sunt parte componenta a actului liturgic?
Sa nu alaturam obiceiurile stramosesti acestor pseudo-obiceiuri preluate din occident. Fie ele petale, bomboane, orez sau mai stiu eu ce, cred ca pot fi aruncate numai in afara bisericii. In biserica sau in timpul slujbelor, este exclus.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.05.2010, 18:35:52
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Dupa acelasi rationament ar trebui sa nu se mai cante colinde la slujba de Craciun pentru ca nu sunt parte componenta a actului liturgic?
Colindele sunt cantecele de leagan ale Domnului Iisus Hristos! Nu cred ca e buna asemanarea cu bomboanele...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.05.2010, 18:38:06
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
De curand am fost la Cununia unui prieten. In timp ce se canta "Isaia dantuieste" am vazut ca se aruncau bomboane. Spre uimirea mea preotul zambea, iar la final nu a criticat deloc acest obicei.

In primul rand trebuie sa afirm ca acest obicei nu apartine slujbei. In Moltifelnic nu gasim nicio marturie in acest sens. Mai mult, te face sa nu mai fi atent la cantari si sa ocolesti cu greu masa pe care este pusa Sfanta Evanghelie.

Iar in al doilea rand, trebuie sa retinem pentru totdeauna ca nu bomboanele aruncate asupra mirilor sunt aducatoare de duh, ci rugaciunile si cantarile din cadrul slujbei.
Gandesc ca motivul aruncarii este sa fie dulce viata mirilor si aceasta practica rezulta din lipsa credintei si a cunostintei!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.05.2010, 18:39:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Colindele sunt cantecele de leagan ale Domnului Iisus Hristos! Nu cred ca e buna asemanarea cu bomboanele...
Sunt la fel de dulci și de plăcute ! Vezi, mai în glumă mai în serios, iaca o asemănare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.05.2010, 18:45:46
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sunt la fel de dulci și de plăcute ! Vezi, mai în glumă mai în serios, iaca o asemănare !
Sa zicem , insa ele trebuie sa fie cantate in biserica in timp ce bomboanele nu e musai sa fie aruncate... Ma gandeam ca nu e chiar exacta asemanarea Coralinei
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.05.2010, 18:49:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Sa zicem , insa ele trebuie sa fie cantate in biserica in timp ce bomboanele nu e musai sa fie aruncate... Ma gandeam ca nu e chiar exacta asemanarea Coralinei
Am înțeles perfect mesajul tău, dar nu mi-a mers emoționul pentru a înțelege și tu tot atât de bine răspunsul meu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.05.2010, 22:49:37
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Talking

Intreg ritualul de cununie e caraghios si starneste mereu zambete printre altii de la alte confesiuni.Incepand cu ridicolul.."robul si roaba";total anacronic si cu topaitul in jurul mesii impreuna cu preotul..totul e ridicol.Desi sant ortodox..mi se pare mult mai ceremonios si interesant cununia la catolici.Oricum..alta cununie nu mai fac..dar pe copii ii las sa-si aleaga cum doresc sa se cunune.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.05.2010, 23:00:06
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Intreg ritualul de cununie e caraghios si starneste mereu zambete printre altii de la alte confesiuni.Incepand cu ridicolul.."robul si roaba";total anacronic si cu topaitul in jurul mesii impreuna cu preotul..totul e ridicol.Desi sant ortodox..mi se pare mult mai ceremonios si interesant cununia la catolici.Oricum..alta cununie nu mai fac..dar pe copii ii las sa-si aleaga cum doresc sa se cunune.
Vorbesti din proprie experienta? Eu nu am vazut miri topaind prin jurul mesei, cu atat mai putin preoti facand acest lucru!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.05.2010, 23:11:11
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Voxdez, nu ai inteles nimic din ORTODOXIE!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.05.2010, 23:50:30
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu mai auzisem de acest obicei!
Eu stiam ca se arunca cu orez dupa iesirea din biserica (in occident). Simbol al fertilitatii - si de ce nu, atunci, daca este dupa slujba.
Si mie mi se pare deplasat sa se arunce cu chestii in timpul slujbei.
Este un obicei la romani, si nu mi se pare deplasat. Sa vezi ce de copii se inghesuie sa le adune. De obicei sunt invelite in staniol sau celofan.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cununie



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cununie si adoptie nicoletaL Nunta 4 31.08.2011 15:47:39
cununie lmihaela Nunta 2 07.02.2011 12:10:42
De ce aruncam Crucea in apa la Boboteaza? windorin Diverse Sarbatori 12 05.01.2011 21:43:37
cununie luminitab Nunta 0 06.11.2007 04:39:45
nas de cununie... anaandreea Generalitati 9 29.08.2007 20:20:57