Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 29.08.2011, 22:40:36
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Iisus a luat apararea a cel putin 2 desfinate,dar nu a luat apararea nici unui fariseu.Pe primii i-a aparat ,pe ceilalti i-a osindit.Ba chiar cu cit erau mladite mai slabe,le-a bagat mai in fata,de exemplu in fata preotilor din acea vreme spunind:'Adevar va spun ca vamesii si curvele vor intra inaintea voastra in Imparatia Cerurilor'
Iata ca a existat un context istoric in care desfrinatele aveau mai multe sanse la a isi deschide inima catre Dumnezeu decit insusi preotii instalati de Dumnezeu prin vechea lege.
Iata ca legea cea noua nu se uita la fatza omului,ci la sufletul sau.
De ce nu puneti problema altfel? Cine s-ar casatori cu un fariseu? Si cine ar avea mai mult de suferit? Cel ce se casatoreaste cu un fariseu sau cel ce se casatoreste cu o desfrinata?
Am totusi o mica rezerva: desfrinatele stim cine sint si ce fac.Dar fariseii de azi e greu de dovedit cine sint,poate sint chiar eu unul.
Reply With Quote
  #412  
Vechi 29.08.2011, 22:47:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Sa mai si zambim!

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cine s-ar casatori cu un fariseu?

Dar fariseii de azi e greu de dovedit cine sint,poate sint chiar eu unul.
:))
Daca nu as sti ca esti casatorit, as crede ca e un anunt de matrimoniale.
Nu te supara, chiar m-ai destins cu mesajul acesta.

Eu inca mai sper ca lumea nu se imparte doar intre desfranati si farisei, dar mereu am fost idealista.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #413  
Vechi 29.08.2011, 22:56:00
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
:))
Daca nu as sti ca esti casatorit, as crede ca e un anunt de matrimoniale.
Nu te supara, chiar m-ai destins cu mesajul acesta.

Eu inca mai sper ca lumea nu se imparte doar intre desfranati si farisei, dar mereu am fost idealista.
:)) ai dreptate,acum imi dau si eu seama ca asa pare ce am scris. E bine totusi sa nu judecam pe nimeni,decit pe noi.Nici pe desfrinate nici pe farisei.
Desfrinatele si farisei sint 2 categorii extreme de aceea cred ca sint folosite in antiteza.Ca sa nu stii care din ei face raul cel mai mare. Cind iubesti pe cineva il iubesti ca om,si nu stai sa il judeci ce calitati sau defecte are,ca asta inseamna ca te faci mai bun ca el.In rest ,esti liber sa iubesti pe cine vrei,nimeni nu te forteaza.Si cind iti urmezi inima,poti avea multe surprize,ca ea nu asculta in totalitate de ratiune.
Reply With Quote
  #414  
Vechi 30.08.2011, 18:43:40
felixlivadaru felixlivadaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2009
Mesaje: 19
Implicit si daca...

Si daca dupa ce te-ai casatorit, ai afla ca sotia ta a fost desfranata (prostituata), ca s-a culcat cu 100 de barbati, ce ai face?
Reply With Quote
  #415  
Vechi 30.08.2011, 18:56:36
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Asta imi aduce aminte de un cuvant al parintelui Cleopa:
Ce sfat mai deosebit dati ucenicilor Prea Cuviosiei voastre, pe care i-ati crescut si invatat voia lui Dumnezeu?
Sa ramana in dragostea lui Hristos si sa se iubeasca unii pe altii, cu dragostea cu care i-am iubit si eu.[/b]
O de m'ar mânca raiul precum ar trebui de dragostea Mântuitorului "precum V-am iubit Eu pe voi". Cuvintele dvs. sunt frumoase.

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #416  
Vechi 30.08.2011, 18:58:56
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

(Și ca o paranteză: eu nu-s în stare și nu vreau să mă iubesc și o să-mi fac ceea ce mi-e pe plac, că vreau și-mi asta e, voi nu pricepeți, voi nu știți de ce etc. etc. și pour courtoise ș.a.m.d. bitte schon și moft de i beg your pardon).

Desfrânata nu e un moft prin ea însăși, este atât: eu, moftul NOSTRU, moftul "decenților" și fiilor "rămași acasă". Știți ce: hai, mai iubiți și voi în pribegie! De asta, vă garantez că nici unul din noi nu suntem în stare...

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #417  
Vechi 30.08.2011, 19:12:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru Vezi mesajul
Si daca dupa ce te-ai casatorit, ai afla ca sotia ta a fost desfranata (prostituata), ca s-a culcat cu 100 de barbati, ce ai face?
1. Viata nu se traieste prin imitatie sau comparatie. Unii sunt capabili de mai multe sau de mai putine lucruri intelepte. Nu trebuie sa cauti in jurul tau justificari sau aprobari. Daca ai luat o alegere intr-o problema fundamentala, fii barbat si respect-o pana la capat, nu cauta in dreapta si stanga sa vezi ce face ala si ala si sa stai cu frica in san: aoleu, o fi bine, o fi rau? Ce a unit Domnul, sa nu desparta omul.
2. Daca a avut 100 de barbati inainte, nu a pacatuit cu nimic inaintea ta, poate doar cu faptul ca nu a fost sincera. Daca a pacatuit cu 1 dupa tine, atunci da, se cheama adulter si ar fi un motiv serios sa iti pui intrebarea ce ar trebui sa faci?
3. De aia avem duhovnic, sa ne spovedim, sa ii cerem sfatul, de aia avem disernamant, sa nu ne aruncam cu capul inainte...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #418  
Vechi 30.08.2011, 20:19:48
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laviniu Vezi mesajul
Si daca este asa, dc totusi categoric prea putini barbati astazi si-ar lua de sotie o desfranata? Tu ti-ai lua? Ca doar fiecare merita cate o sansa noua! Numai bine!
Prietene Laviniu, cu mana pe inima iti spun ca DA, MI-AS LUA DE SOTIE O ASTFEL DE FEMEIE! Nu conteaza ce a facut inainte, conteaza ce face de cand noi doi ne-am cunoscut si am incept relatia, cu conditia sa nu mai faca ce a facut inainte. Din partea mea ar avea tot sprijinul si iubirea de care are nevoie! IUBIREA INVINGE TOTUL!
De ce putini barbati astazi si-ar lua de sotie o femeie desfranata, nu stiu ce sa-ti raspund! Cred ca acesta categorie de barbati nu l-au cunoscut pe Dumnezeu. Apostolul Ioan zice atat de frumos in epistola sa : "Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire." (1 Ioan 4:8).Orgoliul tipic masculin ii opreste sa faca un astfel de pas.Prefera sa osandesca o astfel de femeie, sa o arate cu degetul, uitand sau mai bine zis nestiind ca Hristos a procedat altfel in astfel de ocazii :"Și ridicându-Se Iisus și nevăzând pe nimeni decât pe femeie, i-a zis: Femeie, unde sunt pârâșii tăi? Nu te-a osândit nici unul?
Iar ea a zis: Nici unul, Doamne. Și Iisus i-a zis: NU TE OSANDESC NICI EU. Mergi; de acum să nu mai păcătuiești. ( Ioan 8: 10-11)
Asta e parerea mea...poate gresesc...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #419  
Vechi 01.09.2011, 11:13:42
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit pentru stefan florin :)

Nu stiu cum sa fac sa evit lauda :) Atat te intreb: pot sa te cer de barbat? :)) Un om care chiar crede cu adevarat ca iubirea poate invinge tot!


P.S: Evident a fost o gluma partea cu cerutul in casatorie! :)
Reply With Quote
  #420  
Vechi 01.09.2011, 19:36:07
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Prietene Laviniu, cu mana pe inima iti spun ca DA, MI-AS LUA DE SOTIE O ASTFEL DE FEMEIE! Nu conteaza ce a facut inainte, conteaza ce face de cand noi doi ne-am cunoscut si am incept relatia, cu conditia sa nu mai faca ce a facut inainte. Din partea mea ar avea tot sprijinul si iubirea de care are nevoie! IUBIREA INVINGE TOTUL!
De ce putini barbati astazi si-ar lua de sotie o femeie desfranata, nu stiu ce sa-ti raspund! Cred ca acesta categorie de barbati nu l-au cunoscut pe Dumnezeu. Apostolul Ioan zice atat de frumos in epistola sa : "Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire." (1 Ioan 4:8).Orgoliul tipic masculin ii opreste sa faca un astfel de pas.Prefera sa osandesca o astfel de femeie, sa o arate cu degetul, uitand sau mai bine zis nestiind ca Hristos a procedat altfel in astfel de ocazii :"Și ridicându-Se Iisus și nevăzând pe nimeni decât pe femeie, i-a zis: Femeie, unde sunt pârâșii tăi? Nu te-a osândit nici unul?
Iar ea a zis: Nici unul, Doamne. Și Iisus i-a zis: NU TE OSANDESC NICI EU. Mergi; de acum să nu mai păcătuiești. ( Ioan 8: 10-11)
Asta e parerea mea...poate gresesc...Doamne ajuta!

Stii care e CULMEA? Stiam...si mai stiu cu certitudine ca si eu asa gandesc! Nu conteaza trecutul unui om ci ceea ce exista momentului prezent , in care iti este alaturi acea fiinta....Deci, nu NU gresesti, jos palaria! Numai bine!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ce fel de om v-ati casatori? aradeanu Generalitati 179 21.07.2014 17:22:04
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 04:03:37
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05