Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #13  
Vechi 22.12.2011, 07:49:04
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Nu prea e firesc sa se intample asa, iar daca totusi se intampla, cred ca ei nu fac decat sa se provoace reciproc si sa faca voia vrajmasului. Nu pot sa spun ca am fost prin foarte multe manastiri, dar pe unde am fost, m-a miscat caldura si dragostea lor. Cu o singura MARE exceptie: nu dau nume, ci doar atat: era o foarte cunoscuta manastire de maicute. Mi se parea ca pluteste tensiunea in aer, si nu am vazut altceva decat o anume forma de ascultare, fara dragoste si fara convingere, iar rautatile se imparteau cu generozitate. Si tot acolo, ca si cum n-ar fi fost de-ajuns, m-a socat pretul fixat pentru un acatist de 40 de zile. Poate am prins eu o zi proasta; poate erau epuizati dupa o zi grea, desi era una obisnuita din timpul saptamanii. Si... acum imi amintesc, tot acolo am auzit spunandu-se lucruri nefiresti, pentru o celebra manastire de calugari pe unde tocmai fusesem cu cateva zile mai inainte, unde simtisem toata pacea lumii in sufletele noastre si unde abia asteptau sa stea de vorba cu noi, cei rataciti si stingheri.
La cealalta extrema, din punctul meu de vedere, cred ca pot sa spun ca se afla Manastirea Sihastria. Indiferent de perioada in care mergeam, acolo am cunoscut monahi a caror har dadea pe-afara, fie ca vorbim de cei care-ti primeau pomelnicile, fie de cei de la bucatarie, brutarie, etc... Pentru ei eram exact ceea ce sunt: un strain si un pacatos. Dar m-au tratat ca pe un frate fata de care pareau sa aiba foarte multa intelegere si bunatate. Intotdeauna vizita acolo mi-a facut mult bine, chiar daca poate nici nu realizam asta in primele zile.
Tocmai asa am si eu o problema si la inceput am crezut ca sunt eu de vina pt ca nu stiam ce-i viata de manastire. Dar cu ceea ce fac maicile de la manastirea aceasta nu sunt de acord nici alte fete bisericesti si nici credinciosii si vin din ce in ce mai putini. Intr-adevar si sunt convins ca exista si alte manastiri de maici in care asa cum spuneti si voi, se simte dragostea lor fata de credinciosi, si se simte si dragostea lui Dumnezeu fata de ele si fata de crestinii care intra acolo.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O intrebare la care nu gasesc raspuns depre viata lui isus alexica Generalitati 107 25.06.2011 23:02:10
O intrebare fara raspuns! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 1 27.12.2010 19:59:39
O intrebare, la care nu gasesc raspuns! nede_mar Intamplari adevarate 2 01.06.2009 11:20:58
caut un raspuns izmenuzza Generalitati 15 12.05.2009 00:17:07
Caut un raspuns Mit_I Botezul 10 26.11.2007 00:53:33