Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.12.2010, 15:04:10
redandrei90's Avatar
redandrei90 redandrei90 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
in bisericile ortodoxe sunt foarte multi tineri

tineri care vin in biserca pentru Iisus ... nu pentru mascalzone roz


Sunt de acord cu tine aici. Coiilor alora numai la cele sfinte nu le statea mintea...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.12.2010, 15:14:20
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Multumim ca va ocupati cu atita consecventa de noi, catolicii si ca ajungeti la concluzii negative despre noi. Eu inteleg din asta ca voi, ortodocsii, fiind buni crestini, va rugati pentru cei rataciti, ca doar asa ne invata si Isus si sfintii parinti. Deci, va multumim pentru toate rugaciunile pe care le ridcati pentru noi cei rataciti, adica pentru noi. Iar daca nu faceti aceste rugaciuni, cu ce sinteti mai buni decit vamesii si pacatosii?

Proverb romanesc: "Ciinele moare de drum lung, iar prostul de grija altuia."
Ne rugam pt noi si cei rataciti din religia noastra nu pt sectanti si eretici asa ca nu iti face griji ca ne rugam pt voi.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.12.2010, 15:30:47
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
Ne rugam pt noi si cei rataciti din religia noastra nu pt sectanti si eretici asa ca nu iti face griji ca ne rugam pt voi.
Nu-mi faceam griji, doar ma bucuram. Acum ca mi-ai spus ca nu va rugati, ma bucur si asa, ca decit sa va rugati cu ura sau cu sila, mai bine nu o faceti.

Last edited by nutucutu; 29.12.2010 at 15:34:56.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.12.2010, 18:15:07
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
Ne rugam pt noi si cei rataciti din religia noastra nu pt sectanti si eretici asa ca nu iti face griji ca ne rugam pt voi.





Deci asta e exemplu de adevarat crestin, ca sa stim si noi. Aha, deci Isus cand i-a iertat pe romanii care l-au rastignit ( pagani) a gresit, nu-i asa? N-a dat exemplu bun. Ar fi trebuit sa ii ierte doar pe evrei.

Si inca ceva: cand ne-a spus sa ne iubim dusmanii, nu vorbea serios, nu?

Intr-adevar, e cutremurator ca cineva care scrie, gandeste asa se poate numi crestin.
Gandeste-te putin acum daca raspunsul tau a fost pe placul lui Isus sau nu....., desi stiu ce vei raspunde.
Nu mai trag concluzii ca sunt trase de multa vreme. Cine are ochi sa vada, cine nu, asta e...





Revenind la acest subiect, eu nu stiu si nici nu ma intereseaza care a fost scopul aducerii acelei aratari in Biserica, dar stiu ca daca eu eram in Polonia as fi facut plangere impotriva acelui preot care a permis asa ceva, si exact astfel de atitudini voi avea si in Ro cand voi vedea ceva anormal. Slava Domnului ca nu mi s-a intamplat, si sper sa nu fie cazul vreodata.


Dar, intentia postarii acestor poze este malitioasa, mai precis nu se scapa nicio o ocazie de a lovi in BC, o atitudine "crestina"cum spuneam. Fara sa vreti ati devenit uneltele diavolului, si ce se mai bucura cand va vede...., dar mai grav este ca nu va dati seama.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.12.2010, 19:07:22
redandrei90's Avatar
redandrei90 redandrei90 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tuty2010 Vezi mesajul
Deci asta e exemplu de adevarat crestin, ca sa stim si noi. Aha, deci Isus cand i-a iertat pe romanii care l-au rastignit ( pagani) a gresit, nu-i asa? N-a dat exemplu bun. Ar fi trebuit sa ii ierte doar pe evrei.

Si inca ceva: cand ne-a spus sa ne iubim dusmanii, nu vorbea serios, nu?

Intr-adevar, e cutremurator ca cineva care scrie, gandeste asa se poate numi crestin.
Gandeste-te putin acum daca raspunsul tau a fost pe placul lui Isus sau nu....., desi stiu ce vei raspunde.
Nu mai trag concluzii ca sunt trase de multa vreme. Cine are ochi sa vada, cine nu, asta e...





Revenind la acest subiect, eu nu stiu si nici nu ma intereseaza care a fost scopul aducerii acelei aratari in Biserica, dar stiu ca daca eu eram in Polonia as fi facut plangere impotriva acelui preot care a permis asa ceva, si exact astfel de atitudini voi avea si in Ro cand voi vedea ceva anormal. Slava Domnului ca nu mi s-a intamplat, si sper sa nu fie cazul vreodata.


Dar, intentia postarii acestor poze este malitioasa, mai precis nu se scapa nicio o ocazie de a lovi in BC, o atitudine "crestina"cum spuneam. Fara sa vreti ati devenit uneltele diavolului, si ce se mai bucura cand va vede...., dar mai grav este ca nu va dati seama.


De ce este malitioasa? Mie mi se pare ca s-a prezentat un caz real, concret, care s-a petrecut intr-o biserica catolica(se putea intamla oriunde). Iar aceasta modalitate cu maimutoi colorati de a chema copii in biserica contravine normelor morale. Sa te maimutaresti in fata altarului ca sa atragi, nu mi se are moral. Peste cateva zeci de ani o sa se organizeze stand-up comedy.


Apropo, mi se pare un pic deplasat comentariul tau la adresa noastra, nu sunteti cu nimic mai cu mots. Toti suntem pacatosi!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.12.2010, 20:48:02
St Ocea St Ocea is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.12.2010
Locație: cica in Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Post Bun

O intrebare inocenta.
Catolicii si ortodoxii sunt toti crestini, au acelasi zeu. Aceeasi religie.
De ce nici in ziua de azi nu se pot rezolva conflictele?
De ce aroganta a doi oameni ce conduceau imperiile romane, e transmisa si in generatiile de astazi?
Nu ca mi-ar pasa, dar e o chestie de principiu.
Da-o-n mamei ei de treaba sunteti de aceeasi baricad, dar va razboiti sa vedeti care-i cea mai pacifista religie, catolica sau ortodoxa.
Intrebare nu sep oate ajunge la compromis, sa fim toti cresti? Si voi toti sa urmati biblia de dinainte de schimbarile individuale a celo r doua parti, adica de diniainte de 1054...

Am gresit pe atunci de cinci secole impriul roman de apus pierise, statele papale versus impreiul bizantin.
Si papa si iconducatorul bizantin doreau puterea suprema, asa ca fiecare si-a facut un "imperiu religios".

A ca si rasismul.... toti suntem oameni, nu exista rase de oameni, suntem o mare familie homo sapiens.
nu exista 2 religii crestine, e una si aceeasi.... doar modificate cate putin de-alungul timpului..
E genul acesta : "aa esti din europa? sa-l batem, aaa esti din europa de est? sa-l batem, aaa esti din romania, sa-l batem! aaa esti din orasul x, sa-l batem! aaa, esti din cartierul y? sa-l batem! esti din blocul z? sa-l batem, esti din familia w? sa-l batem si tot asa, mereu sunt aceleasi grupuri de interese si conflicte care un-si au locul.
Chiar voi nu va dati seama, asa sincer, ca va bateti degeaba?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.12.2010, 21:40:46
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Multumim ca va ocupati cu atita consecventa de noi, catolicii si ca ajungeti la concluzii negative despre noi. ...
o afirmatie cat se poate de caraghioasa ... comuna multor catolici


voi sunteti cei care invadati forumul ortodox ... pe urma va vaitati ca vi se raspunde

voi nu aveti liniste si veniti peste noi ... stati pe forumul catolic si nu venim sa va deranjam
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.12.2010, 22:13:07
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de St Ocea Vezi mesajul
O intrebare inocenta.
Catolicii si ortodoxii sunt toti crestini, au acelasi zeu. Aceeasi religie.
De ce nici in ziua de azi nu se pot rezolva conflictele?
De ce aroganta a doi oameni ce conduceau imperiile romane, e transmisa si in generatiile de astazi?
Nu ca mi-ar pasa, dar e o chestie de principiu.
Da-o-n mamei ei de treaba sunteti de aceeasi baricad, dar va razboiti sa vedeti care-i cea mai pacifista religie, catolica sau ortodoxa.
Intrebare nu sep oate ajunge la compromis, sa fim toti cresti? Si voi toti sa urmati biblia de dinainte de schimbarile individuale a celo r doua parti, adica de diniainte de 1054...

Am gresit pe atunci de cinci secole impriul roman de apus pierise, statele papale versus impreiul bizantin.
Si papa si iconducatorul bizantin doreau puterea suprema, asa ca fiecare si-a facut un "imperiu religios".

A ca si rasismul.... toti suntem oameni, nu exista rase de oameni, suntem o mare familie homo sapiens.
nu exista 2 religii crestine, e una si aceeasi.... doar modificate cate putin de-alungul timpului..
E genul acesta : "aa esti din europa? sa-l batem, aaa esti din europa de est? sa-l batem, aaa esti din romania, sa-l batem! aaa esti din orasul x, sa-l batem! aaa, esti din cartierul y? sa-l batem! esti din blocul z? sa-l batem, esti din familia w? sa-l batem si tot asa, mereu sunt aceleasi grupuri de interese si conflicte care un-si au locul.
Chiar voi nu va dati seama, asa sincer, ca va bateti degeaba?
zise stocea mediatorul........mare mirare!!?esti prea mic pt.un razboi asa de mare.

Last edited by mihaila_alin; 29.12.2010 at 22:28:25.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.12.2010, 23:47:34
St Ocea St Ocea is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.12.2010
Locație: cica in Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Exclamation Asa XX

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
zise stocea mediatorul........mare mirare!!?esti prea mic pt.un razboi asa de mare.
ti-am explicat o data de doua ori, numele meu e , de fapt pseudonimul e saint ocea, prescurtat st ocea, tu de ce esti tare de cap si nu intelegi si-l scrii legat?
Nu ma supara, dar daca ti-am explicat frumos, de ce nu intelegi? + daca ai avea si tu o buna maniera ai sti ca se scrie numele identic de obicei, daca l-am scris dezlegat, l-am scris cu un motiv, da na eu inca am putina minte, si tu multa, tu stii cel mai binE!

Apropo te-ai DAT SINGUR DE GOL!
Razboi? vVreti sa ardeti cu toii in iad? Cum adica razboi frate...
Fereasca-va dum..adica fereasca-va prostia de a continua acest razboi fara sens si fara castigatori...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.12.2010, 00:51:42
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de St Ocea Vezi mesajul
ti-am explicat o data de doua ori, numele meu e , de fapt pseudonimul e saint ocea, prescurtat st ocea, tu de ce esti tare de cap si nu intelegi si-l scrii legat?
Nu ma supara, dar daca ti-am explicat frumos, de ce nu intelegi? + daca ai avea si tu o buna maniera ai sti ca se scrie numele identic de obicei, daca l-am scris dezlegat, l-am scris cu un motiv, da na eu inca am putina minte, si tu multa, tu stii cel mai binE!

Apropo te-ai DAT SINGUR DE GOL!
Razboi? vVreti sa ardeti cu toii in iad? Cum adica razboi frate...
Fereasca-va dum..adica fereasca-va prostia de a continua acest razboi fara sens si fara castigatori...
ba stocea, nu noi ca suntem mici si neinsemnati ,ci alti, ai priceput?.cine o legat sa deslege,cine o facut sa desfaca,de o vrea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O noua blasfemie pregatita de presa , inainte de intrarea in Postul Mare ! cristiboss56 Generalitati 60 06.03.2012 21:09:11
O cantare ortodoxa - o blasfemie de fapt! mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 99 10.02.2011 13:23:22
Blasfemie redandrei90 Generalitati 35 26.01.2011 21:24:09
Liturghie pentru mine ,Liturghie pentru toti! strajeru Rugaciuni 32 23.06.2010 23:01:22
Sf Liturghie Annamarria Sfanta Liturghie 8 07.01.2007 15:09:59