Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.04.2011, 15:46:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vultur77 Vezi mesajul
Cea mai mare gresala pe care o facem toti este faptul ca ne dorim un iubit(a) mai mult decat il dorim pe HRISTOS!!! Si uite asa ramanem in afara iubiri LUI,caci ne-a spus ca, daca iubim mai mult pe cineva decat pe EL, nu suntem vrednici....


CAUTATI MAI INTAI IMPARATIA CERURILOR SI TOATE CELELALTE SE VOR ADAUGA VOUA.


Alte cuvinte cred ca sunt de prisos.
E bine și singur ( ă ) , dar e bine și-n doi ! E bine și-n feciorie, dar e bine și-n căsătorie ! Fiecare sa-și găsească calea în viață , căci și drumul în Mântuire se poate parcurge în doi , atât de bine și de frumos ! A da lecții în acest sens mi se pare puțin deplasat , chiar răutăcios , iar în viața de aici omul nu are nevoie de lozinci și sfaturi pretipărite, are nevoie de credință, dragoste și înțelegere, iar din toate trei , dragostea-i indispensabilă , căci fără ea totu-i în zadar ( vezi spusele Ap.Pavel scrise și repetate de nenumărate ori ) . Se lepădăm gândurile și tiparele, dar să nu-L lepădam pe Hristos ! Hristos poate fi iubit, înțeles și urmat , și-n cuplu, dar și de unul singur, dar singurătatea nu-i pentru ori și cine , atenție mare la aspect și la nuanță ! Discernământ și cumpătare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.04.2011, 16:54:44
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana.M Vezi mesajul
am stat putin pe ganduri inainte de a scrie, dar cred ca oricand o idee sau un sfat pot fi de ajutor. am incercat sa-mi gasesc pe cineva si de fiecare data patesc la fel-daca plac pe cineva niciodata sentimentul nu e reciproc; in plus, de fiecare data ma place cineva care mie nu-mi place deloc.povestea asta se repeta destul de des si nu stiu de ce. si in plus simt ca as cauta "acul in carul cu fan".mi-e f.greu sa intalnesc o persoana care sa mearga si la biserica.inca mai sper, dar timpul trece repede.mai e cineva in situatia mea?
Esti grasa?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.04.2011, 16:55:26
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Esti grasa?
Intrebari de acestea, crede-ma, nu se pun...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.04.2011, 17:18:11
Paulas Paulas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Locație: Bucuresti, Biserica Sfantul Dumitru Str. Franceza
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit Χριστός Ανέστη !

Draga Ioana dupa cum te sfatuiau si ceilalti crestini cea mai buna solutie e sa nu te mai gandesti la nici un baiat...multe persoane trec in ziua de astazi prin cazuri similare insa nu trebuie sa deznadejduiesti....trebuie sa ai rabdare va veni atunci cand va fi randui Dumnezeu si crede-ma ca chiar daca nu va merge la Biserica din obisnuinta va merge pt tine si va face cum isi va da seama ca iti place tie....Doamne ajuta!

P.S Ti-as sugera sa te rogi pentru acest lucru insa eu nu obisnuiesc sa ma rog....pentru anumite lucruri ca Bunul Dumnezeu stie mai bine de ce avem nevoie si uneori ne pune rabdarea la incercare pt a vedea cum reactionam !!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.04.2011, 17:25:47
georgeta florica's Avatar
georgeta florica georgeta florica is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Smile

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Esti grasa?
Asta e intrebarea beton:))))))
__________________
Averile comune pot fi furate, dar bogatiile adevarate nu. In sufletul fiecaruia se afla lucruri pretioase care nu pot fi luate.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.04.2011, 17:30:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeta florica Vezi mesajul
Asta e intrebarea beton:))))))
Acum , depinde de beton , adică există beton de beton , dar și hodoronc tronc ( un soi de beton , fără ton . . . ) !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 26.04.2011, 18:01:14
emiliabirgau's Avatar
emiliabirgau emiliabirgau is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Esti grasa?
Apropo de chestii de astea, ma uit cu surprindere la baietii/barbatii din zilele noastre care vor si cer perfectiune, daca se poate, din partea unei femei, de parca ei ar fi perfecti:))... Intr-adevar e bine ca fiecare sa se ingrijeasca si sa se simta bine in pielea sa, insa dragilor puteti avea surprize, daca cautati ceva anume, ce va faceti daca o luati slaba si devine grasa?:))) Asta e pt cei care cred ca niste kilograme sunt ceva iremediabil sau batut in cuie... de slabit nu-i asa mare problema, cu alte defecte te poti lupta o viata si cine stie daca se remediaza...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 26.04.2011, 18:09:45
Ioana.M's Avatar
Ioana.M Ioana.M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Locație: Prahova
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Smile

m-a amuzat intrebarea ta,sincer
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.04.2011, 18:30:00
Floare de lotus Floare de lotus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

si eu sunt cam in aceiasi situatie ca ioana. doar ca la cate dezamagiri am avut, acum nu prea ma mai gandesc la asta si imi tot repet in gand ca trebuie sa ma las in voia Domnului. stie El mai bine ca mine cand si cum voi intalni persoana respectiva si sunt sigura ca are grija ca totul sa se petreaca spre folosul meu si al...lui. E normal sa avem momente in care sa suspinam si noi pentru faptul ca vedem atatia indragostiti iar noi nu avem pe nimeni pe care sa putem suna si za-i zicem "buna dimineata iubire". Insa trebuie sa ne amintim ca Dumnezeu e mereu langa noi si-l putem "suna"ori de cate ori vrem si ne va raspunde cu cea mai mare iubire si caldura. Pana la momentul in care vom intalni si noi pe cineva potrivit nu putem decat sa ne rugam Domnului sa ne dea pe cineva pe care sa iubim si care sa ne iubeasca. :X
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.04.2011, 18:39:18
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
E adevarat ceea ce tocmai ati enuntat, nu intentionez sa va contrazic.
Va intreb doar, politicos, fara a starni vreo neintelegere: dumneavoastra aplicati ceea ce spuneti, legat de omul de langa tine?

Adica cei care acum cauta pe cineva(poate mai mult decat pe Hristos) sunt destul de tineri, iar mie imi este clar ca in situatia lor nu va aflati.
Pentru inceput cred ca ar fi bine sa il lasam pe ''dumneavoastra'' la o parte,caci poate ca par,dar nu sunt chiar batran(cu ocazia asta o sa imi trec si eu data nasterii) ca sa nu fiu transformat din'' vulturas'' in'' batran'':::))).

Referitor la intrebarea ta sau a dumneavoastra pot sa spun din experienta mea proprie ca,atunci cand merg pe cale si nu cad,adica atunci cand ma intorc de la duhovnic spovedit si cu forte noi eu unul nu mai simt acea singuratate de care se plange marea majoritate,dar am si eu caderile mele care ma indeparteaza de DUMNEZEU si in acele momente incep sa simt si eu acea singuratate sau mai bine zis lipsa persoanei caruia ar trebui sa-i impartasesc dragostea,dar dupa cum am spus aceasta lipsa o simt in momentele mele de cadere adica atunci cand las garda jos si ma las invins de vrasmasii care imi dau peste bot cu patimile mele cele vechi, si ma indepartez de DUMNEZEU.

Cat despre varsta cred ca nu prea conteaza caci avem in Evanghelie multe exemple de tineri carora li sa adresat HRISTOS si cei care sunt mai tineri si au discernamantul necesar pot sa invete de la cei care sunt mai inaintati in varsta.

Daca inima isi doreste o persoana pe care sa o iubeasca,mai mult decat isi doreste sa IL IUBEASCA PE HRISTOS atunci CEL care locuieste in inimile oamenilor cade pe locul doi si noi cadem din porunca IUBIRII DE DUMNEZEU caci dupa cum stim trebuie sa IL iubim pe Dumnezeu cu toata inima, sufletul,cugetul si puterea,iar abia pe urma pe aproapele ca pe noi insine.Atunci cand ne vom lasa cu totul in voia DOMNULUI vom obtine si cele necesare mantuirii,caci dupa cum zice si duhovnicul meu,o sotie sau un sot care sa ne ajute la mantuire se poate obtine DE LA DUMNEZEU doar prin staruinta in rugaciune.
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma simt singur... Sanduu Generalitati 204 31.07.2016 19:46:44
simt ca nu mai pot sa ma rog... onyx235 Generalitati 28 04.01.2013 20:56:07
de ce ma simt mai trista decat tristetea fior Generalitati 55 18.07.2011 20:53:38
Sunt foarte trista Simona-Marilena Generalitati 51 04.05.2010 23:36:21